השקת YES HD בשילוב עם השקת מסכים חדשים של טושיבה

ניופאן חושפת את קו המוצרים החדש לשנת 2008 - 18 דגמי מסכי LCD שכוללים 4 סדרות ב-FULL HD ושתי סדרות ...


הרבה עניין היה בגני התערוכה אתמול בערב, בחשיפה של קוי המוצרים החדשים של טושיבה, בשילוב על השקת שידורי HD של חברת יס.

גרשון פטרושקה מניופאן הכריז על פתיחת האירוע שכלל הצגת המודלים השונים של מסכי טושיבה בישראל, בנוסף למוצרים נוספים כגון מקרנים (כולל מקרן נייד מבוסס LED) ומוצרים נוספים שונים כגון נגן דור שלישי של HD DVD. באירוע גם נכחה ונאמה נציגת טושיבה העולמית מטושיבה סינגפור אשר היא האחראית על איזור המכירות של ישראל.

ההשקה של ניופאן

קובי בש, האחראי על מותג טושיבה בניופאן מסביר שמגוון המוצרים הרחב מאפשר להם גמישות חסרת תקדים בתחום. קוי מוצרים שלמים כיום יהיו משווקים בערוצי שיווק יעודיים (למשל מודלים שיועדו לחנויות מתמחות ומודלים שונים שמיועדים לחנויות כגון BEST BUY ושקם אלקטריק).

קו המוצרים מושק תחת שם המותג REGZA (מהמילה הגרמנית REGSAM שמתייחסת לצבעים בוהקים ותמונה דינמית וחיה).

המודלים הפעם יהיו מסומנים לפי אותיות (האות A מייצגת קו המוצרים של מודלים פשוטים וזולים יותר, האות Z מייצגת את הקו היוקרתי ביותר של החברה). באמצע יש גם קוי מוצרים C ו-X שהם קוי מוצרים ביניים.

הפאנלים למוצרים מגיעים מהמפעל "אלפא" שבנתה טושיבה ביחד עם פנסוניק ביפן.

כל המודלים החדשים מגיעים עם יכולות CEC (שליטה כוללת דרך המסך בכל המכשירים כל עוד הם מחוברים דרך HDMI למסך ומעבירים אותות CEC, גם אם הם מותרים ואין להם חשיפה ישירה לשלט הרחוק).

למודלים הגבוהים יותר התווספה כניסת HDMI 1.3 (אחד מהמסכים הראשונים שמימשו את מלוא התקן), כולל תמיכה ב-XVYCC (טווח צבע GAMUT מורחב). תמיכה ב-24FPS מתחילה מסדרה C ומעלה. בתחילת השנה גם סדרה A צפויה לקבל את היכולת הזו. מה שמעניין הוא שגם מסכים בעלי רזולוציית HD READY בסדרה C מקבלים לראשונה 24FPS ובעצם הם כנראה הראשונים בתחום שיש להם את השילוב הזה.

למסכים יש תמיכה 100HZ ועם זמני תגובה קצרים (ככל הנראה בסביבות 5ms). השילוב יוצר זמני תגובה של כ-3 מ"ש. טושיבה משתמשת בטכניקה דומה לזו של סמסונג ושל פיליפס ומייצרת INTERMEDIATE FRAMES – דבר שיוצר תנועה חלקה יותר על ידי יצירת תמונות ביניים.

השילוב של 100HZ עם מסכי FULL HD הוא עדיין חדש, והחברה מצטרפת לחוג מצומצם של חברות שמציעות את השילוב הזה – ביחד עם סמסונג, סוני, לווה ופיליפס.

עיבוד התמונה של המסכים נעשה על ידי מערכת MOTION ADAPTIVE DEINTERLACING (או MADI בקיצור) שיצרה להם חברת FAROUDJA בין היתר האלגוריתמים אחראיים גם על SCALING, DEINTERLACING ואפילו על שינוי גאמה באופן רציף PER-FRAME. המטרה היא לחדד את התמונה ללא ARTIFACTS נוספים כגון גבולות מודגשים יתר על המידה. חידושים נוספים בתחום הזה כוללים תמיכה ב-NATIVE RATE ואפילו CUE BUG FIX!

