מאמר-מגברי וינטג´-למי זה טוב?

תחום הוינטג´ פורח וצומח לו באתר (פתיחת פורום חדש לנושא) ובישראל בכלל.מאמר זה ילמד אתכם מה הקסם של התחום ולמה ...


 במאמר זה אנסה להתייחס לתחום אהוד בגיזרת האודיו-תחום ציוד הוינטג´, בעיקר למגברים ורסיברים. בתחום ה-HIGH END VINTAGE יש מבינים טובים ממני ולכן לא אתייחס אליו במאמר זה…

רבים מאיתנו זוכרים את המגברים של פעם-עם הסקלות הגדולות,הכפתורים הגדולים והאורות הכחולים/ירוקים. אתם זוכרים אותם משנות השבעים (במיוחד אלה מאיתנו שהיו ילדים אז). אלו בפירוש היו שנות הפריחה בתחום ההסטריאו דאז.

המכשירים היו מונחים בסלון בד"כ, מחוברים להם לפטיפון או טייפ קלטות ולפעמים לשניהם. יום אחד פתאום אתם רואים שהמגבר/רסיבר פשוט נעלם, לעיתים גם ביחד עם הרמקולים שאליו היה מחובר.

לרוב תגלו שהמגבר נזרק לרחוב או אפילו נמכר לטובת מערכות החלקים שהחלו להופיע בשנות השמונים. כן, כן – אלו עם הלדים והשעונים הדיגיטליים החדשניים… הרי כל דבר חדש חייב, מן הסתם, להיות טוב יותר מהישן. מי בכלל צריך מגבר מסורבל וגדול שכזה בסלון.

מכשירי האלקטרוניקה עשויי הפלסטיק והצ´יפים של האייטיז חייבים להיות טובים יותר, לא?


 SANSUI 8080

חוויה כזו זכורה לי בבירור מילדותי. אבי זרק או מכר (לא זכור לי הפרטים המדוייקים) רסיבר תקין לחלוטין של מרנץ מדגם 2226 ביחד עם פטפון מרנץ ורמקולים ששם המודל שלהם פרח מזכרוני. המערכת הוחלפה לטובת מערכת בחלקים של סאניו. מי שזוכר, ברחוב פרישמן בת"א היתה להם חנות גדולה. המערכת הוחלפה אך ורק בגלל שנראתה "מודרנית יותר" ושהיתה "דיגיטלית" (היא כללה את החידוש האחרון – CDP).

אפילו שהייתי אז ילד צעיר, אני עדיין זוכר (לצערי, זה נשמע טיפה כמו פרסומת לוורטרס אורגינל…) את הצליל הנעים והחם של מערכת המרנץ. מערכת הסאניו שהחליפה אותה היתה חיה מזן אחר לחלוטין, וזה היה בפירוש לרעה… הסאונד היה חסר כל פירוט וצבע והאמינות היתה גרועה במיוחד.

מה לא התקלקל במערכת הזו?  הבניה היתה זולה ואיכותה היתה בעיקר "לצאת לידי חובה".

אין לי ספק שלרבים מכם יש חוויות דומות, עם מגבר או רסיבר ששבה את לבכם ואוזניכם אצל הוריכם, דודים או סבא/סבתא. לרוב, כמו אצלי, מה שהיה נעלם, פשוט מחוסר ידיעה שלא תמיד החדש יותר בהכרח טוב יותר מהישן.

 רבים אינם יודעים, אך בעזרת השקעה לא גדולה, יחסית, ניתן להרכיב מחדש מערכת המבוססת על ציוד וינטאג´ אשר יכולה בקלות לתת "בראש" למערכות מודרניות לרוב, ובוודאי שבוודאי למערכות המיני המשולבות הנפוצות כל כך היום בעיקר אצל הדור הצעיר שאינו יודע את משה…

חבל…

כדאי לצעירים (בעיקר) לדעת שניתן ואפשר לשלב ישן עם חדש – מגבר וינטג´ אשר מחובר למשל למחשב בתור מקור, או ל-  CDP  ל-DVD, וכל זאת עם רמקולים מדפיים / רצפתיים חדשים…

אין צורך שכל המערכת תהיה כולה  "וינטג´".אבל זה כבר תלוי בטעם האישי של כל אחד ואחד מכם.

הרבה מהחברות שהיו קיימות אז, קיימות גם היום. אולם, חלקן נטשו את תחום הסטיראו האיכותי ועברו לעיסוק כמעט עיקרי בקולנוע ביתי, שם הכסף הגדול כיום. חלקן לא שרדו, או שפשטו את הרגל או הפכו לחברת מוצרי מדבקה (יצרן אחר שמשתמש בשם המותג הותיק, ולא חברה עם פיתוח ויצור עצמאי).


תמונה מס.1 (מרנץ 2226)

איך להיכנס לתחום?

מכיוון שמדובר, מן הסתם בציוד מיד שניה (אחרת אתם כבר בעלי ציוד שכזה), המקומות הכי טובים לחפש בהם ציוד וינטג´ הם לוחות יד שניה, או לחילופין מעבדות וחנויות תיקונים שבהרבה מהן נמכרים ציוד כזה שננטש על ידי הבעלים המקוריים.(בד"כ עקב חוסר רצון לשלם על תיקונים..)

במקרה שהקניה נעשית מחנות/מעבדה כזאת, יש לבדוק שהוא אכן תקין והאם יש אחריות שניתנת על הציוד. זה מומלץ בעיקר במקרה של ציוד ישן או נדיר במיוחד.

