שינויים בתפישת השיווק של ערוצים בהפרדה גבוהה

לפני קצת יותר משנתיים הושקו לראשונה שידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה באירופה. השידורים של משחקי גביע העולם בכדורגל היו אמורים להיות ...


יש לזכור שאלה לא היו השידורים הסדירים הראשונים בהפרדה גבוהה באירופה, מכיוון שחברת ALFACAM, המתמחה בצילום הפקות חוץ עבור ערוצי טלוויזיה רבים ובבעלותה גם אולפני טלוויזיה משוכללים בבלגיה ( משם גם מרבית הכנסותיה) הקימה ערוץ בפורמט החדש בשם EURO1080 כבר בתחילת העשור ושידרה את הערוץ שנשא שם זה באמצעות לווינים עוד בתקן הדחיסה הקודם MPEG2. כיום השידורים נמשכים בשני ערוצים  – HD1 ו EXQI בתקן החדש H264.

מאז הושקו השידורים בהפרדה גבוהה בחבילות ערוצים רבות באירופה, גבו החברות תוספת תשלום מיוחדת עבור חבילה צנועה של ערוצים בודדים. לרוב מדובר בחבילות של שלושה עד חמישה ערוצים, להוציא את חבילת הלוויין הבריטית SKY המציעה כעת מבחר גדול יותר.

על מנת ליהנות מהפורמט החדש נאלצו המנויים לשלם כ 10 יורו ( או ליש"ט) וגם אז, חלק מהערוצים שויכו לפי תת החבילות עבורן משלמים המנויים . כך, למשל , מנוי לחבילת הספורט של חבילת הלוויין הבריטית מקבל רק את ערוץ הספורט בפורמט החדש ( בתוספת ערוצים כלליים אחרים בהפרדה גבוהה) ואילו מנוי לחבילת הסרטים המורחבת מקבל את ערוץ הסרטים בהפרדה גבוהה ( בתוספת ערוצים כלליים אחרים בהפרדה גבוהה, אבל לא את ערוץ הספורט) ורק מי שמנוי לכל החבילה מקבל אותם ללא תוספת תשלום.

עם זאת, נראה שבקרוב כל זה הולך להשתנות והניצנים הראשונים לכך מגיעים מסקנדינביה, שם הודיעה חבילת הלוויין קנאל דיגיטל על כוונתה לארגן מחדש את חבילות הערוצים ולבטל את תוספת התשלום הנוכחית עבור ערוצים בהפרדה גבוהה. עלות החבילה עומדת כיום על 100 כתרים שבדיים, כ-55 שקלים. במקום התוספת שתבוטל יקבלו כל המנויים בחבילת המשפחה שבעה ערוצים בהפרדה גבוהה ללא תוספת תשלום !

חבילת הלוויין הסקנדינבית אינה לבד: חברת הכבלים הבלגית קודיטל הודיעה לפני מספר שבועות על תוכנית דומה מאוד. חברה זו תציע את הערוצים TF1 HD, Arte HD, Luxe TV HD, I-concert ו EXQI ללא תוספת תשלום בחבילת הבסיס , את הערוצים National Geographic HD and HD1 בחבילה המורחבת ואת ערוץ Disney Cinemagic HD בחבילת הערוצים של דיסני.

האם אנו חוזים בשינוי התפישה השיווקית של חבילות הערוצים, המתחילות להטמיע את הערוצים בהפרדה גבוהה כחלק בלתי נפרד ( ולא ראוי לגביה מיוחדת) מהחבילות הרגילות ?

האם החברות הבינו , שהגיע העת לדחוף בעוצמה רבה יותר את הערוצים בפורמט החדש לקהל הלקוחות , שעד כה דרך במקום וסירב להתפתות, בעיקר מכיוון שהפיתוי היה דל מאוד ויקר ללא כל פרופורציות ? מנתונים שנאספו בשנתיים האחרונות באירופה ובארה"ב עולה בבירור, שרכישת מקלט טלוויזיה משוכלל שתואם את הפורמט החדש לא הביאה בעקבותיה צפייה בערוצים כאלה הן בערוצים ללא תשלום והן בערוצים בחבילות אצל הרוב המכריע של בעלי המקלטים הללו.

מדובר בדפוס התנהגות מצד הקהל הרחב שמזכיר מאוד את זה שאפיין מאוד את חבילות הכבלים והלוויין לפני שנים ספורות , בשעה שהשיקו את מכשירי ההקלטה הדיגיטאליים. כשחבילת הלוויין הבריטית SKY הציעה לראשונה את הממיר-מקליט +Sky, רק כמה מאות אלפים הסכימו לשלם עבור התענוג , מספר זעום בהתחשב בעובדה, שלחבילה זו שמונה מליון מנויים בבריטניה ובאירלנד. זמן קצר אחרי שהוחלט לבטל את תוספת התשלום בשל נתוני המכירות המאכזבים בהשוואה לתקוות שתלו במכשיר ובשירות, זינקו המכירות של הממיר המקליט במאות אחוזים.

נקיטת צעד דומה בכל הקשור לערוצים בהפרדה גבוהה תעשה טוב לכל הצדדים. החבילות יוכלו להתהדר בתוספת ערוצים איכותיים ללא תוספת מחיר, המנויים ייהנו מערוצים חדשים באיכות גבוהה, שלא לדבר על העלייה הצפויה במכירות של מקלטי טלוויזיה מתאימים…

השאלה היא, האם מישהו בישראל מודע לרעיון החדש או שמועקת העלות הצפוייה ותפיסת ה "ראש הקטן" ימשיכו למלוך. האם השקת השידורים בפורמט החדש בערוצים הכלליים הישראלים היא שתזרז את השינוי בתפיסה? ימים יגידו.

 

להמשך דיון בפורומים לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

0:00
  /  
11.05.2008
  
כתב: עלי שביט - SATIL

1