מבחן הרסיברים הגדול: פיוניר Pioneer VSX-LX70

אבי צור (CAVI) ממשיך את מבחן הרסיברים הגדול. פיוניר ידועים בשל מספר מוצרים, האם ה-LX70, רסיבר הדגל של החברה עומד ...


אבי צ´צ´שויליאבי צור (CAVI) ממשיך את מבחן הרסיברים הגדול.

פיוניר ידועים בשל מספר מוצרים, האם ה-LX70, רסיבר הדגל של החברה עומד במשימה בכבוד?


רקע

קדמת המכשיר

 

הרסיבר של פיוניר מגיע למבחן עוטה על עצמו מעטפת שחורה מבריקה ומודרנית, בסגנון שכבר מוכר לבעלי פיוניר בשנים האחרונות ובמיוחד לאור השקת המותג KURO היוקרתי, ומתייצב בביטחון לנוכח ההישג של קודמו בשמע רב ערוצי במבחן הקודם. כזכור, משימה אחת לפחות יש לו והיא לשפר את ביצועו בשמע הדו ערוצי שהיתה נקודת תורפה במבחן דאז.

סידרת ה-LX היא סידרת הפרימיום של פיוניר התואמת בצבע (כאמור KURO = שחור ביפנית) ויכולת שליטה משותפת למסכים, נגנים ואביזרים נוספים מהסידרה.

האם יצליחו פיוניר לשפר את ביצועי השמע הדו ערוצי תוך השענות על ביצועי העבר המבריקים בשמע הרב ערוצי והשבחה שלהם באודיו בהפרדה גבוהה?

המבחן הבא יענה על השאלה הזאת בדיוק…

מיצוב

בדור הקודם היו לפיוניר 2 דגמי צמרת, ה-AX2 וה-AX4 דומים מאוד בביצועיהם כאשר מעליהם אי שם למעלה נמצא ה-AX10 המזדקן בכבוד. בדור החדש, מציגה פיוניר את סידרת הפרימיום LX בהתאם לקו ה"קורו" העוטה מכשירים אלו בצבעי השחור המבריק ובצמרת הפרימיום נמצא הLX70 הנבחן המציג ביצועים משופרים ונוספים על דגמי ה-60 וה-50. ומעליו אי שם למעלה מנצנץ אורו של ה-LX90 ספינת הדגל החדשה של פיוניר שיבחן אולי בעתיד במבחן ה-40000+₪.

נתונים טכנים

 • 6 אוהם – 7X180W
 • 4 מחברי HDMI מסוג 1.3, מחבר USB, מחבר ETHERNET
 • תמיכה ב-1080P\24
 • THX SELECT 2, AIR STUDIO.
 • שליטה באיזור אחד בלבד.
 • שלט לומד, צג LCD.

איכות גימור

כיאה לסגנון העקבי של פיוניר, בקו מוצרי "קורו" הבוהק בשחור BLACK PIANO, המכשיר אכן משדר יוקרה וקובע נקודה חדשה לעיצוב במקום המכשירים הבסיסיים בצבע שחור מט או כסף/שמפניה. לא רק שהוא מחזיר שוב את השחור הותיק לאופנה (Black is the new black) והוא משלב שני כפתורים גדולים בחזית השולטים במיתוג הכניסות למכשיר ובעוצמת הצליל.

צג המכשיר גדול וברור ותאורת הפלוארסצנט של הנתונים המרכזים ניתנת לשליטה ונראית בבירור עד למרחק של 3-4 מטר, כפתורי תפעול משניים חבוים מאחורי פנל הנפתח באיטיות למגע יד עדין.

כל הכניסות והיציאות שתרצו

מאחורי המכשיר מסודרים מחברי הכניסות בסדר הגיוני ובחלוקת איזורים ברורה לפי אופי המחבר. אחורי המכשיר משדרים פשטות ומוצקות.

השלט, לעומת זאת, הוא המשכו של השלט הקודם. פיוניר ויתרו על שלט נוסף, כפי שהיה בדור הקודם. מי שמכיר את שלטי פיוניר ימצא את כל הכפתורים במיקומם המקורי, אך לכל מי שלא מכיר ניתן לציין כי הוא די אקראי… הנדסת אנוש לא משובחת, צג הLCD על גביו נוח והשלט אכן שלט לומד, אך רצוי היה מאוד שיעלה מכיתת "מאותגרי הלמידה" לכיתת המצטיינים.

מכשירי פיוניר נוספים יקבלו פקודות בברכה משלט זה, מכשירים אחרים דורשים תיכנות מייגע.

תפריטים כיול – הנדסת אנוש

פיוניר מתייצבים על הLX70 מתוך תקווה שלא נתעמק בתוככי התפריטים של המכשיר ונסתפק ביופיו החיצוני. אבל, מבחן מעמיק כמו שלנו דורש העמקה, אז העמקתי ו… התאכזבתי.

