מזרימדיה: TVIX 6500 – האמא של מזרימי המדיה…

בתחום מזרימי המדיה (מזרימדיה) של אודיו ווידאו המוביל בתחום בשנה האחרונה היה ללא עוררין ה-TVIX 4100 של חברת DVICO.עם החלפת ...


הקדמה

רבים מקוראינו בישראל מכירים כבר את חברת DVICO כחברת מזרימי מדיה, ואכן ה-6500 הוא ממשיך דרך בסדרה ארוכה של מכשירים ודור רביעי של מזרימי מדיה של החברה הקוראנית הותיקה. עם זאת, ההתחלה של DVICO היתה בכלל בטיונרי HDTV וכרטיסי מחשב שיועדו להקליט תכני HDTV (כך שבזכותם חלק גדול מהתכנים הראשונים ב-HDTV הגיעו לרשת).

החברה ידועה בכך שהיא מביאה לשוק מכשיר שהוא ממוצע לכל היותר ביכולות שלו בעת יציאתו , אך מקדים את זמנו ומתקדם ביותר לאחר מספר חודשים. החברה ממשיכה לעדכן באופן תדיר ללקוחותיה את הקושחה ובכך היא קנתה את עולמה בקרב חובבי התחום.

ה-TVIX 4100 כבש את השוק לאחר שהיה מהראשונים בעלי תמיכה מקיפה בפורמט MKV שהפך נפוץ ביותר באינטרנט. גם תמיכה מדהימה בקבצי Blu-ray שעוברת משמעותית את היכולות המוצהרות של הצ´יפ עליו מבוסס המכשיר, גרמו לקהל קונים מושבע.

עם זאת, ממשיך הדרך שלו, ה-6500 יצא עם לא מעט בעיות לשוק. עיכוב לא ברור ביציאה שלו גרמה לחברת MIDDLEWARE בשם SYABAS (אשר הובילה את השוק לפני DVICO) לצאת עם מספר מוצרים שהקדימו ועברו את DVICO. החברה נלחצה וככל הנראה הוציאה את ה-6500 לפני שהיה באמת מוכן לייצור המוני.

התוצאה היתה בעייתית, לא רק שהרוכשים הראשונים סבלו מחבלי לידה, הם היו צריכים להחזיר את המוצרים לחברה לתיקון. היבואן הישראלי, לעומת זאת, היה קשוב ולא הביא את המוצרים עד לשלב שבו נפתרו כל הבעיות. לארץ המכשירים הגיעו בדיוק לתערוכת HOMETHEATER 2008, שם הם נחשפו לראשונה לקהל הישראלי.

את המכשיר שלי רכשתי בתערוכה עצמה מתוך אמונה שתוך זמן קצר DVICO יצליחו לעקוף שוב את המתחרים בסיבוב… ואכן, בשבועות שלאחר מכן, החברה הוציאה אין ספור עדכוני תוכנה – כל אחד ואחד מהם הצליח לקדם את המכשיר בצעד אחד קטן קדימה.

עיצוב

מבחינה חיצונית

המכשיר זהה חיצונית כמעט לחלוטין ל-TVIX 4100 פרט למדבקות המפרטות את היכולות החדשות של המכשיר. הפאנל הקדמי של המכשיר עשוי מתכת בסגנון BRUSHED ALUMINUM שחור, בניגוד לפלסטיק המבריק של ה-4100, אך קשה מאוד להבחין בהבדל אם לא ממששים אותם. המחברים של המכשיר בחלקו האחורי והצורה הקדמית כמעט בלתי אפשריים להבדלה מה-4100. ל-6500 הצטרף לאחרונה אח בשם TVIX 7000 אשר תופס את הצורה העגלגלה והייחודית של ה-TVIX 5000 ז"ל, אשר שבה את ליבנו בתור מזרים המדיה הראשון היציב שהוציא HDTV ראוי לשמו. עדיין לא ברור אם המכשיר הנ"ל יובא ארצה באופן מסודר.

ה-6500 מגיע בכדי לפתור בעיות ומגבלות של ה-4100. הבעיה הקשה ביותר של ה-4100 היה בקצבי נתונים. למרות שהמכשיר היה מוצלח מאוד ועבר בהרבה את היכולות התאורטיות והמוצהרות של יצרן הצ´יפים שלו (SIGMA), הוא עדיין לא תפקד כראוי במספר נקודות. הנקודה החשובה הראשונה היא קצב הנתונים.

