מסך 3707 LCD של חברת HISENSE

HISENSE היא מותג סיני גדול אשר לאחרונה חודר לארץ בשיווק אגרסיבי מצד היבואנית EXIT, תחת הסלוגן "HISENSE - SEE THE ...


העיצוב

המסך הגיע בארגז קטן במיוחד, ולמרות חששותי שאדם אחד יתקשה להרים ולהתקין את המסך בחדר הבדיקות, הקלילות שבה הרים הבחור את המסך גרם לי לחשוב שיתכן ושכחו את המסך במחסן…

ההסבר לכך היה ברור עם הוצאת המכשיר מהקופסא שלו. בעוד שיצרנים רבים משתמשים במסגרת אל-חלד, מסך היי סנס נוצר על טהרת הפלסטיק. לא מדובר בפלסטיק שנראה זול, אך הוא לבטח פחות עמיד וחזק מאחיו המתכתיים.

גם השלט השמגיע עם המכשיר נראה גנרי (כלומר, כזה שהותאם לעשרות מודלים של מוצרים אחרים) ועשוי מפלסטיק זול. השלט אינו רק נראה שברירי, אלא שהוא גם רחוק מלהיות מתאים לבעליו של מסך מתקדם, בוודאי שלא ברמה ש-HISENSE מנסים לשדר בפרסומותיה.

תחתית המסך עצמו כולל את הרמקולים המובנים אשר חשופים דרך חררים קטנים. במרכז החלק התחתון של המסך נמצא הלוגו של הייסנס ומתחתיו אור כחלחל שמזכיר טיפה את העיצוב של לווה או של סמסונג. המסגרת של המסך עשוי פלסטיק שחור ומבריק אשר נראה הרבה יותר יוקרתי מקדימה מאשר מאחור. העיצוב, כאמור, מזכיר מסכים רבים אחרים ואינו ייחודי כ"כ.

אחוריו של המסך כוללים מספר של כניסות, כולל החשמל, כניסת קומפוננט, כניסת AV אחת ויציאת אוזניות (למה מאחור?!).

בצידו הימני של המסך נמצאים כפתורי ההפעלה שמאפשרים שימוש בתפריטים גם ללא שלט. בעת מעבר בין כניסות נאבקתי להבין כיצד אני מאשר למסך העברה לכניסה מסויימת. כפתורים רבים היו מסומנים שם, אך לא היה כל מקבילה לכפתור OK אשר מאפשר העברת כניסות בשלט… לבסוף הצלחתי, לאחר נסיונות מספר, לעשות שימוש בלחצנים כראוי.

מצידו השני של המסך נמצא פאנל נוסף שכולל כניסות נוספות, כגון SVIDEO, שתי כניסות HDMI, כניסת VGA, קומפוננט, קומפוזיט, RF ואופטית.

מורגש חוסר בכניסת SCART – בעוד שלקוחות יס יכולים להשתמש במתאם בכדי לקבל תמונה ב-SVIDEO, הדבר עדיין אינו ניתן בכל האיזורים של חברת הוט, ולכן מן הראוי שיצרני המסכים יפנימו זאת וייבאו לארץ מודלים המותאמים לשוק האירופאי בעלי כניסות SCART.

המסך הגיע עם חוברת הוראות באנגלית רצוצה, הייתי מצפה שהיבואן יתרגם ויצרף תרגום נרחב יותר ומפורט יותר מהגירסא האנגלית הלקונית הזו.

המסך והמדידות

המסך שהתקבל לבדיקה הוא מסך עם פאנל HD READY, ברזולוציית 1366 על 768. המסך נטול יכולות מתקדמות בסנגון 100HZ או עיבוד תמונה מתקדם ולכן צריך להתייחס אליו כאל מסך ENTRY LEVEL בלבד. הוא בפירוש לא בא להתחרות עם הגדולים בשוק כגון פיליפס, סוני, לווה, LG ודומיהם.

עם הדלקתו בחדר חשוך ומקור שחור לחלוטין (אם המסך אינו מזהה מקור כלשהו, הוא מיד שם את הלוגו של HISENSE כשומר מסך) – לא הבחנתי בזליגת אור כלשהי, אך מיד שמתי לב לזויתיות חדה. כלומר, אם אני עובר את קו ה-45 מעלות ממרכז המסך, אני יכול בקלות להבחין בשינויים משמעותיים בעוצמת האור היוצאת מהמסך.

המסך אינו בהיר באופן משמעותי ממסכים אחרים, ונמדד על 450 ניטים בתאורה מקסימלית. יחס הניגודיות הנמדד על המסך היה לא יותר מ-2700:1 במצבים קיצוניים (כלומר, יחס הניגודיות של הפאנל עצמו נמוך בהרבה). למי שהתרגל למסכים עם מספרים מפוצצים של 15,000:1 ומעלה, מיד יבחין עד כמה בהירים השחורים במסך זה.

