מבחן הרסיברים הגדול: ימאהה RX-V3800

אבי צור (CAVI) מסיים את מבחן הרסיברים הגדול. האם הרסיבר האחרון בבדיקה יפתיע באיכויותיו? כנסו למאמר וגלו בעצמכם.


אבי צ´צ´שויליאבי צור (CAVI) מסיים את מבחן הרסיברים הגדול.

ה-YAMAHA הושאר לקינוח, האם הוא יביס את האחרים?


רקע

הימאהה התייצב אחרון למבחן, כולו מלא בביטחון – נישען על הישגי ה-2600 בעבר והצלחת ה- 2700 ממשיכו (הלא הוא המלך מהמבחן הקודם).

ה-3800 אינו ממשיכו הישיר של ה-2700, אלא בעצם הוא אחיו הבוגר והמתוחכם יותר, אך חובת ההוכחה מוטלת עליו, כמובן.

האם ימאהה הצליחו לקחת את המצוינות הכוללת של ה-2700 צעד קדימה עם ה-3800?

האם יצליח ה3800 לבלוט לנוכח מתחריו המתרבים והמתחזקים?

מיצוב

בעבר היה סדר מופתי בסדרות הגבוהות של ימאהה: סדרת האלף, האלפיים, הארבעת אלפים ואי שם מעליהם משקיף ה-Z9 שזכור לטובה. הרי שהיום יש ליאמהה את סידרת האלף, האלפיים (במנוחה בינתיים) ומעל לכל אלה את סדרת השלושת אלפים. מעל לכל אלה נמצא לו ה-Z11 האימתני …

דגם ה-3800 מהווה בינתיים את המרכז והצמרת של הרסיברים של חברת ימאהה. מתחתיו ה-1800 וסידרת ה-2700 נפרדת לשלום מהפריטים האחרונים של הדגם המוצלח. אין ספק שה-3800 הוא הרסיבר החשוב ביותר של ימאהה, מוצר הדגל שלה, שייתן קרב לכל יתר הרסיברים וימשוך אחריו את כל הקו של ימאהה מלמטה ומלמעלה.

ימאהה שמרו על העיצוב האופייני שלהם. הצבע טיטניום והרבה קווים חיצוניים אשר מזכירים את ה-2700, אך עם זו – התחמשות חדשה והמכשיר הצטייד בכל השכלולים החדשים בתחום.

נתונים טכניים

 • 7X140W
 • 4 כניסות HDMI  מסוג 1.3A
 • ממירי אודיו D\A מסוג BURR BROWN
 • מעבד וידאו ABT
 • תומך DNLA
 • חיבור אינטרנט – רדיו אינטרנט
 • מחבר USB לחיבור מקורות חיצוניים
 • שני שלטים – שלושה איזורים

איכות גימור

 ימאהה שומרים על קו יצור אחיד בסדרות ה-POP ART בשנים האחרונות. קו סולידי, נקי מכפתורי חזית רבים אשר משדר איכות גבוהה. הצג גדול, ברור ונותן חיווי למצב המכשיר מבחינת כניסות, פורמטי סאונד ומספר ערוצים פעילים.

מעל כפתור ויסות העוצמה קיים לחצן הקסמים PURE DIRECT אשר מכבה את כל התצוגות ומפעיל את מעגלי האודיו האנלוגיים הישירים.

החזית בנויה באופן איכותי, סולידי ובהחלט נאה.

עוברים לאחורי המכשיר. סדר לוגי מופתי המקל על ההתמצאות בין הכניסות השונות ואשר יקדם בברכה את מי שבא לחבר את המכשיר. מחברי הרמקולים אינם באיכות הגבוהה ביותר, אך משדרים מוצקות וביטחון.

מי שמכיר את מכשירי ימאהה יוכל להסתדר כאן בעיניים עצומות.

שלטי המכשיר בנויים בפשטות עם צג צר אמצעי, שלט בגודל מלא ועוד שלט קטן לאיזורים נוספים. שלטים בסגנון טיפוסי ומבורך של ימאהה.

כיול, הנדסת אנוש, שלט

אחת התכונות הבולטות לטובה בדגם ה-2700 הייתה הממשק בין המשתמש לבין הרסיבר. ממשק זה מתחיל בתפריט GUI משובח ביותר ומחולק לפי נושאים וסמנים הנכנסים לתפריטי המשנה. מצאתי תפריט זה כנוח והטוב ביותר מכל שאר המכשירים שבחנתי. אמנם אין לו את הגרפיקה המרהיבה של הסוני או הדנון, אך יש לו את האיכות שלו. הניווט ממש נותן תחושה של שליטה והתמצאות, ואף מציג נתונים לאחר כיול כגון: מרחקים, חיתוך תדרים ועוד. כנ"ל לגבי הסיגנל שעובר דרכו. אין מילים – הנדסת אנוש וממשק מעולים.

