2GO או לא 2GO, זו השאלה. תוכנת ניווט עירוני חדשה

כבר זמן רב ששוק תוכנות הניווט בישראל לא זכה לתחרות כלשהי. חברת רוגב מחשבים מציגה לנו את מה שלדבריהם הולכת ...


בטרנד מערכות הניווט שתקף את העולם בשנים האחרונות, מי שלא עולה על הרכבת בזמן, נשאר מאחור. בישראל זכינו לראות לאורך תקופה ארוכה מונופול של תוכנת ניווט כזו או אחרת כשתחרות אמיתית מעולם לא היתה.

כעת, חברת רוגב מחשבים מנסה להיכנס למשבצת הזו כחברה שתתחרה במונופול הניווט בארץ, עם תוכנת ניווט חדשה משלה המשולבת במכשירים שונים ומגוונים, החל ממחשב PND רגיל וקטן ועד למערכות מחשוב מובנות ברכב בעלות מסך LCD נשלף או מוטמעות בחלון מיוחד במראה האחורית של הנהג.

את התוכנה החדשה, 2GO, בדקנו עם מכשיר PND קטן רגיל ופשוט שמלבד תוכנת הניווט, אוצר בתוכו גם תוכנת הצגת תמונות, וידאו ומוסיקה, הכל מסודר בממשק מתכתי הלקוח ממעין משחק מחשב עתידני.

הממשק

ממשק תוכנת הניווט בגווני כחול הנוחים לעין. הכפתורים גדולים דיים ומאפשרים למשתמש לנווט בקלות בין תפריטי התוכנה. המעברים בין המסכים לעומת זאת די מעצבנים ומזכירים סגנון עריכת וידאו חתונה משנות ה 80 כשמעבר מחלון לחלון מקבל אפקט של slide שרירותי – ימינה שמאלה, למעלה או למטה. אין לנו מושג מהיכן יגיע החלון הבא.
התפריט הראשי מסודר באופן הגיוני ומוכר ודרכו ניתן להגיע לאפשרות ניווט על פי כתובת, היסטוריית ניווטים, נקודות עניין וכו´.

 

חיפוש כתובות

צורת חיפוש הכתובות בתוכנה שונה מכל תוכנת ניווט אחרת. בעוד שתוכנות אחרות מובילות את המשתמש בחיפושו אחר הכתובת ממסך למסך (מסך חיפוש עיר, מסך חיפוש רחוב ומסך מספר הבית), כאן הכל מרוכז במסך אחד. נוח מצד אחד, אבל בעייתי מהצד השני.

החברה מתגאה בכך שעל מנת לחפש כתובת מסוימת, אין צורך לכתוב את כל הכתובת ומספיק אפילו מספר אותיות בכל שדה שיטה שאמורה לתת לנו פחות לחיצות לחיפוש הכתובת המיועדת. כך למשל אם נרצה לחפש את הכתובת: רח´ האלה 24, פרדסיה, נוכל לכתוב בשדות כך – פרד… האל…, 2.., לחיצה על חיפוש הכתובת תמצא לנו את כל המקומות שיש בהם את המחרוזות אותן חיפשנו.

נשמע קל ונוח? בהחלט כן, כשאין שום בעיה. אבל בפעמים בהן התוכנה לא תמצא לנו את היעד המבוקש, לא נוכל לדעת כלל איפה טעינו. במקרה שהבאנו לדוגמא, אם היינו רושמים בטעות בשם הרחוב – "אלה" ולא "האלה", לא היינו מקבלים את התוצאה הרצויה וגם לא היינו יודעים היכן הטעות, האם מספר הבית נכון? האם שם היישוב נכון? ועכשיו צריך להתחיל לחפש שוב ולנסות אפשרויות שונות. מסורבל מעט.

מסך התוצאות לעומת זאת מתקבל ונראה טוב למדי. מצד ימין אנו רואים את כל תוצאות החיפוש כשגלילתם נעשית על ידי החלקת האצבע למעלה או למטה, בדומה לחיפוש במכשיר האייפון. מצד שמאל אנחנו נראה את המפה ממורכזת למקום עליו מצביעה התוצאה מצד ימין.
תוספת נחמדה היא שהתוכנה צובעת בירוק את כל הרחוב אותו חיפשנו, דבר המקל מעט על ההתמצאות בשטח.

למעט חיפוש כתובות, ניתן לחפש דרך התוכנה גם צמתים ברחבי הארץ, קווי אורך ורוחב ואפילו על פי מיקוד (שבבדיקה שלנו לא עבד).

ניווט

מנוע חישוב הניווט טוב למדי. לא נתקלנו בבעיות מהותיות בזמן הבדיקה והמסלולים אותם מצאה התוכנה היו הגיוניים דיים. מידי פעם חווינו קפיצות במסלול כשהסמן סבר שהוא נמצא במקום אחר ולרגע חישב את המסלול מחדש בצורה מוטעית. התוכנה הצליחה להביא אותנו בכל פעם ליעד המבוקש ולמעשה זהו המדד החשוב ביותר בתוכנת ניווט.

