מבט ראשון: HDTV אלחוטי מישראל – AMIMON

חברת אמימון היא חברה בעלת שם מוזר ומשונה, אבל הם מבטיחים (וגם מקיימים) להציג לנו איך יראה הדור הבא של ...


לאחרונה הוזמנו לבקר את חברת AMIMON מהרצליה. החברה עובדת מזה זמן מה על טכנולוגיה שתאפשר לנו לצפות ב-HDTV ברחבי הבית ללא צורך בכבלים.

כידוע, כבלי HDMI אינם נוחים להעברה. הם בד"כ זקוקים למרחקים קצרים בגלל כמות המידע שעובר בהם, אי אפשר להעביר אותם בקירות, וכאשר יש מקרן או מחשב שבקו אוירי קרובים מאוד לתצוגה, עדיין צריך להעביר כבלים ארוכים ויקרים מאוד בכדי להגיע אליהם.

הפיתרון של AMIMON אלגנטי ביותר, הם משתמשים בעצם בתשתית הטכנולוגית שדומה ל- 802.11n (הדור הבא של רשת אלחוטית המבוססת על טכנולוגית MIMO), כאשר שיטת התקשורת מעט שונה. כלומר, הטכנולוגיה יכולה להיות משולבת בעתיד ברכיבי 802.11n באופן שקוף ותואם לחלוטין. כאמור, המטרה היא לשבץ את כל המערכת לכדי צ´יפ אחד אשר ישולב במקורות וידאו וכן במקרנים, מסכים ותצוגות שונות ואפילו בנקודות גישה אלחוטיות של 802.11n. בתצורה כזו העלות של המערכת תפוצל בין המשדר למקלט ולא תעלה לצרכן הסופי הרבה כסף.

המכשיר שאנחנו רואים בתמונה הוא בעצם REFERENCE DESIGN – מוצר שאינו מיועד למכירה, אלא מיועד לאפשר לשותפיה של AMIMON לייצר מערכות משולבות WHDI = WIRELESS HDMI למוצרים שלהם. החברה צפוייה להצהיר על שיתוף פעולה גדול עם חברת CE בתערוכת CES הקרובה. המכשיר (שהייתי מאוד רוצה אחד כזה…) מסוגל לקבל 2 מקורות HDMI (בדוגמא שראינו המקור היה נגן Blu-ray), כניסות קומפוננט, קומפוזיט, SVIDEO ואודיו דיגיטלי, ואפילו חיבור VGA למחשב.

בסיס הטכנולוגיה של אמימון היא ברעיון של VIDEO MODEM, כלומר מערכת שמסוגל להעביר מידע דרך האויר תוך התבססות ביכולות של 802.11N (טווח תדרים שנע סביב 5.8GHZ). הוידאו אינו עובר מכווץ ואינו מבוסס על ULTRA WIDEBAND – טכנולוגיה שאין לה תקנים ועדיין מתקשה להתרומם.

הקטע המעניין הוא בדרך ש-AMIMON מעבירה את הוידאו דרך התווך האווירי ללא כיווץ. היתרונות של אי כיווץ המידע הם עצומים, בעצם אין כל עיכוב בין הוידאו שמשודר ישירות לוידאו שמשודר דרך המערכת (ה-DELAY שנוצר הוא סביב 3 מילי שניות, בלתי ניתן לתפיסה על ידי אדם).

הרעיון הוא בכך שהבדלים קטנים בוידאו אינם ניתנים לתפיסה. אמנם אין המערכת מכווצת אך היא בכל זאת LOSSY בגלל שיטת העברת הנתונים. כאשר יש יותר מדי מידע על התווך, המערכת מסוגלת לזהות פריטי מידע זעירים שאפשר לוותר עליהם ובכך המערכת מתגברת על ערוץ תקשורת חלש יותר. לדברי החברה, וכך גם התרשמנו, איבוד המידע שנוצר בעת המעבר הוא קטן פי כמה וכמה ביחס לאיבוד שנוצר בכיווץ דיגיטלי רגיל (MPEG2 או H264), כך שעין האדם לא תתפוס את ההבדלים.

המערכת מעבירה לא רק וידאו אלא גם ערוץ אודיו שיכול להעביר בעצם את הנתונים מערוץ SPDIF/TOSLINK בודד (אבל לא HD AUDIO). בנוסף, ערוץ תקשורת חוזר יאפשר גם העברת סיגנלי IR ושליטה דרך המערכת כך שניתן יהיה לשלוט למשל על ממיר שיושב בחדר אחר לחלוטין בלי צורך להגיע לממיר עצמו.

בהדגמה שראינו בעצם לא ראינו הבדל בין שני מסכים ממודלים זהים בין מקור שהגיע דרך כבל HDMI לבין אותו מקור (עם SPLITTER) שהגיע אלחוטית למסך!

המערכת מסוגלת להתמודד עם קצב נתונים של כ-1.5Gbps, מתמודדת היטב עם מעברים, דלתות, קירות ופינות. המערכת מסוגלת לעבוד בעצם ONE TO MANY, כלומר אין שום בעיה עם משדר אחד ושני מקלטים שונים. בהדגמה הלכנו לחדר שני, שהוא כמה עשרות מטרים מהמקור, דרך דלתות, קירות ופינות – והקליטה עבדה ללא דופי!

בתחום האודיו, המידע עובר LOSSLESS לחלוטין, שהרי איבוד קטן של מידע כלשהו מיד יפריע לכיווץ DD או DTS.

בעתיד המערכת יכולה להשתלב ב-ACCESS POINT ביתי שיכול לשמש כ-HUB – מספר מקורות ומשדרים אשר יקבלו דרך ה-ACCESS POINT את התכנים של כל אחד מהאחרים…

בתמונה הבאה ניתן לראות את הצ´יפ שאחראי על שידור המידע ואת האנטנות שמודפסות על גבי הפרינט עצמו (6 אנטנות).

מהמקום יצאנו די נרעשים, הדגמות הוידאו HDTV באויר שראינו עד כה בתערוכות לא הגיעו לקרסולי ההישגים שיש כבר היום ל-AMIMON.

חשוב לציין שטווח התדרים שבו החברה עובדת עדיין אינו מותר לעבודה בישראל, אך במרבית המקומות בעולם מדובר בטווח תדרים שצפוי להיות חופשי.

הטכנולוגיה של AMIMON כאמור מבוססת 802.11N ותוך שימוש במספר רב של מקלטים ומשדרים אשר מאפשרים לה (על ידי טכנולוגית MIMO) למקד את איזור הקליטה והשידור, להמנע מרעשים ואפילו להרוויח מהחזרים מקירות וגופים בבית אשר בטכנולוגיות אחרות מפריעים לקליטה בגלל חוסר LINE OF SIGHT.

עד כה החברה זכתה בכמה פרסים:

Innovations 2008 Design & Engineering Award Honoree

ו-PC MAGAZINE בחר השנה את 7 הטכנולוגיות ששינו את עולם המחשבים השנה (2007), WHDI זה אחד מהם.

אפשר רק לקוות שהטכנולוגיה תתרומם – היא בהחלט הרשימה אותנו מכל הבט אפשרי.

להמשך דיון בנושא הסקירה לחץ כאן.


7:00
  /  
03.01.2008
  
כתב: עפר לאור, וידאו ועריכה: ליאור נאור

1