מסך ´´37 FULL HD של PRIMEVIEW

חברת PRIMEVIEW הישראלית מוציאה סדרה חדשה של מסכי LCD על טהרת FULL HD (סדרת FHDP).עפר לאור בודק את מסך ה-37" ...


PRIMEVIEW יצאה לדרך חדשה והחלה ביצור של מסכי FULL HD ברזולוצית 1080P. בדומה למסכים האחרים שלהם, החברה עושה שימוש בפאנלי LCD מתוצרת המפעל המשותף של LG ופיליפס בקוריאה.

מבחינה חיצונית, המסכים מזכירים את העיצוב של הדור הקודם של המסכים (סדרת FHD), אך כעת המסכים עושים כעת שימוש במארז BLACK PIANO מבריק ושחור. התקשתי מעט לתפוס תמונה שמשקפת את הבוהק של הפאנל, ולכן נעזרתי בחבר עם מצלמה וציוד תאורה רציניים יותר משלי (תודה לי.קולר על העזרה!)…

לא הרגשתי שהבוהק הזה במסגרת מפריע בעת הצפיה אך הוא משדרג בהחלט את המראה של המסך.

הפאנל כיווני למדי, וממרחק צפיה קטן ניתן להבחין שצבע המסך מעט מישתנה מצד לצד (סימן לפילטרים קדמיים טיפה מיושנים). לכן חשוב שהמסך יוצג ממרחק סביר ולא מזוית קיצונית (אלא אם כן הדבר אינו מטריד אתכם.

למסך חיבורים רבים מאחור, כולל שני חיבורי SCART, חיבור SVIDEO, קומפוננט, שני חיבורי HDMI, חיבור RF (כולל DVBT) וכמובן קומפוזיט. ההבדל העיקרי בין המודלים הקודמים הוא העובדה שיש כאן שני חיבורי HDMI ולא רק אחד. באופן מוזר, את האודיו מה-HDMI שמעתי כאשר היה במצב "אנלוגי", אני מעריך שזה המקבילה של PRIMEVIEW ל-PCM.

בתחתית המסך יציאות הרמקולים ופורטים עבור סאב קטן מובנה (הפתח העגלגל בתחתית התמונה):


מדידות

בביקורת זו לא תראו מדידות וגרפים. הסיבה לכך היא לא שהמסך לא נמדד, אלא שהוא נמדד כמעט באופן זהה למסכים הקודמים ולכן אין ממש טעם להציג שוב ושוב גרפים זהים. כבעבר, מדובר על תאורה אחורית סטטית (תאורה מקסימלית 500 ניטים). גם כאן המסך בעל יחס ניגודיות גבוה למדי (נמדד על כ-1500:1). הבעיה בפאנל היתה בשחורים אפרפרים וגאמה מעט נמוך שגרמו לסצינות כהות להיות מפורטות אך לא מספיק תלת מימדיות. כמו המסכים האחרים של החברה, המסך מתאים יותר לחדר מואר מאשר לחדר חשוך.

המסך אינו מכוייל ובמיוחד במצב 1080 (בדיוק כמו אחיו, הוא בעל טמפ´ גבוהה מדי כך שהתמונה שלו כחלחלה מדי), אין לו יכולות כיול אמיתיות (כולל עוצמת צבע, למשל). ולכן מעבר לכיול CONTRAST / BRIGHTNESS אין הרבה מה לעשות. בצילום הבא צריך לדמיין את ארבעת העיגולים שכן המצלמה שלי אינה רגישה דיה בכדי להציג אותם כראוי (כאשר המסך מכוייל הם עדינים מאוד וקשה לתפוס אותם)…


שידורי טלויזיה

המבחן הקשה ביותר עבור מסכי FULL HD הם שידורי טלויזיה רגילים. שידורים כאלה דורשים עיבוד תמונה חזק ו-UPSCALER חד שיכול להמיר אות מ-576 שורות של PAL ל-1080 שורות של המסך. כמו במסכים אחרים בתחום הזה עיבוד התמונה של המסך אינו חזק דיו בשביל צפיה מקרוב במסך כזה. צפיה במקור SDTV דורשת מרחק צפיה גדול יותר, ועדיין איכות התמונה אינה מבריקה.

