LG 42LB7RF – מסך LCD FULL HD

נציגת LG בישראל, חברת ח.י., הכריזה לאחרונה על כך שמסכי LG הם הנמכרים ביותר בארץ בקטגורית טלויזיות LCD.לשמחתנו, החברה שמחה ...


אין ספק, מסכי LG הם פופולריים ביותר בישראל. חברות רבות מצהירות בגאווה שיש להן פאנל מתוצרת LG.

בשנים האחרונות, היו לזה יתרונות וגם חסרונות. היתרון הבולט ביותר הוא ביחס העלות/תועלת של מסכי LG, שהם מאוד אטרקטיביים לישראלים שמחפשים עיסקה טובה. החיסרון הגדול היה בטשטוש המותג, ובכך שרבים חשבו שעל ידי רכישת מסך מדבקה בעל פאנל של LG, הוא מקבל את המותג עצמו. במסגרת השיפורים שח.י. מבצעים בכל מגזרי התחום, קיבלנו מסך מהטובים ביותר שיש ל-LG להציע בימים אלה.

חזות ועיצוב

אין ספק, LG השקיעה המון בעיצוב המודלים החדשים. זה מתחיל בפרטים קטנים כגון עיצוב המסגרת, העטיפה (שכוללת ניילונים נצמדים שמונעים שריטות וכתמים בשלב ההעברה של המסך לביתכם). כנהוג בימים אלה, המסך כולל מסגרת שחורה מבריקה BLACK PIANO, ומעמד משולב. המעמד נראה מעולה, וכל החזות של המסך מקרין יוקרתיות. המסך עצמו הוא מט, בדומה למרבית מסכי ה-LCD בשוק (פרט לטוליפ של סמסונג). לאחרונה, גם מסכי יוקרה של חברות הפלזמה משתמשות במסכים שאינם מבריקים (ע"ע פנסוניק), אך לטעמי מסך שבולע אור ולא מפזר אותו מקבל נקודות גבוהות יותר בתחום הזה. אכן, פתיחת חלון מואר או הדלקת נורה בהירה מחזירים אור מהמסך, רק שהוא מתפזר על גבי המסך, כך שזה סוג אחר של החזר אור.

תפריטי המסך יוצאי דופן בעיצובם. הם תלת מימדיים, שקופים למשעי ונראים כאילו יצאו מבית העיצוב של אפל. הצבעים והעיצוב נראים מיליון דולר. החיסרון היחיד שמצאתי הוא במינוח מבולבל, מה שמקשה לעיתים למצוא את דרכך בתפריטים. עם זאת, התפריטים נוחים, פשוטים לשימוש ובדומה למסכים אחרים של LG, ניתן להחליף את השפה לעברית. זה יתרון בולט עבור אלה המתקשים באנגלית.

חיבורים

בצד השמאלי של המסך ניתן לראות חיבור SVIDEO עם אודיו. החוסר של חיבור SCART הכריח אותי לעשות בו שימוש עבור ממיר היס שאיתו ערכתי את הבדיקות.

בצידו האחר של המסך ניתן למצוא כפתורים שמאפשרים שימוש במסך גם ללא השלט. הכפתורים נוחים לשימוש ויפים בעיצובם.

מרבית החיבורים של המסך נמצאים מאחוריו. מיקום זה נוח לחיבור בעת התקנה שולחנית, אך פחות כאשר תולים את המסך על הקיר (במקרה כזה, אין גישה לחיבורים, וחלק מהכבלים עלול להיות "לחוץ" או "כפוף"). LG ככל הנראה מכוונת שהמסך יעשה שימוש בעיקר במעמד שולחני ופחות במצב תלוי.

מבחינת מחברים, שני חיבורי HDMI (האחד יכול לעבוד גם כ-DVI, והשני HDMI רגיל). תחת שני מחברים אלה, ניתן למצוא שני סטים של מחברי קומפוננט לצד חיבור VGA למחשב (תומך ב-NR) וכן שני סטים של חיבורי קומפוזיט.

בעצם, החיבור העיקרי שחסר לנו כאן הוא, כאמור, חיבורי SCART הדרושים לחיבור ממירי יס או הוט.

המסך גם תומך בחיבור RF, אך לצורך בדיקה זו לא בדקנו אפשרות זו.

