סיכום CES 2008 – חלק א´

לאס וגאס וטכנולוגיה. שילוב מנצח. מה עוד אפשר לבקש? עופר לאור ומרטין סבג טסו לאחת התערוכות הנחשבות בעולם בתחום הטכנולוגיה, ...


אז נסגרו האורות, ואפילו הספקנו טיפה להתאושש (בקושי), עכשיו זמן אידאלי לסכם את CES 2008. כל החידושים, כל החוויות כאן.

הקדמה

אחרי יותר מ-24 שעות של טיסות, הגענו סוף סוף לעיר האורות – לאס ווגאס, נוואדה.

הגענו יום לפני התערוכה, שנערכה בין ינואר 7-10. התערוכה מתחילה רשמית ב-7 לחודש, אבל העיר מתחילה להתמלא הרבה לפני כן וחלק ניכר כמההכרזות וה-KEYNOTE SPEECHES נערכים החל מה-5 לחודש. את מרבית המסיבות וההפתעות של ה-6 לחודש כבר פספסנו (הגענו טיפה מאוחר), אבל ניתן היה בבירור להרגיש את התחושה של התערוכה באויר הקריר של ווגאס.

בשנים קודמות הגיעו לעיר למעלה מרבע מליון איש לכל תערוכה שכזו. השנה היה צפי לכ-170 אלף, לפי המספרים הרשמיים המספר האמיתי שהגיע נע בין 100-150 אלף איש בלבד.

הרמזים הראשונים הראו על חריקה, רבים מהמציגים הקבועים שאני פוקד את דלתותיהם פשוט נעדרו מהתערוכה והכריזו ש-CEDIA (בספטמבר) מתאימה להם יותר. גם מארגני CES רמזו מהרגע הראשון שיתכן מאוד שזו השנה האחרונה של התערוכה במתכונתה הנוכחית בווגאס. עם זאת, היו יותר מכמה רמיזות שהמתכונת תישאר ושמדובר בעצם בתרגיל על מנת להוריד את עלויות התערוכה בשנה הבאה.

הסיבה? עלויות. העיר יקרה, והופכת יקרה אף יותר בעת התערוכה. למזלנו, אפילו שהחלטנו יחסית מאוחר (כמה חודשים…) להירשם לתערוכה, הצלחנו לארגן מלון יחסית זול, אך עיקר העלויות ב-CES זו הטיסה פנימה וכל הטיסות תפוסות בעת התערוכה.

לשמחתנו, הוכרנו כעיתונאים. כעיתונאים מתאפשר לנו לקבל ראיונות, כניסה ל-PRESS ROOM. השנה התווספה קטגוריה חדשה – BLOGGER. הבלוגרים הצעירים פשטו על כל האיזורים וזוהו בזריזות על ידי תג אפרפר ותיק אופנתי שסופק להם על ידי מארגני התערוכה הנבונים.

ב-PRESS ROOM הספקנו לראות את ה-KEYNOTE של פנסוניק, אחד המשמעותיים בתערוכה. ב-KEYNOTE הנ"ל הוצג LIFEWALL, תפיסת חיים של פנסוניק שכוללת מסכי ענק שיהוו את הקירות של העתיד ואשר ניתן יהיה לתכנת אותם להתנהג כמסכים אינטראקטיביים וברי עיצוב תוך שימוש בתנועות ידיים בלבד. ההדגמה עברה חלק למדי, אם כי התרשמתי אישית שמדובר בטכנולוגיה שהיא רחוקה למדי ממימוש.

ה-KEYNOTE שפספסנו עוד קודם לכן, אך פורסם בכל מקום אפשרי, היה האחרון של BILL GATES. הבחור פורש ועובר לנהל במלוא זמנו את קרן ה-CHARITY שלו. עם זאת, הוא עדיין בחור שעוקב אחרי הטרנדים האחרונים, והתמונות שלו "
"מנגן" ב-GUITAR HERO ביחד עם סלאש מעלות אצלי אסוסיאציות בעייתיות משהו (האחרון שהשתמש בסלאש בכדי לשפר את הקריירה שלו היה מייקל ג´קסון, לא?!).

היום הראשון

כבר מהערב הראשון דיווחנו שהשמועות מזמזמות על מסכים דקים יותר, קונטרסטיים יותר וגדולים יותר. אולם, בגלל שמרבית האנשים פנו ל-CENTRAL HALL (שם היו מרבית המציגים הבאמת גדולים), אנחנו דווקא התחלנו מה-SOUTH HALL.

