כרטיס VideoMate H900 – כרטיס טלויזיה/רדיו

שנים רבות שוק מחשבי המדיה סנטר היה רדום. אולם לאחר כניסת מיקרוסופט לשוק הישראלי עם הויסטה מדיה סנטר, ניתן לראות ...


חב´ Compro – המפתחת מוצרי מולטימדיה הכוללים כרטיסי לכידה אנלוגיים ודיגיטליים, פנימיים PCI/PCI-E וחיצוניים USB – נוסדה ב-1988 והתמקדה בשוק ה-OEM. בשנת 2000 חברה ל-NVIDIA ויצרה את מוצרה הראשון תחת שמה, אשר היה כרטיס גרפי בעל יכולות הקלטת שידורי טלויזיה. בהמשך, בשנת 2002 החלה מוציאה לשוק כרטיסים גרפיים, תחת המותג Video Mate, הכוללים יכולות וידאו מפותחות. החל משנת 2003 מייצרת חברת Compro כרטיסי טלויזיה אנלוגיים ודיגיטאליים, פנימיים וחיצוניים USB. בשנה שעברה החלה מייצרת כרטיסי טלויזיה הכוללים מקודדי MPEG-1/2 בחומרה על גבי הכרטיס ובכך החלה להתמודד מול כרטיסי הטלויזיה העיקריים בשוק המדיה סנטר  – כרטיסי ה-PVR של Hauppauge, AverMedia ו-כרטיסים מבוססי צ´יפ ATI.

מה קיבלנו באריזה?

קיבלנו לסקירה כרטיס טלויזיה/רדיו של חברת Compro דגם H900. הכרטיס מגיע באריזת Retail כמו כל מוצר מדף אחר וכולל חלקים רבים:

 • כרטיס טלויזיה/רדיו Low Profile (גובה נמוך).
 • Bracket Low Profile למארזים נמוכים
 • שלט, סוללות ומקלט IR (הכולל מדבקה להדבקתו על גבי המארז) המתחבר לכרטיס עצמו
 • כבל אנטנה FM חיצוני
 • כבל אודיו
 • מתאם לכבל RF
 • כבל מתח 2 פינים – חיבור ללוח האם ולכרטיס.
 • CD דרייורים להתקנה ו-CD נוספים המכילים תוכנות אחרות
 • מדריך התקנה והפעלת התוכנות המצורפות

  

כרטיס ה-H900

הכרטיס עצמו הינו כרטיס Low Profile המיועד הן למחשבים עם מארז דק והן למחשבים עם מארז רגיל. הכרטיס מגיע מורכב עם Bracket המיועד למארז רגיל אך קיים באריזה גם Bracket Low Profile למארזים דקים, אותו ניתן להרכיב בקלות על ידי פתיחת שני ברגים על גבי הכרטיס.

יש לשים לב כי הכרטיס אמנם נמוך אך גם ארוך מכרטיסי PVR אחרים כגון PVR-150 או PVR-150MCE של Hauppauge או Avermedia M785 ה"קטנטן". מימדיו דומים מאד לכרטיס ה-PVR-150 Low Profile של Hauppauge.

הכרטיס כולל טיונר טלויזיה מולטי-סיסטם אנלוגי וכן טיונר רדיו FM. פיענוח השידורים האנלוגיים וכן הקידוד ל-MPEG 1/2 נעשים על ידי צ´יפ אחד – Conexant CX23418. צ´יפ זה מתקדם יותר מהצ´יפ הקיים בכרטיסי ה-PVR150 של HAUPPAUGE ומה-Avermedia M785 המבוססים על צ´יפ ה-Conexant CX23416 וכולל מספר יתרונות:

 • אינטגרציה של פענוח השידורים האנלוגיים וקידודם בצ´יפ אחד לעומת שלושה בכרטיסים המוזכרים לעיל – הוזלת עלויות ואפשרות הקטנת מימדי הכרטיס
 • תמיכה בכל שיטות השידור בכניסת הוידאו וה-RF ותמיכה בכל שיטות שידור הקול
 • פילטרים להורדת "רעש" בוידאו
 • פילטרים מתקדמים נוספים ו-De Interlacing – פעיל רק בשיטת שידור NTSC ובכניסת ה-COMPOSITE ו/או RF.

בנוסף כולל הכרטיס 32 מ"ב של זכרון DDR (2 צ´יפים של 16 מ"ב) כ-Buffer בתהליך קידוד הוידאו/אודיו.

הכרטיס כולל כניסת אנטנה/כבלים אנלוגית, כניסת אנטנה FM, כניסה לחיבור מקלט ה-IR לשלט, כניסת 9 פין (Mini DIN) לחיבור כבל פיצול (המסופק בערכה). כבל הפיצול כולל לכניסת S-Video, Composite ושני מחברי אודיו (כניסה ויציאה) במחבר נקבה סטריאו 3.5מ"מ.

