טרויה גרסת הבמאי

"ההפקה של הסרט בפורמט ה Blu-ray היא פשוט תאווה לעיניים, מדובר פה באחד הסרטים המרהיבים שיצא לי לראות וראיתי את ...


 

פורמט: Blu-ray

במאי: וולפגנג פיטרסון

שחקנים: בראד פיט, אריק באנה, אורלנדו בלום, שון בין ורבים וטובים אחרים.

 

תקציר העלילה

הסרט מביא למסך לקולנוע הביתי שלנו את האפוס רחב היריעה הנודע על מלחמת טרויה, כאשר העלילה מתרכזת ביוון העתיקה והסיבה המרכזית לפרוץ המלחמה הינה כרובד ראשוני, בגידתו של נסיך טרויה הצעיר פריס (אורלנדו בלום) עם מלכת ספרטה, כאשר ברקע עומד מלך ספרטה האכזר אשר למעשה מחפש לנקום על עלבונו המחפיר ומשנס את אחיו אגממנון מלך מייקניאנס, שמוצג בסרט כחולה במחלת העריצים הקשה מכולם אשר למעשה משתמש באקט הבגידה והעלבון של נסיך טרויה כלפי אחיו מלך ספרטה ומשליכו כלפי מלחמה כוללת על העיר שלעולם לא הובסה,המיתולוגיה מספרת על מלחמה עקובה מדם שנמשכה 10 שנים כאשר הגיע לקיצה באמצעות התחבולה הידועה לכולם כיום "כסוס הטרויאני" שהביא למפלתה של אימפריית טרויה.

עד כן הסיפור מוכר וברור, ברשותכם אקח אתכם צעד אחד קדימה.

הסרט הנדון יצא בהפקה מחודשת ומרהיבה כיאה לסרט בפורמט Blu-ray איכותי מהמעלה הראשונה כמו גם תוספת של חצי שעה לערך של קטעים שתרם נראו לפני כן.

ברשותכם אקח אתכם למסקנתי הכמעט סופית,שכן הסרט סוף סוף ראוי להיקרא אפוס היסטורי!

הקרן הכחולה עושה את ההבדל

ההפקה של הסרט בפורמט ה Blu-ray היא פשוט תאווה לעיניים, מדובר פה באחד הסרטים המרהיבים שיצא לי לראות וראיתי את הסרט הזה במגוון הפורמטים,כמו גם על גבי האקרנים בארץ, הסרט והחוויה שהתמונה מעבירה פשוט לוקחים את הצופה לקדמת הבמה, ונותנים תחושה של חלק מהתמונה, ניתן כבר בשניות הראשונות להבין שמדובר בהפקה מדהימה, שכן תחילתו של הסרט מתחילה בסצנת קרב מהירה ומלאת אדרנלין שבה הלוחם האגדי אכילס (בראד פיט) מגיע לקרב פנים מול פנים עם לוחם עצום מימדים, פה בדיוק הקטע שרבים ודאי זוכרים כאחת מסצנות הקרב הטובות שידענו,כמו שהורגלנו בסרט 300, מדובר פה בסצנה מדהימה רווית פרטים של קהל, אדמת חול מדברית ואוושות חרבות שמשאירה רק טעם של עוד, פה בדיוק מרגישים שכבר לא מדובר בסרט רגיל וכי הדלת אל עולם הHD לא מובילה אותך לפתח או למציאות אחרת,היא פשוט שואבת אותך פנימה כמו סופת ציקלון.

