iPhone או – iPod touch זאת השאלה?

כחובב חפיצים, התחדש צבי וורובל לפני כחודשיים במכשיר iPhone  ומכוון שעדייין לא יצא לו לבחון את תכונות הנגן iPod Touch ...


התכונות הבולטות של נגן ה- iPod Touch, לעומת מכשירים דומים לו, הוא מסך מגע ענק, שמכאן בא שמו "Touch" ובעברית –  "מגע", עיצוב מדהים, כמו כל מוצר של אפל, קישוריות אלחוטית וחיי סוללה ארוכים במיוחד.

אך כח המשיכה של מכשיר ה- iPod touch (או ה- iPhone) הוא ממשק משתמש מהפכני ונוח לתפעול, כשכמעט מרבית התפעול נעשה באצבע אחת על המסך.

אילו תכונות אין ב- iPod touch אשר קייימות ב-  iPhone?
כמובן הטלפון, רמקול חיצוני ושליטה על עוצמת השמע, מצלמה ותמיכה בקישוריות שמע Bluetooth.

על העיצוב

אין מילים לתאר את ההשקעה בהנדסת אנוש ואת העיצוב המיוחד, אשר מתכנני ה- iPod touch עמלו עליו רבות, על מנת להביא לעולם מוצר מושלם שימשוך את תשומת הלב והקנאה של כל מי שרואה ונוגע בו ולבסוף מאזין למוסיקה במכשיר זה.
אחיזה בנגן Touch נותנת תחושה של נוחות והתאמה כמו של כפפה ליד: המבנה המכני פרקטי ביותר, השילוב של הצבעים, שחור ומתכתי בתוספת של חזית מסך מגע מזכוכית, עמידות בפני שריטות, הגודל –  3.5 אינץ´, הפינות המעוגלות והעובי של כ- 8 מילימטר נותנים שיק מיוחד. על המשקל אין מה להוסיף.

על מנת להפעיל את הנגן ישנם שני כפתורים בלבד – כפתור בראש המכשיר, המשמש לכיבוי והדלקת המכשיר וכפתור בחזית, המחזיר לתפריט הבית (הראשי).
בצידו התחתון של ה- iPod touch ממוקם חיבור ה-USB לטעינה, סנכרון ושקע האוזניות.

ההבדל הבולט בחומרה החיצונית בין ה- iPod touch לבין ה-iPhone, הוא של- iPod touch אין כפתור עצמת השמע.

על המסך וממשק ההפעלה

גודל מסך המגע הוא 3.5 אינץ´ והרזולוציה שלו היא 320 על 480, מציג כ- 260,000 צבעים.

מרבית פעולות המכשיר מתבצעות באמצעות מגע של אצבע על המסך, בניגוד למכשירים אחרים שהפעלתם היא בעזרת חריט או ציפורן שכאן הם לא יפעלו.

מסך ה- iPod touch מדויק מאוד ואין צורך לכייל אותו. בעת צפייה בתמונות או מסמכים, ניתן להגדיל  את התוכן הנצפה בעזרת צביטה החוצה או פנימה של שתי אצבעות או לבצע זום על ידי הקשה כפולה על התמונה והחזרתה לגודל המקורי על ידי הקשה כפולה נוספת.

הכתב על גבי המסך גדול וקריא, רק חבל שבמכשיר שקיבלתי השפה העברית לא היתה מותקנת ולא יכולתי לבדוק.
חסרון קל ושולי, שניתן לחיות איתו, הוא שהמסך מתלכלך מהר מאוד, לכן רצוי להתקין מגן מסך קריסטלי שמבליט פחות את טביעות האצבע והלכלוך. איכות התמונה והוידאו על המסך מעולה וחדה, הצבעים עשירים, אך בשונה ממסכים אחרים, כשצופים מהצד איכות התמונה יורדת וכמעט ולא רואים דבר.

למכשיר Touch גם גלאי תאורת הסביבה, אשר מכייל עצמאית את עוצמת בהירות המסך הנדרשת, כדי לקבל תמונה אופטימלית וחיסכון בחיי הסוללה.

אמ"ל, אין מה להוסיף, זה מה שיש לי לומר על הממשק של ה- iPod touch. על פי דעת הרוב ממשק המשתמש האינטואיטיבי היא הסיבה שהביאה להצלחת מכשיר זה ושל ה- iPhone.

