מזרימדיה: ellion HMR-700A

ה ellion HMR-700A הינו מזרימדיה בעל יכולת הקלטה של שידורי טלויזיה מהממיר הדיגיטלי שלכם, צילומי וידאו משפחתיים ממצלמת הוידאו או ...


במבט חטוף

שם מוצר: HMR-700A
יצרן: ellion digital
יבואן: http://www.ellion.co.il/
דירוג ביצועים: 7/10
תמורה לכסף: 5/10
מחיר מומלץ לצרכן: 1790 ש"ח
מפרט טכני

 

יתרונות

חסרונות

ממשק צבעוני ומרהיב.

התמיכה בכתוביות בעברית עדיין לא מספקת פתרון הולם.

תצוגה מקדימה לקבצי וידאו.

לא ניתן לצפות בתכני HD כאשר קיימת הקלטה ברקע.

שלל אפשרויות הקלטה אשר מספקות גמישות רבה.

ממשק לא אינטואיטיבי.

 

ההקלטות לא נשמרות בפורמט טבעי ל Windows.

  ניגון תכני HD מגמגם.

חברת ellion הינה חברה קוריאנית אשר קיימת משנת 2002. עם הקמתה היא התמחתה ב HTiB ולאחר מכן התמקצעה במקליטים שונים לשוק הביתי, משילובים של נגן DVD וכונן קשיח במארז אחד ועד למזרימדיה מקליט בעל יכולות Upscale, הלא הוא ה ellion HMR-700A, נושא הביקורת שלפנינו.

ה ellion HMR-700A הוצג לראשונה בתערוכת CeBit אשר התקיימה במרץ 2007 ב Hannover אשר בגרמניה ולפני זמן קצר הגיע אלינו לארץ הקודש. המזרימדיה הזה, בשונה מאחרים, בעל יכולת הקלטה של שידורי טלויזיה מהממיר הדיגיטלי שלכם, צילומים משפחתיים ממצלמת הוידאו או בעצם כל סיגנל וידאו שתזינו לתוכו. לאחר ההקלטה, תוכלו לערוך את הוידאו ולהתאימו לפי ראות עינכם וכל זאת על מסך הטלויזיה שלכם, בנוחות של הסלון הביתי ללא כל מעורבות של מחשב.

במידה וחשקה נפשכם בצפייה בסרט High Definition באחד מערבי החורף הקרים – גם זה יוכל 700A לספק בחטף וללא כל שהייה. לא רק הצגת הוידאו באיכות פנטסטית אלא גם הצגת כתוביות בעברית ללא שום המרה.

מראה חיצוני ומחברים

ה HMR-700A תוכנן להיות ממוקם במצב מאונך, כלומר לגובה וגובה ממש לא חסר לו – לאורך כמעט 23 ס"מ הוא יתנוסס, שונה במקצת משאר מזרימי המדיה להם נחשפנו בשנים האחרונות אשר תוכננו לעבוד במצב מאוזן, אך שינוי זה הינו מרענן ומבורך.

המארז עשוי מפלסטיק קשיח בצבע שחור. כאשר הצדדים בגימור מט והחזית והגג בגימור מבריק. החזית שלו די צרה ואיננה מכילה שום מסך חיווי, אך 2 מנורות חיווי כן מוקמו בחזית, אחד שתציין לנו אם הנגן במצב פועל או מכובה והשניה לציון מצב הקלטה.

לצד מנורות החיווי, אנחנו נמצא כפתור עבור בחירת המקור הרצוי, כפתור הקלטה מיידית, אחד נוסף עבור Guide ואחרון עבור כיבוי והדלקה. בקצה העליון של הפאנל אנחנו נמצא כפתור גדול עבור ניווט בתפריטים השונים כאשר באמצע שלו ממוקם כפתור ה OK על מנת לסמן את הבחירה המבוקשת. כמעט ושכחתי, בתחתית הפאנל מסתתר לו תחת מכסה קטן כניסת USB Host עבור התקנים שונים כגון כוננים קשיחים חיצוניים וכונני USB וגם כניסת IEEE 1394 אשר תשמש אותנו עבור חיבור מצלמת הוידאו הדיגיטלית.

