מבחן הרסיברים הגדול: סוני STR – DA5300

בפתיחת בדיקת הרסיברים הגדולה, בודק אבי את הרסיבר DA5300 של חברת סוני.יבואנית חברת סוני בישראל, ישפאר, לא שמה דגש עד לאחרונה ...


אבי צ´צ´שויליאבי צור (CAVI) פותח את מבחן הרסיברים הגדול,עם חידוש: רסיבר DA5300 של חברת סוני.

יבואנית חברת סוני בישראל, ישפאר, לא שמה דגש עד לאחרונה על יבוא הרסיברים המתקדמים של החברה לארץ. אז איך סוני עומדת במבחן?


רקע

יבואנית סוני, חברת ישפאר, לא שמה עד היום דגש בתחום האודיו בארץ הקודש החלה לייבא את הדגמים הבכירים של החברה מסדרת ה-ES.

הסנונית הראשונה היה ה-5200 אשר בישרה את בוא האביב. מכשיר זה הפתיע רבים מהאודיופילים בעולם בעת קריאה עליו במגזינים בח"ל, אשר היללו את ביצועיו. שאלתי את עצמי חזור ושאול, "איפה הוא?, מתי נראה אותו גם אצלנו?".

ישפאר היבואנית, החלה לייבא אותו באופן מסודר חודשים ספורים לפני החלפתו ב-5300. והרי, המחליף המהולל, ה-5300, שעליו כבר כתבתי באתר כבר לפני מספר חודשים, מתייצב לו למבחן מצוייד במיטב התחמושת המקובלת בתחום ומקווה לכבוש את הפסגה כפי שעושה החברה בשנים האחרונות בתחום מסכי ה-LCD.

המיצוב של סדרה זו של סוני, נחשבת לסדרת הדגל של החברה עבור כל הקו של מוצריה.  ה-5300 משמש כרסיבר הפסגה השואף להמשיך ולהאריך את ההצלחה והתהילה שגרף בזמנו ה-5200. ובכן, חברי אתר Hometheater, אנחנו מדברים על הרסיבר הטוב ביותר של סוני מאז ומעולם, אך האם יצדיק את הפתגם עתיק היומין "אין כמו סוני"?

נתונים טכניים

 • 7X120W ב-8 אום (20Hz – 20kHz, THD %0.09 )
 • 6 מחברי HDMI בתקן 1.3.
 • תמיכה ב- 1080P\24.
 • שליטה בשלושה אזורים.
 • שלט לומד, שלט שני לאזורים 2\3.

איכות גימור

אחד הפרמטרים החשובים בבדיקת רסיבר היא החזות ואיכות הגימור של המכשיר. רסיבר עומד בחוד החנית של המערכת ונושא האסטטיקה איננה עוד פרט שולי. בשנים האחרונות הגיעו לשוק כמה וכמה יצרנים מכובדים עם מוצרי HIGH END ו-MID END הבנויים לתלפיות, לצד רסיברים שאיכות הבניה שלהם צריכה בעצם להעליב אותנו כצרכנים.

הסוני התייצב למבחן עוטה עליו גלימה שחורה אך לא מבריקה, משדר עיצוב מכובד מאוד אך לא הומוגני וסימטרי, כפתורי הפעלה בגדלים שונים כאשר הכפתור הגדול מכולם הוא כפתור הווליום.

צג פלואורסנטי חד וברור הנמצא בחלק העליון של המכשיר והחיוויים ברורים למרחק של 3-4 מטרים.

מגרעת לא אופיינית מקשרת בין המשטח התחתון והעליון של המכשיר, למכשיר אין פנל נפתח מקדימה ולמחברים הקדמיים יש כיסו נשלף שסביר להניח כי ילך לאיבוד לאחר זמן קצר.

חשיפת הצד האחורי של המכשיר מגלה סדר לוגי נכון כאשר כל מחברי הרמקולים מסודרים בצד ימין, מחברים סבירים ונוחים אך איכות הפלסטיק בינונית.

