שידורי הניסיון HDTV של יס

עפר לאור סוקר את הטכנולוגיה והתכנים הצפויים לנו עם פתיחת שידורי HDTV ביס עוד לפני סוף השנה.


 עדכון לגבי שידורי HDTV וההכרזה של יס על שידורי HDTV (כלומר yesHD)

כבר מזה זמן רב הצהירו בכירים בחברת yes, שהחברה מתכוונת להשיק את שירותי ה-HDTV שלה עד לסוף השנה האזרחית 2007. רחשים מעניינים נשמעו גם מטעם HOT, אשר לפני זמן מה הצהירו על כוונות דומות, אם כי ההשקה המקורית של ערוץ ה-HD שלהם (השקה שבוצעה בצורה רכה, צריך לציין), שנערך עוד בשלהי 2005 ונכשל לחלוטין השאיר טעם רע בפה הבכירים בחברה.

מדי כמה שבועות אנחנו שומעים על חתימה של yes עם ערוצים שונים, כגון נשיונל גאוגרפיק או השקה של ערוץ HD (ספורט HD 5). יש גם לא מעט גורמים בשוק שמחזיקים בארץ זכויות על תכני HD (למשל ערוץ VOOM), כך שלאט לאט נראה שמתחיל להתגבש לה מאסה קריטית של חומר עבור שירותי ה-HD.

לאחרונה קיבלו אתרים ועיתונים רבים הודעה לעיתונות מ-yes אשר מצהירה שהחברה החלה בניסויים בקרב עובדי החברה ב-HDTV. הדבר מעודד לאור החשש שההפרעות בשידורי yes שארעו לאחרונה, יגרמו לדחייה של השקת HD. אחת מהסיבות לעיכוב המתמשך בהשקה המקורית של HOT HD היתה המלחמה בצפון, שפרצה מעט לפני שהחברה תכננה להשיק שירות דומה. לאחר המלחמה, החברה גנזה את תוכניותיה להשיק את הערוץ ועד היום הוא מוגדר בגדר ניסוי.

מסלול ההשקה של כל שירות חדש ב-yes הוא קבוע. מהרגע שיס מחליטים על פיתוח שירות חדש, מתחילה חברת NDS (החברה שאחראים על ה"תוכנה" של הממירים ועל ההצפנה) בשיתוף עם yes לפתח את השירות במעבדות NDS  שבירושלים. את התוכנה מפתחת NDS, בעוד שהאלמנטים הנוספים מגיעים מבחוץ (מחברת yes עצמה, חברות הפקה שונות, חברות אינטרקטיב או מעצבים גרפים). בשלב השני, משתלב הפיתוח לתוך חומרה (ממיר) מאחד מספקי הציוד של yes (במקרה של yes HD מדובר על חברת ADB).

בשלב הזה מתחילים ניסויים פנימיים בתוך החברה. כר הניסויים הוא בדרך כלל איזור ההנדסה בבניין הראשי בכפר סבא. לאחר שלב הניסויים הראשון וכאשר שירות כלשהו הופך לריאלי, צריך כמובן שספק הציוד יספק מספיק ממירים.

במקרה של yes HD, ככל הנראה ש- ADB עדיין לא ספקה ל-yes כמות משמעותית של ממירים. על פי ההערכות בשוק הספקה ראשונית צריכה לעמוד על מספר אלפי ממירים כאלה. מגבלת מספר הממירים תגביל את מספר האנשים שיכולים לבדוק את השירות של yes HD בשלב הראשוני. השקה של כל שירות (למשל Max Movies שהושק לאחרונה) נעשית על ידי שחרורו לממירים בקרב עובדי החברה עצמם ולאחר בדיקה שלהם, משוחררת האפליקציה לקהל הרחב.

מכיוון שהאירועים בצפון לא צריכים להשפיע בצורה כלשהי על אספקת הממירים מחברת ADB, יש להניח שתאריך ההשקה של yes HD לפני סוף השנה הוא ריאלי ומעשי.

too_much_tv_490

אז מה היה לנו שם?

כפי שכתב בעבר עלי שביט, השירות יקום ויפול על תוכן.