יחסי מסך ותמונה

בזריזות רבה ניתן לזהות ש-LG השקיעו רבות בתחום יחסי המסך. מספר האפשרויות גדול, ומשתנה לפי סוג ואופי החיבור. מצב SPECTACLE, אשר מטפל בתכני 4:3 ומותח אותם לאורך המסך, עושה את עבודתו באופן יוצא מהכלל. ניתן להזיז את התמונה מעלה מטה, מה שמראה על הבנה לצורך שיש במצב זה בעת צפיה בתכנים בעלי תרגום. למצב זה מתווסף מצב 16:9, מצב 4:3 (פסים בצדדים), ושני מצבי זום.

בעת צפיה בתכני 1080 (גם i וגם P), ניתן גם לבחור במצב 1:1 PIXEL, שהוא בעצם מצב NATIVE RATE. מצב זה תפקד ללא רבב בחיבור HDMI, ואיפשר להוסיף כ-5% יותר תוכן בעת הצפיה של תכנים ממזרים המדיה שלי. בעת צפיה ביס היי דפינישן (יס HD), המצב תפקד כשורה עם גירסא חדשה של הממיר אשר עושה רושם שמורידה את פס הרעש הקטן שהיה בעבר בחלק העליון של התמונה במצב זה.

בעת מצב 1:1, עיבוד התמונה של המסך (SCALING) מנוטרל, אם כי בהשוואה בין תכני 1080i ל-P, ניתן היה להבחין ביתרון קל לשני, כאשר המזרימדיה עושה את עיבוד התמונה הדרוש להמרת התמונה ל-1080P. לא בדקתי תאימות ל-24FPS.

המסך עצמו אינו תומך ב-100HZ, תכונה חדשה שמתחילה להופיע אצל יצרנים כגון סוני, פיליפס, שארפ וטושיבה. הסיבה לכך אינה ברורה, מסך ברמה כזו היה יכול להשתפר עוד יותר עם אופציה זו, ואני מעריך שבקרוב לא יהיה מנוס מהוספת אופציה זו לכל מסכי ה-LCD של כל היצרנים.

בתחום התאורה האחורית, למסך טווח גדול של תאורה אחורית. ניתן לשלוט בעוצמת תאורת הרקע הישר מהשלט על ידי כפתור שימושי ביותר. ניתן גם להשתמש בעין המיוחדת של המסך בכדי להתאים את ה-BACKLIGHT לתנאי התאורה שהמסך נמצא בהם (אור חזק יותר עבור חדר מואר, או חשוך יותר כשחשוך). בנוסף לכל זאת, המסך כולל מצב תאורה אחורית דינמי אשר עושה את עבודתו באופן יפה למדי. ניתן להבחין במנגנון עובד בעיקר כאשר מדובר על החשכה פתאומית של המסך (סיום סצינה, למשל) כאשר המסך פתאום הופך כהה הרבה יותר.

בדומה לרוב מסכי ה- LCD האחרים שבחנתי, השחור של המסך הוא אפרפר באופיו, עדות לכך שהוא כולא בתוכו כמות אור נכבדת שצריכה למצוא את דרכה החוצה בדרך כלשהי (לרוב, על ידי המרה לחום). המסך שקט לחלוטין בעת פעולה.

לפי המידע שדליתי, הרמקולים של המסך (שהם גלויים למדי, אגב, בניגוד לצו השעה בתחום עיצוב מסכים דקים) הם בהספק של כ-10W לכל ערוץ. איכותם סבירה, אך למען האמת, הרגשתי ש-LG היתה יכולה להוציא איכות סאונד טובה יותר אם היו מתאמצים מעט. לא הייתי שומע ברמקולים כאלה קונצרט, הם מתאימים יותר לצפיה יום יומית בטלויזיה ופחות לסרטים ותכנים איכותיים יותר. בווליום גבוה מעט יותר, הצליל צורמני, וקשה היה לי לזהות גם במרחק קצר, את אפקטי ה-SURROUND שהמסך מציע.

בקיצור, בתחום הסאונד, אני מציע שהמסך ישודך למערכת סאונד מרשימה ומושקעת יותר. עם זאת, המסך קיבל סוגי אודיו שונים ממקורות HDMI ופיענח אותם ללא כל קושי. כאשר צפיתי ב-SUPERBOWL בהיי דפינישן על גביו, שידורי ההקדמה כללו אודיו רב ערוצי עם קריאות ביניים שמאפשרות בדיקה של אודיו 5.1 – אך לא הרגשתי שמצב SRS הצליח להדגיש דיו את הערוצים האחוריים.