הכיול מתבצע באמצעות המיקרופון של ימאהה וביצוע סבב בדיקות של פרמטרים שונים. התוצאות שמתקבלות נשמרות בזיכרון ומוצגות למי שמעוניין.

תוצאות הכיול בפועל טובות מאוד, לאו דווקא הטובות ביותר שנשמע במבחן הזה, אך בהחלט אחת משתי המצטיינות.

השלט כאמור נוח וידידותי, אין צורך ללמוד אותו, אך יחד עם זאת הוא ילמד מה שצריך בכדי להפעיל מכשירים נוספים. הוא מחולק לפי סדר הגיוני ולפי תפקידים ויש צג קטן לתצוגה עצמית.

הימאהה מסיים פרק זה בהצטיינות.

שמע דו ערוצי

כזכור, לימאהה כמו ב-2700 יש כפתור קסמים, לכפתור הזה קוראים PURE DIRECT והוא מבצע מספר פעולות. הוא מכבה את כל הפרוססורים הפנימיים, מדליק מנורה כחולה לסימון ה-PURE DIRECT ומצית את הדמיון בציפייה לסאונד טוב…

הזמרת SADE נקראה לדגל בפעם החמישית והאחרונה במבחן זה ופוצחת במספר שירים מתוך דיסק המכיל את מיטב השירים שלה. אין ספק שהביצוע הקולי שלה ברסיבר הזה במצב PURE DIRECT היה מהמשובחים שנשמעו במבחן. הימאהה חובק את כתפו של הדנון. ללא ספק, שני רסיברים אלו הם המוזיקליים ביותר בפורמט הדו ערוצי. המשמעות היא שהצליל מפורט, מדויק, אין מתכתיות או מלאכותיות כלשהי בצליל, הצליל מאוזן בעל עומק ופאנצ´יות ובהחלט ניתן לומר שהוא הקרוב ביותר למגבי סטריאו ייעודי (אשר ניגן את הקטע הזה בהזדמנות אחרת ואשר מהווה את האידאל עבורי).

כמובן שלא הסתפקתי במבחן זה, למרות שנהניתי בו (אין מה לעשות, בין כל העבודה הקשה במבחן צריך גם ליהנות), ועברתי לסליין דיון במבחר שירים והתוצאה: עקבית, משובחת ומהנה. כל רסיבר נבחן בסטריאו בפורמט הטוב ביותר שלו ולכן הימאהה נבחן אך ורק ב-PURE DIRECT. כדי לגוון את סגנונות ההשמעה נלקח שוב דיסק ההדגמה של בורמייסטר ונבדקו סגנונות שונים. הימאהה נתן תוצאה מעולה בכולם. הוא מאוזן, מפורט, מהנה ולא מעיק בהאזנה ממושכת, למרות שזו לא השוואה, אבל שווה התייחסות ביחס לביצועים של ה2700. ניתן לומר כי ה-3800 מעלה את הרף בדרגה אחת לפחות.

שמע רב ערוצי

תיפוף התופים במחול הפיגיונות מזמן את הרקדנית הסינית העיוורת (בסוף היא לא הייתה עיוורת…) לריקוד החמישי שלה במבחן ונדמה כי היא לא עייפה כלל.

על הצג מופיע DTS והשקט מתוח לקראת תחילת הסצנה. מכת התוף הראשונה הולמת בלב. הסאונד מכיל אקו מרשים במיוחד הנותן תחושה של מרחב לסצנה, ממש צליל תלת מימדי.

הרקדנית מכה עם צעיפה בתופים בדיוק מרבי, בדיוק כפי שנשמע הסאונד. הקטע בו הצלחת מטילה את כל חלוקי הנחל המעופפים בחדר ומתפזרים באין סוף קולות מכיוונים שונים נותנת תחושה קסומה של הרבה יותר מסתם עוד 7.1. מרשים ביותר. התוצאה נובעת בין השאר מכיול RC משובח.

דיסק ההדמיה של DTS ובדיקת פירוט הסאונד בסרט MASTER AND COMANDER. סצנת הפגזת האוניות נותנת הדגמה פנטסטית של עשרות צלילים וקולות רקע של המלחים אשר שזורים זה בזה, בנוסף לנתזים של ההפגזות, הימאהה ממחיש את הסצנה באופן מרשים. אם תעצום את העיניים ותתמכר לסאונד, תוכל לחוש את הריקושטים של ההתפוצצויות הרבות ממש סביבך, ואפילו את תחושת המיקום של הפגיעות בסיפונים השונים.

המשך בדיסק הדגמת הDTS והקרב העקוב מדם של קוקו. בקטע זה נבחנת השליטה בסאב וופר וחיתוך התדרים של המכשיר. הימאהה שולט ברמקולים ביד רמה והסאונד נשמע חד ובמינון הנכון של שילוב באס עם הרמקולים ההיקפיים.

