פרופילי Blu-ray

אחד מנגני ה Blu-ray הראשונים בעל תמיכה בפרופיל 1.1 מגיע לשוק, ה Panasonic DMP-BD30. על הפרופילים השונים בפורמט ה Blu-ray ...


נגן ה Blu-ray הייעודי הראשון הוצג למכירה לציבור הרחב כבר לפני 15 חודשים. אין ספק כי מאז שהוצג, כולנו כבר התרגלנו לאיכות וידאו פנומנלית ואודיו ללא פשרות. כפי שהצגתי בביקורת שערכתי על קונסולת ה PlayStation 3, כותרי Blu-ray מאפשרים גישה לתפריטי Pop-up במהלך הצפייה בסרט ואינטרקטיביות מסויימת תוך כדי צפייה. הספציפיקציות של פורמט ה Blu-ray מאפשרות יכולת מתקדמות בהרבה כגון PiP & Web-enabled content, אך מכיוון שיכולות אלו אינן מחוייבות למימוש מההתחלה בחומרת הנגנים, אף יצרן לא כלל תמיכה בהן. קיימים כשלושה פרופילים עיקריים עבור פורמט ה Blu-ray:

פרופיל 1.0

נקרא גם בשם Grace Period Profile וזמין בכל נגני ה Blu-ray אשר נמכרו לפני תאריך הראשון בנובמבר 2007.

פרופיל 1.1

מוכר גם בשם "Bonus View" או בשם Final Standard Profile.
כל דגם חדש של נגן אשר נמכר לאחר תאריך 1.11.2007, חובה לכלול תמיכה בפרופיל זה.

קיימים מספר הבדלים טכנים בין פרופיל 1.0 לפרופיל 1.1, אך ההבדל העיקרי הינו תוספת של תמיכה ביכולת PiP – Picture In Picture. יכולת זו תאפשר בכותרי Blu-ray מתאימים, לנגן שני ערוצי וידאו ואודיו במקביל (ומכאן השם "Bonus View").
דוגמה להיכן תכונה זו יכולה להועיל הינה בעת ניגון תכני בונוס, כאשר על המסך הראשי מנוגן הסרט עצמו ובחלון קטן בפינה של המסך, מנוגן ערוץ וידאו נוסף אשר בו הבמאי מתדיין על הערות והארות לסצנה הניצפת.

צריך לומר כי בשל מבנה החומרה החזק והגמיש יחסית של קונסולת ה PlayStation 3, היא היחידה אשר מסוגלת להתעדכן מפרופיל 1.0 לפרופיל 1.1 על ידי עדכון קושחה, כל שאר נגני ה Blu-ray מדור ראשון חסרים יכולת זו בשל החומרה המובנית בהם (יש צורך בעוד צ´יפ חומרתי לפענוח הערוץ הנוסף). לקראת חג ה Christmas הקרוב, עדכון קושחה מבית Sony הופץ לרוכשים אשר אפשר בין היתר לקונסולה לתמוך בפרופיל 1.1

Sunshine
Sunshine – אחד הסרטים הראשונים בעל יכולת PiP

אולפני הסרטים ראו כי כלל לא קיימים נגני Blu-ray בפרופיל 1.1 כיום ולכן לא הוציאו תחת כנפיהם עד היום שום כותר בעל תכונת ה PiP. שני האולפנים הראשונים אשר הרימו את הכפפה ויוציאו לראשונה כותרים בעלי שימוש בפרופיל 1.1 הינם Lionsgate Films עם הסרט War והאולפן Sony Pictures עם הסרט Resident Evil: Extinction. שני הסרטים מתוזמנים ל 1.1.2008
סרטים מעניינים נוספים אשר יוצאים בחודש ינואר 2008 ומכילים תכנים העושים שימוש בפרופיל 1.1 הינם 3:10 to Yuma והסרט Sunshine – שניהם מתוזמנים לשמיני בינואר 2008.
יש לשער כי ככל שיותר ויותר נגני Blu-ray בעלי פרופיל 1.1 יצאו לאור (והיום כל מודל חדש של נגן אשר נמכר חייב להיות בעל פרופיל 1.1), נוכל לראות גדילה במספר הכותרים בעלי תכונת ה PiP.

פרופיל 2.0

ידוע גם בשם BD-Live. ההבדל העיקרי בינו לבין פרופיל 1.1 הינו שתמיכה בפרופיל זה מחייבת כי הנגן יהיה בעל מחבר אתרנט. מחבר זה ישמש עבור הורדת תוספות מקוונות לכותר ה Blu-ray המנוגן, כגון סצנות שלא נכללו בסרט, קדימונים, פספוסים, ראיונות עם הבמאי והשחקנים, משחקים מקוונים, מידע נוסף על הסרט ועוד.
נכון להיום, לא נעשו שום הכרזות לגבי זמינות חומרה תואמת פרופיל 2.0 והגיוני כי פרופיל זה לא יעשה לחובה כמו שנעשה לפרופיל 1.1

על שילוב יכולות מקוונות בפורמט ה HD DVD ניתן לקרוא כאן: רוח גבית ל HD DVD

אומנם קיימים היום מספר נגני Blu-ray בעל חיבור אתרנט, אך אל תטעו לחשוב כי אולי נגנים אלו תומכים בפרופיל 2.0 וזאת מכיוון שחיבור זה משמש עבור עדכוני קושחה ותו לא. כדאי להדגיש כי כל נגן בפרופיל 2.0 חייב לכלול קיבולת זכרון של 1GB מקומית עבור התוכן המורד.