התפריטים משדרים סגנון טקסט מיושן וגרפיקה דלה לעומת התחרות שכבר עברה לגרפיקה שהיא דור אחד או שניים קדימה. מבחינה פונקציונלית, התפריטים מוצלחים ביותר ומאפשרים צימוד של כניסות וידאו וכניסות אודיו מכל סוג תחת שם הכניסה המוזכר בראש המסך. כך בפשטות, נוחות, ויעילות, הנדסת אנוש טובה, חגיגה לפשטות… מציק לעיניים…

כיול ה-RC קל פשוט ויעיל כאשר המסך סורק את 9 שלבי הכיול ונותן את התוצאה הסופית בגראפים וטבלאות הניתנות לשמירה במספר זכרונות שונים בהתאם למיקום ולאיפיון הכיול. תוצאת הכיול מרשימה ביותר, שלב הסאב מוצלח (כידוע, נקודת תורפה במערכות RC אחרות). הבאס לא יוצא מסורס, אך עם זאת, אוהבי הבאס בודאי יגבירו את הסאב.

הנדסת אנוש טובה ונוחה ומי שלא מכיר את המכשיר יכול להתידד איתו בקלות לאחר פרק זמן קצר. בוגרי פיוניר במכשירים השונים ירגישו מייד בבית.

לסיכום הפרק: עצוב לעיניים, שמח לאוזניים.

שמע דו ערוצי

פיוניר חברה אשר שמה את יהבה בדורות הקודמים בעיקר בשמע רב-ערוצי הנותן תוכן ומשמעות למונח "רסיבר קולנוע ביתי" נכנס לבחן הדו ערוצי כאותו שחקן כדורגל בגובה 1.65 מ´ המתייצב מול נבחרת רוסיה בה השחקן הנמוך ביותר הוא 2 מטר…

במבחן הקודם למכשיר, שאותו ביצע זיו, עלו ניצוצות של ביקורת על סאונד דו-ערוצי משופר של המכשיר, היתכן כי קברניטי פיוניר קוראים את הפורום ומיישמים מסקנות?

הזמרת SADE שחומת העור התתיצבה בגב זקוף אל מול הפיוניר ופצחה בשירה, SADE נשמעה בביצוע טוב ורענן בסאונד מפורט נטול מתכתיות ועשיר בפאנצ´יות, PURE DIRECT רק השביח את הצליל ומעתה ועד סוף המבחן הדו ערוצי זה היה הפורמט שנשמע.

סלין דיון בשירה FALLING INTO YOU המחישה סאונד ושירה החודרת INTO YOU בעזרת הפיוניר, בהחלט שיפור מרענן לעומת ביקורת העבר.

קטע הג´אז ווקאל מדיסק ההדגמה של בורמייסטר חתם את ביקורת הדו ערוצי בביצוע עם פירוט יוצא דופן ששמר על טביעות הסאונד של ההקלטה במקור.

לסיכום ניתן לאמר כי פיוניר ביצעו צעד ענק בשיפור הסאונד הדו ערוצי עד כידי תוצאה שתספק רבים מחובבי הדו ערוצי, אודיופילים מורעלים פנו את התור וגשו לתור של המגברים היעודיים.

שמע רב ערוצי

הפיוניר מנער את כתפו וקורץ לסמל ה-AIR STUDIO מלונדון ולתקן ה-THX מעבר לים ומתכונן למחול הפגיונות. קטע הדגמה זה, אשר שמעתי אותו כל כך הרבה פעמים, מקבל שידרוג רציני ביותר עם הפיוניר. איני יודע אם כיוון הRC המשובח הוא האחראי או מתמרי הסאונד או העוצמה האדירה והשליטה ברמקולים הם האחראים. יתכן גם כי כולם יחדיו אחראים לתוצאה, אבל הצליל שמתקבל הוא המשובח ביותר ששמעתי עד כה במבחנים. הפירוט, סאונד מרחבי, העלמת הרמקולים מושלמת לחלוטין מבחינת מיקום בחדר. הצליל פשוט נשמע "נכון", חיתוך עצי הבמבוק אמיתי ונשמע מוחשי לא פחות מהקטע הראשון.

בסרט MASTER AND COMMANDER חשתי את התחושה של "להיות בסרט", אני פשוט הייתי על הסיפון של האוניה כאשר עוטפים אותי עשרות צלילים, רחשים וקולות ברקע שחלקם אפילו לא נשמעים ברסיברים אחרים משובחים ככל שיהיו.

כדור הפלדה של קוקו עף בחדר באופן מוחשי ביותר והשליטה בבאס פשוט מוחלטת וכשהקשבתי טוב יכולתי גם לשמוע את חוליות השרשרת.

הופעות רב ערוציות כגון הופעת סליין דיון בוגאס ומדיסק ההדגמה DTS נשמעו פנטסטי, השליטה בפרטין ותחושת המרחב, היא הדומיננטית בפיוניר הזה ומבחן הרב ערוצי בהחלט השאיר טעם של עוד…

שמע רב ערוצי בהפרדה גבוהה

בבדיקה הקודמת טרם הגיעו מקורות צליל בפורמטים החדשים (פרט ל-LDPCM), היה מעניין לראות כיצד יתמודד.