טושיבה הצהירה על אג´נדה ירוקה – על ידי הורדת צריכת החשמל ב-30% ב-5 השנים האחרונות (על אותו גודל מסך), הורדת חומרים מסוכנים, הפחתת משקל המסכים (פחות חומר = פחות זבל), והפחתה בגדלי האריזות ב-50%.

ניופאן עומדים על דעתם שהחברה היא המובילה בתחום המסכים בישראל, למרות טענות שעלו כנגד זה לאחרונה. המספרים שהחברה מעבירה הן משמעותית גדולים מכפי ש-GFK טוענת במחקר שלה על השוק הישראלי לאחרונה. אגב, בעת המונדיאל החברה מכרה למעלה מ-6000 מסכים בחודש, ובעצם עשתה רכבת אוירית של מסכים מיפן לישראל…

מרבית הסדרות של טושיבה הן אסייתיות, דבר שלטענת ניופאן מתאים יותר לטעם הישראלי (שאוהב תמונה יותר כחלחלה וחדה מאוד). עם זאת, הפעם הביאה ניופאן גם את ה-Z3030 – שמיועדת לחנויות מקצועיות, כוללת חיבורי SCART ותואמים לתקנים האירופאיים.

קו נוסף שמושק בקרוב יהיה קו של מסכים עם מסגרת דקה במיוחד בגוונים שחור מבריק ואדום.

לכל המסכים יש עיצוב חדש של רמקולים שתוכננו ביחד עם חברת ONKYO ואשר אמורים להפיץ את הסאונד טוב יותר בחדר תוך שמוש ברמקולים זעירים ו-חריצים שעוזרים לפזר את הצליל.

ההשקה של יס

השקת קוי המוצרים החדשים שולבה בהשקת yes HD בביתן העגול בגני התערוכה. על ההשקה הכריז מנכ"ל יס, רון איילון אשר הסביר את משמעות הטכנולוגיה החדשה ושוחח מעט עם הנוכחים על חשיבות הנושא לחברה.

כפי שידוע כבר, ההשקה של הערוצים תכלול 3 ערוצים בעת ההשקה: ערוץ סרטים שישולב עם סדרות (כגון עקרות בית נואשות, גיבורים והעשב של השכן). מרבית הסרטים שישודרו בשלב הראשון הם סרטים שיתאימו יותר לפורמט – סרטי מד"ב, אנימציה וכדומה, ולאו דווקא סרטים מהשנה-שנתיים האחרונות. הערוץ השני שיושק הוא גירסאת HD של ערוץ NATIONAL GEOGRAPHIC עם תכנים כגון מחקרים תת ימיים וכתבות שטח.

בניגוד למה שנאמר בימים האחרונים, החברהקיבלה אישור להשיק גם את ערוץ ספורט 5 HD (אשר צפוי לכלול שידורים מהליגה הגרמנית, ליגת האלופות ומספר הפתעות נוספות). שמועונת ששמענו היום היתה שלקוחות יס יצטרכו להתחייב גם ליס גולד ויס לייב (ערוצי ספורט הפרמיום של החברה). לדברי אחד מבכירי החברה, החברה החליטה חד משמעית שלא לעשות זאת, כך שניתן יהיה לרכוש את חבילת ה-HD ללא תלות ביס לייב ויס גולד. כידוע, אנחנו בוחנים את שידורי יס כבר מזה מספר רב של שבועות, ושידורי הספורט הם בפירוש תאווה לעיניים גם למי שאינו חובב ספורט מובהק.

כל הערוצים ישודרו ב-1080i אשר יתאים לצפיה במסכי HD READY אבל יראה במלוא הדרו במסכי FULL HD. כחלק מההכרזה, מי שירכוש מסכי FULL HD של טושיבה צפוי לקבל את חבילת ה-HDTV של יס בחינם למשך שלוש שנים.