מדידות

המסך בהיר למדי, בדומה למסכי LCD אחרים, ומגיע ל-450 ניטים בקלות רבה. במצב CONTRAST 100 יש לו WHITE CLIPPING קל, כך שכדאי לשמור על קונטרסט נמוך יותר ממספר זה. יחס הניגודיות שמדדתי על המסך עומד על 4500:1 ON OFF, כלומר לפי כלל האצבע של יחס 3, יחס הניגודיות המוצהר של כ-15,000:1 הוא די מדוייק.

גם בתאורה בהירה, לא ראיתי עננות משמעותית, או תחושה של חוסר אחידות בלבנים. למרות זויתיות מוצהרת של 178 מעלות, במרחק קצר ובזוית של כ-70 מעלות סטיה ממרכז המסך אכן מרגישים בשינוי גוונים. במרחק סביר מהמסך (2 מטר ומעלה) לא מבחינים בכך במיוחד, כך שזו אינה מהווה בעיה.

במצב WARM, מדדתי על המסך לבנים מדוייקים למדי, למרבה ההפתעה. אני אומר למרבה ההפתעה, כי זה לא קורה הרבה. מרבית המסכים, ועוד יותר כאשר מדובר על מסכים קוריאניים, מעדיפים טמפרטורת צבע גבוהה, מה שגורם למסך להראות כחלחל בגווניו. לא במקרה הזה, עם טעות של כ-1.5% הישר מהקופסא בכיול, קשה להתווכח. במקרה כזה, העובדה שתפריטי הכיול בסיסיים למדי גם לא הפריעה לי כי פשוט לא זקוקים להם – התמונה נכונה כפי שהיא.

בתחום צבעי היסוד, מרבית הצבעים מדוייקים למדי, אך יש אכן חוסר קל בגוון הקיצוני של הכחולים, דבר שחברות רבות סובלות ממנו אך מספר חברות (ובראשן סוני) כבר התגברו עליו.

למסך חסר תמיכה ב- XVYCC (צבע "עמוק"), חיבור HDMI 1.3 או HDMI CIC (שליטה אחידה). כך שמבחינת הפיצ´רים האחרונים בתחום, הוא עדיין לא הכי מעודכן בשוק. אך החיסרון הבולט הוא חוסר של תמיכה ב-100HZ. עם זאת, התנועה של הגופים במסך נעימה מאוד וטבעית מאוד, קשה לומר אם 100HZ יכול לשפר משמעותית איכות זו.

בתחום זמן התגובה, המסך מכריז על 8 מילישניה, מספר גבוה למדי עבור מסכים מהדור האחרון. עם זאת, קשה להבחין במריחה בתכני DVD NTSC. בתכני יס אכן הרגשתי במריחה, אך היא לא קשורה למסך, אלא לאפשרויות השונות שמציע מנגנון עיבוד התמונה XD, אשר ניתן לכיוונון ושיפור.

מדידת הגאמה קשה למדי על המסך בגלל מנגונני עיבוד התמונה שמפריעים טיפה למדידה. מדדתי SCURVE קל, דבר שמשפר עבור מסך זה את הצגת הפרטים, בעיקר בסצינות נורמליות (לא בהירות ולא כהות מדי). מערכת המדידה שלי חישבה את הגאמה כ-1.61 אך חשוב לציין שהגאמה האמיתית דומה יותר ל-1.9. היתרון של גאמה נמוך כ"כ הוא בכך שהוא נותן תמונה מפורטת יותר, אך דבר זה נעשה על חשבון חלביות בתמונה. עם זאת, לא הרגשתי חלביות גבוהה בתמונה ברוב הסצינות, כך שככל הנראה החברה בחרה בגאמה מתאים למסך מסוג זה.

כאמור, בתחום הכיול הופתעתי מאוד לטובה, קשה לאחל למצב טוב יותר ממסך שמקורו באסיה. עם זאת, למרות הכיול הטוב וטווח הצבעים (GAMUT) הסביר, הרגשתי עדיין צבעים מעט דהויים בסצינות מסויימות ובעיקר באדומים. יתכן מאוד שמדובר בתוצאת לוואי של סוג של עיבוד תמונה אשר מונע דליפות צבע (CROSS COLOR SUPPRESSION).

בתחום החתימה הספקטרלית, המסך זהה כמעט לחלוטין לחתימה של הפיליפס 9632. אין זו הפתעה לאור העובדה שהפאנלים של פיליפס ו-LG נעשים על ידי מפעל משותף של שתי החברות. עם זאת, הדבר מצביע על כך שלא רק שהפנלים דומים או זהים, אלא יתכן שגם מנגנון התאורה האחורית דומה מאוד או זהה בין שתי החברות. גם המסכים של PRIMEVIEW מציגים חתימה ספקטרלית דומה מאוד, וגם זה לא מפתיע לאור העובדה שהחברה משתמשת ברכיבים רבים שמקורן בחברת LG.