את המסך חיברתי לשני ממירים לניסיון – ה-ADB3100 והיס מקס. את התמונה הטובה ביותר קיבלתי עם ה-3100 בחיבור SVIDEO למסך. באופן מוזר ומעניין, חיבורי ה-SCART יצאו פחות איכותיים מ-SVIDEO וניתן היה להבחין בשיפור איכות משמעותי במעבר לזה. הצבעים היו מדוייקים יותר ולא דלפו מצידי האובייקטים (Y/C DELAY). ככל הנראה כניסת ה-SVIDEO איכותית מזו של שני חיבורי ה-SCART.

מצב NR ON הכרחי כמעט בכל כניסה. ללא מצב זה, התמונה היתה גרעינית מדי ובעלת הילת רעש עדינה שהטרידה את מנוחתי…

כמו מודלים אחרים של PRIMEVIEW אין זיהוי אוטומטי דרך חיבור SCART בין מצב 16:9 ל-4:3 (מצב AUTO לא ממש עושה הרבה). למסך אופצית 14:9 שימושית ומצב פנורמי שאינו לטעמי. אין סיבה ממשית שלא להשתמש במצב 4:3 שהוא המדוייק ביותר מבין המצבים, אך גם זה שמשתמש בהכי פחות שטח מסך אפקטיבי.


HTPC

בניגוד לאח הקטן שלו (ה-PV37 FHD שהוא רק HD READY), אין למסך יכולת לעבוד ב-NATIVE RATE. המסך תומך ב-1080P ו-1080i בתדרים הקבועים דרך חיבור HDMI, אך עם כ-5% OVERSCAN.

למען האמת יש מצב אחד שהצלחתי להגיע בו ל-NATIVE RATE מושלם וזה עם 24FPS. משום מה, כאשר עובדים ב-48HZ או 24FPS, המסך מזהה זאת ועובד ב-NATIVE RATE. ככל הנראה הדבר בא בכדי לעבוד טוב יותר עם מקורות Blu-ray, אך הדבר עדיין לא מספק כאשר מדובר על HTPC.

משמעות התוצאה הזו היא שהמסך תמיד צריך לבצע עיבוד תמונה על כל מקור וידאו, כולל מקור FULL HD. אין צורך בעיבוד כזה, וחבל שלא קיים תפריט כלשהו בכדי לבטל את ה-OVERSCAN. הייתי מצפה גם ליכולות NATIVE RATE מלאות בכדי שאפשר יהיה להשתמש במסך בתור תצוגה עבור HTPC. כרגע, חיבור כזה אינו אופטימלי ויגרום למעט מכל אחד מהפינות של המסך שלא להיות מוצגים.


נתוני הפאנל

אין דרך ממשית כיום למדוד זמן תגובה של מסך LCD, אך המסך כמעט ולא נמרח – הייתי מעריך שהוא פחות מ-8 מילישניה (ככל הנראה בסביבות 6ms). מצד שני, מסכים מהסוג הזה כיום מוצגים עם יכולות של 100 ו-120HZ שמורידים משמעותית את המריחה ומחדדים מאוד את איכות התמונה.

גם תאורה אחורית וקונטרסט דינמי יכולים להקפיץ את המסך הזה בשתי רמות קדימה. אבל הדבר המשמעותי ביותר שראיתי קשור לעיבוד תמונה בעיקר בתחום מקורות ה-SDTV (ממירי יס/הוט למשל). חיבור דרך מעבד תמונה חיצוני גרמה לשיפור משמעותי ביותר באיכות התמונה. זה רק פיתרון חלקי מכיוון שללא NATIVE RATE לא ממש ניתן לומר שזה פיתרון שהוא טכנית מושלם, אך בהתחשב בכך שמעבד כזה יקר יותר מהמסך – זה לא נראה כפיתרון סביר.


HDTV

בעת צפיה ב-HDTV התמונה משתנה לחלוטין, כאילו מדובר על מסך אחר. כמובן שאת כל הבדיקות הרצתי עם מקורות 1080i או 1080P.

