מבחן הרסיברים הגדול: DENON AVR-3808

אבי צור (CAVI) ממשיך את מבחן הרסיברים הגדול.הפעם על הפרק - דור ההמשך של פורץ הדרך בתחום ה-ROOM CORRECTION (ה-3806 של ...


אבי צ´צ´שוילי

אבי צור (CAVI) ממשיך את מבחן הרסיברים הגדול.

הפעם על הפרק – דור ההמשך של פורץ הדרך בתחום ה-ROOM CORRECTION (ה-3806 של דנון). האם ממשיך הדרך שלו, ה- AVR-3808 ראוי לתואר המלכות?


 

תחילה התנצלות, עקב תקלה נמחקו לנו קבצי התמונות של המכשיר ולכן נאלצנו לעשות שימוש בצילומי STOCK עבור המכשיר. עמכם הסליחה.

רקע

חברת דנון היא אחת החברות המוערכות בכיותר בתחום האודיו החברה שהביאה את בשורת ה-AUDYSSEY ושינתה את כללי המשחק עם רסיבר ה-3806כ. בסדרת  ה-28XX היא הוציאה את ה-2807 המוצלח, אך בעצם נחה על זרי הדפנה שנתיים עם סדרת ה-38XX וסדרת ה-43XX. מעריצי החברה פיתחו ציפיות רבות לקראת הבאות והנה הגיעה שנת 2008 והביאה לארץ הקודש את  ה-3808, האם הציפייה הייתה שווה? האם המכשיר החדש הביא עמו בשורות חדשות ומינף את הקטגוריה למעלה כפי היה זכור לנו מה- 3806?

הסקרנות אכן אכלה אותנו וניתן לומר שהתרגשנו מעט לפני המבחן של ה-3808.

מיצוב

סידרת ה-38XX הינה אחת הסדרות הגבוהות ביותר של דנון. מעליה סידרת ה- 43XX אשר מוסיפה מעט פיצ´רים אבל ההבדל כלל לא מעט כשמביטים על הפרש העלות בין הסדרות… מעל כל אלה, אי שם בשחקים, ממוצבים להם המגברים הרב ערוצים המהוללים של דנון.

סדרת 08 מקיפה מאוד ומגיעה לכל טווח הדגמים של דנון אשר שודרגו אחד אחד.

סידרת ה- 38XX תמיד נחשבה בדנון לסדרה הפופולרית ביותר בקטגוריה הגבוהה, אשר תמיד גררה במכירות וסחפה אחריה את שאר הדגמים. לכן חשיבות הסידרה הזו היא מכרעת.

ה-3808 מתייצב למבחן בצבע כסוף בתקווה לקטוף את מדליית הזהב.

נתונים טכניים

 • 7X120W ב-8 אום
 • 4 כניסות HDMI בתקן 1.3A
 • Upconversion & upscaling 1080P/24
 • מעבד סאונד ALFA 24+D/A
 • מעבד וידאו פארודג´ה 2310
 • תמיכה ב-3 אזורים.
 • שני שלטים.
 • ממשק לאיפוד + כניסת USB

איכות גימור

המכשיר מגיע במבנה דנון מסורתי ומזכיר מאוד את הדנון 3806. בוגרי ה-3806 ירגישו מיד בבית אולם שני הכפתורים הגדולים בורר הכניסות משמאל ובורר העוצמה מימין מרגישים "שונה" במעט. ראשית דנון נטשה את המבנה המתכתי הותיק ועברו למבנה החרוט. תאמינו או לא, "רחמנא ליצלן", הבוררים הללו עשויים פלסטיק! היתכן? אכן התחושה הזולה של סיבוב הפקדים מקבלת אימות בשימוש בפלסטיק זול. לפיכך, חזית המכשיר משדרת סולידיות ושמרנות אך עדיף שלא לגעת בפנל או בכפתורים.

הצד האחורי של המכשיר מסודר כהלכה אך מחברי הרמקולים בנויים באופן שבריר ופלסטיקי וניתן לומר בפירוש כי ה3808 מרגיש פחות טוב מבחינת איכות חומרים לעומת קודמיו.

כיול, הנדסת אנוש, שלט

 

צג גדול וברור בנוי בקדמת המכשיר, משובצת בו תצוגה פלואורסנטית הכוללת מידע רב לגבי מצב התפעול של המכשיר באופן ברור אך קריא רק למרחקים קצרים (בעיה ידועה גם במודלים קודמים של דנון).

פאנל נפתח בחזית המכשיר חושף כפתורי כיוון משני, כיול ומחבר USB חזיתי, קל, נוח, ובנוי היטב.  מחבר ה USB הקדמי תומך ברוב הפורמטים הקיימים והוא שיפור מרענן ומבורך שהיה בעבר קיים רק במודלים ספורים.