הסרט משודך כמו שציינתי לארסנל של שחקנים שחלקם נבלעים בתפקידם המינוריים וחלקם עושים את הסרט למה שהוא, כגון בראד פיט ואריק באנה שמשחק את הנסיך הקטור הלוחם האגדי של טרויה, יש לציין שגרסת הבמאי למעשה הופכת את הסרט מקצה לקצה,אומנם מדובר רק בעוד חצי שעה פלוס של תוספות, אולם שילובן בתוך העלילה כמקשה אחת למעשה יוצרים תחושה אמיתית יותר וכנה יותר, דבר שהסרט המקורי די חטא בו לעניות דעתי. ככה, בדיוק ככה, לא פחות ולא יותר, הסרט המקורי היה אמור לצאת לאקרנים, דבר שללא ספק היה מעשיר אותו בביקורות טובות הרבה יותר, ומעבר לזה יוצר הזדהות אמיתית יותר עם העלילה, אולם גם עם תוספת משמעותית וברוכה שכזו, ניתן להבחין כי הבימאי בשונה מבמאים אחרים, ניכנס לנעליים שגדולות עליו בכמה מידות ולא פעם רואים כי הסרט מאבד מזהותו לאורך כל העלילה.

בניגוד מוחלט לביקורת העלילתית, בתחום הווידיאו נעשתה פה מלאכת אומנות, הסרט שרובו ככולו צולם על נופיה המדהימים של מרוקו, למעשה מעביר תחושה לא פעם של נוף מקסים אולם מנוכר מאוד, שכן מדובר במדבריות עצמות יריעה אל מול נופיה המדהימים של יוון והעיר טרויה. קחו את כל אלו ושדכנו לצבא לוחמים עצום וסצנות קרב ארוכות וקיבלתם מתכון מנצח בשביל חווית HD מהמעלה הראשונה.

הסאונד

ואם כבר במהפך אמיתי עסקינן אז איך אפשר לשכוח את תחום הסאונד, ובכן גם בתחום הזה מדובר במהפך לא קטן, שכן הסרט מעביר תחושה לכל אורכו ללא יצא מהכלל שהפסקול הוא חלק בלתי נפרד ומשמעותי ביותר בסרט מהז´אנר הזה, שכן גם בסצנות שקטות יחסית ניתן להרגיש כל אוושה ושאון קל כדוגמת גלים שמתנפצים או לפני סצנת הקרב על החוף,כאשר הצבא הטרויאני מחליט להשכים את הצבא היווני על כל לוחמיו באמצעות כדורי קטפולטות מהולים בנפט.

כמובן שבסצנות הקרב הדבר מתבטא באופן המרשים ביותר, כאשר קולות החיצים הניתזים לעבר החיילים נשמעים כאילו הם אופפים את הצופה מכל כיווניו כמו גם קולות חיכוך החרבות וביתוק האיברים שנשמעים לא פעם במגוון וריאציות מחרידות להפליא.

לאילו מביננו שנתברכו במגבר מהדור החדש צפויה הנאה צרופה שתרם נשמע עד כה היות והסרט מגיע בפורמט PCM 5.1 שאינו דחוס לחוויית סאונד אולטימטיבית,כמו גם פסקול Dolby Digital שלא מבייש את הפירמה ונשמע מדהים לא פחות.

פורמט התמונה הינו בקידוד VC-1 וברזולוציה מקסימאלית של הפורמט 1080P.

לסרט כמו כל סרט בפורמט הנ"ל ישנו רובד נוסף של תוספות כגון פרטים שנמחקו ראיון עם הבמאי ועוד שאר ירקות. לדעתי התוספות הללו לא ממש מחדשות או מראות משהו שתרם נראה עד היום בהשוואה לגרסת ה DVD הקודמת.

סיכום

בסופו של יום מדובר בעוד אפוס היסטורי רחב מותניים שמשנס עצמו כלפי חוויה מרחיקת לכת,הן בתחום הסאונד, התמונה והעלילה שנשזרה מחדש ע"י הבמאי.

ציון מבחינת עלילה: 6

ציון מבחינת תוספות: 6

ציון מבחינת סאונד: 8.5

ציון מבחינת תמונה: 9

ציון כללי: 9

 להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


7:00
  /  
04.12.2007
  
כתב: אוהד מונטקיו, עורך: אלי חבוש

1