בצד האחורי של הנגן אנחנו נמצא מאוורר קטן וחרישי ומתחתיו שלל רב של כניסות ומחברים שונים. את מקורות ההקלטה שלנו אנחנו נוכל לחבר באמצעות חיבור SCART (מצויין עבור הממיר הדיגיטלי שלנו) או קומפוזיט. עבור חיבור אופטימלי בין הנגן למסך אנחנו נוכל לעשות שימוש במחבר ה HDMI. במידה והמסך שלנו חסר כניסה כזאת, נוכל לעשות זאת באמצעות קומפוננט, קומפוזיט או SCART (יציאת ה SCART כוללת בתוכה כבר אודיו).

עבור חיבור הנגן לרסיבר והגברת אות השמע בצורה מיטבית, אנחנו נוכל להשתמש ביציאה הדיגיטלית האופטית או הקואקסיאלית. למי שחסר רסיבר או מסך בעל כניסות כאלו, יוכל להשתמש ביציאת ה RCA הסטריאופונית.

נוכל למצוא גם כניסה עבור קולט IR אשר תהיה שימושית כאשר הנגן יותקן במקום נסתר מהשלט כמו מזנון סגור. שתי כניסות USB Host (אחת נוספת מקדימה להזכירכם) וכניסת USB Target עבור חיבור הנגן ישירות למחשב והעברת תכנים בינהם. את רשימת הכניסות והיציאות המרשימה סוגר מתג קטנטן בתחתית הפאנל האחורי אשר מהווה מתג כח.

עבור הקלטות נצטרך למקם כונן קשיח מסוג SATA בתוך הנגן. עד לנפח של 1TB הוא יוכל להחזיק בקירבו, נפח גדול אשר יספיק לכם להמון שעות הקלטה ואחסון תכנים שונים. את הכונן הקשיח יש להכניס בצורה מעט עתידנית, הפאנל העליון שלו נשלף כמו דלת של חללית קרב והכונן הקשיח מוזן לתוכו בקלילות. את הכונן אנחנו מאבטחים עם מתג פלסטיק מוצק אשר מחזיק אותו היטב במקומו.

לסיכום פרק זה אני יכול לומר כי הנגן בעל שלל רב של כניסות אשר יתאימו לכל אחד ללא קשר לציוד בשרשותו, מסך דק או מסך CRT, עם רסיבר או ללא – את הנגן הזה ניתן להפעיל בכל קונפיגורציה. הכללתו של מחבר SCART כמקור הקלטה מהווה תכונה חשובה מאוד ואידיאלית עבור הקלטה בנקל של בעלי ממיר דיגיטלי, לא קשר אם אתם מנויים של yes, HOT או בעלי צלחת לווין פרטית.

לי אישית היה חסר כניסה למחבר S-Video עבור הקלטה וגם תמיכה ברזולוציית יציאה של עד ל 1920×1080p.

שלט

השלט כפי שניתן לראות מתאפיין בשלל כפתורים בעלי גודל די זהה, דבר אשר יקשה על זיהוי כפתורים שלו בסביבה מוחשכת ויחייב אותנו להעיף מבט כל פעם שנרצה להשתמש בו. הצד העליון של השלט די סטנדרטי ומכיל Keypad של כל המספרים וכפתור הפעלה ודילוג בין ה TV למקורות.

מתחת לכפתורי הספרות אנחנו נמצא מספר רב של כפתורי ניווט אשר מוקמו לדעתי בצורה מעט צפופה ולא אינטואיטיבית. כפתורי הסריקה המהירה לדוגמה, נמצאים אחד מתחת לשני כאשר לחיצה על קפיצה קדימה בזמן תשגר אותנו 30 שניות קדימה בתוכן הנצפה ואילו לחיצה על כפתור אחורה בזמן תשגר אותנו רק 10 שניות, זה מעט לא הגיוני ועבור ניווט כהלכה הייתי מצפה לקפיצות שוות זמן.

