מבחן מגברי-הפונו מס. 3: גראהאם-סלי

לאחר המתנה ארוכה, רועי כלב מקבל לידיו את מגבר הפונו של GRAHAM-SLEE, לסופשבוע, ומתענג על צלילים אנלוגיים משכרים...מזה 30 שנה, ...


כיצד בדקנו?

את האמת? מעט הופתעתי מערימת הקרטונים הקטנים אשר אייל פור שלח לי. תחילה חשבתי אולי מדובר בטעות? לשם מה אני זקוק ללא פחות מ-5 קרטונים שונים, לצורך סקירתו של מגבר פונו אחד?

מסתבר, כי על מנת לקבל הגבר תואם לראש שהוא MC – LOW OUTPUT כמו שיש לי, אני משתמש בקונפיגורציה של "כאילו" 2 מגברי פונו משורשרים.

כל מגבר כזה זוכה לשנאי יעודי, SPU1-24, אשר כולל כבל חשמלי עטוף בשרוול מגן. כמו כן הוסיף אייל למשלוח גם זוג אינטרקונקטס איכותי של XLO GLOD הנתון גם הוא בקרטון לבן קטן עם לוגו זוהר, והרי קיבלתם תשובה לשאלה שנשאלה.

אופן החיבור

מהפטפון חיברתי את האינטרקונקטס לכניסת ה-ELEVATOR. הוא מהווה למעשה את ה-MC STEP UP, בו ניתן לברור באמצעות 2 כפתורים את האימפידנס המקובל ברמות של 23-47000 אוהם.

ממנו, השתמשתי בכבל ה-XLO GOLD אשר צירף אייל, למגבר פונו ERA GOLD, בדגם המשופר REFLEX, כשהוא לכשעצמו מהווה מגבר פונו MM איכותי, וממנו הוצאתי כבל אינטרקונקט למגבר.

רכיבי המערכת

חיברנו את מגבר הפונו בכבל אינטרקונקט של LINN, למגבר אינטגרייטד של AYRE דגם  AX-7E מסדרת EVOLUTION, כבל רמקולים של NAIM דגם:NACA5, רמקולים של NAIM מסוג ARIVA,  פטפון LP12 בעל ספק LINGO, זרוע LINN EKOS, ראש  MOVING COIL של DYNAVECTOR דגם DV XX1L, ערכת ניקוי ראש של LAST STYLUS CLEANER, ראק של ATACAMA.

איכות הבנייה ונתונים טכניים

הגברת MC מורכבת מארבעה חלקים:

שני ספקי מתח יעודיים מסוג PSU1-24, כוללים כבל בעל בידוד מיוחד המספק מתח למגבר פונו עצמו, וכבל חשמל ניתק סטנדרטי. מתח כניסה 230VAC 60מילי-אמפר, מתח יציאה (לכיוון המגבר), הוא 24VDC ו-200 מיליאמפר.

מגבר MM: בעל חזית אלומיניום בגימור מוברש, עליו מתנוסס כיתוב שחור הכולל את שם החברה, הדגם (ERA GOLD REFLEX), כמעט ואינו מכיל כפתורים כלשהם, ארבע רגליות סיליקון שקוף הסופגות זעזועים בתחתית. נורה זעירה מעידה על כך שהמגבר פועל,  כניסות IN ו-OUT מסוג RCA מוזהבות וסטנדרטיות, הארקה בהברגה (לכניסה מהפטפון), וכניסת מתח מספק המתח היעודי, של 24 וולט DC.

מגבר MC STEPUP ELEVATOR: דומה לקודמו, כאן שני כפתורים בחזית מאפשרים בחירה מרובה ע"י צירופים שונים, של התנגדויות על מנת לבצע התאמה למספר מגוון של ראשי MC.

מה שמענו?

