OPPO HM-31 – ממתג HDMI עם שכל

חברת Digital OPPO, אשר מוכרת לרובנו בתור יצרנית נגני DVD מצויינים אשר זכו במספר רב של פרסים ובחירות עורך ברחבי ...

7:00
  /  
22.04.2008
  
כתב: זיו רוזנפלד

הקדמה

עד לאחרונה, רובנו היינו עושים שימוש ביציאות האנלוגיות בלבד עבור וידאו. קומפוננט & S-Video שלטו ביד רמה על אופן החיבור שלנו בין מקורות הוידאו למסך. הבעיה בסוגי החיבור שהוזכרו הינה העובדה שהם מעבירים את סיגנל הוידאו בצורה אנלוגית, צורה זו חושפת את הכבל להפרעות שונות מסוג RF ודורשת המרות שונות של A/D וכן D/A – פעולות אשר גורעות במידה מסויימת מאיכות הסיגנל. בנוסף, המידע עצמו על כותר ה DVD לדוגמה, הוא דיגיטלי, המסך הדק שלנו יודע לקבל סיגנל דיגיטלי אז עצם פעולת ההמרה הינה מיותרת ועלולה לגרום לכך שאיכות הוידאו הסופית אשר תתגלה לנו על המסך תאבד מערכה.

כבל HDMIנקודה נוספת הינה הכבלים עצמם, על מנת לממש כבל קומפוננט יש לנו צורך בשלושה כבלי RCA-RCA נפרדים אשר מתחברים לשלושה שקעי RCA בכל צד, חובה לשמור על הסדר הנכון בחיבור הכבלים אחרת התמונה שתתגלה עלולה להיות קלוקלת. לעומת זאת, כבל ה S-Video עשוי רק מכבל אחד (בעל כמה גידים), אך הוא בעל ארבעה פינים קטנטנים אשר רגישים מאוד לכיפוף בעת ההתקנה. עוד צרה הינה הרזולוציה בכבל זה אשר מגבילה אותנו וכלל איננה מתאימה לשידורי High Definition.

כפי שהבנתם עד כאן, לסוגי חיבורים אלו יש המון מגרעות והגיע הזמן שיוחלפו במשהו קצת יותר "עתידני"… וכאן בא לעזרתנו מחבר ה HDMI. מחבר זה מתחיל לצוץ בכל עבר, נגן ה DVD, קונסולת המשחקים, HTPC, מזרים-המדיה, ממיר ה yesHD או ה HOT HD ועוד. והאמת – זה לא פלא שכל מכשיר חדש כיום מכיל מחבר כזה. מחבר HDMI מבטיח לנו יכולת העברת סיגנל דיגיטלי ברזולוציות הגבוהות ביותר הנדרשות כיום בקצב נתונים מסחרר ובנוסף לכל זה – גם אודיו רב ערוצי באיכות Lossless. כבל ה HDMI איננו רגיש להפרעות RF ואיננו מצריך המרות שונות של DAC\ADC במוצא המקור או בקבלה שלו על ידי המסך מכיוון שהכל נשאר במסלול הדיגיטלי. כל היתרונות הללו נכנסות להפליא במחבר קטן וסקסי אשר קל מאוד להתקנה ולשימוש.

עכשיו הבעיה, פרץ המכשירים בעלי חיבור ה HDMI אשר אנחנו מחזיקים ברשותנו גודל פלאים (צרות של עשירים) ואילו המסך אשר רכשנו במיטב כספנו לא מזמן, חסר מספר מתאים של כניסות HDMI. גם אנשים אשר תרים עכשיו אחר מסך חדש יבחינו כי המסך החדש אותו הם מתעתדים לרכוש חסר מספר מספק של כניסות HDMI. אז מה עושים? נאלצים לחזור למחבר הקומפוננט המיושן? חס ושלום, לא עלינו!

חברת OPPO Digital, אשר מוכרת לרובנו בתור יצרנית נגני DVD מצויינים אשר זכו במספר רב של פרסים ובחירות עורך ברחבי העולם מביאה לנו מוצר מנצח נוסף – HDMI Switch מתוחכם. אל ה Switch אנחנו נחבר עד שלושה מקורות HDMI והוא ידאג למתג עבורנו בצורה חכמה את הכניסה הפעילה למסך. מה זאת אומרת בצורה חכמה? למה רשום בכותרת שיש ל Switch שכל? אנסה לענות על הכל ועוד בביקורת הבאה.