סרטים מסויימים, בעיקר ממקורות Blu-ray פשוט לא הצליחו לסחוב על ה-4100 בשום מדיה אפשרית. הם פשוט עברו את היכולות פיענוח של הצ´יפ 8624 המובנה ב-4100. אחד ההבדלים המשמעותיים ביותר בין המכשירים הוא הצ´יפ שמהווה את הבסיס של ה-6500 – הלא הוא 8635 של חברת SIGMA DESIGNS, המובילה בתחום מזה כמה שנים. צ´יפ זה הוא בעצם גירסא מעט שונה של הצ´יפ שמהווה את הבסיס לכמעט כל נגני הבלוריי בשוק כיום (כמעט מכיוון שה-PS3 מבוסס על פיענוח שונה). השוני בין הצ´יפ הנ"ל לבין זה שנמצא בתוך נגני ה-בלוריי הוא בעיקר בתחום ההגנה על זכויות (MACROVISION), אשר אינו רלוונטי כלל עבורינו, צרכני מזרימי המדיה.

ואכן, בצפיה בתכני Blu-ray ניתן לראות שהמגבלה של המכשיר כיום כבר אינה יכולת הפיענוח של הצ´יפ עליה הוא מבוסס. עם זאת, בתכנים עם קצבים גבוהים נתקלתי במספר בעיות בהזרמה מהרשת. במקרה שלי, השרת שממנו המכשיר משך את החומר פשוט לא עמד בלחץ הנתונים הגבוה של המכשיר… בשביל לעשות צדק למכשיר ברשת, ראוי לשדך אותו לרשת ראויה ולשרת מתאים.

משמעות הדבר הוא שתכנים בעלי קצב נתונים קיצוני דרשו, במקרה שלי, העברת קבצים מסויימים לדיסק הקשיח של המכשיר. למכשיר דרכים רבות להעביר תוכן לדיסק הפנימי שלו ועל כך אפרט בהמשך.

מכיוון ש-DVICO חזו שקצבי הרשת עלולים להיות לה לרועץ, היא הוסיפה תמיכה ברשת GIGABIT. לרוע המזל, הצ´יפ עצמו אינו תומך ברשת שכזו ולכן החברה השתמשה בצ´יפ חיצוני ונפרד. כיום, ההבדל בהעברת הנתונים במכשיר בין רשת 100M מהירה לבין רשת GIGA נמדד באחוזים בודדים ועדיין אינו מהווה יתרון בולט. עם זאת, החברה מתכננת שיפורים בתחום הזה ויש לקוות שמשמעות הדבר יהיה שיפור משמעותי בקצב העברת הנתונים בהמשך, תוך התבססות על יכולות ה-GIGA שבמכשיר. לכן, כדאי ורצוי לרכוש GIGABIT SWITCH במידה והיו לכם תוכניות אחרות.

שוני משמעותי נוסף הוא בתמיכה ב-HDMI 1.3, דבר שעדיין נחשב נדיר בקרב נגנים מסוג זה. ל-HDMI 1.3 יש מספר יתרונות, אך הבולט מבין כולם הוא התמיכה בפורמטי האודיו החדשים של Blu-ray. פורמטים אלה, הכוללים את DTS HD, DTS HD MASTER ו-TRUE HD, מהווים את פסגת ההקלטות והתכנים באודיו רב ערוצי כיום.

למרות תמיכתו של המכשיר ב-HDMI 1.3, התוכנה להעברת הפורמטים החדשים לרסיברים טרם פועלת כשורה ולמרות השידוך עם רסיבר מתאים מהשורה הראשונה (יאמהה 3800), עדיין לא ניתן לקבל את התכנים בפורמטי DTS HD או TRUE HD.