בתחתית השלט מוקמו כל כפתורי הפונקציות השונות כגון אודיו, כתוביות, Repeat ועוד – כל הכפתורים בדיוק באותו גודל ואני כבר רואה את עצמי מחשב בחושך "2 מלמטה, אחד שמאלה…". יש לציין לטובה הכללתו של כפתור ניווט בין רזולוציית יציאה שונות, ללא כניסה לתפריטי הנגן (האמת היא שזאת האפשרות היחידה להחלפת הרזולוציות, התפריט חסר יכולת ביצוע זו). לא נמצא כאן כפתורים נפרדים עבור כל אחד מהכניסות, אלא כפתור דפדוף אשר ידלג לנו בין הקומפוזיט, SCART ו TV. מכיוון שלא הוכלל כאן כפתור יחודי עבור כל כניסה, התאכזבתי למצוא כי הנגן חסר יכולת זיהוי של הכניסות הלא פעילות ודילוג עליהם.

לסיכום חוות דעתי על השלט אני יכול לומר כי הוא לא הצד החזק והבולט של הנגן, הכפתורים עצמם מוקמו במעין סבך קטן של פונקציונאליות, כפתורי הניווט השונים ממוקמים בצמידות ובצורה אשר לא נוחה ממש לעבודה והייתי ממליץ לא לעשות שימוש קבע בשלט הנ"ל ולתכנת את השלט האוניברסלי שלכם שיקח פיקוד.

הגדרות

תפריטי הנגן די פשוטים להגדרה ולא מכילים יותר מידי אפשרויות, חלק מאיתנו ישמחו לתפריט מצומצם ולעניין וחלק אחר אשר רגילים לגמישות רבה וליכולת שליטה על שלל מאפיינים יתאכזבו. בעיני זהו יתרון בשל קהל היעד אליו מכוון הנגן. עם הופעת התפריט של הנגן על המסך מבחינים בתפריט עשיר בצבעים ונעים לעין. הצבע השולט הוא כחול והתפריטים השונים מסומנים עם אייקון עינייני כפי שניתן לראות. מה שלא ברור הוא למה לא ניתן להציג את התפריט במסך רחב, למרות שההגדרות בוצעו כשורה.

כמו שצויין קודם, תפריטי ההגדרות מהירים מאוד להגדרה. מקצת מההגדרות השונות נעות סביב יחס המסך, הגדרות הקלטה כגון Time Shift, מקום ההקלטה ואיכותה, קביעת פרק זמן מראש שלאחריו יוכנס סימון לפרק עבור ניווט מהיר בהקלטה ארוכה והגדרות רשת שונות.

ניתן לומר כי כל אדם, ללא קשר להשכלתו הטכנית, אשר נחשף לראשונה לנגן – ידע בקלות להגדירו ולהתאימו לצרכיו, ההגדרות נעשות בנקל על ידי מסכים גדולים ללא מלל מיותר וניתן תוך מספר דקות בודדות כבר להשתמש בו מצורתו הארוזה ועד לשימוש מלא.

ניגון וידאו

הנגן משתמש במעבד מסוג של חברת Cirrus Logic. מעבד זה בעל תכונות ויכולות דומות לסדרת הEM8620L של חברת Sigma Designs. בשל כך, נוכל לצפות לניגון תכני High Definition מסוג MPEG-2 & Divx וניגון תכנים ברזולוציה סטנדרטית של אותם פורמטים.

את הקישוריות בין הנגן לרשת הביתית ביצעתי באמצעות SMB, זהו השיתוף הבסיסי והקל ביותר להגדרה תחת מערכות WIN שונות.

המקורות לתכנים יכולים להגיע משלושה מקומות: התקן USB, כונן קשיח פנימי או מהרשת. לאחר שנבחר במקור הרצוי, בצד שמאל של המסך יתגלה לפנינו פאנל קטן אשר יכיל את כל הספריות השונות במקור בו אנחנו נמצאים ופאנל זה יהיה לנו לעזר בניווט בנבכי הכונן. ברגע שנגיע לספרייה אשר מכילה קבצים, הם לא יופיעו באותו פאנל אלא בחלק התחתון של המסך כאשר כל קובץ יהיה מורכב מאייקון בצורת גליל סרטים ורק שמונה אותיות ראשונות מהשם שלו יתגלו לפנינו – קצת בעייתי היום כאשר שמות הקבצים לרוב הרבה יותר ארוכים. לאחר שנעמוד על קובץ מסויים, לאחר שלוש שניות לערך נוכל לצפות בקדימון מתוך הקובץ – תוספת נאה מאוד אשר הלוואי וכל יצרני המזרימדיה היו מאמצים!

