ביקור לילי מס.4: ערן פוגל והאורב של מישל

הודעה פרטית חדשה מערן פוגל, מ-"אודיו-פריק", בזו הנוסח: "אתה מוזמן לקפוץ אלי השבוע, יש לי Orbe+SME V לכמה ימים", עוררה ...


שוב מצאנו עצמנו משוטטים בלילה קר ואפל, בחיפוש אחר הסאונד האנלוגי המושלם, חיפוש שאינו יודע שובע.
ערן , כך מסתבר, פריק אמיתי של אנלוג וגם איש שיחה מדהים, בעל ידע עצום בנושא וגם חובב מוסיקה רציני .
ביתו של ערן ממוקם בלב הישוב השקט, אך בהתקרבנו לבית, השקט הופר ע"י צלילי ג´אז חמים כך שקל היה לאתר את מיקומו…

ובקומתו השנייה של הבית, חדר האזנה ובו ציוד רב ותקליטייה עשירה במיוחד. בעוד ערן אוחז בקבוק שתייה חריפה ומוזג לנו בכוסות אני שועט לכיוון הפטפון. הסטאפ כלל פטפון של חברת "מישל אנג´ינירינג", מסוג ORBE SE, הנחשב לפטפון הדגל של החברה, והוא ממוקם ברף העליון שלה גם מבחינת מחיר.

פטפון זה צוייד בזרוע SME, מסדרה V, אשר בתור זרוע חדשה ומשובחת, נראתה רעבה במיוחד לנגן עוד ועוד. הראש, אגב, SHELTER מסדרה 500, האח הקטן והפחות יקר של ה-900, הורכב במקומו, כיוונים אחרונים בוצעו (ויש לא מעט כיוונים אפשריים בזרוע זו), והפטפון ניזון מספק מתח איכותי ויעודי של "מישל".

לערן ראש מהסדרה הגבוהה של "קליר אודיו", אך זה סיים את חייו, וה"שלטר", מורכב באופן זמני על הזרוע המשובחת העשוייה מגנזיום.

חום רב העיד על כך שמגבר הפאוור המפלצתי של החברה הצ´כית KR, הופעל מראש, זהו מגבר כבד וגדול ובראשו שתי נורות לוהטות בעלות מימדים ענקיים שטרם ראיתי כמותן, וזהו מגבר SINGLE ENDED עתיר עוצמה, דבר שאינו טרוויאלי במגברי מנורות.

רמקולים של החברה הבריטית המצויינת LIVING VOICE, נצילים במיוחד -94 דיבי (!), 6 אוהם, חווטו בכבלי ACUSTIC ZEN, עתירי הקוטר והמשקל, ראשית בחיבור רגיל ולאחר מכן ערן החליף חיווט ל-BI WIRE כנדרש ע"י היצרן.
פרה היברידי של MODWRIGHT, חברה אמריקנית, דגם 9.0 SE, ניזון מיחידת אספקת מתח יעודית הכוללת כמובן מנורות, כשהפרה מהווה פונו-סטייג´ לכל דבר.

אינני נוהג לציין מחירים אך מדובר הסט-אפ שחוצה בקלות רבה את רף ה-100K ש"ח, אך הסאונד – מה אומר לכם – הסאונד היה אגדי! למעט ה-KR אשר ישב על ראק משלו, יתר הרכיבים הונחו על ראק של "ATACAMA", ולפטפון מייצבים כה חזקים עד כי הוא לא חש במכות המכוונות שערן נתן לראק על מנת להמחיש את יציבותו.

במשך לא פחות מ-4 שעות, שמענו אינספור תקליטים, ועולם שלם וקסום של צלילים שרק מערכת ברמה הזו יכולה להפיק, הצליל היה מאוזן ביותר, חם ומוסיקלי מאין כמוהו, במה עצומה ועמוקה, טיפול יוצא מן הכלל הן בגבוהים והן בנמוכים, מיד עדין ומדוייק, אשר במילה אחת ניתן לומר – כאן מצאתי את מה שביקשתי – את הקרבה למקדש הזהב של הסאונד האולטימטיבי!

ככל ששמענו יותר, חשתי כי המערכת כולה נמצאת ברמה כה גבוהה, אך מה שקצת עצר אותה מלהגיע לפסגה היה דוקא הראש של SHELTETR, שהוא משובח אך לא מספיק טוב בסט-אפ הזה.