עם זאת, מעניין היה לנסות תכני DTS HD ו-DTS HD MASTER. תכנים אלה כוללים בתוכם ערוץ DTS בקצב גבוה משמעותית מ-DVD רגיל, אשר משמש כ-CORE שעליו מלבישים ערוצים נוספים ופירוט נוסף. היה מרענן לגלות שה-6500 מסוגל לזהות את ערוץ האודיו הנ"ל ולנגן אותו כ-DTS לכל דבר. עם זאת, גם כאשר התוכן הנ"ל ניגן מדיסק מקומי, היו קפיצות קלות באודיו, כך שגם נושא זה עדיין דורש עדכוני תוכנה בכדי להביאו לכדי שלימות. מכיוון שנגנים אחרים מהדור הנוכחי (שאנחנו כבר בודקים מזה למעלה משנה) מסוגלים כיום רק לטפל בערוצי -DTS ו-DD רגילים, המשמעות המיידית היא שיש סרטים רבים שלפני כן לא היה ניתן כלל לשמוע באנגלית (השפה הפופולרית ביותר לערוצי האודיו המתקדמים יותר).

ההערכה שלנו היא שבתקופה הקרובה, חברת DVICO צפוייה לשדרג את ה-FIRMWARE משמעותית ובכך לאפשר צפיה ושמיעה ובעצם הבאה של כל היכולות של Blu-ray לכדי מימוש. כמובן שהפורמטים החדשים של האודיו הם הנושא מס´ 1 שדורש טיפול.

לגבי תכני Blu-ray, בעצם הצלחנו לנגן כמעט את כל הסרטים שניסינו על המכשיר. סרט אחד ספציפי סירב להתנגן (SUNSHINE) ומימש הלכה למעשה את תנועת הקוביזם כפי שהיא מתבטאת בקידוד הוידאו… קרי: קוביות רעש שונות ומשונות מדי פעם. יש להניח שמדובר בבעיה בקידוד הספציפי של הסרט ושהדבר ידרוש טיפול בהמשך.

DVICO הפתיעה את העולם בכך שהיתה בין הראשונות שהציגו אפשרות לניגון יציב של קבצי MKV (שעד אז היו מוגבלים למחשבים חזקים במיוחד) גם על פני מזרימי מדיה מהדור המבוסס על 8624. עם זאת, קבצים מסוג זה אשר קודדו בקצב נתונים גבוה מדי, ובמיוחד כאלה ברזולוציה של 1080P, התקשו להתנגן במכשירי הדור הקודם ללא תופעות לוואי.

ב-6500 התקשתי לזהות בעיה כלשהי עם כל קבצי ה-MKV שניסיתי. קבצים עם תכנים כבדים עבדו ללא דופי. הלגיון האחרון אשר פשוט לא סחב מים ב-4100 עובד באופן מושלם ב-6500 למרות קצב הנתונים הגבוה וקידוד VC1. קובץ זה עבד ללא דופי גם מהדיסק המקומי וגם מהרשת. תרגום מובנה בקבצי MKV, נתמך במכשיר וניתן לקרוא תרגומים חיצוניים בדיוק כמו קבצים חיצוניים. מכיוון שקבצים כאלה פופולריים ביותר לאחרונה, שהרי אחד החידושים הגדולים של MKV היה היכולת המופלאה להחזיק אין ספור תרגומים, ערוצי אודיו שונים וקטעי וידאו בצורה קלה לפיענוח.

המכשיר תומך לחלוטין בפורמט ISO. לא מומלץ לגשת לדיסק DVD ישירות מ-SHARE דרך הרשת, אלא להשתמש בקבצים או בכונן DVD עם חיבור USB2. בעת שימוש ב-ISO, התפריטים והפונקציות עובדות במלואן. פרט לבעיה בדיסק אחד שניסיתי דרך הרשת, שבו לחיצה על כפתור TITLE (גישה ל-TITLE MENU) גרמה למכשיר לאתחל עצמו מחדש, הכל עבד כשורה ובאיכות תמונה מצויינת.

לחיצה על INFO בכל שלב נותן מספר פרטים על הקובץ (אם כי חסר קצב הנתונים שבעבר היה מאוד לא מדוייק וכעט הוסר). לחיצה חוזרת נותנת כמה זמן לתוך הסרט אנחנו עומדים או את הזמן הנותר עד לסוף הסרט.