הסיבה לכך היא שעוצמת התאורה האחורית היא קבועה. בעוד שיצרנים רבים אחרים עברו לתאורה דינמית, אשר לרוב תכפיל פי 3 את יחס הניגודיות האפשרי, כאן בחרו בתאורה סטטית אשר מותאמת יותר לאור יום ופחות בצפיה בחשיכה.

המסך מעביר BTB, כך שפרטים שחורים מאוד נראים בבירור על המסך. הדבר אינו מחפה על כך שהשחורים של המסך הם אפורים מאוד…

המסך נטול כל יכולות כיול. התרגלתי כבר למסכים שמיועדים למשתמשים מתחילים, אבל HISENSE ממש לא מאמינים שהלקוחות שלהם מבינים מה זה כיול, גאמה או דברים כאלה – שכן הפרמטר היחיד שנוגע לכך במסך הוא עוצמת הצבע. יש אמנם בשלט מצבי תמונה שונים, אך הם בעיקר משנים את עוצמות ה-BRIGHTNESS וה-CONTRAST ולא עושים שינוי מהותי בתמונה.

התפריטים של המסך פשוטים וגנריים למדי.

המסך זיהה בקלות את כל הפורמטים ששלחתי לו. עם זאת, תופעה מעניינת היתה שבתדרים גבוהים במיוחד ב-1080i המסך יצר סוג של ARTIFACT שאיני מורגל לו. בדוגמאות הבדיקה (TEST PATTERNS) שהרצתי, פסים דקים מאוד ב-1080i תורגמו כפסים כפולים (פס כן, פס לא, פס כן) על גבי המסך. הדבר ככל הנראה מצביע על אלגוריתם עיבוד תמונה SCALING מסוג חלש למדי שאינו מסוג לבצע את ההמרה הדרושה בין 1080i ל-1366 על 768, וזה אחד מתוצאות הלוואי של דבר זה. עם זאת, בעת צפיה בתכנים מסוג 1080i אמיתיים לא ממש יכולתי להבחין בתופעה.

המסך לא רק שאינו מאפשר כיול, אלא שניתן להבחין שכיול היה בתחתית רשימת הדרישות של היצרן. טמפ´ הצבע משתוללת לאורך כל טווח עוצמות האור, ואינה יציבה כלל. ניתן לבחור במצב WARMER בתור טמפ´ הצבע, כך שהיצרן מודע לנושא, אך בברור לא נעשה כל מאמץ לטרוח ולמדוד או לקבע את טמפ´ הצבע.

בתחום הגאמה, המצב לא הרבה יותר טוב. לא ניתן לשנות את מצב הגאמה ומנגנון העיבוד של המסך הקשה מאוד על מדידה עקבית. מצד שני, המסך עושה שימוש ברור בעקומת S אשר מיועדת להציג פרטים רבים יותר, על חשבון דיוק התמונה.

החתימה הספקטרלית של המסך:

טלויזיה רגילה SDTV

עיבוד התמונה ב-SDTV אינו רע, ו-ARTIFACTS של כיווץ (כגון אפקט היתוש, סביב הלוגו) לא מורגשים יותר מדי. לשם כך, חשוב לכייל את מצב ה-SHARPNESS אשר צריך להיות כ-3 מתחת למצב ברירת המחדל שלו.

עם זאת, הבחנתי ב-BANDING אשר נוצר כשילוב בין הכיווץ בשידורי יס לבין יכולתו של המסך לעבד את התמונה. במסכים רבים אחרים ניתן היה להעלים זאת, אך זו מגבלת התצוגה של המסך.

במצב כניסה 4:3 ניתן להעביר בין כמה מצבי ZOOM שונים. כפתור ה-ZOOM שבשלט מכניס למצב ZOOM, אך עדיין יש צורך להעביר ידנית בין המצבים (לחיצה חוזרת על הכפתור כמו במסכים אחרים, אינה פועלת כאן) ואז לבחור במצב על ידי כפתור OK – לא הכי פשוט בעולם. מספר המצבים מצומצם למדי, מדובר על מצב 4:3 רגיל, מצב פנורמי, מצב FULL SCREEN (כלומר WIDE) ושני מצבי ZOOM. שני מצבי הזום אינם שימושיים עם שידורי הטלויזיה בארץ מכיוון שהם עושים זום חזק ומסתירים חלק מהתרגום (לא הצלחתי להזיז את התמונה מעלה מטה בכדי לפתור בעיה זו).

מצב AUTO מנסה להעביר בין המצבים לפי הצורך, אך לא ממש ראיתי הבדל מהותי בינו לבין FULL SCREEN, יתכן שהוא דורש סוג תוכן מסויים בכדי לפעול כשורה.