הנשרים עם HOTEL CALIFORNIA, וג´נסיס עם "מוכרים את אנגליה לפי הפאונד", המחישו את הבעייה: הראש אינו מפורט ועמוק מספיק בנמוכים, וסט-אפ רוצה להרעיד את הבית ולצלול לתהומות האוקיאנוס הצלילי, אך הראש איזן ועצר אותה מלעשות זאת.

בעייה נוספת היתה – כבל ה-VDH אשר חיבר בין הפטפון להגברה, הוכח גם הוא כלא מספיק טוב ככל הנראה, לסט אפ הזה. שני אלמנטים קטנים אך קריטיים עצרו מעט את הסט אפ הזה מלהיות קרוב מאוד לרמה המושלמת לטעמי.
המשכנו עם PINK FLOYD – DARK SIDE, ומייד חשף הפטפון את העובדה, שלמרות שמדובר בהדפסה אנגלית 180 גרם, הסאונד עבר טיפול מאכזב באולפן, לצערי.

שמענו תקליט ג´אז משנת 1954, מונו, העברנו את הפרה (שכאמור משולב פונו-סטייג´), למצב מונו, ומייד הועפנו לפאב אפל בסנט-לואיס, הפטפון ייצר אווירה שאין דרך אחרת לתאר אותה אלא כמחשמלת!

הסאונד מדוייק באופן נדיר, אך איננו אנאליטי – הוא מדוייק אך אינו חוצה את הגבול לכיוון הקרירות הגרמנית, הוא נשאר חם ונעים והטונאליות הבריטית המאופקת נשמרת.

המצילות נשמעות חדות אך נעימות ומיקמו עצמן עמוק בתמונת האימג´. הנמוכים מרעידים את הרמקולים , צוללים מטה אך לא נשמעו מספיק "נכון" ( וציינתי מה לדעתו של ערן הסיבה לכך), הדינאמיות של הצליל אדירה, הרמקול גמיש מאוד – מותאם לחדר גדול, אך גם בחדר הקטן יחסית של ערן, תפקד באופן הקרוב למושלם.

איזה תענוג צרוף – לשמוע פטפון כלכך טוב כשהזרוע כוונה במשך זמן רב להגיע לרמה הגבוהה ביותר שלה, איזה צירוף מדהים! 

השקיפות העצומה של הסט-אפ הזה, בשילוב המושלם של הפטפון והזרוע, שניהם בסינרגיה מושלמת, חושפים כל דבר לטוב ולרע:  תקליט מודפס רע, המערכת תנסה אומנם להוציא ממנו את המקסימום אך הוא יישמע רע, עבודת אולפן חובבנית? רימאסטר (לא עלינו) חדש? הכל נחשף מייד!

סיבוב קפה ועוגיות, הזכיר לנו כי השעה מאוחרת…

העיניים האדומות רמזו על עייפותנו, אך הנפש רוצה עוד ועוד לשמוע , סיימנו בליזארד של קינג קרימזון, המלוטרון שהפך לסמל של ההרכב מהדהד לו בקרע, והזכרתי לעופר כי עליו לשוב לשמפחתו, וכי יום חדש כבר עומד בפתח, נפרדנו מערן בלחצת יד חמה והבטחה כי הוא מתכנן להחליף את הראש בראש אחר ונבדקת אפשרות של החלפתו בראש הג´ובילי – של אורטופון, ספינת הדגל של החברה, או ראש תואם אחר מהרמות הגבוהות ביותר – כראוי למערכת כזו – הוא ישלח לי מייד הודעה.

הדחיפות היא רבה כיוון שהפטפון אמור לעבור לבעליו המאושר בתקופה הקרובה ואכן כולי תקווה כי אספיק להאזין לו שוב.

"אל דאגה", אמר לי ערן, "אני הולך להזמין גם לי גם אחד כזה!"….

הוא ינסה גם לשפר את הכבילה של הפטפון, על מנת ליצור איזון עם הכבילה המשובחת של ACUSTIC ZEN. ואז, אולי אז – אוכל לומר כי ביקרתי במחוזות השמימיים של מקדש הסאונד האולטימטיבי!

לשרשור תגובות בפורום


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
02.12.2007
  
כתב: רועי כלב

1