בכלל, בתחום איכות התמונה, המכשיר מאפשר שליטה לגבי טווח הוידאו האפשרי (0-255 או 16-235). כמובן שחשוב מאוד לשדך אופציה אחרונה זו עם התאמה במסך. מסך שתומך באפשרות HIGH (כלומר 16-235) או LOW (כלומר 0-255) צריך להיות מותאם נכון. כאשר אין אפשרות כזו, רצוי לכייל את המכשיר לפי מצב HIGH. במידה והאפשרות פתוחה בפניכם, מצב LOW יכול לשפר את איכות התמונה בתכנים מסויימים, אך להגביר את DITHER ו-BANDING באחרים. בעתיד הנראה לעין ניתן יהיה סוף סוף לעבור סופית למצב LOW אשר כולל בתוכו טווח צבעים גבוה יותר אשר ניתן לנצלו לטובת WIDE GAMUT.

לעומת תפריטי DVD רגיל, אין עדיין שריד לתמיכה בתפריטי Blu-ray ו-HD DVD (ז"ל). החברות השונות כבר החלו במלאכה של תמיכה בפורמט HD DVD הפשוט יותר, אך משימה זו נקטעה באיבה עם הכרזתה של טושיבה בהפסקת היצור ובעצם בכשלון הפורמט עצמו. ההערכה היא שבמהלך החודשים הקרובים תווצר מיני-מלחמה בין הגורמים השונים בכדי לראות מי יצליח להגיע לתפריטי Blu-ray מלאים ראשונים. SIGMA עצמם עלולים להוסיף תמיכה ביכולות הללו ואין לי ספק שעד סוף השנה יהיו כבר מספר נגנים בעלי יכולות כאלה.

קבצים בפורמטים פשוטים יותר כגון DIVX עבדו ללא רבב ואין טעם להתעכב על כך יותר. גם הקפיצה קדימה ואחורה ב-15 שניות (כאורך חצי פרסומת בארה"ב) תוך שימוש בחיצים למעלה/למטה שימושי ביותר. אפשרות ה-BOOKMARK שימושית ונוחה מאוד ועובדת באופן אמין לחלוטין.

עם ה-GOTO וגם ה-TRICKPLAY, אשר פעלו באופן לקוי וחלקי ביותר בכל מכשירי ה-8634 שבדקתי עד כה עבד כמעט ללא רבב ב-6500. לא ברור כיצד DVICO עשו זאת, מכיוון שזו המחלה הגדולה של מכשירים מבוססי צ´יפים של SIGMA. עם זאת, אני בטוח שעם מספיק חומר בדיקה לבסוף אצליח להביס את המנגנון הזה, אך הוא בהחלט ראוי לציון לשבח. עם זאת, קבצי TS, שהם כידוע, חד כיווניים, ניתן רק להתקדם עם FFWD. בדומה לדור הקודם של מכשירים, הבעיות עם REWIND היו קשות מדי בכדי לפתור באופן אבסלוטי ולכן צריך להסתמכך על כפתור ה-GOTO במקום שימוש ב-REWIND.

דיברנו על תרגום מובנה ב-MKV, אך טרם הגענו לתרגום העברי. תרגום בעברית היה קיים בדורות הקודמים של מכשירי DVICO באמצעות תמיכה בפורמט SUB/IDX הגרפי. מדובר בעצם בגירסא מעט שונה של אותו תרגום המובנה בתוך פורמט ה-DVD, ולכן היה קל כל כך ל-DVICO להתאימו למכשיר. הסבה של קבצי תרגום נעשה כיום בקלילות עם תוכנה בשם subtitle Creator אשר משרתת אותנו כבר מזה שנים. התוכנה ממירה בזריזות ובניחות רבה את התכנים, אך עם זאת התרגום נותר באיכות SD בלבד. הדבר דומה מאוד לתרגום בגוף הסדרות והסרטים ב-YES HD, אשר נותרו ברזולוציה נמוכה ובכך גורמים לתחושה שכל התוכן הוא באיכות SDTV בלבד.

התמיכה המובנית של המכשיר בגופני TTF מאפשר מעבר זריז לפונט אחר. במקרה שלי ELRONP.TTF (אשר ניתן למצוא אותו כאן, תודה לחבר האתר JPOST על מציאתו). את הקובץ העברתי לדיסק המקומי ולאחר לחיצה עליו ככל קובץ מדיה אחר, המכשיר ממשיך להשתמש בו גם לאחר שהוא מודלק מחדש.

