מסך LG 32PC51 – מותק, הפלזמה התכווצה !

לפני חודשיים חמי ביקש תחליף ל-CRT הותיקה שלו ששבקה, לצפייה בשידורי הכבלים. עשיתי סיור התרשמות בחנויות ורכשתי עבורו את המסך ...


עוף מוזר

ה-32PC51 היא בהחלט עוף מוזר בשטח. הרזולוציה שלה היא EDTV, רזולוציה שפסה לה מהעולם, והגודל שלה – "32 הוא ייחודי בין הפלזמות בשטח. המסך נולד כתוצאה מרצונה של חברת LG לייחד את עצמה, במיוחד לאור העובדה שמסכי 32" ו-37" עדיין תופסים את נתח השוק הגדול ביותר במסכים הדקים בארץ ובאיזורים גדולים ברחבי העולם.

הייחוד של המסך הוא משמעותי, זה הוא מסך הפלזמה הקטן ביותר בעולם!

בטכנולוגיית פלזמה הקושי הגדול הוא לייצר פיקסלים קטנים דיים. כאשר הפיקסלים קטנים, הם מתקשים להפיק מספיק אור ואיכות התמונה נפגעת. מסכי הפלזמה הראשונים שראיתי היו 19" (ברזולוציות נמוכות מאוד, ובגווני כתום/שחור שהתאימו לתקופה – שנות התשעים המוקדמות). לתחום הקולנוע הביתי זכורה לי (עפר) הצצה למסך פלזמה, מהראשונים בתחום בגודל 24" אשר עמד לו אחר כבוד בחנות מרכזית ברחוב NATHAN ROAD בקוולון שבהונג קונג.

המסך משווק תחת המסר "Your first choice for your second screen", כלומר: "בחירתך הראשונה למסך השני שלך". רוצה לומר, חברת LG אינה מעוניינת לשווק את המסך הזה כמסך ראשי בסלון, אלא לחדרי השינה ולחדרי הילדים.

כמובן שזה לא הכרחי, כאמור חמו של אבי רכש את המסך עבור הסלון שלו והוא מרוצה מאוד. הבחירה היא כמובן בידכם.

חזות ועיצוב

למרות היות המסך מיועד לחדר שינה, חברת LG לא קימצה בעיצוב שלו, והוא נראה אטרקטיבי בדיוק כמו אחיו הגדול (ה-LB7) שאותו בחנו גם לאחרונה. המסגרת היא שחור מבריק "BLACK PIANO" אשר הפך בעצם לתו התקן עבור מסכים שונים.

בניגוד למסכי LCD, שהם בעצם המתחרים שלו עבור הנישה אליו הוא מכוון, שטח המסך עצמו אינו מט, אלא מבריק. עם זאת, הברק אינו מטריד במיוחד אם כי המסך אינו בולע אור כמו מסכי פלזמה מהדורות המתקדמים יותר.

הפאנל של המסך נראה ירקרק אפרפר כאשר המסך כבוי, דבר מאוד אופייני לפאנלים שהיינו רואים לפני מספר שנים. כיום מסכי פלזמה כבויים הם לרוב שחורים משחור. שימו לב לתמונה הבאה – במצב תאורה בינוני, כאשר המסך כבוי, יש בהחלט אפקט מראה…

חיבורים

בתרגיל של הפוך על הפוך, כללה חברת LG במסך שני חיבורי SCART. עם זאת, דווקא חיבור ה-SVIDEO שקיים במסך 42LB7 חסר כאן. אין ספק, החיבורים יותר מתאימים לצרכן הישראלי אשר מקבל חיבורי SCART מכל הממירים של חברות יס והוט.

חיבור קומפוננט אחד ושני חיבורי HDMI מספקים בהחלט עבור מסך שכזה, והייתי אומר שמבחר החיבורים הוא מצויין לגודל זה של טלויזיה.

בתחתית המסך חבויים להן כפתורי ההפעלה. ללא חיפוש, לעולם לא הייתי מנחש שהכפתורים נמצאים שם, והם בלתי נוחים בעליל לתפעול. כמובן שרוב האנשים אינם זקוקים לכפתורים על גבי המסך, אחרי הכל אלוהים המציא את השלט בכדי שנוכל כולנו לסגוד להשרדות בנוחות הספה או המיטה שלנו… אך למקרים שהשלט מתחבא לו בין כריות הספה יש אפשרות לתפעול חירום.