סיכום של שלושת הפרופילים

תכונה

פרופיל 1.0

פרופיל 1.1

פרופיל 2.0

קיבולת זכרון מקומית

אין צורך

256MB

1GB

מפענח אודיו ווידאו משני

אופציונאלי

הכרחי

הכרחי

מחבר אתרנט

אופציונאלי

אופציונאלי

הכרחי

יתרון HD DVD

כפי שכבר שמתם לב, ל HD DVD יש יתרון גדול בנושא התוכן המקוון. נגן ה HD DVD הראשון שיצא לשוק, ה HD-A1 של Toshiba, כבר כלל מחבר אתרנט. אומנם הוא לא היה פעיל עבור שימוש בתכנים מקוונים, אך עדכון קושחה שיצא בתחילת יולי 2007 אפשר יכולת זו ללא החלפת חומרה. כלומר אפילו אם הייתם מהרוכשים הראשונים של נגן HD DVD, בעזרת עדכוני קושחה הוא יוכל להיות שווה ביכולותיו כמו כל נגן HD DVD אשר נמכר היום.
במחנה ה Blu-ray לעומת זאת, רוכשי הדור הראשון של נגני ה Blu-ray, נאלצים להחליף את החומרה לחלוטין בחדשה על מנת לקבל תמיכה בפיצ´רים החדשים.

האם יש טעם להמתין לנגנים בעלי פרופיל 1.1 או 2.0?

אם כבר יש בבעלותך נגן Blu-ray אשר נרכש לפני ה 1.11.2007, אזי הנגן הינו בפרופיל 1.0, כלומר הוא לא יאפשר לך שימוש ב PiP או בתכנים מקוונים. רוב האנשים לא רואים זאת דווקא כמגבלה, מכיוון שרובם פשוט נוהגים לצפות בסרט ולהמשיך הלאה, ללא צפייה בתכני האקסטרה. בנוסף, כותרי Blu-ray בפרופיל 1.1 או 2.0 יתנגנו כהלכה על נגנים מפרופיל 1.0, פשוט לא תהיה גישה לתכונות האקסטרה של הפרופיל המתקדם יותר.

אם אתם מעוניינים לרדת כבר מהגדר ולרכוש נגן Blu-ray, קונסולת ה PlayStation 3 הינה בחירה נבונה, היא מכילה כבר מחבר אתרנט ותמיכה בפרופיל 1.1 דרך עדכון קושחה כפי שהוזכר קודם.

נגנים יעודיים בעלי תמיכה בפרופיל 1.1 אמורים להיות משווקים בחודשים הקרובים, הראשון שכבר הוכרז ואמור להגיע למדפים בכל יום הינו ה Panasonic DMP-BD30. בנוסף, המון חברות ממתינות ל CES 2008 על מנת להכריז על נגנים חדישים בעלי תמיכה בפרופיל.

Daewoo DBP-1000 - הנגן הראשון בעל תמיכה בפרופיל 2.0
Daewoo DBP-1000 – תמיכה בפרופיל 2.0
לחכות?

במידה ואתם לא מוצאים כי חומרי בונוס כגון PiP ותכונות אינטרקטיביות חיוניות עבור ההנאה שלכם מסרטים, אזי התעלמו מכל נושא הפרופילים הללו. מתקבל רושם כאילו היצרנים הגדולים מפזרים גזרים על מנת לאלץ את כל ה Early Adopters לשדרג את הציוד שלהם על מנת להיות בפסגת הטכנולוגיה. אל תשכחו כי רוב הרוכשים ביצעו את הרכישה של הנגן שלהם במהלך השנה האחרונה והשדרוג נעשה רק על מנת לנגן תכני אקסטרה, תכנים שלדעתי הנגנים היו צריכים להיות מסוגלים לנגן מההתחלה. נדמה כאילו הצרכן הסופי נגרר בעל כורחו למלחמת הפרופילים הללו, מלחמה שהוא בכלל לא צריך להיות מעורב בה ושהכיס שלו לא היה צריך לסבול ממנה.

בכל אופן, מי שרוכש היום נגן Blu-ray או שכבר בעלים של נגן כזה, רק נהנה. אין בנמצא כיום שום מקור ביתי אשר מאפשר איכות תמונה ואודיו טובים יותר. סביר להניח כי פורמט זה ישאר איתנו מספר שנים לא מועט והינו הפורמט הפיזי האחרון לפני הדור של High Definition Live Streaming מהרשת הגלובלית. הצטרפו עוד היום למהפכה ותהנו גם אתם מאיכות תמונה משובחת!

להמשך תגובות בנושא המאמר לחץ כאן.


7:00
  /  
20.12.2007
  
כתב: זיו רוזנפלד

1