המסך שקיבלתי היה מסך לסקירות וכלל פיקסל אחד שנשאר דלוק בגוון ירקרק גם כאשר המסך היה כבוי (STUCK PIXEL). יש טכניקות שונות לנסות ולשחרר פיקסלים תקועים, אך מכיוון שמדובר במסך שלא מגיע ללקוח, לא השקעתי בזה מאמץ.

עיבוד תמונה ואיכות SDTV

בתכנים שונים הרגשתי הבהוב (TWITTER) אשר התבטא בקוים אופקיים שהבהבו או ריטטו מעלה מטה. הדבר אופייני לבעיות עיבוד תמונה. חשוב לציין שזה הופיע רק ב-TEST PATTERNS או בכתוביות, לא ראיתי את התופעה עם תכנים אמיתיים (כלומר מצולמים).

המסך רגיש מאוד לתכנים מכווצים באופן לקוי. תכני יס למשל, מערוצים מכווצים מאוד, לא נראים כ"כ טוב. לשם שיפור, מומלץ להפעיל את מנגנוני NR של המסך (תחת תפריט XD) ולהנמיך את מצב ה-SHARPNESS. במצב זה, המסך מציג תמונה רכה למדי, אך התמונה ככלל נראית טובה למדי וממרחק צפיה סביר (2 עד 2.5 מטר) זה בהחלט עושה את העבודה

עד כמה לעשות זאת תלוי בטעמכם וסוג התכנים שאתם צופים בהם. ערוצים בקצבי נתונים גבוהים יותר (ערוצי הבית של יס, למשל) איכותיים יותר ולכן זקוקים לפחות ריכוך בכדי להפחית את נושא ה-ARTIFACTS.

עם זאת, בתנועות מהירות מאוד בסרטים שצפינו ביס, כאשר מנגנון הריכוך עבד, ראינו פתאום כתמי צבע שנשארו מאחורי שחקנים שכבר אינם שם. הדבר מתרחש בסצינות מהירות מאוד, אך חדי עין בהחלט עלולים לתפוס את התופעה.

עבור מרבית המסכים, צפיה מרובה בתכני SDTV (טלויזיה רגילה, סרטי DVD) משמעותה שעדיף להתפשר על מסך HD READY בכדי להמנע מאיכות תמונה קשה כתוצאה מ-UPSCALE בינוני. כאן המצב, אינו קטסטרופלי, כלומר אפשר בהחלט לצפות בטלויזיה ללא חשש גדול. עם זאת, אני עדיין בדעה שאם מרבית התכנים שאתם צופים בהם, זה בעיקר טלויזיה רגילה ו-DVD, עדיף להמנע כיום לחלוטין מרכישת מסך FULL HD.

איכות התמונה HDTV

כאן חשוב להפריד בין מקורות פחות איכותיים (למשל סרטים שמקורם באינטרנט) לעומת סרטי Bluray/HDDVD וכן תכנים של יס או הוט היי דפינישן.

לשם הניסוי בחנתי את המסך עם כל שלושת סוגי התכנים. להלן התרשמויותי. כל כך התלהבתי מהסופר בול שתסלחו לי אם כל התמונות שצילמנו נלקחו משם…

צפיה ביס HD על גבי מסך זה היא חוויה מתקנת. היתרון של 1:1 PIXEL (כלומר NATIVE RATE) עושה פלאים לתמונה. כמובן שה-HIGHLIGHT של הצפיה במסך היה בעת שידור הסופרבול.

תזמון בדיקת המסך נעשה במקרה בדיוק ביום שבו החליטה חברת יס לשדר את משחק הסופרבול בשידור ישיר בערוץ 500 YES HD שלה… הדבר נעשה בהפתעה גמורה, ואיכות התמונה של השידור היתה פנומנלית.

איכות הצפיה במסך זה בשידור הסופרבול (לא צפיתי בכל המשחק על גבי המסך, אלא העברתי אותו בין כמה מסכים שונים). היא חוויה מתקנת. כל פרט ופרט נראה על המסך, כולל שריטות בקסדות השחקנים, פצעים קלים, טיפות זעה ואפילו מה מציג במסכים באיזור העיתונאים במשחק… גם ממרחק של כמטר ניתן היה להנות מהמשחק בלי שום סייגים!