למרות היות המסך מיועד לחדר שינה, הבחירה במעמד שולחני מובנה מעט תמוהה. מסך שכזה אפקטיבי יותר אם היה תלוי בחדר השינה. המעמד קל לחיבור ולניתוק, אך בגלל שהחיבורים הם מהצד האחורי של המסך, מי שתולה את המסך יצטרך בעצם להוריד את המסך מהמתלה שלו בכל פעם שהוא רוצה לשחק עם החיבורים.

שני חיבורי ה-HDMI מפתיעים לטובה. במסכים מסוג זה לעיתים יש כניסת HDMI בודדת לכל היותר. הדבר מאפשר שימוש גם בממיר HD וגם בנגן DVD UPSCALING. במצב PROGRESSIVE פשוט, הדבר יחסוך מהמסך את הצורך לעבד תמונה, ויניב לבעליו עונג רב.

יחסי מסך ותמונה

האפשרויות הטמונות במסך מבחינת יחסי המסך הן בסיסיות למדי, ופחות מחוכמות ממסכי LG האחרים. עם זאת, הן מספקות בהחלט. מצב SPECTACLE עושה את עבודתו נאמנה.

במקביל, אפשרות שמירת המסך, אשר מגינה על המסך מצריבה, מורגשת ביותר. ניתן להבחין בקפיצה פתאומית בתמונה בעת ששומר המסך פועל. שומר המסך הנ"ל הוא בעצם WOBBLER פשוט אשר מפזר את הצריבה על שטח גדול יותר בכדי שאם מישהו שם את היס מקס על PAUSE ושוכח לכבות את המסך (ביקרתי בכמה בתים שבהם המסך דלוק, התמונה ב-PAUSE והמבוגרים אינם בסביבה) – המסך יהיה חסין יותר לצריבה.

עם זאת, המסך, שבעצם הגיע אלינו חדש דנדנש, היה מאוד מאוד רגיש ל-IMAGE RETENTION. הייתי ממליץ בחום לבעליו החדשים להקפיד על הרצה מסודרת – צפיה במסך לבן במלוא העוצמה למשל 100 שעות בכדי להפוך אותו לרגיש הרבה פחות לצריבות כבר מהתחלת חייו.

תפריטי המסך פשוטים ובסיסיים למדי, אם כי קלים לתפעול. בדומה למסכי LG האחרים, המסך כולל תפריטים בעברית. חלקם תורגמו באופן טיפה מוזר, אך ככלל העברית טובה ונוחה לשימוש. במקומות שבהן יש V (לסימון האופציה הנבחרת), החברה עושה שימוש ב-V הפוך (אמריקאי) שנראה מוזר משהו…

כאשר אין קבלת אות, מופיעה הודעה המתריאה על כך בצבע כחול. עם זאת, כל האיזור סביב הטקסט הופך לגוון כחול, כך שנראה שיש סוג של דליפת אור בין הפיקסלים, יתכן שהדבר נעשה בשל תכנון המעגלים האלקטרוניים ולאו דווקא בשל הפאנל.

כיול ומדידות

המסך כולל אלגוריתם CONTRAST STRETCHING אגרסיבי למדי. לא ניתן היה לכבות אותו, דבר שהפך את המדידות לקשות למדי לביצוע.

השחורים של המסך הם הרבה יותר שחורים מכפי שנראה, יחס הניגודיות שנמדד היה כ-1600:1 ON OFF, קרוב למדי למה שהייצרן מכריז. אלגוריתם הקונרטסט הדינמי מאוד משפר את חוזק התאורה כאשר היא אינה מוקרנת על גבי כל המסך. כלומר, אם אתם מרגישים שריבוע לבן בוהק על גבי המסך הרבה יותר מאשר אותו גוון בדיוק על גבי כל המסך – זה לא הדמיון שלכם…

מצד שני, גם לאחר כיול (שהוא מוגבל למדי לאור תפריטי המסך), התמונה בעיקר בגוונים הכהים לא ממש הצליחה לרגש. השחורים היו עמוקים, אך האפורים לרוב היו רעשניים (בשל סוג של DITHERING שיותר אפקטיבי במסכים בעלי רזולוציה גבוהה יותר) ובעלי טמפרטורת צבע גבוהה מדי – מה שהניב תמונה בעלת גוונים כהים כחלחלים ירקרקים.

והתוצאה (הפס למעלה הוא פס של הנגן – אך הוא עבר OVER EXPOSURE בכדי שאפשר יהיה לתפוס את שאר התמונה כראוי):

הכיול עצמו (ננמד בכניסת HDMI) היה רחוק ממדוייק ודרש תיקונים משמעותיים גם ברמת הצבע וגם ברמת הבהירות והניגודיות:

השאלה המתבקשת היא האם מסך שמיועד לחדר השינה בכלל צריך כיול, והאם הוא צריך "לרגש" ולתת תמונה ברמה של מסך קולנוע קטן (או לכל הפחות מסך קולנוע ביתי סלוני). התשובה היא שאין לי תשובה לכך, זה כבר משהו אינדבידואלי שכל אחד צריך להחליט עבור עצמו.