הרסיבר מפנק אותנו בשישה מחברי HDMI אשר נראה כי יספיקו בעשור הקרוב או עד שמספר חברי האתר הרשומים תגיע ל-100000 (מה שבא קודם), אין למכשיר מיתוג מכשירי חשמל נוספים (זאת אופציה נוחה מאוד), למכשיר DM-PORT לחיבור מכשירים חיצוניים תואמים.

השלט משדר פשטות, הוא רווי כפתורים וכל כפתור עושה 3 פעולות שונות שזה גרם לי לא מעט פעמים לגרד את הפדחת ולהפעיל את המוח בכדי להבין על מה אני צריך ללחוץ בכדי לגרום לשלט שיעשה את מה שאני רוצה (לא שלהפעיל את המוח זה רע אך כשאני רואה סרט בחושך הכל צריך לעבוד באופן אינטואיטבי ואוטומטי ללא צורך לעצור את הסרט, להדליק את האור ולהתחיל לפענח את השלט..)

חסרה היתה לי מאוד תאורה או צג בשלט.

השלט הזה נראה יותר כמו שלט אוניברסאלי שנרכש באחת מרשתות המוכרות, למעט הכיתוב סוני בתחתית.

תפריטים, כיול והנדסת אנוש

הרסיבר, לאחר שהתנשף קלות בסעיפים הקודמים וניער ראשו ימינה ושמאלה כממאן להאמין כי יש ביקורת על העולה החדש למבחן התעשת לו ובסעיף זה והחל לזרוח.

תפריט ה-GUI מדהים, אולי הטוב מכל המכשירים שבדקתי עד כה, תמונת מצב תלת מימדית ריאליסטית ונוחה לכיול, ממשק משתמש ברמה הגבוהה ביותר. הממשק והתפריטים מאוד קלים וידידותיים למשתמש. במצבים מסויימים יתכן ולא תרצה לצאת ממנו (כמו משחק פלייסטיישן)… אם לא די בכך, התפריט מציין את אופי הפעולה של אותה הפונקציה עליה הסמן מוצב.

כיוון ה-ROOM CORRECTION (תיקון וכיול לתנאי החדר – RC), מתבצע בעזרת מיקרופון סטריאופוני המוצב בעמדת האזנה ומודד שלושה פרמטרים בלבד: מרחקים, עוצמה ותדרים ומבצע כיול מהיר וקל, התוצאות טובות ומשביחות את הסאונד באופן שישמע צלול, חד ומפורט ללא הדהודים ובאופן שהבמה התרחבה בהרבה.

כיוון פורמטי הסאונד מורכב יותר וניתן לעשייה רק מהתפריט הפנימי.

שמע דו ערוצי

פצחתי בזמרת SADE בעלת קול הקטיפה בשיר SMOOTH OPERATOR, SADE נשמע בביצוע בינוני יותר בגלל ה-OPERATOR ופחות בגלל האיכות הקולית שלה, צליל מעט מתכתי וביצוע מעט סתמי חסר עומק ונשמה.

עברתי לסליין דיון בשיר Falling into you, חוויה ביצועית מתקנת משהו לקטע הבדיקה הקודם, במת הצליל השתפרה מעט אך עדיין איכות הצליל מתאימה לרסיברים מהשורה הראשונה אבל של הדור הקודם והס מלהזכיר איכויות של מגבר סטריאו יעודי.

קטע שונה בתכלית נבדק מדיסק ההדגמה של חברת העל ברומייסטר ונקרא STIMELA, קטע ג´אז אינסטרומנטלי בו ניתן לעמוד על יכולת שיחזור הכלים של הרסיבר כמו סקסופון, מצילתיים, תופים והתמודדות עם עומס כלים תוך עמידה על יכולת ההפרדה שלהם. הרסיבר נשמע רזה וצורמני משהו, הכלים לא טבעיים וכבר נשמעו הדגמות טובות בהרבה.
הסוני מסיים בציון בינוני פלוס את מבחן הדו ערוצי ועושה הקפת חימום לפני המבחן הרב ערוצי.