באולמות ה-SOUTH HALL ראינו המון יצרנים שונים ומשונים, הרבה יותר מכפי שניתן לספק במאמר בודד. העיקר ב-CES זה החוויה של כמות האנשים בתחום, והגודל העצום. אפשר ללכת מהבוקר ועד הערב בכל איזורי התערוכה ועדיין לא להצליח לכסות אותה כולה. חברות רבות מנסות לקבוע פגישות, אבל מכיוון שאף אחד לא יודע מרגע לרגע מי נגד מי, אין המון טעם לנסות ולקבוע פגישות…

כאמור, ראינו מוצרים וחברות רבים ביום הראשון, והיו כמה וכמה מגמות ב-CENTER HALLS. מגמה אחת היתה תלת מימד. מסכים רבים, טכנולוגיות שונות וחברות שהשקיעו ברעיונות שונים בתחום. זה מתחיל מחברות כמו NVIDIA שמציגה עיבודים רבים בתחום, ממשיך דרך חברות שבד"כ לא עוסקות בכך (ע"ע זלמן) אך גם חברות כגון פיליפס הציגו מסכי 3D מדהימים. בדוכן של TI הודגמו מסכי הקרנה אחורית מבוססי DLP ב-120HZ (כלומר, 60HZ מלאים לכל עין) וב-FULL HD. האפקט מדהים, אך הדבר דורש משקפיים חכמים שלוקחים כמה שניות להסתנכרן עמם.

התלהבנו כ"כ מההדגמה של STAR WARS (קטע מלא מ AOTC!) ומ-BEOWULF, שבהמשך הנסיעה ביקרנו ב-UNIVERSAL STUDIOS וצפינו בכל הסרט של BEOWULF בתלת מימד 1080P מבוסס DLP (מי שלא ראה, פספס…).

בתחום הגדג´טים היה הרבה חדש, מסכים קטנים יותר, והמון דיבורים על המכשירים החדשים של ASUS והמעבדים החדשים של AMD. המטרה? יצירת מחשבים אולטרה דקים ואולטרה זולים. אחת מהחבילות שהחזרנו מהתערוכה היה המחשב החדש של ASUS, חמוד ופצפון. גם אוריגמי של מיקרוסופט הרשים מאוד. בתחום הסלולרי, אישית התלהבתי ממחשבים של HTC, אבל גם מאוד מה-VOYAGER החדש של LG. ספק סלולרי ספק מחשב כיס חכם, המכשיר באמת תפס אותי לא מוכן. אלמלא היה תומך רק ב-CDMA (גירסאת GSM, מישהו?!) יתכן שהייתי אפילו מתקשה עוד יותר מלחלץ אותו מידי…

בתחום ה-HTPC, המקליט HD PVR החדש של HAUPPAUGE בהחלט הפיל אותנו – היכולת להקליט HD מכל מקור קומפוננט (כולל ממירי יס והוט) ולהמיר אותם ל-Blu-ray או לכל קובץ שנרצה, היה קל ופשוט, והפיתרון מבוסס USB2 עם H264 ENCODER בחומרה פשוט כלל הכל… גם המקלדת Bluetooth החדשה של לוג´יטק הפילה אותנו בגודל ובנוחות שלה.

לאחר שעות התערוכה בילינו באיזור SHOW STOPPERS, שבו ניתן בעצם לחוות במיני תערוכה שמיועדת בעיקר ל-PRESS עבור תכנים שונים ומשונים ומוצרים שונים בתחום. הדבר כולל את תחומי הגד´טים, תוכנות חדשות. בשורות גדולות להביא אין לנו משם (הרבה מתנות דווקא כן צברנו משם…) פרט להתקדמות בתחום הרובוטיקה הזעירה. אחד מהמציגים הביא רובוט בצורת דינוזאור (לחצו כאן בשביל הוידאו) שהיה פשוט מושלם בהתנהגותו. אין ילד ביקום שלא היה מוסר את עצמו לאימוץ בשביל אחד מאלה… עוד קוריוז משם היה מכשיר בסגנון GUITAR HERO, כלומר תחרות AIR GUITAR, לחצו כאן בשביל הוידאו.

כידוע, חלק גדול מהתערוכה בכלל נעשה בערב – במסיבות הפרטיות שכל חברה וגוף מציגים. השנה היתה יחסית חלש בתחום המסיבות. יתכן שזה בגלל הטמפ´ הנמוכה מהרגיל בווגאס, או אווירת הנכאים של "הולכים לקראת מיתון" בארה"ב. מה שזה לא יהיה, חזרנו למלון ארבע על ארבע (גם בשעה 4 וגם על ארבעת הגפיים).

לאלבום התמונות המלא מהתערוכה לחצו כאן

להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
27.01.2008
  
כתב: עפר לאור, צילם: מרטין סבג

1