  

השלט

השלט המסופק בערכה הינו שלט יעודי לכרטיס זה, מתחבר ישירות לכרטיס ולא בחיבור USB למחשב ואינו כולל IR Blaster להעברת ערוצים בממיר. לעומת זאת כולל השלט אופציה ייחודית  – הפעלת המחשב ממצב כבוי מוחלט וכמובן כיבויו. אופציה זו מתאפשרת תודות לחיבור חיווט כפתור ההדלקה לכרטיס במקום ישירות ללוח האם ומהכרטיס עצמו לאותו חיבור בלוח האם. פתרון זה מאפשר לכרטיס עצמו ל"קצר" את שני הפינים ובכך לסמן ללוח האם כי על המחשב להידלק. פתרון זה מאפשר כמובן להמשיך ולהשתמש בכפתור הכיבוי/הדלקה של המחשב, כרגיל. כך ניתן לכבות את המחשב ללא חשש ותוכנת ההקלטה (שמסופקת עם הכרטיס – ראה הרחבה בהמשך) תוכל להדליק את המחשב בזמן לפני הקלטת התוכנית. כך ניתן לכבות כבוי פיזי מלא את המחשב ולא רק להכניסו למצב Standby שרק ממנו יכולות תוכנות המדיה סנטר להעירו לפני הקלטה.

התוכנות

הערכה כוללת מספר דיסקים של תוכנות ביניהם דרייברים להתקנה, תוכנות ייעודיות לכרטיס זה וכן תוכנות עזר של צד שלישי, אותן אנו מכירים בגרסאות שונות ממארזים אחרים של כרטיסי טלויזיה ישנים וחדשים.

התוכנות הייעודיות המגיעות בערכה כוללות תוכנת PVR המאפשרת צפייה בשידורי טלויזיה, הקלטה, הקלטה מתוזמנת תוך הפעלה אוטומטית של המחשב וכיבויו בסיום ההקלטה, Time Shifting, ניהול ערוצים ומועדפים, לוח משדרים וכן צפייה בהקלטה תוך כדי הקלטת שידור חי בצורת PIP (תמונה בתוך תמונה). יש לזכור כי הערכה אינה כוללת IR Blaster היכול להעביר ערוצים בממיר כבלים/לוויין ולכן השימוש  בתוכנת הצפייה רלוונטי לבעלי חיבור אנטנה "רגילה" (RF) או מנויי הכבלים (להקלטת שידורים אנלוגיים בלבד). לא נבדקה אפשרות קליטת נתוני לוח משדרים של ישראל – לתוכנה. תוכנת ה-PVR המסופקת מסוגלת להקליט בפורמט MPEG1/2 כאשר הקידוד נעשה בחומרה על ידי הכרטיס וכן ניתן גם להקליט ישירות ל-MPEG4 תוך קידוד בתוכנה. בנוסף לתוכנות אלו מסופקת גם תוכנת צפייה ב-DVD ותוכנת האזנה לתחנות רדיו FM דרך הכרטיס.

תוכנות צד שלישי המסופקות הן של חברת ULEAD:

 • MovieFactory DVD בגרסה 4 (מיוחדת). התוכנה משמשת ליצירת DVD ולצריבתם. מסחרית משווקת כיום גרסה 6 לתוכנה זו.
 • VideoStudio בגרסה 9 (מיוחדת DVD). התוכנה משמשת לעריכת סרטים/DVD. מסחרית משווקת כיום גרסה 11 לתוכנה זו.
 • PhotoExplorer בגרסה 8.5 (מיוחדת). התוכנה משמשת לניהול, תיקון, עריכה ושיתוף תמונות דיגיטליות. משווקת בגרסה זהה.

התקנה

התקנת הכרטיס מתחלקת להתקנת החומרה והתקנת הדרייברים ותוכנות הצפייה/עזר. התקנת החומרה, לכיבוי המחשב והכנסת הכרטיס לחריץ PCI פנוי, כוללת גם ניתוק כבל כפתור ההפעלה מלוח האם וחיבורו לכרטיס וחיבור הכבל המסופק בערכה לכרטיס וללוח האם (לאותו חיבור בו היה מחובר כפתור ההדלקה/כבוי). התהליך נשמע ארוך ומסובך אך בפועל פשוט ומלווה בהסברים מלאים בחוברת ההתקנה ובתמונות המבהירות כל שלב ושלב.

התקנת מקלט השלט פשוטה וכוללת הכנסת הפלאג לחיבור המתאים בכרטיס. השלט עצמו מגיע ללא סוללות ויש להכניס את הסוללות המסופקות בערכה לתוכו.

התקנת הדרייברים פשוטה גם היא – תחת מערכת הפעלה ויסטה אין צורך בהתקנת דרייברים מתוך ה-CD המצורף היות והמערכת מזהה, מורידה אותם אוטומטית דרך האינטרנט ומתקינה (הכרטיס מאושר לשימוש בויסטה). לאחר מספר דקות הכרטיס מותקן
. שימו לב כי מערכת ההפעלה ויסטה אינה מוזכרת כלל בחוברת ההתקנה וניתן לחשוב בטעות כי צריך להתקין דרייברים כלשהם מהדיסק המצורף – לא כך הדבר.

