Octava 4×1 HDMI Switch – מי אמר Switch אודיו דיגיטלי ולא קיבל?

חברת Octava אשר ידועה בתור ספקית של פתרונות חיווט עבור HDTV, מיתוג והגברת סיגנלים דיגיטליים, מציגה HDMI Switch בעל יכולות ...


הקדמה

ריבוי מקורות ה HDMI כיום מחייב פתרון מיידי עבור קהל רחב. ממיר הכבלים או הלווין שלנו התקדם לאחרונה לשידוריHigh Definition (ואם עדיין לא התחברתם ל yes HD או ל HOT HD, רוצו לעשות זאת ואז המשיכו לקרוא את המאמר…). נגן ה DVD שלנו כבר מזמן לא מחובר בקומפוננט וחלילה שנשחק BioShock בקונסולה האהובה שלנו דרך חיבור אנלוגי. הכל אצלנו עבר למסלול הדיגיטלי, אולם המסך הדק שלנו פשוט לא מכיל מספיק כניסות על מנת לארח את כולם.

גם בעלי המקרנים זקוקים כיום לפתרון סביר, הרי המקרנים מכילים לרוב רק כניסה דיגיטלית בודדת או מקסימום שתיים ועל פי רוב יוצא כי לא חוברו כל המקורות בצורה דיגיטלית למקרן. בנוסף, העברת כל כך הרבה סוגי מחברים למקרן מייקרת ומסרבלת את תהליך ההתקנה.

לעזרתנו מופיעה חברת Octava. חברה קטנה אשר ממוקמת בעיר Norcross אשר ב- US  Georgia. החברה מציעה Extenders עבור HDMI/DVI, מגברי HDMI, שלל כבלי HDMI וממתגים. כמו שהבנתם, החברה מציעה תחת קורת גג אחת את כל הפתרונות לנושא ושמה לעצמה להיות המקצועית ביותר בתחום ה HDMI.

OCTAVA 4 x 1 HDMI Switch with Optical Toslink Routing

המוצר שהתקבל לביקורת הינו בעל השם הקליט: OCTAVA 4×1 HDMI Switch with Optical Toslink Routing.
מוצר זה, בנוסף ליכולות מיתוג של עד לארבעה מקורות HDMI, גם מאפשר מיתוג סיגנל S/PDIF ו Coaxial. המכשיר בעל שלט Credit Card קטנטן, תאורת LED אופנתית ומראה מקצועי כפי שאתם יכולים לראות בעצמכם. אך האם הוא עומד במטלה בצורה מוצלחת? מייד נבדוק.

מפרט

כניסות
4 כניסות HDMI
4 כניסות S/PDIF
4 כניסות Coaxial
יציאות
1 יציאת HDMI
1 יציאת S/PDIF
1 יציאת Coaxial
כללי
HDCP 1.1 pass through
אפשרויות ניווט במקורות: שלט, ידני, Smart Scan
Single Link Range: 480p, 720 i/p, 1080 i/p
Video Data Rate: 6.75Gbps
תמיכה ב Deep Color
תמיכה בתדרי סקירה אנכיים: 50Hz, 60Hz
מידות (רוחב, גובה, עומק) במ"מ: 292.1, 38.1, 86.3
שלט רחוק: IR, Discrete code

מראה חיצוני ומחברים

מימדי הממתג הינם בצורת מלבן ארוך וצר, עשוי ממתכת דקה בעלת צבע שחור תעשייתי. דווקא מראה שגרתי זה נראה כמתאים ביותר עבור מוצר מסוג זה, לא כזה שימשוך יותר מידי את העין אך בהחלט יהווה תוספת נאה ל Rack הציוד שלכם.

פאנל אחורי

בחזית מצד ימין נוכל לראות כפתור ידני לדילוג בין הכניסות, עינית IR ולבסוף אנחנו נמצא תאורה אשר נדמה שזלגה מכיוון האודיופיליה – ארבעה נוריות LED כחולות ואופנתיות עבור חיווי המקור הפעיל.

