שירותי HDTV של יס

 יס הכריזה על פרטי ההשקה של yesHD.כנסו למאמר בכדי לגלות מה צפוי לנו בקרוב.


חברת יס הכריזה זה כעתה על השקת yesHD, שירות HDTV אשר יושק רשמית החל מה-23/12/2007.

למי שלא יודע במה מדובר – שירות זה יכלול מספר ערוצים בהפרדה גבוהה, אשר מותאמת לצפיה במסכים דקים ברזולוציה גבוהה משמעותית ממה שניכתfן כיום.

שידורי הניסיון כיום כוללים כ-4 ערוצי ניסוי אשר כוללים ערוצי סרטים משולבים עם סדרות (כולל עיקר הסדרות הפופולריות שיס משדרים ב-SDTV, כגון עקרות בית נואשות), את ערוץ הספורט ב-HD וכן את ערוץ NATIONAL GEOGRAPHIC. הערכות בשוק הן שחבילת הערוצים תגדל משמעותית עם הוזלת תכני ה-HDTV בעולם (אשר כיום עולים כ-50% יותר מתכנים רגילים) וכן עם הוזלת הממירים אשר עדיין יקרים למדי.

הממירים של חברת ADB (ביבוא של יורוקום), הם מודל 7820, ולפי הצפי יס לא צפוייה לקחת על הממירים עלות כלשהי.

 

 הממירים מעוצבים בדומה ליס מקס – דקים וארוכים ונראים כרכיב הולם למערכת קולנוע ביתית רצינית (מכאן גם הגוון השחור הבולט).

 

הממיר נראה בתמונה למעלה כאשר עליו יושב הממיר 3100S. ניתן לראות שהממיר כולל כניסת טלפון, שתי יציאות SCART, יציאת SVIDEO (חידוש של ה-yesMAX בגירסאתו האחרונה), יציאות קומפוננט (לראשונה בישראל!), אודיו אנלוגי, וידאו קומפוזיט, יציאת HDMI (גם כאן, לראשונה בישראל), יציאות אודיו דיגיטליות (אופטי + קואקס) וכניסת רשת (לשירותי VOD עתידיים).

יציאת הקומפוננט מפתיעה מכיוון שבעבר חשבנו שלא ניתן יהיה לקבל את שירותי HD דרך קומפוננט בישראל. יס צפתה בעיות אפשריות בחיבורים למסכים מסוגים ישנים יותר ולכן הוסיפה זאת לדרישות. עם זאת, לא בטוח שכל תכני החברה יהיו זמינים דרך החיבור הזה.

עלות השרות יהיה 39.90 ש"ח לחודש לחבילת הערוצים ב-HDTV. הממיר עצמו לא יעלה כסף, מה שמרמז שהחברה מתכננת כניסה מסיבית לתחום. העלויות הללו ידרשו התחייבות של 36 חודשים + דמי התקנה של 139 ש"ח.

שידורי הניסיון כיום נעשים על בסיס עמוס 2 שהקיבולת שלו מלאה למדי. הצפי הוא שמספר ערוצי HDTV יוכל לגדול משמעותית כאשר עמוס 3 יעלה לאוויר (בקרוב מאוד).

תשומת הלב המיוחדת של יס לנושא ערוץ הספורט HD 5 היא פשוטה – בעלי מסכים דקים רבים הם חובבי ספורט ושידורי הספורט בישראל משודרים באיכות מחפירה כיום. לרוע המזל, ערוץ הספורט כיום עדיין אינו מתכונן להפקות מקומיות כלשהן, ועיקר תכניו בהתחלה יכלול תכני רכש מחו"ל (כולל שידורים חיים) ב-HDTV, כאשר תכנים ישראלים ישודרו עם UPSCALER (כלומר, יצולמו באיכות SDTV, ויעברו שיפור מלאכותי בכדי לעבור היטב את המסך). הערוץ יכלול בהמשך את ליגת האלופות, הליגה הגרמנית ואת ה-NBA ב-HD מלא.

שידורי ערוץ הספורט HD יהיו בחינם בשלושה החודשים הראשונים, כאשר הצפי הוא לעלות נוספת בהמשך בסך 14.90 ש"ח. מגוון השידורים בהתחלה יכלול את NATIONAL GEOGRAPHIC HD, ערוץ סרטים וסדרות משולב אשר יכלול סדרות שמשודרות כיום ביס כגון גיבורים, עקרות בית נואשות, העשב של השכן. סרטים שיכללו בחבילה יכללו סרטים כגון קינג קונג, שודדי הקריביים, שר מלחמה, התרסקות, ממלכת גן עדן, אני רובוט וכו´.