כאן יש פרוטקציה לפיוניר מאחר והוא הLX70 מציץ למעלה לLX70A ואומר לו "A" היי, כל מי שמאמין בסינרגיה בין מכשירים מאותה הסידרה ואותה המשפחה יקבל חיזוק בהדגמה הזו, מעבר לכך שהם תואמים בצבע, בחיצוניות ובפרמטרים נוספים השידוך הזה מוליד ילד גאון, לילד קראים "סאונד HD".

פיטר גבריאל רוכב על אופנו במעגל, ניכר מיד כי הסאונד טוב, משובח, מפורט ואיכותי כיאה להפרדה גבוהה, לילד הזה בדיוק פיללנו. SULSBURY HILL נשמע בדיוק כפי שסאונד HD צריך להשמע – איכותי.

PAT METHENY האהוב על אייל שלנו, נשמע טוב, מפורט ואיכותי ביותר, התמונה מדהימה ומשלימה סאונד איכותי ביותר, מישהו העיז ואמר מושלם?

ICE AGE בפורמט DTS-HD מביא לנו את הסנאי הידוע, בפיוניר נשמעים כל פרט ופרט בקטע ההדגמה, בדיוק כפי שנראה זנב הסנאי המהודר, כל שערה ושערה עינו המתנפחות ואוזניו והמתנפחות לפני מעופו שגרם לי לעוף ולחלום על מכשיר ברמת הבלו-רי הנ"ל.

מבחן עיבוד הוידאו

הפיוניר LX70 נשען על מעבד פארודג´ה FLZ-2310 כמו חלק מהמכשירים הנבחנים במבחן זה.

מעבד זה אשר זכה לתהילה רבה ובצדק במכשירי הDVD של דנון מסדרת 1930 וממשיכו ובכל סידרת המכשירים המבריקה של OPPO. אכן, מעבד זה מוכיח את עצמו בביצועים מצוינים במכשיר זה, שיפור סיגנל מDVD בקניסת קומפוננט ויציאה ב1080P ממחבר הHDMI הביא לתוצאה מדהימה של טובי המכשירים הקיימים היום בשוק. ביצוע DEINTERLACING + UPSCALING + UPCONVERSION משובח אולם רגע..רגע.. לפני שאתם מוכרים את פרוססור הוידאו המשובח שלכם, הערה חשובה. כמו תמיד, ככל שסיגנל הכניסה יהיה גרוע יותר כך התוצאה תיהיה בינונית יותר, במיוחד כשמדובר במקור טלויזיה רגיל.

מעניין לגלות שחיבור הקומפוננט בממירים החדשים של YES תניב תוצאה טובה יותר דרך יציאת HDMI של הפיוניר אפילו מאשר חיבור HDMI של ממיר היס ישירות. הסיבה לכך היא שבעיבוד 1080i, הרסיבר עושה עיבוד טוב יותר דרך כניסה זו. מעניין.

לסיכום הפרק ניתן לכתוב כי הפיוניר LX70 מוציא את העוקץ מרכישת מכשירי DVD יקרים לצורך שיפור הוידאו.

פיצ´רים נוספים

 • DNLA-המכשיר מתחבר לרשת ומאפשר חיבור תחנות רדיו אינטרנט ושליפת קבצים ממחשבים אחרים ברשת. זה יתרון משמעותי כאשר זקוקים להזרמת תוכן דרך הרשת.
 • התממשקות ל-iPod בעזרת כבל מתאים ושליטה על ידי השלט המרכזי.
 • USB – התחברות לזיכרון נייד, שליפה וניגון קבצים ממנו.

סיכום

יתרונות

 • סאונד רב ערוצי משובח
 • סאונד רב ערוצי בהפרדה גבוהה משובח
 • RC מצויין
 • קל ונוח לתפעול
 • רדיו אינטרנט מעולה
 • מראה מליון דולר
 • יחס עלות/תמורה מצויין

חסרונות

 • תצוגת תפריטים דלה
 • שלט "מבולגן" מעט
 • אין אזור 2 ו-3

ציונים

איכות גימור – 9
הנדסת אנוש – 9
תפריטים – 7.5
כיול – 9
שלט – 8
סאונד דו ערוצי – 8.5
סאונד רב ערוצי- 9.5
סאונד רב ערוצי בהפרדה גבוהה – 9.5
עיבוד תמונה – 8

מחיר מומלץ לצרכן: כ- 10,000 ש"ח

הבדיקה נערכה באדיבות היבואנית: ט.ר. אלקטרוסטריאו

תודה מיוחדת לחנות אניגמה אודיו על השימוש במקום והסיוע הלוגיסטי לטובת ביצוע הבדיקות.

תודה נוספת לט.ר. על השאלת נגן Blu-ray לצורך בדיקה זו.

 

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
02.03.2008
  
כתב: אבי צור (cavi), צילמו: זיו רוזנפלד ואבי צור

1