מראה חיצוני ומחברים

את החבילה מ OPPO Digital קיבלתי ביום חמישי אחר הצהרים, בדיוק לסופשבוע. מי שכבר פתח אריזות שהגיעו אליו מ OPPO כבר רגיל לצורת האריזה הקפדנית והטובה. בתוך הקופסה אנחנו נגלה שלט Credit Card (כינוי לשלטים בגודל שכזה), ספק כח חיצוני ואת הממתג עצמו.

קופסת הממתג עצמה טמונה בתוך מעטפת בד גסה (אותו סוג שהחברה עוטפת את נגני ה-DVD שלה) אשר אני מניח יכולה להיות שימושית כאשר יהיה צורך לנייד את היחידה או לנקות אותה מטביעות אצבע. כאשר מגלים את הממתג, העיניים נפתחו לרווחה, הממתג נראה כמו תכשיט! הפאנל העליון שלו עשוי מאלומיניום שחור מוברש ואילו הצדדים מבריקים גלוסית. בין הפאנל העליון לצדדים יש פס מתכת כסוף ודק מאוד אשר מקנה מראה מושקע והולם. חברת OPPO בהחלט השקיעה כאן משאבים על מנת להציע מוצר אשר נראה מעולה ובולט לעומת שאר הממתגים בשוק. מתחת לממתג נוכל למצוא 3 חורים עבור התקנה על הקיר. ניתן אפילו להוריד Template עבור הכנת חורים מתאימים בנקל.

אחורי הממתג

דבר שבהחלט ראוי לציון הינו הכללת שתי עיניות IR. אחת מהעיניות הינה על הפאנל הקדמי של הממתג ותשמש אותנו כאשר היחידה במצב מאוזן. עינית נוספת ממוקמת על הפאנל העליון ותהיה בשימוש כאשר היחידה תותקן על הקיר. מי שיתקין את הממתג בצורה רגילה מאוזנת, ימצא גם ארבע מדבקות גומי עבות עבור הרגלים.

מאחורי הממתג אנחנו נמצא שלוש כניסות HDMI, יציאת HDMI, כניסת IR, פורט עבור RS-232 ושקע DC. בחזית אנחנו נמצא בצד ימין כפתור בחירה ידני בין הכניסות, עינית Power, עינית IR נוספת ושלוש מנורות חיווי קטנטנות לגבי מצב שלושת הכניסות. שימו לב כי אין כפתור הפעלה לממתג, הוא תמיד נשאר במצב דולק. אין ממש גם טעם לכבות אותו, צריכת החשמל שלו עומדת על 3 וואט בלבד. תאמינו לי ששאר המכשירים שלכם במצב Standby צורכים הרבה יותר…

כניסת ה IR תהיה בשימוש כאשר נרצה לטמון את הממתג בתוך ארון סגור ואז נוכל לשלוט עליו בעזרת חיישן IR חיצוני. ה RS-232 הינו תוספת בהחלט מכובדת למוצר בעלות כזאת. הוא ישמש אותנו בהתקנות יותר מתוחכמות כאשר יש לנו מערכת חכמה לשליטה על המערכת (אם אתם זקוקים להסבר הזה, אז כנראה אין לכם מערכת כזאת 🙂 ).
המשקל קל למדי, רק 250 גרם ובעל מימדים צנועים של 187 מ"מ רוחב, 116 מ"מ עומק וגובה של 27 מ"מ.

מבחינת מראה חיצוני ואפשרויות התקנה, הממתג נראה מבטיח בהחלט. בנוי היטב, נראה מצויין ובהחלט יוסיף מראה מתוחכם ל Rack הציוד שלכם.