צידו אחורי של המכשיר חושף סדר מופתי והגיוני בחלוקת קבוצות המחברים כך שיהיה קל ונוח להסתדר, המכשיר בניגוד לקודמו בסדרה, אך בדומה לאופנה של הרסיברים בשנה האחרונה  – מגיע עם 2 שלטים: שלט ראשי המוכר והידוע של דנון חציו כשלט מגע (לא LCD) מואר וחציו כשלט קונבציונלי.

האמת היא ששלט זה לא נוח, עיצובו החיצוני אטרקטיבי וטוב משימושו בפועל. לחיצה על גבי הצג המואר נותנת תחושה קסומה של לחיצה על גב מדוזה. כל לחיצה מלווה בתפילה קטנה שלא יתפוצץ הקרום החוצץ. אין לנו מושג עד כמה רגיש באמת השלט, אבל הוא מרגיש מאוד עדין בשל כך.

השלט השני בנוי בגודל מלא לאזורים 2+3 בעל פשוטת ונוחות מבורכת.

כיול המכשיר חושף תפריט GUI חדש ומרשים בתצוגה תלת מימדית ברורה ויזואלית, כיול המכשיר עדיין מתבצע בשש נקודות שונות, ארוך ומתיש. לפחות חצי שעה נדרשת לכך, יתר הפונקציות מוצגות בבירור על המסך כולל שינוי פקודות למיניהם. כאמור, צר לנו על אובדן התמונות שמקשה טיפה להעביר את המסר לגבי הממשק החדש.

הרסיבר כולל כבר 8 נקודות כיול, שתי נקודות מעל המודלים הקודמים. השאלה היא האם זה מוסיף או גורע ממנגנון שהוא ארוך ומתיש גם ככה.

לסיכום ניתן לומר לגבי הדנון כי קיים שיפור ענק בתפריטים, אין שינוי בכיול, אין שינוי בשלט הראשי.

סאונד דו ערוצי

הזמרת SADE שנחה קצת ממבחן הרסיברים הקודם התייצבה למבחן בשיר SMOOTH OPERATOR, התוצאה בשמיעה הראשונית פחות פאנצ´ית מהמצופה ודומה לסטייק עסיסי שיובש יתר על המידה. לאחר הפסקה וניסוי נוסף, העברנו למצב PURE DIRECT ואו אז התעוררה לה SADE  לשירה המלטפת שציפינו מזמרת מהקליבר שלה.

בקיצור, במצב PURE DIRECT, הרסיבר פורח, צליל עמוק צלול ונעים לאוזן ללא RC – זו המלצתנו לכל בעלי הדנון עבור תכני מוזיקה דו ערוציים.

עוברים לסלין דיון בשיר FALING INTO YOU, הדנון נשמע נפלא ומתקרב בביצועו למגבר סטריאו יעודי, הצליל נשמע עמוק ובמת הצליל רחבה.

קטע הג´אז מדיסק ההדגמה של בורמייסטר חיזק את התחושה הנ"ל, הדנון נותן ביצועי סטריאו טובים ביותר, התמודד יפה עם עומס כלים, עליות וירידות קיצוניים התקבלו באופן מרשים.

לסיכום הפרק ניתן להגיד כי הדנון נותן תוצאות מרשימות ומספקות לרוב האודיופילים הדו ערוציים אך צריך להקפיד ולעשות שימוש במצב הPURE DIRECT.

שמע רב ערוצי

הרקדנית הסינית ממחול הפגיונות מתייצבת לריקוד מעוף האפונים וכשאלו החלו להתעופף בחדר הייתה תחושה מוזרה של עמימות כלשהי. האם מנגנון ה-ROOM CORRECTION  המפורסם של AUDYSSEY מסרס את הסאונד? מספר תיקונים ידניים הכוללים הגברת הסאב מחזירים עוצמה וחדות לרקדנית המוכשרת.

פגיעת האפונים בתופים מלווה בבאס עמוק ועשיר ההולם בליבך בתחושה חזקה. בסצנת חיתוך הבמבוק ונשימות השחקנים בהמשך הסרט בסצנת המרדף נשמעת חד מאוד ובאופן ברור וסאונד היקפי משובח.

מעבר לדיסק הדגמת DTS ובדיקת הפירוט בסרט MASTER AND COMMANDER, קולות הרקע נשמעים בבירור ומפוזרים ברמקולי הסראונד באופן שידמה את התרחשות העלילה. ריצת השחקנים על גבי הסיפון העליון נשמעת חד ובדיוק במקום הנכון אך נשמעו כבר ביצועים טובים יותר.