בהמשך השנה צפויה יס לפצל את הערוץ הפנימי שלה לשני ערוצים – אחד לסדרות ושני לסרטים. כיום אוגרת יס תכנים עד לשלב בו יהיה לה מספיק חומר בשביל להשיק את הערוצים המפוצלים הללו. תוך 3 חודשים צפוי ערוץ הספורט לעלות עלות נוספת כערוץ פרמיום HD. עדיין לא ברור המסגרת בה יוצג הערוץ.

יס ערוכה לשידור של עד 6 ערוצים בשלב הראשון, כאשר הצפי הוא שלערוצים בעת ההשקה יצטרפו מספר נוסף של ערוצים כגון ערוץ סרטים MGM. יתכן שגם ערוץ VOOM יצטרף לחגיגה (אם כי בכירים ביס הכחישו זאת), וכן ערוצים ממקורות זרים (אנגליה, רוסיה, איטליה, גרמניה או צרפת) שיכולים להשתלב היטב בשידורים. הפוקוס של יס, לטענת הבכירים בחברה, הוא על תכנים מעניינים ולכן ערוצים שהם יותר אליטיסטים (קונצרטים, מוזיקה, סרטי נוף) הם לא בדיוק מה שיס מחפשת.

כידוע, יס חתמה על ניופאן על שיתוף פעולה שיווקי. פעולה זו הופכת בעצם את טושיבה לספקית המסכים המומלצת על יס, ושיווק החבילות יהיה במשותף. סנונית ראשונה לשיתוף כזה מתבטא בכוונה של שתי החברות לקבל את שידורי ה-HD של יס בחינם למשך 3 שנים בעת קניה של מסך FULL HD מבית טושיבה. ניופאן גם צפויה להפיץ מסכי טושיבה שישולבו בנקודות המכירה וההדגמה של יס במקומות שונים בארץ.

עלויות השירות יהיו 39.90 ש"ח בחודש עם עלות התקנה של 139 ש"ח (טיפה יותר במידה וצריך לחבר במקביל ממיר yesMax), המחיר דורש התחייבות של שלוש שנים לשירות. פיתרון אלטרנטיבי הוא הפקדת 2500 ש"ח כנגד הממיר, כאשר הסכום יוחזר במידה והלקוח מחליט להתנתק, בקיזוז 10% מהסכום עבור כל שנת שימוש (העלות, בשיטה זו, יורדת לכ-21 ש"ח לחודש).

שיחה שערכנו היום עם סמנכ"ל השיווק של יס, דרור בהט הבהירה חד משמעית שהחברה מתכננת להשקיע רבות בתחום ומייחסת לשידורי ה-HD את החשיבות שמגיע לשידורים ברמה שכזו.

גם איציק אליקים, סמנכ"ל ההנדסה של יס הבהיר לנו כי החברה עובדת כבר חודשים רבים בכדי להגיע לקו הסיום עם מוצר איכותי שיעשה אימפקט גדול בתעשיה.

לדברי בכיר בחברה, הרשימה המוקדמת העלתה למעלה מ-6000 בקשות התחברות לשירות ה-HD. למעלה מ-1500 לקוחות מהרשימה כבר נרשמו לשירות וממתינים להתקנה!

ומה קורה עם ההשקה של הוט?

מתברר שהוט אינם יושבים בצד וממתינים בסבלנות שיס יקטפו את כל תשומת הלב של התעשיה והתקשורת… הכרזה של הוט יצאה לפני מספר ימים שבעצם הוט משיקים כבר היום את שידורי ה-HDTV שלהם.

לפי מה שאנחנו מבינים, יש אכן לקוחות שקיבלו ממירי HD (לדוגמא, הותקן ממיר חדש שכזה רק אתמול באולם התצוגה של ט.ר. אלקטרוסטריאו בת"א). מצד שני, לקוחות רבים שניסו לברר על ממירי HD נענו בחוסר הבנה מוחלט מצד הטלפניות. סביר מאוד להניח שמדובר בהחלטה שבוצעה כמעט באופן בלעדי ושהוט כלל לא נערכו ברמה הלוגיסטית למהלך. יתכן שדבר זה נעשה בכוונה תחילה בכדי לנסות ולעשות "עוקץ ב-60 שניות" ולנסות ולהוריד מהשפעת המהלך של יס.