הבעיה שמצאתי עם מימוש זה הינו שאם אנחנו מנווטים בספרייה אשר מכילה מספר קבצי וידאו, נאלץ לדפדף בינהם מהר מכיוון שאם נשאר שנייה אחת מיותרת על קובץ, הנגן יתחיל לעשות Buffering לקובץ על מנת להציג את הקדימון ובמהלך עבודה זו הוא לא יאפשר לנו לדלג לקובץ הבא. בעיה נוספת שהפריעה לי הייתה כי לא ניתן לנגן קובץ כלשהו לפני שהתחיל הקדימון שלו. יש לציין כי הנגן נכשל בהצגת קדימון לקובץ מסוג High Definition והציג הודעת Fatal Error מאיימת.

הנגן תומך בצורה טבעית בכתוביות בעברית, כלומר אין לנו שום צורך להמיר את הכתוביות לפורמט VOBSub או להפוך אותם עם תוכנות עריכה שונות, פשוט ממקמים את הקובץ כתוביות באותו שם כמו קובץ הוידאו ומנגנים!
אך השמחה הייתה מוקדמת מידי, שמות הקבצים מופיעים בצורה הפוכה והמימוש של הכתוביות לא ממש בר שימוש, כאשר יש לנו תצוגה של שתי שורות תרגום – הרווח בינהם לא תמיד קבוע, לעיתים השורות צמודות כהלכה ולעיתים יש בינהם רווח גדול. עוד בעיה הינה שלרוב האות האחרונה של שורה שנייה הופכת להיות מוצגת כאות הראשונה של שורה ראשונה. גם תוים מיוחדים כמו הדגשה, קו תחתון ונטייה של אותיות לא הוצגו כהלכה. ניתן אומנם זאת לשנות את צבע הכתוביות, גודלם ומיקומם על המסך, אך אפשרות לסנכרון כתוביות, תכונה די רצויה לא נמצאה כאן.

ברגע שישפרו את התמיכה בשפה העברית, תכונה זו תהפוך לאטרקטיבית ביותר, בדיוק כפי שהיא צריכה להיות.

נבדקו מספר רב של קבצי Divx שונים ברזולוציות שונות,
הנגן ניגן אותם כהלכה ללא דופי כפי שהיה מצופה ממנו. לגבי קבצי MPEG-2 ברזולוציית High Definition, הם נגנו עם גמגומים שונים אשר הפריעו לצפייה. ניתן לשלול בעיות רשת כי הנגן עצמו דיווח כי הוא מדד מהירות ברשת כמעט מקסימלית של חיבור 10/100 ואילו קצב הנתונים של הקבצים שנבדקו היו הרבה יותר נמוכים מערך זה. הנגן גם ידע לנגן את תוכנה של ספריית הVIDEO_TS של כותרי DVD, הבעיה שמצאתי היתה שהוא לא ידע לגשת לתפריטי הכותר אשר שימושיים כאשר נרצה לצפות בתוספות כמו Alternate Ending או Trailers לדוגמה. יש לציין לטובה כי הנגן יודע לנגן קבצי ISO.

יש לציין לטובה את האפשרויות הרבות להילוך איטי של הוידאו, ממהירות של ¾, 1/2, 3/4, 1/8, 1/16 כאשר במהירויות 1/2 & 3/4 נוכל גם לשמוע את האודיו.

לאחר שימוש של שבועיים בנגן, מספר דברים הפריעו לי:
סימני החיווי על המסך, כמו Pause, Play ועוד – מופיעים כמעט באמצע המסך, היה רצוי כי הם הם ימוקמו בפינה כלשהי.

בעת שימוש בכפתורי הווליום בשלט, לא ניתן לבצע לחיצה רציפה, כלומר אם אתם עכשיו בווליום 20 ורוצים להגיע ל 40 – תאלצו לבצע 20 לחיצות. מתברר שלא ניתן כלל לבצע לחיצה רצופה בנגן, בכל תפריט כלשהו אשר מחייב זאת עבור עבודה נוחה.