מסך הניווט עצמו נוח ונעים לעין. הצבעים רכים והמודולים השונים העוזרים לנו בניווט מסודרים על גבי המסך בצורה שלא תפריע בניווט עצמו. בין המודולים השונים במסך ניתן למצוא את מהירות הנסיעה שלנו, מרחק וזמן ליעד, מרחק לנקודת הציון הבאה, מד קליטה, מד סוללה, הרחוב בו אנו נמצאים והרחוב אליו אנו אמורים לפנות.

כמו כן, נוכל למצוא על גבי מסך הניווט את ההנחיה הויזואלית לפנייה הבאה שלנו לא רק כחץ סתמי על המסך, אלא כצילום מסך של הפנייה עצמה, דבר האמור להקל על ההתמצאות בשטח ולהבין את סוג הפנייה טוב יותר. ניתן להתווכח על יתרונות וחסרונות השיטה כך כשבעוד שאנו רואים ממש כיצד אמורה להיראות הפנייה הבאה, לעתים יהיה קשה להבחין באיזו פנייה מדובר אם היא לא חדה מספיק או לא ברורה דייה.

הניווט בתוכנה נוח ונעים מאוד לעין. מצאנו כי ככל הנראה השילוב בין צבעי המפה והכבישים, זווית וקירוב המפה ואופק ניווט ארוך וברור נותנים תחושה של ניווט קל ונוח והתמצאות טובה יותר במפה המוצגת. מצב ניווט לילה לעומת זאת פחות ברור ונוח. כל הכבישים צבועים בירוק זוהר ועבה וקשה להבחין בין הרחובות השונים. נמליץ גם בלילה לנווט בניווט יום.

נקודות העניין

העניין של נקודות העניין בכלל לא לעניין. נקודות העניין מטרתן לנווט את המשתמש לנקודות הקשורות במסעדות, תיירות, מקומות בילוי ועוד על פי בנק מידע הקיים בתוכנה. לצערנו החיסרון הגדול של תוכנת הניווט הוא ניהול נקודות העניין בצורה הגיונית ונוחה למשתמש.

בגרסה האחרונה שקיבלנו לבדיקה, אופן חיפוש נקודות העניין היה לוקה בחסר. כשהמשתמש ירצה לחפש נקודת עניין כלשהי, הוא יצטרך לבחור האם נקודת העניין נמצאת קרוב למיקומו הנוכחי (ברדיוס של 10 ק"מ), האם נקודת העניין נמצאת קרוב למיקום היעד (ברדיוס של 10 ק"מ) או האם נקודת העניין נמצאת בשטח המפה המוצגת על המסך (כך למשל אם אנחנו נמצאים ב ZOOM מקורב במפה, החיפוש יהיה ברדיוס קטן יותר וההיפך).

לא קיימת אופציית חיפוש נקודת עניין באופן גלובלי על כל המפה, או בכל נקודות העניין הקיימות, כך למשל אם המשתמש אינו יודע בוודאות באיזו עיר נמצא אתר התיירות – "מיני ישראל" למשל, הוא ייתקל בבעיה. ומדוע בכלל להגביל את המשתמש ל 10 ק"מ? מדוע לא יותר?

מהצד החיובי, קיימת אפשרות לחפש נקודות עניין על המסלול עצמו. האופציה הזו נוחה מאוד למי שלמשל מתכנן טיול לאילת ובדרך רוצה לעצור במסעדה או בתחנת דלק על המסלול עצמו.

לסיכום

קשה לומר שהתוכנה בשלה במאה אחוז להתחרות רצינית בשוק תוכנות הניווט. התוכנה תתאים למי שמחפש תוכנת ניווט בסיסית, ללא תכונות מיוחדות אחרות ולמי שרק מתחיל את דרכו בחיפוש אחר תוכנת ניווט. לא תמצאו כאן זום אוטומטי, בחירה בדרך מהירה או קצרה, שינויי ממשק, התראות וכו´, התוכנה עובדת כפי שמצפים ממנה ולא יותר, היא תביא אתכם ליעד וזה בעצם מה שאנחנו רוצים לקבל מתוכנת ניווט. נושא נקודות העניין אינו מטופל טוב בתוכנה ולמי שעניין זה חשוב לו, לא ימצא את הפתרון כאן, או לפחות לא בגרסה הזו אך כבר ראינו שיפורים מהותיים מגרסה לגרסה ונאמר לנו כי החברה ממשיכה לשפר את התוכנה.

חווית הניווט עצמה, מרגע שכבר בחרנו את היעד טובה ונוחה. הפרטים על המסך והצבעים תורמים לתחושת ניווט חדה וברורה.

את התוכנה ניתן להשיג היום במכשירי PND ומערכות לרכב בלבד ולא כתוכנה בפני עצמה למכשירי פוקט פיסי. מפות ישראל מעודכנות נכון ליום 31.7.07.

מחיר: כ- 1,500 ₪ למערכת ניווט ייעודית עם תוכנת GO2.

ציון: 7 מתוך 10

לאשכול תגובות לכתבה


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
09.12.2007
  
כתב: אלי חבוש

1