שמע רב ערוצי

מחול הפגיונות – סצנת מחול הרקדנית העיוורת לצלילי האפונים המכים בתופים. סאונד מפורט דינאמי ואמיתי עם תחושת סראונד מעולה המתגברת עם עצימת עיניים והתמסרות לתחושת הסאונד שנמצא בחדר ומעלים את הרמקולים.

תחושה זו מקבלת משנה תוקף בסצנת חיתוך הבמבוקים ונשימות השחקנים הנשמעות ממש לידך.

פתיחה מדהימה לסוני במבחן הרב ערוצי, האם זו היא הפתעת המבחן? ממשיכים הלאה לדיסק הדגמת DTS, הקטע הפותח מהסרט HERO נשמע לא פחות ממדהים, מעופו של השחקן נע בהיקף החדר ודומה כי ההדגמה מתבצעת מול רמקולים רבים מאלו שחוברו באמת (להזכירכם, 7.1), תחושה זו מקבלת משנה תוקף בסרט I ROBOT בו היריות נשמעות אי שם בחלל החדר ממקור בלתי ידוע.

בדיקת פירוט הסאונד התבצעה בהדגמת הסרט MASTER AND COMMANDER ורמת הפירוט הייתה מהגבוהות שנשמעו בחדר ההדגמה, הקרב של קוקו ומעוף כדור הפלדה במעגל נשמע פנטסטי והשליטה בבאס חדה ומוחלטת.

קטע מסרט מלחמת הכוכבים בדיסק ההדגמה הטרי טרי שהגיע הישר מ-CES הטריף את כל החושים והצביע באופן מוחלט וגורף על הצטיינותו של הסוני בקטגוריה זו.

 את הבדיקה ערכנו בחדר הבדיקות שהקמנו לצורך זה בחנות אניגמה אודיו. כהופעה מוזיקלית לבדיקת הסאונד נבחרה הופעתה המשובחת של סליין דיון בעיר החלומות LAS VEGAS, כותר שיצא זה עתה עם סיום 5 שנות הופעה של הזמרת, הופעתה נשמעה כה טוב בסוני עד כי נרשמה התרגשות בקרב כל אורחי החנות וסוכנים מהתחום שביקרו בחנות.

הסוני הפגין באופן מוחשי ביותר את תחושת המרחב בקולוסאום שנבנה לכבוד ההופעה והתמודד באופן מופתי עם עושר כלי הנגינה תוך השבחת קולה של הזמרת.

סיכום הפרק מצביע על הסוני כביצועיסט מצוין בתחום הרב ערוצי, הן בסרטים והן במוזיקה, תנו לו את הבמה והוא ירגש אתכם.

שמע רב-ערוצי בהפרדה גבוהה

בדיקה זו היא לב המבחן, שהרי אחת הסיבות לקיום בחינת הרסיברים היא בבדיקת יכולות ה-HD, לשם כך נבחנו קטעים בפורמטים שונים.

בקטע הראשון פיטר גבריאל בשיר SULSBURY HILL, DTS-HD נשמע טוב ומפורט אך לא מספיק טוב, קפיצת המדרגה מהמבחן הקודם הרב ערוצי הייתה אמורה להיות גבוהה יותר והמדיה הזו כבר נשמעה טוב יותר במחוזות אחרים.

PAT METHENY בקטע האינסטרומנטלי OVERTURE נשמע מפורט מאוד, הכלים נשמעים ריאליסטים אך אחרי המבחן הרב-ערוצי הציפיה שלי הייתה למעט יותר.

משנים כיוון לסרטים ב-DTS-HD ורואים ICE AGE בגרסה כחולת הקרן, לשבור את הקרח מההתרשמות הראשונית ניתן לומר במילה אחת… חוויה… או בשתי מילים.. חוויה מדהימה… שונה מכל מה שהורגלנו עד היום, סאונד באיכות אולפנית ללא כיווץ, לזה ציפיתי והסוני מחזיר לעצמו את החיוך עם המנורה הכחולה במרכזו התואמת את התאורה בנגן בלו-ריי של פיוניר.

