PV37 – האח הצעיר בחבורה הישראלית

חברת PRIMEVIEW הישראלית היא יצרנית מסכי LCD. בעבר בדקנו שני מודלים שונים של מסכים שלה: 47 FULL HD, ו-42 HD ...


תזכורת הפרקים הקודמים… PRIMEVIEW היא חברה ישראלית שכבר מזה זמן רב משווקת ומייצרת מסכי LCD. השוק העיקרי של החברה היה עד לאחרונה השוק הממסדי והעסקי, אך החברה גם פונה ללקוחות פרטיים כיום והיצע המסכים שלה גדל והולך.

כזכור, מסך ה-42" שלנו קיבל ציונים טובים, בעוד שמסך 47" היה פחות מוצלח. המסכים מיוצרים עבור החברה בדרום קוריאה, תוך שימוש בפאנלים של חברת LG ואלקטרוניקה מפרי פיתוח ישראלי.

מסך ה-37" עדיין מסדרת ה-HD READY, כאשר רק לאחרונה הגיעו לארץ המודל FULL HD אשר גם הוא יסקר בקרוב.

מבחינה חיצונית, המסך זהה בעצם למסכי ה-42" וה-47", החברה שינתה עיצוב זה (שכאמור, לטעמי הוא פשוט מדי) בסדרת ה-FHDP (שהיא FULL HD).

המסך מגיע עם מעמד מובנה, כאשר החיבורים שלו מאחור הם זהים בעצם למודלים הקודמים:

הכפתוריםבמודל זה יש רק חיבור HDMI אחד (במודלים החדשים צפויים כבר להיות כמה כניסות HDMI). יציאה אופטית מהווה פיתרון יפה בנקודת מחיר זו.

בצד המסך יש מס' כפתורים שמאפשרים לתפעל את המסך ללא צורך בשלט.

את הבדיקה הראשונה העברתי עם YES MAX. למסך שני חיבורי SCART שנראים זהים.

עם חיבור המקס למסך, הוא אוטומטית זיהה שזו הכניסה הפעילה היחידה ומיד עבר אליה.

מעניין שאיכות התמונה היתה שונה בין שני המחברים. SCART1 התקשה יותר לעבוד עם המקס ואיכות התמונה שלו היתה פחותה. אין לי ממש הסבר לכך, יתכן שמדובר בבעיה מקומית של המסך שבדקתי – אך בפירוש היה הבדל בין שתי הכניסות לטובת SCART2.

המסך אינו מזהה אוטומטית כאשר משתנה יחס המסך בממיר יס, למרות שיש לו מצב "AUTO" ביחסי המסך שלו. לכן אין ברירה בעצם אלא לשנות את יחס המסך באופן ידני.

מצב PANORAMA הוא מצב לא לינארי שמיועד לעוות תמונה 4:3 בכדי שתיכנס בכללותה ליחס 16:9 המלבני של המסך. אין ספק שמדובר בנקודת תורפה מסויימת של המסך כי איכות ההמרה בינונית ולא התלהבתי ממנה ביחס למה למותגים גדולים יותר. יש עיוות מורגש בעת שהמצלמה שטה משמאל לימין. מצד שני, מדובר על מסך LCD ולכן אין כל חשש מצריבות שמונעות שימוש במצב 4:3 טבעי.

המעבר בין יחסי המסך השונים נעשה דרך כפתור ה-ARC ויש צורך בדפדוף בכדי להגיע לשם. גם לכניסות השונות יש כפתור אחד שמחליף בין כולם (SOURCE):

השלט עצמו פשוט למדי, עשוי פלסטיק וזהה בעצם לשלט של המודלים הקודמים.

איכות SDTV היתה סבירה, אם כי לטעמי בטווח המחיר של המסך איכות התמונה לא רעה בכלל ביחס למסכי LCD אחרים. עם זאת, המסך מציע אפשרויות מועטות מאוד בתחום עיבוד התמונה ובכדי לצפות במסך במקור כמו יס רצוי כמה מטר טווח צפיה (משהו כמו 2-2.5 מ').