מספר האנשים שצופים כרגע בשידורי ה-yesHD נמוך למדי. החברה שומרת על מספר קטן של בודקים. בדיקות ה-STREAM מגלות כמה דברים מעניינים. החברה משדרת עם 8PSK (נפוץ למדי) בתדר קרוב ל-11GHZ מעמוס 2. השידורים נעשים ב-1080i ב-50HZ. היתרון של יס עבור ה-50HZ הוא הורדת נפח תקשורת של כ-16% לעומת השידורים המקבילים האמריקאים. בנוסף, השידורים נעשים בשיטת שידור חדשה: DVBS2 אשר מקנה ליס יכולת שידור תוך חיסכון של כ-30% מהתעבורה ביחס לשיטה שבשימוש כיום (DVBS רגיל). לקינוח, שיטת הקידוד החדשה: H264 מאפשרת חיסכון של בין 30-40% ברוחב הסרט ביחס ל-MPEG2 הישן.

קצב הנתונים כיום הוא כ-9Mbps. הקצב נמוך ביחס לשידורים מקבילים בארה"ב וגם באירופה, אך גבוה פי 3 מקצב הנתונים של קבצי MKV ברזולוציית 720P הנפוצים מאוד ברשת. איכות התמונה עולה על קבצים כאלה משמעותית. בהשוואה לשידורים בארה"ב ניתן להשוות את האיכות לקבצי MPEG2 בקצב של כ-15Mbps.

היתרון הגדול הטמון ב-H264 הוא איכות תמונה גבוה גם בקצבי נתונים נמוכים יותר. עיקר החסרון של קצב שידורים זה מתגלה בתנועה מהירה של המצלמה ובמעברים חדים בין סצינות. בשידורי הניסיון לא ניתן לראות בעיות של BIT STARVATION או בעיות אחרות שקשורות לכיווץ אגרסיבי מדי.

חיסרון אחד ב-H264 הוא עיכוב שידורים חיים בכ-7 שניות, אך חשוב לציין שהדבר אינו רלוונטי לשידורים מהסוג המתוכנן כעת על ידי יס. תופעה נוספת היא שמעבר לערוצים המשדרים ב-H264 לוקח הרבה יותר זמן מאשר ערוצים רגילים, ולעיתים לוקח בין 4-6 שניות מרגע המעבר ועד צפיה בתמונה.

בתמונה למעלה ניתן לראות שתפריטי המסך של יס שונו לחלוטין. הממיר פותח אפשרויות שקיפות חדשות, יכולות EPG חדשות ו-GUI תלת מימדי. התפריטים עדיין לא 100% פעילים, אולם ניתן לראות את הפוטנציאל הגלום בהם. יתרון בולט אחד הוא שימוש חכם הרבה יותר בכפתורי הצבע בתחתית השלט.

בנוסף, כמעט לכל אורך הגדרות הממיר, ניתן להמשיך ולצפות בתמונה בחלון וידאו קטן שנשמר גם כאשר עוברים בלוח השידורים, למשל.

שידורי הניסיון כיום נעשים עם תרגום עברי מלא, דבר שהיה חסר בזמנו בשידורי הניסיון של HOT HD. השלט שמגיע עם הממיר הוא של כסוף רגיל של יס, אך עם לוגו של yesHD. הצפי הוא שבשלב ההשקה, השלט יהיה בעל קודים שונים בכדי להמנע מגרימת הפרעות הדדיות עבור לקוחות שיחזיקו גם בממיר זה וביס מקס בו זמנית בסלון.

חיבורי הקומפוננט וה-HDMI צפויים לבצע UPSCALE למקורות SDTV, אך עדיין לא ברור מה תהיה איכות השידור במצב זה. כולי תקווה שניתן יהיה להעביר גם את המקור כמו שהוא (כלומר ללא UPSCALE) מה שיאפשר למסכים ולרסיברים לעשות את מרבית עבודת עיבוד התמונה.

במהלך התקופה האחרונה צפיתי במספר רב של סרטים, ואיכות התמונה מצויינת ומתחרה בהצלחה בתכנים שמקורם מחו"ל. קצב הנתונים שגרם לי חשש רב לא גרם לאיבוד פרטים נראה לעין. סרט כגון STARSHIP TROOPERS שכולל הרבה מאוד תזוזה מהירה לא הציג שום שובלים, קוביות או בעיות דומות שניתן לראות לעיתים בתכני HD שמקורם בחו"ל או שעברו עיבוד נוסף.

