מבט ראשון: Modu, מהפיכה בתחום הסלולר?

במסיבת עתונאים משותפת לחברת הסלולר סלקום ולחברת Modu, חשפו האחרונים לראשונה את הפיתוח המהפכני האחרון, מכשיר ה Modu בהשקה שהיה ...


 

 

 

במסיבת עתונאים חטופה ומהירה עקב נסיעת הנוכחים בה לתערוכת הסלולר הגדולה בברצלונה להצגת הפלא החדש שם, נחשפנו לראשונה למכשיר שברחבי הרשת רק דיברו עליו בחודש האחרון רבות ולאחרונה גם בהודעה רשמית לעתונות.
את המהפיכה לדברי החברה, מוביל לא אחר מהאדם שיצר מהפיכה לפני מספר שנים בתחום התקני הזכרון הניידים – Disk On Key, מנכ"ל Msystems לשעבר והיום מנכ"ל חברת Modu – דב מורן כשלדבריו הרעיון מאחורי המוצר נולד עוד אז בזמנה של Msystems, אלא שאז לא היה את הזמן להפיח ברעיון חיים.

קשה להתייחס למכשיר עצמו מבלי להתייחס לקונספט הכללי אותו מתווים בחברת Modu – שינוי ההרגלים של הלקוח הסלולרי וההכרה בעובדה שהצרכן משנה את צרכיו מידי פעם ועל כן דורש מכשיר שיוכל להשתנות בהתאם. יקראו ל Modu רובוטריק, זיקית או בכל שם אחר, אך לנישה הזו בדיוק הוא נכנס – התאמה אישית, באופן מיידי וללא עלות גבוהה לצרכי הלקוח הסופי.
גם שמו של המוצר מגלה את מטרתו בנקל – מכשיר מודולרי כש"בסוד" גילה לנו דב מורן שהשם Modu במקרה גם מזכיר את שמו שלו – MOran DUbi. צירוף מקרים? ייתכן.
ה Modu הוא פיתוח ישראלי לכל דבר ואף בהצהרה פטריוטית משהו אומר לנו מורן כי הוא גאה שהמכשיר ישראלי, המכשיר ישאר לעולם ישראלי והוא לא מתכוון להעביר את הפעילות לשום מקום אחר בעולם. רשמנו לפנינו.

אז מהו ה Modu?

מכשיר ה Modu הבסיסי הוא מכשיר קטן מאוד (ולדברי מורן – הקטן ביותר בעולם: 40.1 גרם), בעל מספר כפתורים בסיסיים ולא יותר האוצר בתוכו תכונות סלולריות בעיקר. תפקידו לא לשמש כמכשיר סלולרי בפני עצמו אלא להתחבר לז´אקטים אשר יוצרו עבורו, או מודולים שונים שיפתחו חברות חיצוניות בעתיד ולהעביר את תכונותיו הסלולריות למכשיר אליו הוא מתחבר ובכך ליצור סימביוזה ביניהם. הדבר דומה, אם כי ההשוואה עצמה יכולה להיות שנויה במחלוקת, לטפיל המתחבר למארח וניזון ממנו לצרכיו.

למה זה טוב?

לדברי מנכ"ל Modu, העולם היום מתפתח וצועד קדימה. היום ללקוחות השונים צרכים שונים וכשהאחד רוצה מצלמה טובה, השני דווקא רוצה חיבוריות GPS וכשהאחד רוצה מכשיר צדפה, השני רוצה דווקא מכשיר מעוצב ויוקרתי. אז נכון, קיימים מכשירים כאלה בשוק אך היתרון של ה Modu הוא שאתה רוכש את מכשיר הסלולר הבסיסי פעם אחת ואחר כך אתה רק מחליף לו חליפות בהתאם לאירוע שאתה הולך אליו.
מגוון האפשרויות הינו בלתי מוגבל כשלדבריו של מורן יכול לפתוח פתח לחברות שעד עתה לא היתה להן נגיעה כלל לעולם הסלולר כמו חברות הצילום למשל סוני, קודאק, ניקון וכו´ שיכולות לתפור חליפת צילום משוכללת למכשיר ה Modu.

לדברי מנכ"ל חברת סלקום, עמוס שפירא, שרואה בחיבור הזה בין חברת Modu וסלקום כהזדמנות מצויינת להביא לקהל הישראלי מהפיכה שכנראה תשנה את עולם הסלולר, המכשיר יחל בשיווק בחודש אוקטובר 2008 ובתקווה שאף לפני.

למכשיר עצמו אין עדיין אפשרות לדור השלישי וזה אולי כרגע החסרון הבולט ביותר שלו שלא לדבר על אפשרות WIFI שאותה אמנם ניתן לפתור באמצעות חליפה מתאימה, אך עדיין נראה שהחיבוריות שלו היא לא הצד החזק.
למכשיר סוללה לזמן דיבור של 7-9 שעות או 12-14 שעות מוסיקה.
מבחינת איכות המוסיקה, נאמר לנו כי האיכות שלו מדהימה ובבדיקה שנעשתה באולם, נשמע שאכן יש דברים בגו – עצמת שמע גבוהה וחדה.
אחת השותפות העסקיות של החברה היא חברת SANDISK ולכן אין פלא שהמכשיר יימכר עם 1GB זכרון פנימי לפחות כשבעתיד מתוכננת גם גרסה של 16GB וכשלבד מזאת תימכר גם גרסה של מכשיר בעל Disk On Key.

אין ספק כי המדובר כאן בשינוי תפישה ואולי אפילו מהפיכה וזאת ימים יגידו. בעוד שהשוק הסלולרי כולו טס בקו ישר אחד ומציג מכשירים שונים בעלי תכונות דומות בשינויים קלים (יש דור 3, אין WIFI, אין דור 3, יש מקלדת…), מציגה חברת Modu חשיבה אחרת בהחלט, מחוץ לקופסא אפשר לומר.
לטעמנו, אם אכן חברות שונות יתפרו חליפות מתאימות ושונות או מודולים חיצוניים למכשיר, המכשיר יתפוס ויצבור תאוצה בשוק הסלולר ואולי אז באמת תתגשם משאלתו של דב מורן, להיות אחת מחמש יצרניות הסלולר הגדולות בעולם.
נוכל רק להמתין ולראות אם היא תיצלח את המבחן האמיתי – היענות הצרכן הסופי.

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.

תמונות חליפות ומודולי Modu שונים:

 

 


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

12:05
  /  
10.02.2008
  
כתב: אלי חבוש

1