המצב הפנורמי סביר למדי (שימו לב לסמל של ערוץ 2 בתמונות למעלה), אך לא בולט לטובה או לרעה ביחס למסכים אחרים.

שידורים ותכנים ב-HDTV

כמעט בכל מסך אשר בדקתי עד כה, ובדקתי לא מעט מסכים, ניתן היה להבחין שיש מסכים שמצטיינים או ב-HDTV או ב-SDTV. נדיר מאוד למצוא מסך שמצטיין בשניהם, או לחליפין, אינו מצטיין באף אחד מהם.

למרות הגודל של המסך (37") והרזולוציה שלו – HD READY, פשוט התקשתי להבחין האם התוכן הוא HDTV או SDTV. כלומר, אם הייתם מושיבים אותי אל מול המסך ונותנים לי לנחש עבור כל תוכן האם מקורו ב-HDTV או ב-SDTV, חוששני שעם מסך זה לא הייתי מסוגל לעשות זאת.

אין לי מושג אם מדובר בעיבוד תמונה שגורם לכך, אבל התמונה המתקבלת ממקורות ה-HDTV השונים שהיו ברשותי נראו כולם כמו לא יותר מאשר מקור DVD רגיל.

התמונה היתה גרעינית ופשוט לא חדה. הצבעים לא היו מדוייקים והתופעות השונות פשוט הקנו לתמונה תחושה של DVD ולא יותר.

בנארניה, לדוגמא, הצלחתי להבחין, הודות לעקומת הגאמה SCURVE של המסך, סוף סוף במעיל הפרווה של הילד בתוך המערה. אולם, הדבר היה על רקע רעש GRAIN חריף שבמסכים אחרים פשוט לא קיים.

גם בסצינות בהירות כגון מלכת השלג על רקע לבן – פניה של המלכה נראו מגורענים ולא מפורטים דיים.

את הסרט האלמנט החמישי ראיתי עשרות פעמים, אך הפעם, כמות רעש הרקע בסרט, שאכן קיים בגירסא בה אני לרוב משתמש בבדיקות – פשוט היה מעל ומעבר. מקור הרעש הזה הוא ב-TRANSFER מעותק מגורען מדי, אשר תוקן בהמשך על ידי גירסאת ה-Blu-ray המצויינת של הסרט. עם זאת, לא זכור לי שראיתי כל כך הרבה GRAIN בסרט הזה על כל מסך אחר.

מדי השוטרים בסצינת הבריחה היו נטולי כל סימנים לחלוטין, החוסר בפירוט בשחורים היה ברור.

גם שידורי YES STARS HD לא היו טובים בהרבה. גם כאן, התמונה לא היתה טובה משמעותית משידורי ה-SDTV הרגילים של החברה. את התלונות אין להפנות ליס, שאכן משדרים את הערוץ ב-1080i מלא, אלא פשוט שהמסך אינו עושה את העבודה הדרושה בכדי לגרום לתמונה לתפוס אותך בעצבים האופטיים…

אז חשבתם שנפטרתם ממנו מנמלטים…

סיכום

מדובר ביבואן ומותג חדשים מארץ הצ´ופסטיקס האדומים. מטרת הקמפיין של הייסנס הוא לתקן את שמה הלא טוב של סין כייצרנית המונית של מוצרי צריכה בינוניים – אך לצערי שם זה אינו משתפר כתוצאה מבדיקה זו. אם כבר, ההיפך הוא הנכון. המהלך הנכון של החברה והיבואנית היתה ולנסות לעקוף את המותגים הגדולים על ידי הצגת מסך מצויין במחיר יוצא מהכלל.

קיוותי שיצרן גדול כמו HISENSE יביא את הבשורה וישבור את הסטריאוטיפ הסיני, אך עושה רושם שהמטרה של המסך הזה היא להיות מסך זול שמתאים בערך לאיכות המוצרים הבסיסיים של המותגים הגדולים. אמנם המחיר המומלץ של המסך הוא זול למדי, אך אני לא בטוח שהוא מביס באיכות את מוצרי ה-ENTRY LEVEL של המותגים החזקים בשוק.

ציונים

עיצוב: 7
איכות בניה: 7
נוחות שימוש: 7
תפריטים: 7
איכות תמונה ב-SDTV (שידורי טלויזיה רגילים):7.5
איכות תמונה ב-HDTV (יס HD ומקורות אחרים): 7
עיבוד תמונה: 6
עיבוד תמונה 100 הרץ: לא נתמך!
יכולות כיול: 4
שלט: 7 (לא אינטואיטיבי, פלסטיק פשוט, פעולות קשות לביצוע)
חיבורים: 8 (חסר SCART)

מחיר מומלץ לצרכן: 5,990 ש"ח

המסך נבדק באדיבות חברת אקזיט

לדיון במאמר בפורומים לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
24.04.2008
  
כתב: עפר לאור

1