פיוניר הודיעה רשמית על הפסקת יצור פלסמה ומעבר למכירת LCD בשיתוף עם SHARP

פיוניר הכריזה רשמית על הפסקת ייצור פאנלי פלאזמה מסוג KURO.החברה תעבור להתמקד בהרכבת פאנלים (בדומה לחברות רבות אחרות) אך לא ...


בהכרזה הזו מכריזה בעצם פיוניר על כשלונה להפוך לשחקן מרכזי בשוק המסכים הדקים העולמי.

הרקע להכרזה היא הפסדים כבדים עקב פיתוח ארוך בשיפור יחס הניגודיות עבור מותג KURO.

הציפיות של החברה היו להחזיר את ההשקעה בזריזות עקב היתרונות הבולטים של קו המוצרים של KURO על כל שאר החברות. עם זאת, עלויות הייצור של החברה המשיכו להיות גבוהים ועם המיתון המתקרב בארה"ב החברה לא ראתה דרך בעצם להגיע למאזן חיובי בקו המוצרים הללו.

שמועות על המהלך כבר זרמו במהלך השבוע האחרון (בדומה להכרזה הדרמטית של טושיבה על סגירת קוי המוצר של HD DVD), אך אישור רשמי הגיע רק היום.

משמעויות

המשמעות הראשונה היא שחקן אחד פחות במגרש של פלאזמה אשר כבר איבד לא מעט שחקנים. אין ספק שמדובר במכה רצינית וקידום משמעותי ל-LCD בדרך לטכנולוגיה אחת שתכבוש את השוק (מישהו אמר בלו-ריי?)

חשוב לציין שהמהלך יבוצע לאחר הייצור של המודלים הקרובים של הפלזמות (כולל מודל 44" FULL HD שלפי השמועות מתקרב לשלב ייצור), כך שמדובר כרגע בעיקר בהכרזה לטווח ארוך ולא קיפול מיידי בסגנון של טושיבה עם HD DVD.

לפיוניר טכנולוגיות מדהימות, וקשה שלא לחשוב על הקללה הרובצת על כל מי שמנסה להגיע ליחס ניגודיות גבוה מדי. להזכירכם, כל טכנולוגיה שהגיע לשלב מתקדם עם יחס ניגודיות גבוה גרמה להפסדי ענק לחברה שקידמה אותה. בכך כלולים טושיבה וקאנון (עם SED), סוני (עם FED) ולקינוח – פיוניר עם KURO.

עם זאת, משמעות המהלך בפירוש איננה העלמות של טכנולוגית KURO לחלוטין. כלל לא סביר שטכנולוגיה שלקח לחברה הזו שנים רבות לפתח תעלם במחי שליחת הודעה לעיתונות. בעצם משמעות ההודעה היא שאת הפאנלים עצמם יקר מדי לפיוניר לייצר רק עבור עצמה. בראיון לעיתונות הכריז ראס ג´ונסטון שבעצם פנסוניק היא זו שתייצר את הפאנלים עבור פיוניר ככל הנראה. פנסוניק (הוא הזכיר את מיצושיטה, חברת האם של פנסוניק) מייצרת כיום יותר מאשר פי 10 מכמות הפאנלים של פיוניר בשנה ולכן עלויות הייצור שלה זולות בהרבה.

משמעות הדבר היא שה-PROFIT MARGIN של פיוניר עבור כל מסך יגדל בהרבה.

חשוב לציין שה-KURO מורכב מכמה טכנולוגיות שונות לחלוטין. הרכב הפאנל הוא רק אחד מהפטנטים שיש לפיוניר. לפני כמה שנים רכשה פיוניר את יכולת הייצור של חברת NEC והחברות חולקות את אותם פאנלים בדיוק. העניין הוא שלמרות הפאנלים המשותפים (אם כי הפאנלים של NEC גם הם מצויינים), המסכים של פיוניר עדיין שתי רמות מעליהם בגלל שתי טכנולוגיות נוספות שבבעלותה הבלעדית של פיוניר.

הטכנולוגיה הראשונה היא טכנולוגית ציפוי מיוחדת שבולעת אור חיצוני ומונעת רפקלציות אך עדיין נשארת מבריקה ומעבירה את מלוא טווח האור מהפאנל. אין ספק שגם לציפוי הזה יש תרומה אדירה לאיכות השחורים של מסכי KURO.

הטכנולוגיות הנוספות שתורמות ל-KURO הם האלקטרוניקה אשר "דוחפת" את הפאנלים. אלקטרוניקה זו היא בעצם טריק מרכזי בייצור השחורים על ידי שימוש בטכניקות שגורמות לפאנל להגיע לסף שחורים עמוק הרבה יותר בלי לאבד את האפורים הכהים. יתרון נוסף של האלקטרוניקה הזו היא בתמיכה אמיתית במגוון רחב מאוד של קצבי עדכון, כולל 24FPS החדש (ככל הנראה על ידי שימוש בתדר פנימי של 72HZ).

היתרון האחרון של פיוניר הוא בתחום עיבוד התמונה, אם כי יתרון זה זניח לאור ההתקדמות הרבה שיש בחברות צד שלישי (כמו GENNUM, FAROUDJA, ABT, SILICON IMAGING ו- SILICON OPTIX). כלומר, רכישה של מוצר מסוג זה מחברת צד שלישי בהחלט אפשרי.