חשוב לציין שהבכורה בתחום ה-HD היתה בפירוש של הוט אשר השיקה שידורי HD ניסיוניים עוד במהלך 2005 (!) אך ככל הנראה לא ראתה במהלך יתרון כלכלי ולכן לא המשיכה אותו וכך נותרנו בלי שידורי HD מצד החברה עד לתקופה האחרונה.

החברה משיקה את השירות עם ממירי HD ישנים יחסית אשר נרכשו בכדי לעבוד מול ערוץ HD1 הבלגי אשר שודר בעת שידורי הניסיון. הממירים אינם ערוכים לקבל שידורים מוצפנים ולכן אפשרויות השידור של הוט מוגבלות משמעותית. כרגע אין אפשרות (ברמה החוקית לאור ההתחייבויות של החברה מול ספקי התוכן) לשדר סרטים או סדרות. ההשקה של הוט תכלול את NATIONAL GEOGRAPHIC, ערוץ VOOM וכן ערוץ SPORT HD 5. לחברה יש זכויות לשדר מאגר סרטים לא רע, אך לאור הבעיה החוקית, יתכן שערוץ סרטים/סדרות ידחה למועד מאוחר יותר.

היתרון של הוט הוא בכך שכבר מזה שנתיים יש לה במחסנים כאלף ממירי HD, ותשתית שידורים אשר הוקמה על ידי חברת NETCOM לפני מספר שנים. כאמור, ממירים אלה יכולים להיות שמישים רק לאורך זמן קצר עבור הוט, גם בגלל שניתן דרכם להקליט את התכנים בקלות, וגם בגלל שהם מבזבזים רוחב סרט יקר לחברה. השאלה היא האם התשתית של הוט מסוגלת לעמוד בכל אלה, במיוחד לאור רוחב הסרט שצריך לספק שירותי VOD, טלפוניה, ורשת אינטרנט מהירה שהושקה לאחרונה ((10M). יתכן מאוד שכל הפעולות הללו יגרמו להורדת ערוצי כבלים אנלוגיים שתופסים המון רוחב סרט לחברה.

נושא זה ישתנה רק בחודשים הקרובים, עם קבלת חבילת ממירים שהוזמנו על ידי החברה מחברת THOMSON הצרפתית. ממירים אלה יהיו מתקדמים יותר ויאפשרו לא רק הצפנה והגנה על התכנים אלא גם שימוש בקידוד יותר יעיל שיאפשר לחברה לשדר יותר ערוצים.

הצפי הוא שהוט תשיק אכן את השירות אך תספק אותו באופן מוגבל בשטח או שתחליף בחינם את הממירים לממירים החדשים לרוכשי השירות. עדיין לא ברור אם ניתן לתאם התקנות כבר כעת בחברה. הצפי למחירים של הוט הוא כ-55 ש"ח לחודש, עם דמי התקנה של 99 ש"ח, אך ללא התחייבות כלשהי.

ההערכה שלנו היא ששתי החברות באופן ראלי יתחילו בסביבות תחילת השנה להריץ את התכנים כמתוכנן. הסבירות היא שהוט תשיק באופן רציני יותר את השירות רק לאחר שתראה כיצד נוקטת יס, ולאחר שהיא תקבל כמות משמעותית של ממירים לשימוש לקוחותיה. בינתיים, לקוחות HOT HD אשר קיבלו עוד ב-2005 (בעת ההשקה הרכה הראשונית של השירות) את הממירים, יכולים להנות מהשירות החדש של הוט.

לתמונות נוספות מהאירוע לחצו כאן

להמשך הדיון בפורומים לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
19.12.2007
  
כתב: עפר לאור, צילמו: עפר לאור, מרטין סבג

1