מדידות

פצחתי במדידה ספקטרלית שבעצם מראה שמדובר בדיוק באותן מנורות ללא כל הבדל מהמודלים האחרים של החברה (אין צורך להציג את הגרף, הוא זהה למודלים הקודמים). בתחום גוון הצבעים, גם כאן אין הרבה הבדל, המסך מציע תאימות שקרובה מאוד ל-100% היכולת של PAL ומעט פחות יותר לזה של HDTV:

המדידות מול התקן של PAL

המדידות מול תקן HDTV

בתחום טמפ' הצבע, המצב פחות מרנין. למסך יש מספר אפשרויות אך כולן מציעות טמפרטורת צבע גבוהה בהרבה מהרצוי (המינימום שנמדד היה בסביבות 8500 מע' קלווין) – דבר שמעלה במידת מה את כחלחלות התמונה. הדבר תורם לתמונה "קרה" יותר בעיני המשתמש, וגורם לאנשים רבים לחשוב שמדובר במסך בהיר או חד יותר.

רצוי היה להוריד את טמפ' הצבע הגבוהה כל כך ולאפשר גם טמפרטורות נמוכות יותר (שמקנים למסך תחושה "חמה" וצהבהבה יותר).

ניתן לראות שהמסך רחוק מאוד ממצב מכוייל ושדיוק הצבעים משתנה מאוד לפי עוצמת האור

למסכים אין אפשרות ראלית לתקן כיול זה – פשוט אין להם מספיק פרמטרים בכדי לבצע זאת.

להסברים על הגרפים הללו נא לעבור על המאמרים הבאים: מדריך קריאת כתבות וידאו חלק א' וחלק ב'.

במדידות שערכתי למסך הוא הגיע לשחורים אפרוריים למדי, אך זה לא הפריע לו להגיע ליחס ניגודיות מפתיע של כ-1700:1. מדובר במסך שאינו בעל תאורה אחורית דינמית, עד כמה שאני מזהה, ולכן אלו נתוני הפאנל עצמו והם מרשימים מאוד. עם זאת, השחורים של המסך אפורים יותר מכפי שרצוי והמסך בהיר מאוד ויכול בקלות לפעול גם בחדרים בהירים מאוד. מסקרן לדעתי כיצד החברה תתקדם למסכים בעלי תאורה אחורית דינמית, מה שבהחלט יקפיץ את המסכים שלה קדימה. אפילו הוספת פילטר קדמי שחור יכול מאוד לשפר את חזות השחורים במסך על חשבון לבנים שגם ככה בוהקים מאוד ולמרות הבזבוז בדבר (פיזור חום גבוה יותר) זה בהחלט ראוי לבדיקה.

עקומת הגאמה של המסך נמדדה מעט נמוך (2.01, כאשר אני לרוב ממליץ על 2.2 ואפילו יותר במקרים מסויימים) והדבר תורם לפירוט יתר בתמונה, על חשבון תמונה פחות תלת מימדית ועמוקה.

אחידות המסך מצויינת ולא נצפתה עננות או "דליפות אור" שהפכו למחלה בחלק ממסכי ה-LCD שנראים לאחרונה בישראל. גם ה-FILL RATIO גבוה, כך שגם ממרחק קצר למדי מהמסך לא ניתן לראות את מבנה הפיקסלים. עם זאת, עיבוד תמונה טוב יותר ב-SDTV היה בהחלט מקפיץ את המסך קדימה מאוד.

NATIVE RATE

כהרגלי בתורה, אני בודק תמיד NATIVE RATE ומתכונן לאכזבות שמלוות אותי בבדיקה זו זה מכבר.

הפעם הופתעתי מאוד לטובה. המסך קיבל בקלות כל רזולוציה שזרקתי עליו. כאשר זיהה סיגנאל של 1366X768 הוא מיד ננעל עליו ללא צורך בכל תיקון או משחק. לחיצה על התמונה הבאה תאפשר לכם לראות שהאפור של הרקע בעצם מורכב מטורי פיקסלים אנכיים שדלוקים וכבויים לסרוגין – אחד מהבדיקות שיש בהן צורך בכדי לוודא NATIVE RATE.