שלט

שלט הממתגסביר להניח כי לא יצא לכם להשתמש בו (עוד מעט תבינו גם למה), אך מי שכן יעשה בו שימוש לא יתאכזב, השלט בגודל כרטיס אשראי ובעובי מעט עבה יותר. הוא מכיל ארבע כפתורים בסך הכל, שלוש מהם הינם עבור בחירת Input מתאים והשלישי הינו כפתור דפדוף בכניסות. קטן ולעניין!

התקנה ושימוש

ההתקנה נעשתה בנקל ובמהירות בזק. את שלושת מקורות ה HDMI שברשותי חיברתי מאחורי הממתג. כבל HDMI נוסף שימש אותי עבור חיבור יציאת ה HDMI של הממתג למסך. כמובן לא לשכוח לחבר את ספק החשמל.

זהו, סיימתם התקנה בסיסית של המוצר, אין צורך בהגדרות, תפריטים מאומה. הממתג עובד ופעיל.

עכשיו מה, משתמשים בשלט כל פעם כאשר רוצים לנתב מקור HDMI מסויים? אני כבר רואה איך אתם מגלגלים עיניים כאשר אתם מדמיינים את ההדרכה שתאלצו להעביר לרעייה האהובה ולילדים על עוד שלט שהם צריכים להשתמש בו כאשר הם ניגשים לצפות באודטה או דורה… אז לא, אתם יכולים לחסוך את ההרצאה ואת הכנת המצגת שכבר הכנתם. לממתג הזה יש שכל!

הממתג מזהה כאשר יש סיגנל אשר מגיע מכיוון אחת הכניסות וישר מפנה את הסיגנל הזה לכיוון היציאה, כלומר אין צורך בכלל להשתמש בשלט, אתם פשוט מפעילים את אחד המקורות שלכם, כמו קונסולת ה PlayStation 3 לדוגמה, הממתג מזהה שהקונסולה הופעלה וישר מנתב את הסיגנל שלו למסך. בהחלט Plug & Play!

הבעיה מתחילה כאשר יש לנו רכיבים אשר משדרים כל הזמן סיגנל, למרות שהם כבויים ושום דבר לא נראה על המסך. נגן ה Popcorn Hour A-100 הינו כך ומסתבר שהרבה מאוד רכיבים נוספים מתנהגים בצורה זהה. אז מה עושים? זה די שובר לנו את כל ה Plug & Play, אך המתינו מעט, אל תרוצו להכין מצגת לרעייה. מהנדסי OPPO חשבו גם על הבעיה הזאת ושילבו פתרון סופר חכם.
כניסות ה HDMI מאחורי הממתג מסומנות במספרים, 1 עד 3, כאשר כניסה מספר 1 בעלת העדיפות הגבוהה ביותר, כניסה 2 עם עדיפות מעט נמוכה יותר וכניסה מספר 3 עם העדיפות הנמוכה ביותר.

מה שצריך לעשות זה לבדוק איזה מהמקורות שלכם מוציא סיגנל בצורה קבועה. ניתן לבדוק זאת בנקל על ידי כיבוי המקור ואז חיבורו לממתג. אם נורית החיווי דולקת – אזי המקור מוציא סיגנל בצורה קבועה.

עכשיו לדוגמאות, בו נגיד שממיר ה yesHD שלכם מוציאה סיגנל בצורה קבועה ואילו שני המכשירים הנוספים שלכם לא. מה שצריך לעשות הוא לחבר את ממיר ה yesHD לשקע #3 ואלו את שאר הרכיבים לכניסות #1 & #2. הממתג פשוט ינתב כל הזמן את התוכן של ממיר ה yesHD ואלו כאשר תדליקו את אחד המכשירים אשר חיברתם לכניסות #1 או #2, הם יקחו את השליטה והממתג ינתב אותם.