תכונת חיישן ה- Accelerometer, מד תאוצה  שמגלה כאשר מסובבים את ה- iPod touch ממצב פּוֹרְטְרֶט (אנכי) למצב אופקי ואז משתנה גם התוכן המוצג, כך שניתן לראות את כל רוחב דף האינטרנט, עטיפת התקליט או של תמונה ביחס רוחב וגובה מתאימים.  

הפעלת התוכניות הינה בהקשה קלילה על אחד האייקונים המופיעים על המסך או על ידי החלקת האצבע בכדי לפתוח את המכשיר. הכתיבה נעשית על ידי מקלדת QWERTY וירטואלית. הרבה מחשבה הושקעה על מנת להקל על המשתמש ולאחר תרגול קצר מתרגלים אליה.

בעת הקשה על אות מסויימת היא מוגדלת ואם טעינו בבחירת האות, אולי בגלל גודל האצבע, ולא עזבנו את ההקשה עליה אז ניתן לעבור לאות המתאימה. לשם הנוחות הוספו גם מקשים יעילים להקלדה, כמו ".com" למשל.

עם המכשיר מגיעות תוכניות בסיסיות, אך אם נרצה נוכל לפי הצורך להוסיף נוספות דרך ממשק ההתקנה הפשוט שכמה חבר´ה טובים ברחבי העולם כתבו לו.

בעת שימוש במכשיר, בעת יציאה מתוכנה מסויימת, היא נשארת פתוחה ומתנגנת ברקע, בדומה למכשיר כף יד. חלק יראו בכך חיסרון מסויים וחלקם יראו בכך יתרון שניתן לבצע משימות נוספים תוך כדי הרצת התוכנה המסויימת ברקע.

למכשיר יש שקע האוזניות בגודל סטנדאטי של 3.5 אינץ´ אשר נמצא בתחתיתו.

למכשיר שני כפתורים בלבד. האחד -ממוקם על ראש המכשיר ומשמש להדלקה וכיבוי של המסך. השני- ממוקם בחלקו התחתון של המסך ותפקידו לסגור יישום ולעבור לתפריט הראשי. כל שאר הפעולות נעשות בעזרת נגיעת האצבע על פני המסך.

נגן המוסיקה והוידאו

נגן המוסיקה הוא "הסיבה" האמיתית שבגללה בכלל חושקים במכשיר זה. איכות השמע מעולה.
בממשק המוסיקה ניתן למצוא סוגים שונים של איקולייזר, הניתנים להתאמה לשירים.
בעזרת ממשק המוסיקה ניתן להכין, בצורה קלה ופשוטה, רשימות השמעה.

התכונה הבולטת עבור הנגן היא חיפוש, רכישה והורדת קבצי מוסיקה מחנות ה- iTunes, על iPod touch,  אך לצערנו היא לא נתמכת עבור משתמשים ישראלים.

המכשיר תומך במרבית קבצי המוסיקה השונים  Apple Lossless Mp3, MP3 VBR, Wav,, AAC, AIFF.
הכתב גדול וקריא  וקל מאוד לחפש שיר מסוים ברשימות השירים.
על מנת לחסוך בסוללה ניתן לכבות את המסך בזמן השמעת המוסיקה.

נגן הוידיאו תומך בקבצי וידאו מסוג  H.264 בקצב של 30 תמונות לשניה וברזולוציה של 640 על 480. בשונה לנגן המוסיקה, ממשק נגן הוידאו די מנוון ומאפשר פעולות בסיסיות וצפיה של הסרט רק במצב אופקי.
מגבלה זו נסלחת בשל העובדה שהוידאו המנוגן על המסך נראה חלק ואיכותי ואפילו טוב יותר מאשר על מסך ה- iPhone.
כנראה שהסיבה להבדלים באיכות הוידאו בין המכשירים נעוצה בעובדה שה- iPod touch מציג 163 פיקסלים לאינץ´ וה- iPhone מציג רק 160פיקסלים לאינץ´.

את קבצי הוידאו והמוסיקה יש להמיר ולהעביר דרך תוכנת ה-  iTunes, אקט מסורבל ומעצבן לכשעצמו, עד שתיפתח עבורנו האפשרות לרכישה דרך ה-  iTunes האלחוטית.