משנים כיוון לפורמט DOLBY TRUE HD הסרט הרי פוטר נשמע מפורט ובהחלט נותן תחושת עומק לצליל, פירוט ובמה ברמה יוצאת דופן לטובה, המשך בתזמורת הסימפונית של סן פרנסיסקו, נאמר לי שזהו קטע בו השתמשו רבים מהמציגים בתערוכה האחרונה, הסאונד נשמע טוב אך לא מרגש כצפוי.

חוזרים ל-DTS-HD, דיסק הדגמות מכמה סרטים והמבחן בסרט RUSH HOUR 3 שנשמע מעולה ושוב חזרה ההרגשה של "אני חלק מהסרט" .

קטע של להקת ה"מי" PINBALL WIZARD נשמע מאכזב ומתאים יותר לתקופה בה יצא ופחות לפורמטים החדשים DTS-HD MASTER AUDIO.

 • מסקנה זמנית – DTS-HD נשמע טוב יותר מ-TRUE HD.
 • מסקנה זמנית – הפורמטים החדשים מרשימים יותר בסרטים ופחות במוזיקה.
 • מסקנה נקודתית – הסוני מרשים יותר בסרטים ופחות במוזיקה.

עיבוד וידאו

הסוני נעזר במעבד התמונה של פארודג´ה הידוע והמוכר (שכיום בבעלות של חברת היוקרה MERIDIAN הבריטית בייצור של חברת GENESIS), תוצאות מבחן הוידאו מראות כי כניסת קומפוננט מ-DVD תניב תוצאה יפה מאוד המתבטאת בשיפור בחדות התמונה ובשיפור בטביעות הצבעים שמתקבלים.

איכות התמונה שהתקבלה בחיבור ה-HDMI ברזולוציה 1080P הייתה נקייה חדה וללא הפרעות מסוג כלשהוא.

תוצאה של כניסת קומפוזיט או S-VIDEO במעבר ל-1080 פרוגרסיב הניב תוצאה לא טובה באופן מיוחד ולטעמי עדיף חיבור ישיר שיתכן ויניב תוצאה טובה יותר.

מיתוג מחברי -HDMI והעברת 1080P מתבצעת כהלכה אך העלאת הרזולוציה ושינוי מחבר איננה מתבצעת באופן פשוט מספיק בתפריטים. הייתי זקוק להשקיע כמה רגעים בנסיון להבין מה אני בדיוק צריך לעשות.

תכונות נוספות

 • איזור 2 + 3.
 • מתאם לחיבור IPod ומקורות חיצוניים.
 • שני שלטים (לאזורים הנוספים מתווסף שלט נוסף)
 • RDS לתחנות הרדיו.

סיכום

יתרונות

 • שפע חיבורי HDMI.
 • תצוגת ממשק ותפריטי GUI משובחת.
 • סאונד רב ערוצי משובח (במיוחד ב-HD)
 • שליטה ב- 3 אזורים 

חסרונות

 • חוסר מיתוג במחברי חשמל.
 • שלט בעיצוב מיושן.
 • סאונד דו ערוצי.
 • שליטה לא נוחה בפרמטרים של תמונה וסאונד.
 • אין חיבור רשת לתחנות רדיו או NOLA.

ציונים

איכות גימור – 8
הנדסת אנוש – 7
תפריטים – 9
כיול – 7
שלט – 7
סאונד דו ערוצי – 6
סאונד רב ערוצי – 9
סאונד רב ערוצי בהפרדה גבוהה – 8.5
עיבוד וידאו – 7.5

המחיר הממולץ לצרכן:  10990₪

הבדיקה בוצעה באדיבות יבואנית סוני בישראל, חברת ישפאר

תודה מיוחדת לחנות "אניגמה אודיו" על אירוח המבחן והעזרה הלוגיסטית לקיומו

תודה לחברת ט.ר. על השאלת מקור האודיו והוידאו של המבחן, נגן Bluray מבית פיוניר

לתגובות על המבחן הכולל לחץ כאן.

לשרשור התגובות על הרסיבר הזה לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
14.02.2008
  
כתב: אבי צור (cavi)

1