מעוף כדור הפלדה של קוקו נשמע במעגל לכל היקף החדר. אנשים כסויי עיניים היו מתכופפים בכדי שהכדור יחטיא את ראשם…

לסיכום הפרק ניתן להגיד כי הדנון נשמע טוב בסאונד רב ערוצי אך יש לבצע תיקונים קלים ב-ROOM CORRECTION  שיחזירו את שמחת החיים לסאונד. עם מעט תיקוני כיול ידניים והגברת הסאב ניתן להגיע לתוצאות מצויינות וטובות בהרבה מברירת המחדל של לאחר הכיול.

סאונד רב ערוצי בהופעות חיות נותן תוצאה טובה יותר מאשר בסרטים, סלין דיון בהופעה בלאס וגאס נשמעה פנטסטי בגבוהים. יש לה גבוהים ונותנת לך תחושה שקנית כרטיס במקומות היקרים…

שמע רב ערוצי בהפרדה גבוהה

פיטר גבריאל המזדקן פותח את המבחן בפורמט DTS HD MASTER בשירו SULSBURY HILL תוך נסיעה באופניים סביב הבמה המסתובבת, ציפייה ל-WOW מאחד השירים אשר לטענת בעלי המקום גורם ל-IMPACT רציני בפני אנשים שלא מכירים את הפורמט, הביצוע בדנון טוב אך לא מרגש, ההפרדה טובה אך משהו חסר, אולי באסים כי הצליל "חלבי" מידי.

תגבור ידני של הבאסים ועוברים ל-PAT METHENY אותו אוהב כ"כ אייל וינדלר שלנו,  בתקווה שפאט יקבל את הראוי לו. הקטע האינסטרומנטלי נשמע בהחלט טוב, מפורט ועוטף את החדר.

יתכן מאוד כי ה-RC זקוק פשוט ל תיקונים ידניים בכדי להגיע לרמת הסאונד האופטימלית של הרסיבר.

ICE AGE בפורמט ה-DTS-HD בקטע הפתיחה עם הסנאי הידוע, התמונה מדהימה והסאונד לא פחות, תחושת התלת מימד מושלמת והדנון נותן ביצוע נפלא, דומה כי הוא משתבח בכל פעם שמתערבים בכיול האוטומטי שלו.

הארי פוטר מהדגמת ה-TRUE HD נשמע הרבה יותר מוחשי מכל פורמט שנשמע עד כה והסאונד עוטף את החדר במעגל בדיוק כמו משקפיו של הארי פוטר.

שעת שיא 3 בפורמט DTS HD נשמע נפלא וצ´קי צ´אן נשמע ממש כאן מול עיניי ואוזני בתמונה וסאונד מעולים.

עיבוד וידאו

הדנון נעזר בצ´יפ FAROUDJA  הנודע אשר מבצע את עבודתו כמצופה, משפר סיגנל סביר לסיגנל איכותי מבצע UPSCALE ל-1080P באופן שיעורר כל פיקסל ופיקסל מהמקרן ומגיע עם כותרי DVD איכותיים לרמה שמזכירה HD אמיתי.

מיתוג מחברי הHDMI מתבצע כהלכה ושיפור תמונת הממיר עבור שידורי טלויזיה לא יחולל פלאות ולא יחסוך מכם כסף ברכישת ממיר HD…

פיצ´רים נוספים

 • הפעלה לאיזורים 2 + 3
 • אפשרות לחיבור iPod.
 • Radio RDS
 • DENON LINK
 • שני שלטים

סיכום

יתרונות:

 • תפריט GUI מעולה
 • שליטה ב-3 אזורים
 • סאונד בפורמט דו ערוצי PURE DIRECT משובח
 • רסיבר מאוזן בין מוזיקליות לקולנוע ביתי
 • השלט נראה טוב

חסרונות:

 • RC קשה לכיול ומסרס את הצליל
 • השלט קשה לשימוש ומרגיש עדין, לא כל אחד יאהב אותו.
 • איכות גימור

ציונים:

איכות גימור: 6.5
הנדסת אנוש: 7.5
תפריטים: 9
כיול: 7
שלט: 7
סאונד דו ערוצי: 9
סאונד רב ערוצי: 8
סאונד רב ערוצי בהפרדה גבוהה: 8.5
עיבוד תמונה: 8

מחיר מומלץ לצרכן: 12,990 ש"ח

הבדיקה נערכה באדיבות היבואנית: ניופאן

תודה מיוחדת לחנות אניגמה אודיו על השימוש במקום והסיוע הלוגיסטי לטובת ביצוע הבדיקות.

לדיון במאמר בפורום לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
21.02.2008
  
כתב: אבי צור (cavi)

1