מדידת הגאמה הגיעה ל-2.06, מעט נמוכה, אך בגרף כזה היינו צפויים לראות תמונה חלבית ויותר פירוט בשחורים. בפועל, התמונה אינה מרגישה חלבית כלל וכלל ואין תחושה של עודף פרטים.

התמונה עצמה נעימה למראה, והשחורים מרגישים אמיתיים יותר מאשר אלה המיוצרים על ידי LCD שמרגיש כאילו הוא מסתיר בתוכו כמות אור נכבדת שרק מתה להתפרץ החוצה (מה שבפועל נכון מאוד).

גרף ה-CIE מציג גמוט אופייני למסכים עם פאנלים ישנים יותר – חוסר משמעותי בכחולים, עודף SATURATION בירוקים. עיקר החוסר כאן הוא בגווני הכחולים הקיצוניים.

החתימה הספקטרלית של המסך דומה למסכי פלזמה אחרים, כך שניתן לראות שבעצם LG לא ממש חידשו כאן. הם משתמשים בטכנולוגית פאנלים זולה וותיקה. סביר להניח שאחד מקוי הפלזמה הישנים ביותר שלה פשוט הוסבו ל-32".

עיבוד תמונה ואיכותה

למסך רזולוצית EDTV, כלומר 852 על 480 פיקסלים. כמובן שהמסך אינו תומך ב-NATIVE RESOLUTION וגם אין בכך צורך, זה אינו מסך שמתאים כלל לשימוש למחשב אישי או סלוני.

המסך קיבל בקלות רזולוציות רבות ששלחנו לו, החל מ-1080i דרך 720P, NTSC, 480P, PAL וגירסאות אירופאיות של הפרדה גבוהה: 1080i50 ו-720P50.

ממיר yes HD אשר חובר למסך הסתנכרן תוך שניות למסך והחל לשדר לנו את שידורי הסופרבול. איכות התמונה, ממרחק של כמטר, היתה מצויינת! ניתן היה בנקל לראות שמדובר ב-HDTV ולא בשידור רגיל. עם זאת, בבדיקה מאוחרת יותר שערכנו עם DVD איכותי במיוחד, ניתן היה להבחין גם כאן בתמונה איכותית.

בסרטים כגון נראניה, הקטעים הבהירים (כלומר, תאורה נורמלית) לא היוו למסך כל קושי. בתנאי תאורה קשים, המסך התקשה לתת תמונה איכותית.

בסצינת הבריחה של לילו היה DITHERING מאחוריה, וכמות הפרטים במנהרה היו דלים. כאמור, המסך אינו מצטיין בסצינות כהות שכאלה.

התמונה מערוץ 10 היתה בהחלט מלבבת, ולא חשנו בעיוות כלשהו – יחס המסך המתאם בין 4:3 ל-16:9 עשה את עבודתו בצורה נאמנה. המסך מהווה תחליף נהדר למסכי CRT עבור תכנים ממוצעים (כלומר, כאלה שאינם חשוכים מדי).

בשידורי הטלויזיה הרגילים, איכות התמונה היתה סבירה. התמונה היתה נעימה יותר למראה ממסכי LCD מקבילים. לא חשנו חדות מוגזמת והתופעות הכיווץ לא צעקו אלינו מהמסך…

עם זאת, הצבעים היו מעט דלים. כיול עוצמת צבע לא הניב את התוצאות הרצויות. לאבי הייתה תחושה שיש נטייה קלה ל-color banding ואכן מצאנו banding בעזרת pattern הבוחן זאת.

הצליל

מדובר על מסך קטן עם הספק צליל לא גבוה. איכות הצליל היה מספק לחלוטין עבור חדר שנה ממוצע. במיוחד עבור שעות צפיה מאוחרות ועבור חדשות, תוכניות שונות על אנשים בשם מושיק ומרינה שגרים על אי בודד…

מכיוון שלא מדובר במסך סלוני, אי אפשר לשפוט אותו לפי אותם קריטריונים ששופטים מסך 42".

אה, אם כבר בצליל עסקינן, המסך עלול להטריד מכיוון אחר … רעש המזכיר מאוורר קטן (או יתוש עצבני) נשמע בעדינות כשהחדר היה שקט לחלוטין ממרחק של כמטר מהמסך. עד רגע זה אנו לא סגורים אם זה אכן קירור לרכיבי המסך או פשוט רעש חשמלי מיותר.