הבעיה העיקרית היא שבמקרה הזה, הטקסט מופיע הפוך. לשם כך ניתן להשתמש בתוכנת SUBABI אשר הופכת את הטקסט. אם בעבר הפיתרון היה מהיר למדי (כ-20-25 שניות לסרט) ונראה טוב, אז הפיתרון הנוכחי מהיר שבעתיים (מספר שניות לכל היותר לתיקון הטקסט) ונראה יוצא מהכלל… את גודלם ומיקומים של הגופנים בתרגום ניתן לשנות על ידי לחיצה בכפתור התרגום ושימוש בחיצים ואיכות התרגום נותרת ב-HD, מה שהופך את החוויה לאחרת לחלוטין!

עם זאת, התמיכה בעברית היא בתרגום בלבד, אין טעם לנסות שמות קבצים או ספריות בעלי אותיות עבריות – הן תופיענה כסימני שאלה על המכשיר ונסיון להיכנס אליהם יגרום לו להתחיל עצמו מחדש.

הגופנים החדשים הם רק חלק קטן משינוי כוללני בתפריטים המיושנים של ה-4100. התפריטים חדשים ומבריקים, שחורים וחדים כתער. הבעיה? הם קטנים מדי לעיניים זקנות כמו שלי. אני האחרון שצריך להתלונן על טקסט קטן מדי (אני רואה פרטים קטנים, וגם במחשב שלי, רבים מתקשים לקרוא את הטקסט בגודל שאני רגיל אליו…). עם זאת, התרגלתי כבר לתפריטים גדולים למדי כמו של ה-4100 ואפילו היס מקס (אוקיי, זה כבר גדול מדי). הבעיה היא שלא ניתן לשלוט בגודל הפונט של רשימות הקבצים אשר לרוב פשוט נראים כמו מכוניות באיילון כפי שהן נראון מחלון המטוס הממריא מנתב"ג… הייתי מאוד ממליץ ל-DVICO לאפשר לשלוט בגודל האותיות בתפריטי הקבצים ולהגדילם עבור אותה אוכלוסיה שמתקשה עם הגודל הנוכחי.

עדכון: בגירסאת הבטא האחרונה יש כבר אופציה לעדכן את גודל הפונט, וזה אכן עובד מעולה!

את השלט של ה-4100 DVICO לא שינתה כלל. אישית העדפתי דווקא את השלט המקורי שהגיע עם ה-TVIX 5000, אשר היה ארגונומי (אך גדול) יותר. מצד שני, הוא נוח, קטן יפה ופונקציונלי, כך שהוא לא מהווה חיסרון משמעותי.

תכנים

מהלול לצלחת

כיצד מגיעים התכנים ל-TIVX 6500? השיטה הנפוצה ביותר כיום להעברת תוכן בין מחשב למזרימדיה הוא דרך DLNA (כלומר, פרוטוקול UP&P). עם זאת, DVICO היא מהבודדות בתחום שעדיין לא הכניסה לנגן שלה יכולות מסוג זה.

שיטת החיבור רשת של DVICO היא תמיכה בשני פרוטוקולים: SMB ו-NFS. הראשונה היא שיטת העברת קבצים ותיקה של מיקרוסופט. הפרוטוקול הנקרא SAMBA (במקור SERVER MESSAGE BLOCKS) הומצא על ידי מיקרוסופט בכדי להעביר קבצים בין שני מחשבים ברשת. השימוש המקורי לא תכנן קצבים גבוהים למדי, ולכן הפרוטוקול איטי למדי. עם זאת, הצלחתי להגיע לתוצאות מדהימות בו ב-6500. זאת בניגוד גמור ל-4100 אשר פשוט סירב לחלוטין לקבל מידע ממחשבים מהרשת שלי תוך שימוש בפורוטוקול זה. הוא לא היה בודד בעניין הזה. השימוש שלי בשרת רשת DOMAIN CONTROLLER ו-WINDOWS 2003 גורם למרבית המכשירים שמשתמשים בפרוטוקול זה לצרות שונות ומשונות. עם כל זאת, זה עבד חלק עם ה-6500 להפתעתי הגמורה שכן ציפיתי לתוצאות זהות לאלה של ה-4100 ובעצם כל שאר המכשירים שבדקתי בפרוטוקול זה. קצב הנתונים שהגעתי אליו בשיטה זו עבר את ה-30Mbps!