עכשיו שאלה של חכמולוג: מה יקרה כאשר נפעיל את שני המקורות אשר מחוברים לכניסה #1 ו-#2 ביחד? לא הצלחתם להתקיל את הממתג. זוכרים שהזכרתי מוקדם יותר כי כניסות הממתג מסומנות עם העדפות? למרות שכניסה #2 פעילה, המכשיר אשר חיברתם לכניסה #1 יקח את הפיקוד כי יש לו עדיפות גבוהה יותר. אם תכבו את כניסה #1, כניסה #2 תיקח את הפיקוד (תזכורת, החכמולוג הפעיל את #1 & #2 יחדיו). אם תכבו עכשיו את #2, כניסה #3 תחזור לשליטה.
בצורה זו אין לכם בכלל מה להשתמש בשלט ותוכלו לאפסן אותו הרחק. מתי כן נאלץ להשתמש בשלט? כאשר יש לנו שני מכשירים אשר מוציאים סיגנל HDMI בצורה קבועה, אבל גם במקרה זה העבודה תהיה די שקופה מכיוון שפשוט נוסיף את הממתג ל Macro המוגדרים שלנו בשלט האוניברסלי.

HM-31

הממתג משתמש בצ´יפ מדגם SiI9185 מתוצרת Silicon Image עבור פעולת המיתוג. לטענת החברה, הצ´יפ מסוגל להתמודד עם שלל רזולוציות שונות ועד ל [email protected] או 720p/[email protected] עם 12bit עומק צבע (כן, זהו ה Deep Color הידוע). גם רזולוציות גבוהות של PC נתמכות במכשיר לעד 1920×1200.

חוסר במקורות וידאו כיום אשר מכילים Deep Color מנע ממני לבדוק תמיכה זו ועד שהנהלת האתר תרכוש לי HDMI Signal Generator, נאלצתי להסתפק בניתוב סיגנלים נמוכים יותר, 1080i, 1080p, 720p בלבד. מיותר לציין כי ה Switch עבד בהצלחה וכמצופה ממנו, ללא שום ירידה נראית לעין באיכות הוידאו. השתוללתי עם כיבוי המקורות שלי והדלקתם והממתג לא התבלבל לרגע, עבד בדיוק כפי שהיה צריך להיות ובצורה זריזה.

נוכל למצוא תכונה מעניינת בשם Signal Equalizer. תכונה זו אמורה לאפשר לנו להשתמש בכבלים ארוכים במיוחד ללא ירידה באיכות. סביר להניח כי התכונה הזאת מטרתה לשחזר סיגנל HDMI אשר נפגע לאחר מסע בכבלים ארוכים, בדומה לפעולה שמבצעים ממתגים אחרים אשר טוענים לשמירה על ה HDMI Eye. לטענת החברה, נבדקה הצלחה בכבלים באורך של 15 מטרים. מכיוון שלא היה לי כבל כזה זמין, לא יכולתי לוודא את הדבר עבורכם, אך סביר להניח שקיום תכונה כזו לא אמור לגרוע מאיכות הסיגנל, אלא לתת לו קצת Boost ובכך לאפשר חיבור תקין של כבלים באורך ארוך ומעט גבולי עבור סיגנל 1080p.

למי שמחפש חותם איכות כלשהו (אני יודע שאני כזה), ה Switch עבר מבחן תקינות מסוג HDMI 1.3rev B וגם תאימות ל HDCP 1.1. מבחני תקינות אלו מנוהלים על ידי מכון בדיקות רישמי של HDMI Licensing Group ומבטיחים תאימות מלאה לתקן – בהחלט מגיע כאן איזה Thumbs up!

 

סיכום

אם אתם תרים כרגע אחר HDMI Switch, שווה לכם מאוד לבדוק את ה HM-31, המכשיר עושה את עבודתו בצורה הטובה ביותר, מבטיח לכם תאימות לתקן המתקדם ביותר כיום של HDMI ומהווה ממתג חכם בצורה שקופה אשר לא תצריך ממכם שום התעסקות איתו לאחר ההתקנה.

עלות זעומה של $99 בלבד עבור מוצר באיכות כזאת (תוסיפו עוד $34 עבור משלוח) ואתם רוכשים לכם מכשיר משובח אשר ישמש אותכם רבות ויתן לכם נחת-רוח.

OPPO יצאו עם עוד מוצר מנצח!

יתרונות

  • נראה מצויין.
  • התקנה קלה.
  • עבודה שקופה.
  • RS-232 וכניסת IR, מצויין עבור Custom Installation.

חסרונות

  • מספר כניסות רב יותר היה מתקבל בברכה.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


7:00
  /  
22.4.2008
  
כתב: זיו רוזנפלד

1