כמובן שאפשר לעבור אצל המשפחה הקרובה או החברים ולשאול ולברר מי עדיין מחזיק ציוד כזה "בבויידם" ויסכים למוכרו או להיפרד ממנו… בעיקר אצל המבוגרים מבני המשפחה. לפעמים זה מדהים מה מוחבא לו אצל מכרים או קרובי משפחה, בעינהם זה שמאטס ובעיננו זהב טהור.

אוקי! שמתי את ידי על מגבר/רסיבר וינטג´.מה אני צריך לעשות לפני הקניה?

 

כלל ברזל הוא, שחייבים כמובן להקשיב למגבר לפני הרכישה – גם כשהוא מחובר לרמקולים וגם לאוזניות.

בכוונה הוספתי את האוזניות, כי כך קל עוד יותר להבחין בעזרתן בסאונד לא תקין ממגבר. בעיות כמו HUM או HISS קשה לעיתים לשמוע מרמקולים, במיוחד אם הבדיקה נעשית בסביבה רועשת.

יש להביא דיסק עם מוזיקה שאתם מכירים היטב (זה כמובן כלל אצבע שכולכם מכירים גם לפני רכישה של ציוד מודרני והייאנד, כמובן).

לשבת, לשחק עם כל הכפתורים של המגבר ולוודא שאין בעיות כלשהן עם הסאונד.

בגלל שרבים מהמגברים הללו שכבו שנים ללא פעילות לפני שנמכרו בשנית, או לחילופין עברו "התעללות" מצד הבעלים הקודמים, יכולות להיות תופעות לא נעימות בסאונד. בעיות כגון כמו ניתוקים באחד מהערוצים, הפרעות סטטיות או רחשים ורעשים שונים.

מועדים לפורענות במיוחד הם כפתורי הווליום, הבאלאנס, בורר הכניסות, כפתורי ה-TAPE MONITOR וכפתור בחירת/ניתוק הרמקולים.

אבק וקורוזיה אשר מצטברים בהם עם השנים גורמים בעיקר לרעשים וניתוקים בסאונד. יש להשתמש (במקרה ואתם רוצים לעשות זאת בעצמכם) בלחץ אוויר, (עדיף מקומפרסור טוב, ולא מספריי לחץ אוויר) ובספריי לניקוי מגעים שמסיר קורוזיה.

יש "להעיף" את כל האבק מחלקיו הפנימיים של המגבר ואז לרסס בספריי המגעים את צירי הכפתורים בחלק הפנימי של המגבר. את הכפתורים ניתן ורצוי לשלוף ממקומם לשם כך.

אם המגבר נרכש מחנות או מעבדה, רצוי כמובן שהם יבצעו את עבודת הניקוי ולא אתם. אם רכשתם רסיבר,יש לוודא את תקינות הטיונר, לחבר אליו כבל T או אנטנה טובה, ולוודא שהטיונר פועל כשורה ו-"מוצא" את התחנות בצורה חדה וברורה.

טיונרים שברסיברים ישנים דורשים לעיתים כיוונון מחדש לאחר שנים של אי פעילות. גם את הכניסות של המגבר יש לרסס. בד"כ מדובר במחברי RCA אך במגברים ישנים במיוחד ניתן למצוא חיבורי DIN לצד ה-RCA.

ברסיברים יש נורות שתפקידן להאיר את סקלת התחנות – אלה אינן נורות LED אלא נורות להט רגילות. כמו כל נורה אחרת בביתכם, הן עלולות להישרף ואז יש להחליפן. אחרת כיצד תהנו מיופיו של הרסיבר שלכם בלילה מוזיקלי.. ?

לסיכום, תחום הוינטג´ הוא תחום אודיו מהנה במיוחד אשר מראה שלא תמיד החדש טוב יותר מהישן, ולאיזו איכות סאונד מצוינת ניתן להגיע, כפי שהזכרתי בתחילת המאמר, בהשקעה לא גדולה.

בכוונה לא אמליץ כאן על חנויות ספציפיות. מי שמתעניין ורוצה ללמוד, בחיפוש קצר בפורום הדו-ערוצי והפורום האנלוגי ימצא בהם את המידע לגבי החנויות.לינקים לאתרים בנושא וינטג´.

קישורים נוספים

http://www.classic-audio.com/ מידע על מרנץ,פיוניר וטכניקס.

http://silverpioneer.netfirms.com/ עוסק בפיוניר.

http://www.thevintageknob.org/ מוזיאון לציוד וינטג´.

http://www.sansui.us/ מידע והיסטוריה על סאנסוי.

http://www.vintageaudioworld.com/amplifiers-click-on-pictures-for-details–xidg15233.html – עוד אתר כללי שגם מתעסק במכירות של ציוד וינטג´.

http://www.oaktreeent.com/SOLD_Stereo_Receivers.htm

http://www.classicaudio.com/ על מרנץ,סאנסוי,פיוניר,ימאהה ואחרים..

תמונות נוספות


המערכת שבמשרד שלי
(כן, אני מודע לכך שמיקום הרמקולים והפטיפון ממש לא אודיופילי, אבל זה מה שיש עם השטח המוגבל..)


תמונה מס.1 (מרנץ 2226)


Technics sl-d2


רוטל 603


ROTEL 603 משולב עם נגן DVD

לדיון בפורומים לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
09.03.2008
  
כתב: תום הרשליקוביץ (kosh)

1