שיטה שניה בשם NFS (במקור NETWORK FILE PROTOCOL) אשר משמש למטרה זהה ל-SMB, אך מגיע מעולם ה-UNIX, סובל מבעיות זהות של אי התאמה להזרמת נתונים בקצבים גבוהים. עם זאת, הוא מתפקד מהר יותר, והגיע לקצבים של 40Mbps בבדיקות שלי.

בשיטה הראשונה, ניתן לשתף ספריה כלשהי בשרת או במחשב על ידי NETWORK SHARING פשוט של WINDOWS ולא צריך לעשות שימוש בתוכנה נוספת כלשהי.

בשיטת NFS, יש צורך בתוכנה מתאימה, ולשם כך חברת DVICO כתבה את תוכנת NETSHARE אשר נמצאת כיום בגירסא 2.01 שלה. גירסא זו מאפשרת שיתוף של עד 4 SHARES על גבי אותו מחשב. זה משרת אותנו יפה מכיוון שכל מכשיר TVIX 6500 מסוגל לקרוא עד 4 מקורות וידאו רשתיים שונים. ניתן לחלק את הארבעה בכל דרך שרוצים – כך שכולם יושבים באותו מחשב, או במחשבים שונים, או כל קומבינציה אחרת. החיסרון העיקרי בשיטה הזו היא המגבלה של 4 מקורות וידאו בלבד, אשר עלולים להגביל את אלה שהם משתמשים כבדים בטכנולוגיה של NAS וכיוצ"ב. בטכנולוגיה כזו ניתן לשים TIVX אחד בחדר אחד, דיסק רשת גדול (NAS) על הרשת, וחשב במקום שלישי שיכניס לתוכו את התוכן הדרוש.

בדומה לאחיו החארים, גם ה-TVIX 6500 תומך ב-FTP. לפי שיטה זו, ניתן להעביר תכנים לדיסק הפנימי של המחשב על ידי העברת התכנים והקבצים דרך הרשת בפרוטוקול FTP. למודלים הקודמים, לא מומלץ להשתמש בקליינט המובנה של FTP של WINDOWS (כלומר, זה שנמצא בתוך INTERNET EXPLORER) אלא להשתמש בתוכנה צד שלישית כמו FILEZILLA. הסיבה לכך היא תמיכה בעייתית רק במסלול העברת קבצים אחד – דבר שעלול לגרום לדפדפן שלכם להיתקע בהמתנה להורדת תוכן כבדה למכשיר. גם כאן המהירויות של העברת הנתונים גבוהות משמעותית מאלה של ה-4100. שם המשתמש והסיסמא של FTP ניתנים לקריאה במקומות שונים בתפריטי המכשיר. מכיוון ששרת ה-FTP עלול להיתקע, החברה מספקת גם אפשרות דרך התפריטים, לעשות לשרת זה RESTART.

להפתעתי גיליתי שהמכשיר משמש גם כשרת SMB. משמעות הדבר היא שניתן לגשת למכשיר ישירות מהרשת (במקרה של VISTA, יש לעיין בהוראות בספר המכשיר שניתן להורדה מהאתר של DVICO). ניתן כך לשתף את הדיסק ולהשתמש בו כדיסק מרוחק לכל דבר (NAS). בנוסף, ניתן למפות אותו לאות כלשהי במחשב (נניח T:\) ולהוריד את התכנים הישר למכשיר. קצב ההעברה הוא מהיר ונע בין 35Mbps ל-45Mbps!

בבדיקה לא פורמלית שערכנו, המכשיר מסוגל לשתף עם מכשירים אחרים את התוכן שלו. משמעות הדבר הוא שאם יש לנו מכשיר עם סרטי ילדים בחדר הילדים, ועם סרטי אקשן בסלון, אם שניהם ברשת, ניתן יהיה לנגן מהמכשיר בסלון גם את התכנים של הילדים שנמצאים בכלל בחדר השני… כל זה, ללא מחשב כלשהו…

השיטה האחרונה היא שימוש במכשיר כ-USB SLAVE. ניתן לחבר אותו דרך חיבור USB ולהעלות אותו כדיסק מקומי באותו מחשב. שיטה זו נוחה למדי כאשר צריך לפרמט את הדיסק, אך מכיוון שהדבר משבית את המכשיר עד לתום ההעתקות, רצוי להמנע מכך ככל הניתן.