תכני HD שמקורם מהאינטרנט היו פחות מוצלחים. הסרט CARS למשל, התקבל בקצב נתונים יחסית נמוך לצרכיו הגבוהים בשל מהירות תזוזה גבוהה על המסך. התוכן היה בקצב של כ-12-13Mbps בממוצע, בפורמט MPEG2. כאן ניתן בבירור להבחין בין הפורמטים השונים ובפירוש לקבוע ש-MPEG2 נראה הרבה פחות טוב על גבי המסך מאשר אחיו הצעיר: H264 אשר בשימוש בסרטי Blu-ray/HD-DVD ובשידורי יס היי דפינישן.

בסצינת הבריחה של לילו באלמנט החמישי ניתן היה לראות את הגרעיניות של הגירסא (גירסאת ה-Bluray נראתה טוב יותר). עם זאת, המסך הפתיע דווקא בחוסר בפרטים בשחור בקטעי המנהרה. מנגנון התיקון של התאורה האחורית היה פעיל למדי ומקריב לרוב את פרטי השחורים לטובת שאר הגוונים.

בסצינת המערה בנארינה ראינו תופעה דומה. פני הדמויות נראו טבעיים למדי ולא דו מימדיים, אך עם זאת לא ניתן היה להבחין בפרטים במעילי הפרווה של הילדים. גם בסצינת מלכת השלג והמעדן הטורקי, ניתן להבחין במלוא הפרטים בשלג ובבגדי המלכה, על חשבון פרטים בשערו של הילד. בסצינה שבה אסלן עובר בחשאיות בלילה בתוך היער, התמונה היתה תלת מימדית ומפורטת, אך הלילה הרגיש מעט אפרפר, כך שנראה שהמסך הגביר טיפה את התאורה האחורית בכדי לגרום לתמונה להיות יותר תלת מימדית ומפורטת.

שלט

השלט של המסך מעוצב באופן דומה למסך עצמו – שחור, מבריק ואטרקטיבי. עם זאת, הוא נוטה לאסוף טביעות אצבעות ולכלוך. הוא בפירוש מותאם לשימוש בסביבה רווית מוצרים של חברת LG, שכן הכפתורים על גביו מיועדים לנגני DVD, מקליטים וציוד נוסף של LG. לצערי לא ראיתי דרך להפוך את השלט לאוניברסלי, כך שיתרונו הגדול (פשטותו) היא גם חסרונו במידה ותבחרו ציוד של חברות אחרות.

לשלט אין יכולות DISCRETE, מעבר בין כניסות שונות דורש לחיצה בכפתור INPUT ודפדוף בין הכניסות עם החיצים. כך גם בהדלקה וכיבוי של המסך הנעשים באותו כפתור TOGGLE אשר פחות מתאים לבתים עם שלטים חכמים.

סיכום

בסך הכל התרשמתי לטובה מהמסך. הוא אינו כולל את היכולות מהדורות האחרונים של המסכים האחרים,. אך יכולותיו בהחלט טובות לנקודת המחיר שלו. איכות התמונה ב-SDTV היתה בהחלט יכולה לעבור שיפור משמעותי, אך היא סבירה למדי למסך LCD ברזולוצית FULL HD.

ב-HDTV, ובעיקר בתכנים איכותיים, המסך ממש זורח ומאפשר לראות את מלוא הפרטים באיכות המירבית. הממיר של YES HD אהב את המסך מאוד ולא ראינו תופעות לוואי כגון בעיית "מנגנון העתקת תוכן נכשל" או משהו כזה…

השחורים במסך טובים, ויחס הניגודיות טוב, אם כי במצבים חשוכים רבים, המסך מקריב את עומק השחורים לטובת פרטים אחרים.

ציונים

עיצוב: 9
נוחות השימוש: 8.5
תפריטים וממשק משתמש: 9.5 (נקודות בונוס על תפריטים בעברית!)
איכות תמונה ב-SDTV (שידורי טלויזיה רגילים): 7.5
איכות תמונה ב-HDTV (שידורי יס היי דפינישן): 9
עיבוד תמונה: 8
יכולות כיול: 8 (חסרה שליטה בכיול, אך המסך מגיע מכוייל לא רע)
שלט: 8 (חסרות פקודות DISCRETE)
חיבורים: 8 (חסר חיבור SCART)

המסך נבדק באדיבות היבואן: ח.י.

מחיר מומלץ לצרכן: כ-11,990 ש"ח.

לדיון בפורומים לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
16.03.2008
  
כתב: עפר לאור, צילם ועזר בבדיקה: אבי ורון

1