הפאנל האחורי מותאם עבור ארבעה מקורות בסך הכל. עד ארבעה מקורות HDMI 1.3 נוכל לארח באחורי ה Switch כאשר לכל מקור נוכל לחבר מקור אודיו דיגיטלי מסוג S/PDIF או Coaxial. כמובן שנמצא יציאת Coaxial, S/PDIF ויציאת HDMI 1.3 בעלת תמיכה ב HDCP. כל החיבורים הללו ישמשו אותנו עבור חיבור למסך ולרסיבר.

החיבור הכי שמאלי בפאנל האחורי הינו עבור כניסת מתח חיצונית, מעשה בהחלט נבון שנועד על מנת למנוע הפרעות אשר עלולות לנבוע עקב מיקום של כניסת ה AC צמוד לאותות ה HDMI. המחברים מאחורה מרווחים במידה נוחה להתקנה.

לסיכום אוכל להגיד כי הממתג עוצב במינימליסטיות ובפונקציונאליות נטו. אורות ה LED בהחלט משדרים תחכום ונופח של מוצר חדשני ויוקרתי.

שלטשלט

השלט מסוג Credit Card אשר בא לציין על מימדיו. בעל חמישה כפתורי Discrete עבור בחירה מדוייקת במקור הרצוי. כפתורי ה +Ch וה -Ch ישמשו אותנו כדרך נוספת עבור ניווט בין המקורות. כפתור הפעלה לממתג ואחד נוסף עבור כיבוי אורות החיווי – מצויין כאשר נראה להתרכז בסרט ללא הסחות.

שלט זה משמש גם מוצרים אחרים של Octava ולכן מכיל מספר כפתורים נוספים אשר אין להם שימוש במוצר זה. רק בשביל להציג עד כמה הדבר מעצבן, השלט מכיל 15 כפתורים בסך הכל כאשר שישה מהם כלל לא רלוונטיים, אם נתרגם זאת לאחוזים, 40% מהכפתורים פשוט מיותרים. מובן לי כי הדבר נעשה על מנת לצמצם עלויות, אך הייתי מצפה לשלט ייעודי.

התקנה ושימוש

התקנת ממתג HDMI הינה אחת ההתקנות הכי פשוטות שאפשר לחשוב עליהם במערכת שלכם. מכבים את כל המכשירים ללא יוצא מן הכלל, מחברים את מקורות ה HDMI לכניסות מאחורי הממתג, כנ"ל לגבי יציאות האודיו הדיגיטליות ולבסוף חיבור כבל HDMI בודד למסך עבור הוידאו.

עבור האודיו, הממתג עושה ניתוב של של כל כניסות ה S/PDIF ליציאת ה S/PDIF שלו. כנ"ל לגבי ניתוב כל מקורות ה Coaxial ליציאת ה Coaxial. המכשיר, לצערינו, אינו מבצע המרת סיגנל מ Coaxial ל S/PDIF וההפך ולכן תצטרכו לחבר את שני היציאות הדיגיטליות של הממתג לרסיבר, כאשר הם יחוברו אל תוך אותה כניסה של אותו Device. (במידה וחיברתם מקורות משני הסוגים).

במידה וחיברתם רק מקורות מסוג S/PDIF תצטרכו לחבר רק את יציאת ה S/PDIF של הממתג לרסיבר. אם חיברתם רק מקורות מסוג Coaxial, רק יציאת ה Coaxial תחובר לרסיבר.

דרך הפעולה עצמה של הממתג הינה מאוד פשוטה ושקופה למשתמש. לאחר שחיברתם את כל המקורות שלכם, פשוט הפעילו את המקור בו אתם רוצים לעשות שימוש, הממתג יזהה את הכניסה שהופעלה ורק אותה ינווט החוצה, כנ"ל לגבי כניסות האודיו הרלוונטיות.