סלין דיון הופיעה במשך 5 שנים, 4 פעמים בשבוע, בקוליסאום שנבנה במיוחד עבורה, במלון סיזר פאלאס בלאס וגאס, כך ש5 הופעות של שניים שלושה שירים עבור מבחן הרסיברים לא היוו בעיה גדולה עבורה.

ואכן, ההופעה כפי שנשמעה ע"י הימאהה הייתה רעננה מתמיד והשיר THE POWER OF LOVE רק הגביר את עוצמת האהבה לסאונד המשובח של הימאהה.

ניתן לכתוב לסיכום הפרק, כי בשילוב של מפענחי סאונד מצויינים עם ROOM CORECTION מצויין, נותן הימאהה 3800 תוצאה פשוט פנטסטית.

סאונד רב ערוצי בהפרדה גבוהה

פיטר גבריאל נסע כבר יותר מ-2 קילומטר על האופניים במבחן הזה תוך כדי שירתו SULSBURY HILL בפורמט DTS-HD… התמונה הממותגת דרך הHDMI בימאהה, צלולה ביותר. הקהל נראה מדהים והשירה אף יותר. אין ספק שה-3800 יודע לתת את הסאונד המדהים והמתאים שממצה את פורמט הDTS-HD.

הקטע היה כה מהנה, עד כי הושמע פעמים רבות להנאת האורחים שהתווספו.

פאט מטיני ועומר חכים הושמעו גם הם והתוצאה לא פחות ממשובחת. כלי נגינה טבעיים, הפירוט ברמה אולפנית, הסאונד משובח, תחושת "ההופעה עוטפת אותך" קיימת בחדר, האם אפקט זה ימשך גם בסרטים בעלי סאונד הפרדה גבוהה?

עוברים לסרט ICE-AGE ולשעת שיא 3. שני הסרטים עשירים בסאונד משובח אשר הימאהה פשוט השמיע באופן מצויין, ממש חוויתי.

קטע מרוץ המכוניות בפריז בשעת שיא 3 נשמע כאילו היינו בפינת הרחוב ומתבוננים על המתרחש. אחת ההדגמות הריאליסטיות ביותר שניתן להדגים.

הארי פוטר בפורמט ה TRUE HD נשמע חד, בעל פירוט רב וסאונד משובח.

הימאהה ממשיך בהחלט את קו המצויינות גם בהפרדה גבוהה.

וידאו

הימאהה בניגוד לרסיברים האחרים, נעזר במעבד הוידאו ABT, בעוד שמרבית מתחריו נעזרו בפארודג´ה פרט לאונקיו הנעזר במעבד HQV המצוין.

מעבד ה-ABT (של חברת ANCHOR BAY TECHNOLOGIES הותיקה) הגיע ל-2700 כדי להצילו מחרפת ה-2600 בתחום עיבוד הוידאו… אכן, המעבד ב2700 היה… בסדר גם כאן. גם ב-3800 הוא בסדר, אבל לא הרבה יותר מבסדר, ומה הכוונה?

כניסת קומפוננט טובה תוציא תוצאה משובחת בHDMI, Upconversion מומר ומעובד מצויין, המרה לפרוגרסיב גם בסדר גמור. כניסת טלויזיה ממקור גרוע, מה לעשות, יוציא תמונה בינונית מאוד ב-HDMI. המרה לפרוגרסיב תטיב עימה יותר מהעלאת הרזולוציה.

חשוב לציין שמדובר במעבד SCALER של ABT, אך לא במעבד DEINTERLACER מהדור האחרון של החברה, אשר למיטב ידיעתנו טרם הוכנס למכשירים שאינם מעבדים של חברת ABT.

פיצ´רים נוספים

 • אזור 2+3
 • רדיו אינטרנט
 • מתאם לחיבור iPod
 • DLNA

סיכום

יתרונות

 • תפריט GUI משובח
 • שלט נוח וידידותי
 • סאונד דו ערוצי מעולה
 • סאונד רב ערוצי
 • דומה ל-2700 (הרכב מנצח לא מחליפים)

חסרונות

 • יותר מידי דומה ל-2700, אך בתוספת מחיר לא מבוטלת

ציונים

איכות גימור – 9
הנדסת אנוש – 9
תפריטים – 9
כיול – 8.5
שלט – 8.5
סאונד דו ערוצי – 9
סאונד רב ערוצי – 9
סאונד רב ערוצי בהפרדה גבוהה – 9
עיבוד וידאו – 8.5

מחיר מומלץ לצרכן: 12790 ₪

הבדיקה נערכה באדיבות היבואנית: ס.ג. אלקטרוניקה

תודה מיוחדת לחנות אניגמה אודיו על השימוש במקום והסיוע הלוגיסטי לטובת ביצוע הבדיקות.

תודה נוספת לט.ר. על השאלת נגן Blu-ray לצורך בדיקה זו.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
06.03.2008
  
כתב: אבי צור (cavi)

1