האמת, שמעתי די הרבה! המגבר היה אצלי זמן רב יחסית ולכן שמעתי מגוון גדול מאוד של תקליטים, מה גם שהמגבר הגיע אליי חדש לחלוטין, והמטרה שלי היתה שלכל הפחות ההגברה תעבור BREAK IN מינימלי של 50 שעות. כאן גם המקום לציין כי עצם העובדה כי מדובר במגבר חדש שטרם "נפרץ", עליי היה לקחת זאת בחשבון בהאזנה אליו, כיוון שזה גורם משמעותי וקריטי בחשיבותו. למרות ששמעתי בו מספר שעות גדול מהרגיל, המגבר היה רחוק מלעבור BREAK ולכן התייחסתי בזהירות לחלק מתוצאות הסקירה.

המגבר מתמודד היטב עם ראשי LOW OUTPUT בתצורה שסופקה, ואין צורך "לסחוט" את הווליום מעבר לרמה סבירה (מעט מעל 50%) בכדי לשמוע ברור, צלול וחזק מאוד, תוך שמירה על סאונד מדוייק, והמגבר שקט להפליא.


פסקול הסרט KILL BILL VOL 1 – אומנים שונים, הדפסה 120 גרם ארה"ב 2006:

הפסקול מכיל לא מעט קטעים אינסטרומנטליים ישנים, המוקלטים באיכויות שונות, הבמה הנפרשת לפניך גדולה ומרשימה, רמת פירוט גבוהה, המגבר נשמע מוסיקלי ונעים מאוד, האימג´ מצויין, הווקאל של נאנסי סינאטרה ב-BANG BANG נשמע מעט חנוק ועמום בעוד שהגיטרה המלווה נשמעת דווקא אוורירית ומרחפת. הפתעת התקליט היא נעימת "הרועה הבודד" של זמפיר, פשוט נשמעת תענוג, מעולם לא שמעתי אותה כלכך טוב!


אל סטיוארט – שנת החתול – הדפסה 120 גרם ארה"ב 1976:

מהווה אצלי מעין תקליט "יחוס" כיוון שהוא מוקלט טוב ואני מכיר אותו היטב. כאן מעט התאכזבתי, כיוון שלמרות שנוצרת במה רחבה ועמוקה, האימג´ אומנם נותן תחושת עומק, אך יש תחושה של חוסר סדר במיקום הכלים המוסיקליים ומה גם שהקול של אל סטיוארט נשמע מעט עמום. ייתכן וזה נובע מעצם העובדה שמדובר המגבר חדש לחלוטין.

הנמוכים נבנים באופן מאסיבי ב-ON THE BOARDER, אך המיד סובל מעמימות מוסיימת.


סגול כהה – סגול כהה הדפסת 120 גרם גרמניה 2007:

רעש מכונות ההקלטה נשמע היטב לכל אורך התקליט, וזה חלק מהיחוד שלו, יצירת המופת APRIL נשמעת מצויין בחלק האינסטרומנטלי שלה. שם הבמה, האימג´ נבנים באופן מושלם, אך זה מעט הולך לאיבוד בחלק השלישי של היצירה בה מצטרפים גיטרות וכלים נוספים, אזיי הווקאל מתעמעם או נשמע מעט "קטום", והיררכית הכלים בסדר הרצוי מאבדת מעט כיוון.

"ללנייה" הקלאסי נשמע טוב, האורגן בליווי רחש מכונות ההקלטה נשמע מדוייק, מוסיקלי ונעים עד מאוד, אך הווקאל שוב נשמע כאילו מנוגן תחת מעטה קל של עמימות.


AMY WINEHOUSE – BACK TO BLACK – הדפסה 180 גרם אנגליה 2007:

אחד האלבומים הבולטים בשנת 2007, זכה באינספור פרסים, פשוט תענוג לשמוע בוויניל. איימי מתאמצת מאוד ליצור סאונד ואווירה של   60s, ולטעמי, כאן זה מגיע למקום הנכון. סאונד מדוייק, חם מאוד, מקצבים חריפים, הקול של איימי דומיננטי, נמוכים מצויינים, במה נפלאה, זמרות הרקע מודגשות היטב בחלל, שפע כלים אקוסטיים והכל יוצר את האווירה הנכונה, אומנם, שוב, דרוש שיפור בביצועי המיד, אך המגבר מעביר את המסר ללא מאמץ והכל נשמע מצויין, מדוייק ומוסיקלי מאוד.