שידור של NATIONAL GEOGRAPHIC שכלל ניתוח מלא של כריש היה מדהים באיכותו, זה בדיוק מסוג הדברים שלא ניתן בכלל להבין אותם ב-SDTV, החוייה כאן היתה שונה לחלוטין… גם שידורי הנסיון של ערוץ TF1 הצרפתי גורמים לכל אחד להזיל ריר עם סצינות תעופה מעל אתרים תיירותיים מפורסמים (שער הנצחון למשל), ותצוגת מכוניות מדהימה.

שידורי הנסיון כוללים מדי פעם שידורים של גירסאת UPSCALE של ערוץ 10, אך אין צפי שכאשר תצא החבילה היא תכלול אפשרות זו. התקווה היא ששידרוגי התוכנה בממיר יאפשרו לו לעשות UPSCALE באיכות מספקת. בכל מקרה, המלצתנו ליס היא שלא תסתפק בכך ותאפשר לצופים שבוחרים בכך להמנע מ-UPSCALE לחלוטין עבור שידורי SDTV ולקבלם כמו שהם דרך חיבור HDMI (כלומר שידורי PAL על גבי תשתית דיגיטלית).

השידורים הסופיים צפויים לכלול כסטנדרט שידורי אודיו 5.1 (דולבי דיגיטל) וישודרו ב-16:9 בלבד.

כאמור, תכני השידורים מתחלפים, כוללים תמהיל מתחלף של שידורי ערוצים מחו"ל, שידורי UPSCALE ושידורי סדרות וסרטים לניסיון (עקרות בית נואשות, למשל). סדרות מסויימות מקבלות איכות שונה לחלוטין ב-HD. סדרה כמו DEXTER מקבל עומק שונה לחלוטין וזו חוויה שונה בעת צפיה בה ב-HDTV.

ההפתעה הגדולה, כאמור, גלומה כאן בתמחור מעניין שפרטיו המדוייקים נחשפים סוף סוף לראשונה.

יס מתכננת גם להציע את ערוץ MGM ב-HD אשר יושק בהמשך, וכאשר יתווספו עוד תכנים, צפוי פיצול בערוצים בין סרטים לסדרות.

האם ההיצע הראשוני של הערוצים מספיק בכדי לגרום לשירות להפוך להצלחה המסחררת של היס מקס? זה עדיין קשה לצפות. אין ספק שחסר מאוד היכולת לעשות PAUSE ולהקליט תכנים, יכולת שכרגע לא מעשית בגלל עלות הטכנולוגיה והממירים מסוג זה.

שיעור חדירת מסכי HD בעולם בשנת 2006 היא כ-38% מכלל משקי הבית בארה"ב, 1% באירופה, ו-14% ביפן. מחקרים אומרים שעד 2011 בארה"ב תהיה חדירה של למעלה מ-58% למסכים הללו, 10% באירופה (נראה לי נמוך) ו66% ביפן. בארה"ב כיום כ-44% מבעלי המסכים מסוג HD READY ומעלה מנויים או צופים באופן סדיר בשידורי HDTV כלשהם.

בדומה לתוצאות הסקר הלא רשמי שערכנו באתר גם בעולם מרבית צרכני ה-HD מעוניינים בראש ובראשונה בספורט. מאפייניהם הם כחובבי ספורט, סרטים וסדרות, הם צעירים, EARLY ADOPTERS והם בעשירונים העליונים (אוכלוסיה אמידה). בארה"ב מדובר על חדירה של 32% עבור משפחות עם הכנסה של 75 אלף דולר לשנה ומעלה.

בישראל אין עדיין צפי לשיעורי חדירה, יס חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם ניופאן (נציגת טושיבה) והשתיים צפוייות לשווק את השירות בנקודות המכירה לקראת תחילת השנה. אין ספק שלפנינו שנה חמה מאוד בתחום ה-HDTV בישראל.

ההשקה הרשמית צפוייה לקראת סוף השנה, ולקוחות שיזמינו את השירות דרך אתר האינטרנט של יס, תיאום ההתקנות יחל ב-23/12.

אז איזה מסך לרכוש לשירותי ה-HDTV – האם LCD או פלזמה?

לשרשור התגובות למאמר לחצו כאן

התמונות צולמו ממסכים 42PHD10 של פנסוניק ו- 40M81 של חברת סמסונג.

הפורטלים של האתר לשידורי היי דפינישן של יס ושל הוט.


14:10
  /  
20.11.2007
  
כתב: עפר לאור

1