כאשר המכשיר מחובר למחשב דרך הרשת (ניתן גם לחברו לרשת אלחוטית במידה ותחברו מחבר מתאים לחיבור ה-USB שלו), ניתן גם להעתיק, ללא צורך במחשב, תכנים מהדיסק המקומי לדיסק המרוחק וההיפך תוך שימוש בלחיצה בכפתור ה-COPY. לחיצה ראשונה על כפתור FUNC מאפשרת בחירה בהעתקה, לחיצות נוספות מאפשרות בחירת המקור ואז בחירת היעד. העתקה נעשית במהירות לא רעה (כ-30Mbps בבדיקה הלא רשמית שערכתי) וזו שיטה נוחה לנייד תוכן שכן המכשיר עצמו קטן ונייד והעתקה מהרשת למכשיר יכולה להוות פיתרון ניידות נוח במיוחד.

אם אפשר להעתיק אל הדיסק המקומי תוכן, אפשר כמובן גם למחוק אותו. כפתור DELETE (שגם משמש ככפתור CAPTURE שמעולם לא הצלחתי להפעיל לצערי) משמש למחיקת תכנים מהדיסק המקומי. מחיקה בדרך זו כ"כ נוחה שאפשר רק להצטער שלא ניתן להפעיל אותה גם על תכנים מהרשת… יצירת ספריות ומחיקתן לא אפשרי דרך המכשיר ודורש מחשב לביצוע.

העתקה היא רק חלק מהפונקציות שקיימות בכפתור ה-FUNC. ניתן לשייך לספריה מסויימת סיסמא (כך שסרטים "מסויימים" ידרשו קוד בכדי להיכנס אליהם), אפשר לעשות EJECT לכונן DVD ואפשר גם להחליף בין מצב אייקונים גדולים לקטנים עבור סרטים וספריות. פונקציות נוספות כבר מתוכננות ונמצאות בכפתור, אך טרם מומשו (ככל הנראה העתקת ספריות שלמה, וחיפוש תוכן הם חלק מהפונקציות המתוכננות).

ה-6500 משמש גם כמזרים אודיו בסיסי. בעוד שברסיבר יאמהה 3800 התקשתי לזהות את שרת ה-UP&P שהצבתי בבית, שיתוף האודיו דרך SMB היה תענוג צרוף. המכשיר זיהה בקלות את כל מקורות האודיו שלי וניגן ללא בעיה קבצי MP3 ו-FLAC. גם קבצי PLS של שירות SHOUTCAST עובדים מצויין ומוזרמים באופן חלק דרך האינטרנט. הגרפיקה החדשה בעת שמיעת מוזיקה היא נהדרת, אך אני מקווה שהחברה תוסיף מידע מהאינטרנט תוך שימוש בשירותים חיצוניים (כגון תמונות החלק הקדמי של הדיסק וכו´). המכשיר מהווה כיום את המקור העיקרי שלי לשמיעת מוזיקה מהרשת, למרות היכולות המרשימות של הרסיבר שלצערי פשוט לא מגיעות לנוחות של ה-TVIX.

המכשיר גם מסוגל לעבוד במצב JUKEBOX, שבו הוא מקבל אייקונים לכל ספריה ומציג את התכנים כתפריט גרפי. הדבר דורש התעסקות לא קטנה, וכך גם שינוי קצבי הרקע. את נושא זה לא בחנתי כלל, וניתן למצוא דיונים על חיוניות התפריטים הגרפיים ברחבי האינטרנט. כאמור, החלפה בין מצב זה (ICON MODE) לבין דפדוף רגיל בספריות, ניתן לביצוע כעת דרך כפתור ה-FUNC.

חץ שמאל מעביר אותנו בין המקורות השונים, דיסק מקומי, עד ארבעה מקורות רשת (חץ למעלה או למטה מדפדף בינהם) או מקורות ה-USB. חץ ימין מאפשר מיונים שונים, לפי גודל הקובץ (שימוש ביותר בעת צפיה בספרית M2TS שכוללת קבצים רבים, שרק אחד או שניים מהם כוללים את הסרט), תאריך, שם וכו´.

