דימר IR – בית נבון…

מי לא חולם על בית חכם? כולנו היינו רוצים שכל הבית יסתדר לפי לחיצת כפתור אחת. הבעיה עם בית חכם ...


מי מאיתנו לא היה רוצה בית חכם?

אתה נח רגל על רגל על הספה בסלון ורק לוחץ על כפתור בשלט וכבר מגיעה בת הזוג עם האוכל… אוקיי, זו לא בדיוק ההגדרה של בית חכם, אבל בהחלט אפשר לחלום…

בית חכם מאפשר המון "תרחישים", ומאפשר כיבוי כל האורות, או להביא את הסלון למצב "רומנטי" ואין ספור אפשרויות נוספות שתלויות ברמת החיבוריות של האביזרים שיש לכם בבית (מיזוג, תאורה, מערכות חשמל שונות, דוד, תריסים ווילונות, אביזרי שליטה מרחוק וכו´).

בית חכם דורש השקעה לא קטנה בראש ובראשונה בארון החשמל. ההשקעה הראשונית של בית חכם היא לא קטנה ולעיתים קרובות יש מגבלות שלא מאפשרות מימוש של בית חכם מלא. מי שלמשל שוכר דירה אינו יכול לממש בית חכם כלל. ליתר דיוק, הדרך הטובה ביותר לממש בית חכם הוא להכניס את החוכמה עוד בשלב התשתיות – אבל מה לגבי אלה שלא עשו זאת מראש?

במקרה שלי יש לי כמה בעיות, שאני מניח שהן די נפוצות, בנושא התאורה. לקראת ערב, האור בסלון (תאורת הלוגן של כמה מאות וואט) בהיר למדי, כך שדימר בהחלט יעזור במקרה הזה. בשביל לכבות את האור, צריך לקום, לעבור את הסלון ואת פינת האוכל ולכבות את האור ואז לחזור, בד"כ בחושך מצריים (כך צריך לראות סרטים!) בחזרה לספה. בדרך יש כמה מוקשי נעל לעבור (הבן הקטן שלי אוהב להשאיר לי הפתעות על רצפת הסלון בדמות מני מכוניות פצפוניות אך מסוכנות להפליא כאשר לא רואים שדורכים עליהם).

מרחק הליכה של 10-15 מ´ לכל כיוון לא נשמע כל כך בעייתי, אבל כאשר מנמנם עליך תינוק, זה קטלני. זה גם מעצבן שאתה סוף סוף מתיישב לראות את הסרט וצריך לעשות את הדרך הזו רק בשביל לכבות את האור.

לכן, חיפשתי מזה זמן רב דימר חכם שיעבוד עם IR ועם השלט PRONTO הלומד שלי. להפתעתי, פיליפס עצמם שנחשבים לחברה הגדולה ביותר לתאורה וגם לייצרנית פרונטו מעולם לא חשבו על האפשרות לחבר את הפרונטו למפסקי חשמל מתכנתים.

אינפרה אדום

שליטה ממרחק כזה על מפסק זה לא דבר אידאלי עם אות אינפרה אדום. IR דורש קו ראיה בין השלט למפסק. לכן, עדיף שלט RF. הבעיה היא שזה מגביל אותך לשלט שבא ביחד עם המפסק הזה. מכיוון שבמקרה שלי PRONTO הוא בעל קרן אור רחבה וחזקה במיוחד, אני יכול בקלות לפתור את הבעיה, אך חשוב להבין שבשביל ששלט IR יעבוד – חייבים קו ראיה (LINE OF SIGHT).

בעבר התפרסמו מספר מפסקים ודימרים, אך רובם עבדו על העיקרון שאם תלחצו על כפתור כלשהו בשלט לזמן ארוך המפסק יזהה זאת ויפעל בהתאם. נפלא, אתה מגביר את הווליום והאור נדלק, מזפזפ בהתלהבות בין התחנות בשלט והאור נכבה…

לכן, מבחינתי בא בחשבון או מכשיר שבא עם שלט IR משלו (שאפשר ללמוד אותו) או כזה שלומד את השלט שלי.

המתג של מקל ניתן לרכישה ONLINE, ומגיע בדרך הדואר.

בניגוד לכמה דימרים אחרים שניסיתי בעבר (אשר מותאמים בד"כ לקירות גבס, או להיות מחוץ לקיר), המתג מתאים לקיר הישראלי. המתג מגיע עם מסגרת פלסטיק ומזכיר מתג דימר רגיל שקונים בחנות החשמל.

המתג מגיע עם הסבר קצר בעברית. בשלב הראשון מזהים את הפיוז בארון החשמל שקשור למתג הספציפי ומכבים אותו.

בשלב הזה ניתן להוציא את המתג הקיים מהקיר. מתג בד"כ מקבל שני חוטים (AC 220V) ותפקידו הוא לחבר בינהם. במקרה שלי הקבלן העביר שני סטים של חוטים (BIWIRING?) דרך המתג הקיים. סביר להניח שאין צורך בשניהם, אך מכיוון שאפשרי גם להכניס את החוטים למתג של MAKEL, עשיתי זאת.