השלט

השלט הוא נקודת כשל במסך זה. הוא מנסה להיות המון דברים ולא ממש מצליח בהם. הוא פשוט למראה, ופונקציות רבות עליו פשוט היו ממוקמות באופן לא נוח בעליל. לדוגמא, מיקום הכפתור MENU השימושי, נמצא במקום מרוחק מהחיצים וכפתור ה-OK שבאופן נורמלי ממוקם במרכז החיצים מוקם הפעם לצידם.

אנחנו חייבים לומר שקשה להתרגל למיקום הכפתורים בשלט גם לאחר כמה ימים של שימוש … עבור מסך לחדר שינה חשוב מאוד שיהיה אינטואיטיבי ושיעבוד גם בחושך מלא (כלומר, עם תאורה אחורית או שיכלול טיפה זרחן בכפתורים). אולי העובדה שסביר להניח שמסך זה יופעל מהשלט של הוט/יס יכולה להקל בסעיף זה.

סיכום

גרף הגאמה לא מצליח לספר את כל הסיפור. המסך מתקשה מאוד לייצר כאמור צבעים כהים באופן אמין, מה שגורם למתיחת הקונטרסט שלו לעבוד חזק מדי. בסצינות כהות שונות, המסך נתן תמונה דו מימדית ולא שונה במהותה מתמונה של LCD ממוצע בגודל הזה. בכך המסך בעצם מאבד יתרון בולט שיש לו על פני מסכי LCD בגדלים זהים. אני עדיין מעדיף את המסך הזה על פני כל מסך LCD אחר, אך התחושה היא שכבר עברנו מזמן את רמת איכות התמונה הזו כבר לפני כמה שנים וש-LG צריכה לייצר פאנלים בטכניקות וטכנולוגיות יותר מעודכנות, גם אם הדבר יגרום לעליה במחיר המסכים.

כאמור, אין יצרנים אחרים שמייצרים כיום פאנלי פלזמה בגודל 32". עם זאת, LG מייצרת עבור חברות מסויימות גירסא מעט שונה של המסך. חברת יניר מערכות הכריזה לפני מספר חודשים על כוונתה לייבא ארצה מסכי פלזמה בגודל זה על מנת להתחרות ראש בראש עם LG. עם הצמיחה המרשימה במכירותיה של LG בישראל, מעניין יהיה לראות באיזו דרכים שתי החברות יתחרו זו בזו.

המסך מזכיר מסכי פלזמה מלפני כמה שנים באיכות התמונה שלו. אנחנו מאוד מקווים ש-LG תמשיך לשפר את איכות התמונה ואם תגיע לרמות של מסכי פלזמה הגדולים שלה, מדובר יהיה על פריצת דרך ממשית. המסך נוטה לאבד פרטים בגוונים הכהים, ודיוק הצבעים שלו רחוק מאידאלי.

עם כל זאת, צריך לקח בחשבון את התחרות שלו – מסכי ה-LCD בגדלים הללו פחות נעימים לצפיה ולהם יש מחלות לא פחות קשות ממסך זה. בשקלול כולל, ובהשוואה למסכי LCD, אנחנו יכולים בלב שלם לתת לו ציונים טובים למדי.

עם זאת, הוא כמובן רחוק מהרמה שניתן להגיע אליה עבור מסך סלוני. לא היינו ממליצים להשתמש במסך כמסך ראשי בבית.

ציונים:

עיצוב: 9
תפריטים וממשק משתמש: 8 (העברית)
איכות תמונה SDTV (כלומר DVD וממיר יס רגיל): 8
איכות תמונה HDTV (יס היי דפינישן): 8
שלט: 7

יתרונות:

  • תמונה טובה ומעלה לתכנים רגילים בהוט ויס
  • אופי התמונה מקנה הסתגלות מהירה מצפייה במסכי CRT
  • תכני HD נראים טוב באופן מפתיע
  • תמורה גבוהה לכסף

חסרונות:

  • מסך EDTV בעידן HDTV – לא יתאים לחיבור למחשב
  • סצנות חשוכות נוטות לירוק-כחול
  • שלט לא ידידותי
  • זמזום קל אך קבוע בקרבת המסך

המסך נבדק באדיבות היבואן: ח.י.

מחיר מומלץ לצרכן: כ-4,490 ש"ח.

להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן. 


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
17.02.2008
  
כתבו: עפר לאור ואבי ורון, צילם: אבי ורון

1