במהלך הבדיקות שדרגתי מספר גירסאות בטא. בעוד שבמכשירים אחרים הייתי חושש במידת מה להשתמש בגירסאות ניסוי, לא כך במכשירים של DVICO. גירסאות ה-BETA יציבות לעיתים יותר מגירסאות רשמיות של חברות רבות אחרות. בעצם, הייתי מרחיק לומר שמי שלא מתכנן לשדרג לגירסאות בטא במכשיר זה, עדיף שיוותר על המכשיר כלל. התענוג של מציאת יכולות חדשה במכשיר היא חלק מהקסם שלו. השדרוג של המכשיר מעט מסובך יותר מזה של הסדרות הקודמות של מזרימי מדיה מבית DVICO. הסיבה לכך היא שהשדרוג כעת מבטיח שהמכשיר רק עשה BOOT נקי ובמידה וניגנתם אפילו קובץ אחד טרם השדרוג, הוא יתחל את המכשיר מחדש במטרה להמנע מבאג כלשהו בשלב הטעינה של סרט או קטע מוזיקה מכדי לגרום לבעיה.

המכשיר כמובן גם מסוגל להציג תמונות מהרשת והוא עושה את זה באופן לא רע. מצד שני, לא מצאתי כיצד ניתן לסובב תמונות (יותר מדי פעמים הרגשתי כאבים בצוואר בניסיון לצפות בתמונות שצולמו לגובה ושנשכחו כך בספרית התמונות שלי…). החוזק של המכשיר הוא בפירוש בוידאו ובאודיו…

כאמור, איכות התמונה והצליל הם לא פחות ממצויינים. ראוי לציון שגם במקרים של תכנים מוכרים, הצלחתי לראות הבדל קל לטובת ה-6500 ביחס למכשירים אחרים של DVICO. לא ברור מה בדיוק השתנה כאן, אבל יש בהחלט שיפור קל לטובה גם בנושא איכות התמונה.

סיכום

סיכום

אנחנו שמחים לדווח שהמכשירים שייובאו ארצה הינם מהדור השני של ה-6500, אשר כולל את כל התיקונים הטכנולוגיים ואשר הופך את התופעות המדווחות במקור על המכשיר (התחממות יתר, איבוד שעון וכו) ללא רלוונטיים. בבדיקה ממושכת שערכתי גם בסביבה חמה מאוד, לא ראיתי כל תופעות לוואי במכשיר, כך שאפשר בהחלט להרגע. המכשיר מסופק כיום גם עם דיסק דמה מפלסטיק אשר מאפשר לו לעבוד גם ללא דיסק קשיח. מאוד לא מומלץ להוציא את הדיסק ולהשתמש במכשיר ללא הדיסק, שכך הדבר יכול לגרום למסלול האויר במערכת הקירור להשתבש ובכך לפגום באמינות המכשיר בטמפ´ גבוהות יחסית.

מצאתי שיפורים רבים במהירות ובאמינות של המכשיר ביחס ל-TVIX 4100, הלא הוא הדור הקודם. השדרוג הביא איתו תחושה של מכשיר חדש לחלוטין. אין ספק שהפונציאל האמיתי של המכשיר יתגלה רק בעוד מספר חודשים כאשר הפונקציות עליהן עובדת DVICO כעת יצאו לאור.

עם זאת, גם היום מצאנו שהשדרוג בהחלט מצדיק את עצמו עבור כל מי שצופה בקבצי HDTV מפורמטי Blu-ray.

קשה עדייון להשוות את המזרימדיה הזה למכשירים מתחרים כגון POPCORN A100 בשלב הזה מכיוון שלשני המכשירים יש עדיין בעיות ברמות שונות והם עדיין WORK IN PROGRESS. אך עם זאת, קשה שלא להעריך את הפייט שנותנים סוף סוף לחברת DVICO. אין לי ספק שאנחנו הלקוחות נהיה המרוויחים הגדולים מהתחרות הזו שכן זה יוליד עוד ועוד יכולות בנסיון להתגבר על המתחרים.

ציונים:

עיצוב: 8
שלט: 8
תמיכה בפורמטים: 9
יציבות: 9
איכות תמונה: 9
איכות צליל: 8.5 (אפשרות לשדרוג עתידי בשל HDMI 1.3) – הציון ניתן בגלל תמיכה ב-DTS/DD CORE, אבל חסר עדיין תמיכה בפורמטים החדשים וב-LDPCM.

גילוי נאות: הכתב רכש את המכשיר טרם הבדיקה

עלות: 2500 ש"ח

המפיץ: העולם הדיגיטלי

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
20.05.2008
  
מאת: עפר לאור

1