מכיוון ש-yes מחזיקה כמות נכבדת של ערוצי סרטים וסדרות, אפשר בבטחון לומר ש-yes ישיקו שני ערוצים כאלה לכל הפחות (ערוץ לסדרות וערוץ לסרטים), ערוץ HD 5 יהיה ערוץ הספורט, ומדובר על לפחות עוד שני ערוצים חיצוניים (כנראה שניים מתוך שלושת הערוצים הבאים: ערוץ ההיסטוריה/נשיונל גאוגרפיק/ערוץ Discovery). כלומר, מדובר על השקה שתכלול בין 5-6 ערוצי תוכן מרכזיים שמזכירים במידה רבה את ההיצע שהיה בימים הראשונים של שידורי הכבלים בישראל. בהמשך, עם השקת הלויין עמוס 3, יהיה ל-yes פס רחב יותר לשדר ערוצים נוספים, כגון ערוצים מחו"ל (HD1/HD4, פרימייר גרמניה, ערוצים מצרפת ואפילו מאנגליה) אשר משדרים כיום באיזורינו.

כבר היום, השקת Max Movies, במידה וה -yesMax יהפוך פופולרי עוד יותר, יכול להחליף את ה DVD BOX, מה שיפנה עשרות ערוצים מהלויין ויאפשר לחברת yes לעשות בהם שימוש לערוצים איכותיים.

כל הערוצים הללו ישודרו ב-1080i50 דרך תשתית טכנולוגית חדשה – DVBS2 משולב עם H.264. הערוצים ככל הנראה ישדרו מהיום הראשון בדולבי דיגיטל – צליל הקפי זהה למה שקיים בנגני DVD.

yes החלה את שידוריה לפני מספר שנים בשיטת השידור הלויינית הנפוצה דאז DVBS. מאז ועד היום השתכללה הטכנולוגיה ובעולם פרץ DVBS2, שיטת קידוד מידע לוייני אשר מאפשרת 30% שיפור בקצב הנתונים המועבר דרכה. כמובן שהממירים הקיימים של yes עדיין עובדים בשיטה זו ולכן קפיצת הטכנולוגיה הגלומה ב-HDTV משמשת ל-yes בתור פלטפורמה לשנות את כל הממירים שלה לשיטה החדשה. תוך כמה שנים הדבר יאפשר לה לחסוך כמויות עצומות של רוחב סרט מהלויין ולצמצם עלויות ללא פגיעה באיכות השידור שלה. שיפור נוסף הוא H.264. בעוד שהממירים הקיימים של  yes מבוססים על טכנולוגיית MPEG-2 הותיקה, הטכנולוגיה האידאלית לשידור כיום היא שיטת H.264 המתקדמת אשר חוסכת בין 30-50%, תלוי בתוכן ואת מי שואלים, ברוחב הסרט. שילוב שתי השיטות החדשות נעשה ברחבי אירופה. החיסרון העיקרי של השיטות החדשות הן בכך שהן דורשות החלפת הממירים הזולים הקיימים בממירים יקרים ומתוחכמים יותר וב-Delay ארוך יותר מעת השידור ועד הקליטה. כבר היום בעלי ממירים דיגיטליים מקבלים כשתי שניות עיכוב בקבלת המידע ביחס למי שקולט ערוץ 2, למשל, עם אנטנה אנלוגית.

כאמור, הקפיצה הטכנולוגית מאפשרת ל-yes לשלב את כל צרכיה לשנים הקרובות לשם קבלת רווח מיידי (שירות HDTV), והן לרווח עתידי (צמצום רוחב הסרט שהיא צורכת).

מי יהנה מהשידור החדש?

כפי שנאמר, אין צפי עדיין למעבר של הערוצים המסחריים, כגון ערוץ 2 ו-10 לפלטפורמת HDTV. שינוי כזה ידרוש מהחברות ומכלל התעשיה שינויים טכניים מרחיקי לכת, כגון החלפת כל הציוד הטכני, שינוי מהותי בהפקה, בחברות ה-Post Production ואפילו בפרסומות – ולכן הצפי הוא שאנחנו לפחות עשור לפני מעבר מוחלט למדיה החדשה.

מצד שני, המעבר יתן לראשונה יתרון משמעותי לחברות yes והכבלים, במידה וישיקו שירות דומה, על פני שירותי הורדות התוכן מהאינטרנט ומעל הטלויזיה המסחרית הרגילה.

ההערכה בשוק כיום היא שיש כיום כ-15 ועד 20% חדירה של מסכים דקים בבתי האב בישראל. מרבית המסכים הללו הם זולים ואינם איכותיים במיוחד, ולכן צפיה בהם בערוצי הטלויזיה הרגילים היא לא מחזה מלבב. דווקא אותם מסכים דקים בלתי איכותיים יהיו המרוויחים הגדולים במהפכת ה-HDTV, שכן תמונת HDTV טובה יכולה לגרום לכל מסך להיראות ממש, אבל ממש, טוב.