משמעות היצור של פנסוניק עבור פיוניר לא רק תוזיל משמעותית את עלות היצור של המסכים ואת יכולתה של החברה להרוויח, אלא גם עלולה לאפשר לה להוזיל את מוצריה. החברה כבר אמרה שמטרתה היא להמשיך ולייצר מוצרי פרמיום, כך שלא צפוייה הוזלה דרמטית במוצרים שלה.

בנוסף, בכדי שחברה כמו פנסוניק תוכל לייצר לפי דרישותיה של פיוניר, אין ספק שסודות מקצועיים של פיוניר יהיו חייבים להחשף, כך שמסכיה של פנסוניק בוודאי יקבלו שיפורים נוספים מעבר ליכולות המרשימות שהציגה החברה כבר בינואר האחרון.

לבסוף, מבחינת פיוניר, הרחבת קו המוצרים שלה לתחום ה-LCD משמעותו בעצם סוף לחזון של מסכי פלזמה 42". החברה בעצם הכריזה שאין כדאיות כלכלית להמשיך ולייצר מסכי פלזמה בגדלים הללו – מסכי LCD זולים יותר והיא מאמינה שהכדאיות היא בתחום ה-50" ומעלה. אין לדעת מה משמעות המשפט הזה לאור השמועות העקביות על מסך 44" מבית KURO שצפוי להיות מוכרז בחודשים הקרובים.

מהלך דומה נעשה לאחרונה על ידי פנסוניק לאחרונה, מה שאומר שיתכן מאוד שמסכי 42" מסוג פלזמה בעצם כבר באמת לא כדאיים לייצור יותר.

החברה גם רמזה שאין בכוונתה לגדול מעבר ל-70" בתחום הפלזמה (בניגוד לפנסוניק) ושבעצם היא חושבת שמקרנים הם הדרך הנכונה בתחום הזה. ככל הנראה צפוייה הכרזה על מקרנים מקו המוצרים של KURO לקראת מאי.

עצוב

אין ספק, זה יום עצוב, יש לנו ייצרן מרכזי שמכריז על אי כדאיות ייצור פאנלים עצמאית. אין ספק שזה ממשיך מגמה שכבר כמה שנים מרמזת שרק טכנולוגיית LCD תהיה כדאית כלכלית בעתיד הנראה לעין, למרות שלפלזמה יש עדיין יתרון באיכות התמונה. עם זאת, LCD צובר הרבה תנופה במהלך השנתיים האחרונות, גם באיכות התמונה וגם בהוזלת הייצור.

התצוגה המדהימה של פיוניר בתערוכת CES מזכירה במידת מה את התצוגות האחרונת של HD DVD, דקה לפני שסגרו את הבאסטה.

ברמה האישית, זהו יום עצוב לי במיוחד, שכן אני מאמין גדול לא רק בטכנולוגיית פלזמה אלא ספציפית בזו שמקדמת פיוניר.

נותר רק לקוות שאחת החברות הגדולות בשוק, כגון פנסוניק תזריק חיים חדשים לפיוניר, בצורת השקעה בחברה או רכישת הטכנולוגיה.

כאמור, לאחר ההבהרה (מרגיז שהם לא הכריזו על כך באופן מסודר קודם לכן במקום להוציא הכרזה לקונית ואח"כ לתקן עם ראיונות ברורים – זו פאשלה יחצנ"ית ממדרגה ראשונה בעיני) – פיוניר ממשיכה לייצר מסכי פלזמה בעתיד הנראה לעין, אך בעצם זונחת את היצור העצמאי ותשתמש בקבלן גדול חיצוני (מיצושיטה) על מנת להוזיל את עלויות הייצור. עדיין לא ברור מה יעלה בגורל מפעלי היצור של פיוניר (המפעל הישן שנרכש מ-NEC כבר הוצע למכירה לפני ההכרזה).

בסופו של יום, משמעות הדבר היא שככל הנראה נזכה לראות מסכי פלזמה זולים יותר מבית פיוניר. לא ברור שאיכותם תפגע, אך ברור למדי שאיכות המתחרה הגדולה, פנסוניק, תשתפר בעקבות המהלך… לא מן הנמנע שנראה טכנולוגיות דומות מבית פנסוניק בשנים הקרובות.

במקביל, החברה תיכנס יותר לתחום ה-LCD, ונותר לקוות שהיא תזריק חיים חדשים למותג שארפ שבשנתיים האחרונות איבד מהיתרון הבולט שלו לטובת מתחרים כגון סמסונג, LG, סוני, פיליפס, טושיבה ועוד.

עם זאת, הייחוד של פיוניר עלול להתפוגג עקב ההתפזרות לתחומים שונים. 

יתכן שזה בסופו של דבר לטובת הצרכן, כלומר – שהדבר יוביל בסופו של דבר להוזלת המחירים בשוק ולמוצרים טובים יותר בסה"כ על ידי כך שיותר חברות ישתמשו בטכנולוגיות שעד כה היו בחזקת פיוניר בלבד.

לדיון בנושא בפורומים לחצו כאן


12:00
  /  
07.03.2008
  
כתב: עפר לאור, ידיעה ראשונה: amircohen

1