לאחר הברגת הברגים ולאחר שווידאתי שחוטי החשמל לא משוחררים, צריך היה להכניס את הדימר לחור העגול מפלסטיק שבתוך הקיר (כוס של פלסטיק). הדבר התברר כקשה מהצפוי – הכל היה מאוד קרוב מבחינת מידות ולכן הייתי צריך לסובב טיפה את המתג עד שהוא נכנס למקומו.

לאחר חיזוק הברגים ניתן היה לפתוח את המתג בארון החשמל וניתן היה לחוות שהכל תקין. לחיצה קצרה על הלחצן והאור נדלק, לחיצה נוספת והוא כבוי. לחיצה ממושכת תבצע עמעום ומאותו רגע, כאשר מדליקים את המתג, הוא ידלק במצב המעומעם שלו.

כאשר האור כבוי, למתג יש מנורת LED קטנה (בתיעוד כתוב שהיא אדומה, אך בפועל שלי הגיע בצבע כחול סימפטי יותר). במידה ואינכם מעונינים בחיווי שכזה, שימוש בפס איזולירבנד קצר בתוך המתג יסתיר את האור של ה-LED בקלות.

עד כה השקעתי בערך 2 דקות להוציא את המתג הקיים ועוד כ-5 דקות בלהכניס את המתג החדש (לא כולל צילום…).

השלט

המתג אינו מגיע עם שלט משלו, ולכן יש צורך לבחור בשלט כלשהו בכדי להשתמש בו כבסיס. לשמחתי יש לי לא מעט ציוד שכבר אינו בשימוש או שזכרו ברוך. בחרתי את אחד מהשלטים הללו. בכדי ללמד את המתג את השלט (קונספט מעט מוזר למי שרגיל ללמד שלטים לפרונטו שלי…) צריך ללחוץ 5 פעמים במהירות על המתג ובפעם החמישית להחזיק אותו לחוץ. זה נשמע פשוט אבל הצליח לי רק בניסיון השלישי (כמו שאומרים I´m all thumbs)…

לאחר שהאור על גבי המתג מהבהב פעם אחת, ניתן ללחוץ פעם אחת על הכפתור בשלט. לשם אישור, לוחצים עליו פעם שניה.

זהו, השלט נלמד והכל פעיל ועובד!

עד כה, השקעתי 10 דקות לכל היותר בפרוייקט…

בשלב הבא, הוספתי את השלט למסכי ה-PRONTO באופן כזה שאוכל בקלות לכבות את האור ולהדליקו ללא צורך לקום. זה כמובן דרש הרבה יותר זמן לביצוע (ניתן לראות את המימוש בתמונה למעלה).

תוספת חביבה ונסתרת של המתג הוא תכונת RANDOM. מצב זה מיועד להפעיל את האורות באופן רנדומלי תוך כדי הדלקה וכיבוי של האור בכל כמה דקות. המטרה היא לגרום לתחושה שיש מישהו בבית. הפעלה של אופציה זו נעשית על ידי 7 לחיצות מהירות על השלט כאשר בלחיצה האחרונה צריך להחזיק את המתג עד שהוא מהבהב.

מה המטרה? זה יכול להיות שימושי מאוד במסיבות של בני עשרה… המטרה הרשמית היא להשתמש בזה לשם הקניית התחושה שיש אנשים בבית. אני מעריך שאם גנב יראה ב-3 בבוקר שהאורות בבית עדיין מהבהבים, יש סיכוי גדול שהוא לא יקנה את הבלוף. בכל מקרה, כל הכבוד על הרעיון…

סיכום

נכון, אין לי בית חכם, אני גם לא בטוח שהייתי רוצה בית חכם. גם העלויות וגם רמת התחכום שלו מעבר לצרכים שלי. מה כבר אני צריך? לכבות את האור כשאני רואה סרט…

היתרונות:

  • קל להתקנה
  • הוראות בעברית
  • לא יקר
  • מתאים לקיר הישראלי
  • בעל יכולות לימוד לכל שלט
  • מוסיף לך כמה שניות בכל יום שבהם אתה לא עובר מנקודה א´ לנקודה ב´ רק בשביל שבנקודה ג´ יהיה לך אור או חושך…

החסרונות:

  • אין יכולת להפריד בין אור מתחזק או נחלש (שני כפתורים) כך שכשרוצים להחשיך קשה טיפה לנחש אם האור יתחזק או יחלש.
  • דורש קו ראיה בין העצלן… כלומר… המשתמש לבין המתג.
  • מפחית 2-3 קלוריות מסך הקלוריות שאדם מבזבז ביום על הליכה…

המתג מגיע כמפסק בודד או במערך גוויס של שלושה מתגים. הדימר מיועד לשימוש עם נורות רגילות והלוגן עד הספק 600W, אך לא לתאורת ניאון.

בעיני מדובר על רכישה מוצלחת מאוד, בוודאי ביחס למחיר שלה.

עלות: כ-200 ש"ח

לשרשור התגובות למאמר זה

הבדיקה נעשתה באדיבות MAKEL


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
20.11.2007
  
כתב: עפר לאור

1