ההערכה הנפוצה בשוק לגבי 2007 היא שמכירות CRT ירדו לכ-34% מכלל המסכים בישראל כך שמדובר על 170,000 מסכי CRT שימכרו בישראל השנה, בעוד שמסכים דקים בכל הגדלים יהפכו השנה לרוב עם 66 אחוז מהמכירות, ולמעלה מ-330 אלף מסכים דקים שימכרו בישראל. המספרים הללו עולים בכל שנה, כאשר הפריצה הגדולה נערכה השנה בעקבות הוזלת המסכים והעלמות הדרגתית של מסכי ה-CRT מהחנויות. האמונה בתעשיה היא שאנחנו לפני הקפיצה הגדולה בתחום שכן זה מקרה קלסי של "הביצה והתרנגולת". עד שאין מספיק מסכים אצל הצרכנים, לא שווה לשדר בפורמט הזה  כי לא יהיה מי שיוכל להנות מהם, ועד שאין מספיק שידורים, לא שווה לרכוש מסכים מהסוג הזה. העובדה שבעולם מפסיקים לייצר מסכי CRT רגילים והוזלת מחירי ה-LCD בעולם בהחלט הופכת את המשוואה על פניה ומאפשרת לפתוח את השידורים גם בישראל. עם פתיחת השידורים, במידה וההשקה היתה מוצלחת, יש צפי לגדילה משמעותית של רכישות מסכים דקים בתחום. הדבר בוודאי ישמח את אחד מבעלי המניות של yes, שבמקרה מהווה גם את יבואן פנסוניק בישראל – יורוקום (צפו למבצע על מסך + ממיר בטלויזיה הקרובה לביתכם…).

מכיוון שמדובר במהלך שקורה פעם בעשור (השקת שידורים לוייניים, השקת שידורי HDTV, אולי ההשקה בעשור הבא תהיה של שידורי 3D, כפי שצפויים להתחיל בקרוב ביפן), חשוב שההשקה הזו תהיה מוצלחת. חשוב שהתוכן יהיה מספק ואיכותי, שהממיר יהיה מוצלח וש -yes תגיע לבתי האב הנכונים.

בעיה ראשונה של החברה היא איך לשלב את הממיר החדש (שאינו כולל שירותי הקלטה כמו ה- yesMax) בבית שבו יש ממיר yesMax. אוכלוסית היעד זהה – שהרי בעלי מסכים דקים רבים רכשו כבר ממיר yesMax לסלון. כידוע, לעבור ממוטל להילטון זה קל מאוד, אבל הדרך חזרה קשה הרבה יותר. כאן מדובר על משוואה מסובכת בהרבה. בעלי yesMax לא יוותרו עליו כל כך בקלות בסלון, מה גם שבעתיד הנראה לעין לא מעט תכנים ישודרו אך ורק ב-SDTV. לפיכך, הצפי הוא שבעלי מסכים כאלה יבחרו להחזיק שני ממירים בסלון במקום הממיר הקיים. לא רק שהדבר משפיע לוגיסטית על חברת yes (שבעבר שמרה שכל ממיר שלה יוצמד למסך טלויזיה) אלא גם בעיות פיזיות – שלט אחד שצריך לשלוט על שני ממירים בלי להתבלבל…

אין ספק שעם השקת השירות ידרשו משתמשים רבים ממיר בעל יכולות הקלטה, זה רק עניין של זמן. ה-yesMax יעבור, במקרה, זה לחדר השנה או לחדר הילדים.

לגבי שידורי הניסיון, אין ספק שמדובר בצעד חשוב והכרחי לפני השקת השירות. הייתי מייעץ לחברת yes בהתחלה לכוון את השירות למובילי דעת קהל בעלי מסכים טובים תחילה ולוודא באופן נרחב שאיכות השידור לא רק מצויינת, אלא שהמסכים שנמכרים בארץ, רבים מהם תוצרת טורקיה וסין, תואמים באופן נרחב לשידורים שלה, שכן יש סיכוי לא רע שמסכים רבים שעדיין נמכרים בארץ אינם מיועדים לתקן האירופאי כלל. חשוב לבדוק את הנושא באופן נרחב שכן במקומות שונים בעולם יש לא מעט ניסיון בתקלות טכניות נרחבות בתחום ה-HD. באנגליה למשל, לקח לחברת Sky מספר חודשים לפתור בעיות קשות בתאימות מול סוגי מסכים שונים שלא התאימו לשירות Sky HD, או שהתאימו אך בכל זאת לא הצליחו לצפות בהם.

לשרשור התגובות של המאמר


16:20
  /  
25.10.2007
  
כתב: עפר לאור

1