פורמט אודיו חדש מקווה להפוך למחליף עתידי ל-MP3

פורמט חדש בשם MT9 מציע רעיונות חדשים ומתקבל בקוריאה בידיים פתוחות.האם מדובר בממשיך הדרך של MP3?


כידוע, MP3 הוא אחד הפורמטים המוצלחים בעולם ובמידה רבה אחראי להצלחת כל הכיוון של מוזיקה דיגיטלית.

לא חסרים מחליפים לפורמט MP3. כבר בימיו הראשונים דובר על MP3 PRO ועל AAC כאל מחליפים אפשריים. AAC לא בדיוק תפס (חוץ מגרסא שמורה שלו שאפל עושה בו שימוש בחנות ה-iTunes שלה). גם למיקרוסופט היה מה לומר, אך WMA לא ממש התרומם מעולם.

בצד ה-LOSSLESS יש לנו שני פורמטים : APE ו-FLAC שהפכו פופולריים למדי, אך FLAC בעצם תופס את מרבית תשומת הלב.

אך חברה קוריאנית בשם אודיזן לא מסתפקת בפורמטים הללו אלא מעוניינים בטכנולוגיה שתאפשר לנו לערוך ולשנות פרמטרים שונים במוזיקה. בעצם מדובר על הפרדה חכמה בין סוגי התכנים על גבי השיר. נניח ואנחנו רוצים לשמוע את השיר ללא גיטרת באס, ניתן יהיה להוריד אותה, או לחליפין, לחזק אותה. כך גם את קולו של הזמר (אם אנחנו רוצים לשיר קריאוקי, שזה כמובן הסיבה שמתעניינים בכך כל כך בקוריאה).

מכיוון שהקוריאנים כיום מהווים את הבסיס עליו כל מכשיר חדש מתוכנן (כמעט כל הטכנולוגיה עליה מבוססת MP3 היא קוריאנית ומבוססת על צ´יפים וייצור קוראניים), יתכן מאוד שדבר זה יקבע את המשך התפתחות טכנולוגית האודיו שאנחנו שומעים.

התכנון הוא לצאת עם פורמט MT9 שיכלול שישה ערוצים שונים של אודיו אשר כל אחד ניתן יהיה לכוונון, EQ ואפילו לנטרול במידת הצורך.

ממציאי הפורמט מכירים בכך ש-MP3 ממשיך לשרוד למרות השינויים בעולם בעיקר בגלל חוסר התמיכה שלו ב-DRM והחוסר במגבלות העתקה. לכן, גם פורמט זה תוכנן כך ואינו מתוכנן להוסיף הגנות כלשהן כנגד העתקה.

מה אתם אומרים, יש לזה סיכוי?

לדיון בפורומים לחצו כאן.


12:00
  /  
28.05.2008
  
כתב: עפר לאור

1