ניתן לראות שאין פספוס של פיקסל, מריחה, BANDING או כל תקלה – התמונה בדיוק בדיוק כמו שהיא צריכה להיות. אם זה לא היה כל כך נדיר, זה היה ברור מעליו שכך צריכים לפעול כל המסכים שאנחנו בודקים, אך לצערי נדיר מאוד לראות את המחזה הזה.

העזתי להמשיך ולבדוק גם תאימות של תקנים עוד פחות קלים, כגון NATIVE RATE לא רק ב-60HZ אלא גם ב-50HZ הישראלי. המסך קיבל אותו ללא בעיה וללא גמגומים!

המסך אפילו הצליח לעשות את הבלתי יאומן ולקבל אותו גם ב-72HZ וב-24FPS!

מפתיע ומרגש! משמעות הדבר היא שהמסך פשוט אידאלי למחשב HTPC. במקרה כזה אפשר גם לכייל אותו (תוכנת SPYDER PRO למשל) ולהתגבר על הבעיות האחרות (כולל עיבוד תמונה). הפיקסלים במסך זה הינם ריבועיים, כך שמדובר בעצם במסך מעולה לשימוש עם HTPC.

HDTV

איכות התמונה ב-HDTV שונה לחלוטין מ-SDTV. לא רק שעיבוד התמונה הרבה יותר טוב (התקשתי לזהות את ההבדלים בין מקור שעובד במעבד חיצוני – ה-VP50PRO לבין עיבוד הפנימי במסך עבור מקור 1080i), אלא שאיכות התמונה משתפרת פלאים.

בסרט נרניה, בקטע כשהילדים נמצאים במערה בעייתי מאוד ובמסכי LCD המראות קשים בד"כ לצפיה. במסך זה לא צפיתי בבעיה מיוחדת והתמונה נותרה יפה ואמינה.

הסצינות המפורטות היו יפיפיות וללא רבב, המון פרטים, ממרחק צפיה סביר קשה לזהות שלא מדובר במסך FULL HD אלא במסך HD READY בלבד.

באלמנט החמישי, ניתן להבחין בחסרונות של המסך בתחום השחורים. סצינת ההימלטות של לילו מאבדת הרבה מהאפקטיביות שלה ואינה מפורטת דיה. ברגע שהתאורה בסצינה עולה, כך גם עולה הפירוט והעומק.

ניתן לראות שאין מספיק פירוט במדים של השוטרים, המדים בעצם אפורים למדי ולא שחורים, מה שגורם לתחושה פחות עמוקה בתמונה.

סיכום

המסך עובד טוב בהרבה ב-HDTV מאשר בטלויזיה רגילה. הוא מתאים יותר לחדר מואר וכאשר מקורות הוידאו איכותיים (DVD, HDTV, מחשב, וכו').

המסך נולד לשימוש עם HTPC, ועוד יותר למי שצריך או רוצה לעבוד עם מסך כזה כמסך שאפשר יהיה גם לעבוד איתו (עריכת מסמכים, WINDOWS וכו'). בעת שימוש במחשב, גאמה פחות חשוב (וגם ניתן לכיול בקלות רבה) כך שבעצם החסרונות של המסך מתמעטים מאוד בשימוש כזה.

יש כמובן אלטרנטיבות רבות למסך הזה עבור מי שרוצה להשתמש בו כטלויזיה בלבד. אני כלל לא בטוח שהעלות של המכשיר מספיק נמוכה בשביל להפוך אותו לכדאי ביחס למסכים דקים אחרים שמתפקדים טוב יותר עבור מקורות כגון יס והוט.

ציונים

עיצוב: 8
עומק תמונה: 7
HDTV איכות תמונה: 8
SDTV איכות תמונה: 7
פונקציות: 7
תאימות HTPC (מחשב סלוני): 9
קלות שימוש: 9
שלט: 7

מחיר מומלץ לצרכן: 6,990 ש"ח

המסך נבדק באדיבות היצרן: PRIMEVIEW

לשרשור התגובות בפורום לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
01.10.2007
  
כתב: עפר לאור

1