אפשרות ה Goto אשר חביבה לרוב על כולנו מומשה בצורה לא ממש נוחה, התגלנו במכשירים אחרים ללחוץ על כפתור ה Goto ואז להקיש שש ספרות שבסיומם לחיצה על OK תקפיץ אותנו לנקודה הרצוייה, נכון? כאן המימוש הוא מעט שונה. יש צורך להכנס לתפריט במהלך צפייה, לבחור באפשרות של Goto, ללחוץ Enter, להכניס שתי ספרות, חץ ימינה, להכניס שוב ערך של שתי ספרות, חץ ימינה ולבסוף שוב שתי ספרות. תהליך די מייגע לדעתי.

קיימת אפשרות לזום אפקטיבי, x2, x3, x4, x8. האפשרות עצמה של הזום הינה די Cool-ית מכיוון שהיא Animated ולא נעשית בבת אחד. כאשר אנחנו במצב זום כלשהו, ניתן לנווט עם החיצים את המסך, אך גם כאן לא נוכל לבצע לחיצות רצופות.

מידי פעם בעת ניווט בספריות קופצת הודעת התראה על מהירות הרשת. לעיתים עוברות מספר שניות בודדות בין התראה להתראה. נחמד שיש את המידע הזה אך הייתי שמח לאפשרות לבטל את החיווי הנ"ל.

לא ניתן לבצע ניגון של תכני High Definition כאשר קיימת הקלטה ברקע.

הקלטה

צורת הגדרת ה HMR-700A להקלטה נעשית בצורה דומה לוידאו משוכלל. בוחרים את מקור ההקלטה (כניסת הקומפוזיט או ה SCART), תאריך ושעת התחלה, אורך ואיכות ההקלטה – וסיימנו.

נתוני ההקלטה מוצגים בצורה נוחה לעיון ולעריכה. אם יש חפיפה בהקלטות מקבלים התראה אינפורמטיבית. ניתן לקבוע הקלטות שחוזרות על עצמן (כל יום ראשון, כל ימות השבוע, רק בסופי שבוע ועוד). חבל שלא נתנו כאן אפשרות להכניס שם להגדרת ההקלטה, שם אשר יציין את התוכן אותו הוא מוגדר להקליט, כמו "מתי נתנשק" או "ארץ נהדרת".

ה HMR-700A מכיל אפשרות לביצוע הקלטה מיידית. אם פתאום אנחנו מבחינים כי יש תוכנית אשר אנחנו מעוניינים להקליט אותה כרגע, על ידי לחיצה על כפתור אחד נוכל לבצע הקלטה מהירה של התוכנית, לחיצה על כפתור נוסף תקבע לנו את משך ההקלטה 30, 60, 90, 120, 180 או 240 דקות.

גם אפשרות ל Time Shift הוכללה בנגן זה. למי שלא מכיר, אופציה זו מאפשרת לעשות Pause במהלך שידורים חיים (למשל לענות לשיחת טלפון מפתיעה) ולאחר מכן לחזור חזרה לשידורים בדיוק מהנקודה שהפסקנו. הנגן עושה זאת על ידי הקלטה רצופה של התוכן בו אנחנו צופים. יש לציין כי לא ניתן להפעיל הקלטה כלשהי ברקע וגם להפעיל את תכונת ה Time Shift.

במידה ואתם צופים במקור אשר מחובר דרך הנגן, לא תוכלו לבצע התאמה של סיגנל הוידאו ליחס המסך שלכם. כלומר אם חיברתם את ממיר הכבלים או הלווין שלכם והשידורים הינם בפורמט 4:3 (ריבועי) והמסך שלכם הינו רחב ביחס של 16:9, התמונה אשר תתקבל על המסך תהיה ריבועית גם היא. הנגן חסר מצבי תמונה אשר יכולים למתוח אותה על המסך הרחב שלכם.