לסיכום

המגבר ממוקם בסקלה הבינונית-גבוהה מבחינת מחיר, מהווה תמורה מצויינת להשקעה. הוא שקט במיוחד, רמת הבידוד שלו גבוהה (אינו רגיש להפרעות מהסביבה כמו סלולר או פלורסנט), דינמי, מפורט ויצר במה רחבה, מוסיקלי מאוד, אימג´ מצויין אם כי לעתים לוקה ב-"חוסר סדר", מייצר נמוכים עמוקים ובהירים, מעט חלש במידים/ווקאל, ייתכן וזה נזקף עקב היותו חדש-דנדש מהקרטון, מתאים למספר גדול של ראשים, קל לתפעול ולהרכבה, אינו מצועצע, אינו גדול פיזית, אך עצם העובדה כי יש להשתמש בארבעה רכיבים שונים יוצר מעט סרבול או אי נוחות מסויימת), רמת GAIN מצויינת, צליל מדוייק והרמוני מאוד, אני יודע שנעשו בעבר השוואות בינו ולבין מגברים יקרים ממנו, די בצדק, הוא עונד בסטנדרט גבוה מאוד כמעט בכל פרמטר,  ייתכן ויש שיעדיפו מגבר שפורפרתי בגלל אופי צליל שונה, אני לא חשתי בצורך הזה, המגבר הזה עושה פשוט עבודה טובה מאוד!

מעניין יהיה לקחת את המגבר הזה כעבור מספר חודשים, ולשמוע אותו שוב, אני בטוח כי הוא ישתבח עוד יותר, ו-"יתקן" את הליקויים המעטים, אם בכלל, שמצאתי בו.

ציונים

גבוהים: 7 – מפורטים, נעימים אך לא תמיד "תופסים" מיקום נכון בבמה, לעתים "נבלעים" או לא מספיק מורגשים בבמה הכללית.

נמוכים: 9 – מפורטים, מודגשים, עמוקים, נעימים, תוצאה טובה בכל סוג מוסיקה שבדקתי, "ממוקמים" היטב בבמת הצליל הרחבה,  התחושה כי המגבר מייצר אותם באופן שקרוב להיות מושלם וללא שום מאמץ.

מידים: 6 – כאן היא חולשתו של המגבר, בעיקר בווקאל הנשמע מעט אפוף, חנוק או תחת מעטה ערפל מסויים, לא מספיק פתוח ומפורט אך שומר על מוסיקליות, דינאמיות ונעים למשמע האוזן. לטעמי – פריצת המגבר תגרום לשיפור אדיר בטווח הצלילים האמצעי והווקאל.

במה: 8 – מפורטת, רחבה במיוחד, אימאג´ מצויין, אמיתי, עמוק רחב וגבוהה, אך לעתים יוצר תחושה של חוסר סדר באופן כללי, אך עם זאת הרמוני ונעים למדי.

כללי: 8 – מגבר שאהבתי מאוד לסקור, המגבר הינו טראנזיסטורי טהור, אך לך חסרה בו מידת חמימות מחד, ואופי מוסיקלי-הרמוני-דינאמי מאוד מצד שני, מבלי לאבד דיוק, פירוט, ירידה לפרטים הקטנים (עד כדי "הדגשת" מגרעות בהקלטה), רזולוציה גבוהה מורגשת בכל תדר,  גבוהים ונמוכים מצויינים, מידים דורשים שיפור, מגבר המתאים לכל סוג מוסיקה, ולכל ראש כמעט, אחד המגברים הטראנזיסטוריים הטובים שיש בשוק לטעמי!

מחיר: 6990 (נמסר ע"י אודיו פידליטי

הסקירה בוצעה באדיבות אודיו-פידליטי

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

8:00
  /  
30.03.2008
  
כתב: רועי כלב

1