תחת מערכת ההפעלה XP יש להתקין, כפי שמוסבר בחוברת המצורפת, את הדרייברים המסופקים בדיסק ההתקנה. ההתקנה פשוטה וכוללת הכנסת הדיסק לכונן. תוכנת ההתקנה מופעלת אוטומטית ומתקינה את כל הדרוש – כולל התוכנות הייעודיות שמגיעות עם הכרטיס. (ניתן לבצע התקנה סלקטיבית של התוכנות).

הכרטיס נבדק ונמצא פועל בצורה מלאה וללא בעיות, תחת מערכת הפעלה ויסטה (מדיה סנטר) וכן ב-SageTV גרסה 6.2.10 .

איכות הקלטה

כדי להשוות את איכות ההקלטה מול כרטיסי ה-PVR הנפוצים כיום בשוק הישראלי (PVR-150 של חברת Hauppauge וה-M785 של חברת Aver Media) נערכות הקלטות של קאזינו רויאל והאלמנט החמישי על מנת להשוות פריימים זהים. ההקלטות נעשו תוך שימוש בויסטה מדיה סנטר באיכות גבוהה (Best) ושימוש בכניסת ה-S-Video בכרטיס. כניסה זו היא המועדפת בהקלטה מממיר חיצוני היות והיא איכותית יותר מכניסת ה-Composite.

בהשוואה מול הכרטיס PVR-150 של Hauppauge קשה מאד להבחין בשוני בין ההקלטות.

רמות הפירוט דומות מאד אך יחד עם זאת ניתן להבחין במריחה קלה ואיבוד פרטים מינימאלי הקיימים ב-H900 בסצנות בהן תנועת מצלמה מהירה.

בהשוואה לכרטיס ה-M785 של Aver Media ניתן להבחין כי קיים הבדל, אמנם קטן וכמעט לא מורגש, בין ההקלטות. הפירוט בהקלטה של ה-H900 מעט נמוך מזה של ה-M785.

ניתן לייחס זאת אולי לרמת קונטרס גבוהה יותר ב-M785. לעומת זאת, רמת ה"רעש" ב-H900 נמוכה מה-M785 – ניתן לראות זאת בבירור בקטע הטקסט המוגדל  – תודות לפילטר הורדת ה"רעש" הקיים בכרטיס.

 

סיכום ומסקנות

השאלה החשובה ביותר היא האם ה-Compro H900 מהווה אופציה ראויה לכרטיס טלויזיה/לכידה עבור מערכת  מדיה סנטר ביתית, לאור השחקנים השולטים כרגע בשוק הישראלי – Hauppauge PVR-150 ו-Aver Media M785? התשובה היא בהחלט כן והסיבות לכך ברורות:

 • הכרטיס בעל קידוד MPEG בחומרה ולכן אינו מעמיס על מעבד המחשב בזמן הקלטה – בדומה למתחרים.
 • איכות התמונה שקולה לאיכות התמונה של המתחרים בשוק, לעיתים מעט פחותה (מריחה קלה בסצנות מהירות) אך לעיתים מעט טובה יותר תודות למקודד MPEG חדש יותר .
 • תאימות למדיה סנטר XP ו-ויסטה ולתוכנות מדיה סנטר נוספות כגון SageTV.

בנוסף, הערכה המסופקת עם הכרטיס הן מבחינת חומרה, הן מבחינת תוכננה והן מבחינת הפיצ´רים המיוחדים בהחלט יכולה לספק קהל לא קטן של אנשים המעוניינים בתוספת צפייה מזדמנת בטלויזיה על גבי מסך המחשב, ללא בניית מערכת מדיה סנטר מלאה. עבור קהל זה הערכה המצורפת נותנת פתרון מלא ומושלם לצפייה, הקלטה, עריכה ואף יצירת DVD מההקלטות וצריבתם. בנוסף, כפועל יוצא מחיבור כבל ההפעלה דרך הכרטיס, אף שליטה על כיבוי והדלקת המחשב מרחוק על ידי השלט המצורף.

יש לזכור כי קהל המעוניין להשתמש בכרטיס ב-ויסטה מדיה סנטר או ב-XP מדיה סנטר, חייב לרכוש בנוסף את השלט/בלאסטר של מיקרוסופט (או תואם) כדי להפעיל את המערכת ולאפשר למערכת להעביר ערוצים בצורה אוטומטית (בשימוש בממיר חיצוני). נקודה זו יכולה להכשיל את הערכה היות והיא כוללת מרכיבים רבים מיותרים לשימוש זה (שלט, תוכנות) – עליהם משלמים. לכן רק בתמחור נכון המביא בחשבון את היתרונות ואת החסרונות, יכול הכרטיס להתברג בין הכרטיסים המובילים כיום בשוק הישראלי.

 

הכרטיס נסקר באדיבות CD-LOG

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
06.12.2007
  
כתב: אורן שפיר (oshapir), עורך: אלי חבוש

1