ה HMR-700A מכיל חמישה איכויות שונות של הקלטה לפי הטבלה הבאה:

פורמט האודיו

רזולוציה

קצב נתונים ממוצע KB/s

סוג ההקלטה

48KHz Stereo, 256Kbps

720×576

1096

High Quality

HQ

48KHz Stereo, 256Kbps

720×576

569

Standart Play

SP

48KHz Stereo, 256Kbps

720×576

355

Long Play

LP

48KHz Stereo, 256Kbps

352×576

257

Extended Play

EP

48KHz Stereo, 192Kbps

352×576

178

Super Long Play

SLP

המלצה שלי הינה לבחור באיכות ההקלטה המירבית (HQ) כאשר יש לכם מסך 42 אינץ ומעלה. כאשר נבחרת איכות הקלטה נמוכה יותר, ניתן בנקל להבחין באיכות נחותה יותר משל המקור. כאשר המסך שלכם הוא 29 ומטה, ניתן גם להתפשר על איכות LP ומטה אשר תאפשר לכם פי 3 בערך זמן הקלטה.

עריכה

אפשרויות העריכה של הנגן הינן די עשירות. ניתן לעבור על רשימת ההקלטות ולשנות את שמן, למחוק, להוריד קטעים מתוך הוידאו ועוד. לא ניתן לערוך קבצי וידאו אשר לא הוקלטו על ידי הנגן.

פעולות העריכה מתבצעות בנקל, אם ברצוננו לשנות שם של קובץ, יפתח בפנינו מקלדת ויראוטלית (רק באנגלית). פעולת עריכה כמו הסרה של קטע וידאו קטן מתוך קטע וידאו ארוך יותר (שימושי כאשר נרצה לדוגמה להוריד פרסומות), נעשית בצורה אינטואיטיבית וזריזה. מה שהפריע לי היה שלאחר הסרה של קטע בעבודה עריכה של A-B, הנגן חזר לתפריט הראשי, מי אמר שסיימתי את עבודת העריכה?

חלון הדפדוף בין ההקלטות.

מקלדת עבור הכנסת שמות לקבצי ההקלטה.

אפשרויות עריכה שונות ומגוונות. אפשרות ההעתקה ל FAT32 שימושית כאשר נרצה לגשת להקלטה מסויימת ממחשב מרוחק.

עריכה של קובץ וידאו והסרת קטע מסויים.

אפשרויות המיון השונות. שימושי כאשר יש לנו מספר רב של הקלטות.

סיכום

ה HMR-700A מכיל עוד מספר יכולות אשר לא נסקרו בביקורת זו, כגון ניגון קבצי מוזיקה שונים כמו mp3, wma ו ogg, יכולת הצגת התמונות המשפחתיות בפורמט jpg & bmp ויכולת העברת קבצים בין כל המקורות אשר מחוברים דרכו (בין הרשת לכונן USB ולכונן הקשיח הפנימי). מי שכן יחליט להיות הבעלים המאושרים של נושא ביקורת זו, יעשה זאת בשל יכולות ההקלטה שלו ולא בשל שום סיבה אחרת. ה HMR-700A הינו שיא השכלול מבחינת יכולת הקלטה ללא EPG, האפשרות להגדיר אינספור חוקי הקלטה באיכויות ומקורות שונים, הדפדוף בינהם והאפשרויות המשוכללות לעריכת הקטעים המוקלטים מעניקים לנגן ציון לשבח בקטגוריה זו.

מירב הנקודות השליליות אשר מצאתי בביקורת זו יכולות להפתר חיש קל על ידי עדכוני קושחה עתידיים והייתי ממליץ ליצרן לקחת נקודות אלו לתשומת ליבו על מנת להפוך את ה ellion למוביל בתחומו, בדיוק כפי שהוא צריך להיות.

מבנה ויכולות השלט מורידים מעט נקודות אך הן חוזרות במהרה על ידי מימוש תמיכה טבעית בעברית ללא שום המרה מצידנו. קהל היעד של ה HMR-700A הינם כאלה אשר רוב התכנים שלהם הינם תכני Divx אשר פופולרים מאוד בסצנת ההורדות, או כאלה אשר מחפשים פתרון להקלטה מערוצי הלווין, הכבלים או מצלחת פרטית ללא תלות במפעיל והתחייבות אשר כרוכה בתשלום חודשי מעיק. אם אתם נמנים על אחת הקבוצות הללו, ה ellion HMR-700A מותאם בדיוק בשבילכם.

 

תודה רבה לחברת USBID על השאלת המוצר לביקורת.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
29.04.2008
  
מאת: זיו רוזנפלד

1