הגאמה של המסך כאמור מעט נמוך ולכן התמונה פחות תלת מימדית וטיפה יותר חלבית על חשבון פירוט גבוה יותר. FILL RATIO גבוה מאפשר צפיה נוחה גם מקרוב, אך כאמור לא בזוית קהה מדי אלא מול המסך.

פצחתי כהרגלי באלמנט החמישי, לחצו על התמונה בכדי לראות את העיר העתידנית במלוא הדרה ופרטיה.

גם הפירוט בסצינת הבריחה היתה טובה, אך בחדר חשוך צפו לשחורים בהירים מדי.

 

המדים של השוטרים היו כהים (לא שחורים כפי שהם היו צריכים להיות), אך היה בהם רמת פירוט גבוהה.

אבל הסרט שבאמת היה תענוג לראות על גבי המסך הזה היה STAR WARS EP 2.

צפיה ב-STAR WARS זה תמיד תענוג, אבל המסך הזה באמת עושה לסרט כבוד. התמונה מלאה פרטים, תלת מימדית ובאמת מעוררת תיאבון ומקשה על הפסקת הצפיה. גם ממרחק צפיה קצר של מטר מהמסך התמונה היתה פשוט נפלאה.

r2d2

התמונה ב-DVD נראתה טובה, לא כמו HDTV, אך בהחלט כמה רמות מעל שידורי הטלויזיה המקומיים.

המסך תומך בוידאו DVBT, אך כידוע אין בארץ עדיין שידורים מהסוג הזה. אפשר רק לקוות לפתיחה מהירה של שידורים אלה (כמו שהאמריקאים אומרים: כתבו לקונגרס-מן שלכם…) בפורמט שיאפשר שימוש במסכים כגון זה ללא מתאמים או ממיר כלשהו.


השלט

אחת מהתלונות הקבועות שלי במסכי PRIMEVIEW הוא השימוש בשלט זול שלא מכבד את בעליו או את המסך שלו. עם מסך זה מגיע שלט בעיצוב חדש ונוח בהרבה. השלט נראה טוב מאוד ובהחלט נראה ש-PRIMEVIEW שדרגו את השלט שלהם.

השלט פונקציונלי, נוח ויפה, אך כבעבר לא מדגיש את הפונקציות החשובות. כפתור POWER אחד במקום שני כפתורים נפרדים להדלקה ולכיבוי. תיוג לא ברור בשם ARC עבור שינוי יחסי מסך (מה רע עם AR או ASPECT?!) וכפתור SOURCE אחד במקום כפתור נפרד לכל כניסה.

אין ספק שזה שידרוג משמעותי לשלט, אך כדאי לחשוב שוב או לפחות לאפשר לפתורים השונים לעשות כמה דברים (למשל לאפשר גישה מהירוה לחיבור SVIDEO או SCART או HDMI דרך כפתורי הצבע שבד"כ אינם שמישים).


סיכום

כאמור, הפאנל בעל יחס ניגודיות גבוה, אך ללא תאורה אחורית דינמית, עיבוד DYNAMIC CONTRAST ו-NATIVE RATE המסך במינוס לא קטן ביחס למותגים החזקים בשוק. גם מכשיר DVD עם מעבד תמונה טוב יתאים כאן, אך מקורות טלויזיה פחות מזהירים ודורשים פשרה במרחק צפיה. המסך בהיר ומתאים יותר לסלון בהיר על פני חדר חשוך וצפיה בשעות הלילה המאוחרות.


ציונים

עיצוב: 8.5
עומק תמונה: 7
HDTV איכות תמונה: 8.5
SDTV איכות תמונה: 7
פונקציות: 7
תאימות HTPC (מחשב סלוני): 7
קלות שימוש: 9
שלט: 8

מחיר מומלץ לצרכן: 8,900 ש"ח

המסך נבדק באדיבות היצרן: PRIMEVIEW

לשרשור התגובות בפורום לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
08.11.2007
  
כתב וצילם: עפר לאור, צילום: ירון קולר

1