נגן התמונות

הממשק המיוחד של נגן התמונות מאפשר צפיה בתמונות באופן פשוט וקל. הוא מאפשר דפדוף עצמאי בין התמונות או דפדוף אוטומטי על פי פרקי זמן שהוגדרו מראש. על מנת לעבור מתמונה לתמונה יש להחליק את האצבע בדומה לדפדוף בספר.

גלישה באינטרנט

הגלישה באינטרנט היא בעזרת דפדפן האינטרנט Safari בשילוב רשת אלחוטית מסוג 802.11b/g , הדפדפן נוח לתפעול ומגיב די מהר (ע"פ אפל הוא מהיר פי שניים מאקספלורר) ואם רוצים לקרוא או לראות את תוכן הדף באופן ברור יותר ניתן להעזר בממשק המסך המאפשר לסובב, להקטין ולהגדיל את הדף המוצג. הדפדפן מאפשר לפתוח מספר עמודים בו זמנית ולהחליף ביניהם.
מה שלא ניתן לבצע ב- Safari זה לפתוח קישורים בדף חדש, אך קיימת אפשרות  של מבט על כל העמודים הפתוחים ולבחור לפתוח מחדש במהירות. כמו כן לא תומך ה- Safari בעמודי או חלקי ג´אווה ופלאש.
בעת פתיחת מספר מסכים בו זמנית נפגעים ביצועי המכשיר.
אומנם הזכרתי קודם כי לא היתה שפה עברית במכשיר, אך זה לא משנה את העובדה כי הדפדפן עדיין לא מציג אתרים בעברית (פרט לאתרים בודדים).

עובדות יבשות נוספות על המכשיר


גובה: 110 מ"מ
רוחב: 61.8 מ"מ
עומק: 8 מ"מ
משקל: 120 גרם
גודל זיכרון פלאש: 8 או 16 גיגהביט
מעבד: 520 מגה הרץ
סוללה נטענת: מסוג lithium ion
זמן טעינה: כשלוש שעות
זמן נגינת מוסיקה : 22 שעות בסוללה טעונה מלאה (ע"פ נתוני יצרן)
זמן השמעה וידאו : 5 שעות בסוללה טעונה מלאה (ע"פ נתוני יצרן)
מחיר בישראל – החל מ 1999 ש"ח.

השוואה בין תכונות ה-  iPhone לבין ה- iPod touch

תכונה

iPod Touch

iPhone

תמיכה ברשת אלחוט

כן

כן

Bluetooth קישורויות

לא

כן

Edge חיבור

לא

כן

Safari דפדפן

כן

כן

Google Map

לא

כן

רמקול מובנה

לא

כן

מיקרופון מובנה

לא

כן

מצלמה

לא

כן

ניהול אנשי קשר יישום

כן

כן

יומן יישום

לא

כן

יישום דואר אלקטרוני

לא

כן

YouTube יישום

כן

כן

iTunes Wi-Fiחנות

כן

כן

Cover Flow ניווט

כן

כן

ניהול רשימות יישום

לא

כן

Multi-Touch מסך

כן

כן

יישום תחזית מזג אוויר

לא

כן

יישום ניהול מניות

לא

כן

יישום ניהול תמונות

כן

כן

עומק / עובי

8 מילימטר

11 מילימטר

גודל מסך

3.5 אינץ

3.5 אינץ

רזולוציה המסך

480×320

480×320

זמן נגינת מוסיקה

22 שעות

24 שעות

זמן השמעה וידאו

5 שעות

5 שעות

משקל

120 גרם

136 גרם

גודל זיכרון פלאש

8GB או 16GB

8GB

  

  

לסיכום

מה היה לנו כאן: ה- iPod touch הוא נגן מוסיקה ומולטימדיה איכותי ומעוצב לתפארת, המשלב יכולות גלישה באינטרנט וצפייה ישירה באתר הוידאו YouTube .
אין תמיכה בשפה העברית, הוא צובר טביעות אצבע מכל הכיוונים, יש לו נפח איחסון קטן יחסית לנגנים אחרים, חנות iTunes לא לישראלים, יקר – 1,999 ש"ח עבור הדגם הבסיסי של 8 גיגה, אין רמקול חיצוני, אין Bluetooth ומצלמה.

ציון 9 מתוך 10

הסקירה נעשתה על מכשיר iPod Touch 16 Gb ,גירסה 1.1.1. תודות לדניס על המכשיר לבדיקה.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
17.01.2008
  
כתב: צבי וורובל, עורך: אלי חבוש

1