בשונה מהממתג של OPPO HM-31 אשר בעל Prioritized inputs, כאן אנחנו נמצא מנגנון מיוחד בשם Smart Scan. כשמו כן הוא, מנגנון סקירה מתוחכם. הוא פועל על ידי סריקה תמידית של הכניסות לממתג. ברגע שהוא מבחין כי סיגנל HDMI מגיע ממחבר אשר היה בסריקה קודמת מכובה, הוא מנתב את הממתג לכניסה הזאת. ברגע שכניסה זאת תכבה, הוא יחזור למתג את הכניסה הקודמת אשר הייתה פעילה.

תכונה מעניינת נוספת הינה Clear EYE. שתי מילים אלו באים לציין על המבנה המיוחד של הממתג. הוא נבנה עם המון מחשבה על מנת לצמצם עד כמה שניתן את הדרך שעובר סיגנל ה HDMI בתוך הממתג ולהגביר את טיבו כאשר הוא מגיע באמצעות כבל HDMI ארוך מימדים. אם נתקלתם עד היום בבעיות של ירידה באיכות כאשר השתמשתם בכבלים ארוכים יחסית, ייתכן וממתג זה יביא את הבעיות לקיצם.

רצוי גם להזכיר כי הממתג עצמו שומר לנו על חשבון החשמל, כאשר הוא לא מזהה מקור פעיל, הוא יתכבה אוטומטית על מנת לחסוך בצריכת החשמל – מגמה ירוקה אשר הולכת והופכת יותר ויותר פופולרית בכל מוצרי ה Customer Electronics.

לאחר שימוש רב ואינטנסיבי בין כל המקורות אשר קיימים ברשותי, לא גיליתי שום קושי של הממתג בלהשביע את רצוני במיתוג מהיר. דרך הפעולה שלו הייתה קלילת רגליים ונחרצת. שום בעיות HDCP או Handshake נתגלו במהלך השימוש.

 סיכום

כאשר יש לנו מספר רב של מקורות HDMI, מיתוג על ידי סוויצר ייעודי חיצוני או דרך רסיבר HDMI חדש הינם הפתרונות היחידים אשר עומדים לפנינו. לפיכך, אם רק לאחרונה רכשתם רסיבר מתקדם בעל יכולות מיתוג HDMI, המוצר הזה כנראה לא בשבילכם.

אך מה יעשו כל אלו אשר הינם בעלי רסיבר בן מספר שנים בודדות אשר עלה הון תועפות בזמנו? רכישת רסיבר חדש בעל יכולות מיתוג HDMI הינה הוצאה כספית די גדולה אשר יכולה בנקל להגיע לחמש ספרות ולא כולם מוכנים לזה, במיוחד כאשר יש שביעות רצון מההגברה הנוכחית.

רכישת הממתג מבית Octava תבטיח לכם שלווה לעוד מספר שנים במחיר שווה לכל נפש. הוא עובד בדיוק כפי שאנשי השיווק של Octava רשמו, ממתג אותות HDMI & סיגנלי אודיו דיגיטלים בהרף עין, שומר על קדושת ה HDCP ולא מראה שום בעיות Handshake. הפשטות שלו בהתקנה, ביצועים גבוהים ללא רבב, עיצוב לא בולט מידי ועבודה שקופה הופכת אותו להמלצה מצויינת ומנצחת.

יתרונות

  • התקנה קלה.
  • עבודה שקופה.
  • אפשרות לכיבוי נורות החיווי.
  • מיתוג אודיו דיגיטלי.

חסרונות

  • מספר כפתורים מיותרים בשלט.
  • שלדה יחסית דקה.

מחיר מומלץ לצרכן: $249

תודה רבה לחברת Octava על השאלת המוצר לביקורת.

Special thanks to Mr. Jeffrey Su from Octava Inc who supplied us with the sample unit we used for this review

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
27.04.2008
  
כתב: זיו רוזנפלד

1