סיכום סקירת נגני Blu-ray

לאחרונה סקרתי שלושה נגני Blu-ray, הראשון היה קונסולת המשחקים המדוברת Sony Playstation3, אחריו הSony BDP-S1 בעל איכות התמונה הפנטסטית ואחרון ...


מבחינת מראה חיצוני – שלושת הנגנים בנויים בצורה מסיבית ובעלי חזות יוקרתית. הם ישתלבו ללא בעיה ב Rack הציוד שלכם. אומנם קונסולת ה PlayStation 3 בעלת מראה יוצא דופן וחזות לא סימטרית, אך אם תמוקם בצורה מאוזנת היא יכולה להשתלב בצורה הולמת.

Blu-ray players

חזות יפה זה לא הכל, ה Pioneer BDP-LX70 וה Sony BDP-S1 חולקים מעבד וידאו – ה EM8634L של Sigma Designs. לפיכך, הם משתמשים בפלטפורמת תוכנה דומות למדי, ניתן לראות את זה בקלות תוך כדי שימוש בנגנים. התפריטים, ההגדרות, מצבי התמונה, מהירויות ההרצה, צורה וסדר הכיתוב, נתוני ה Info המוצגים במהלך הצפיה, אפילו אופן הצגת גרסת הקושחה – הכל זהה לחלוטין בשני הנגנים.

בעקבות שימוש באותו מעבד ותוכנה, גם התקלות שהנגנים חולקים הן זהות. הרי הבעיות העיקריות שבהן נתקלתי:

  • בעיות Region – דיסקים שמסרבים לעלות בפעם הראשונה ולאחר "התעקשות" מצד המשתמש מתחילים לנגן.
  • חוסר יציבות ותמונה משובשת – נתקלתי בבעיה זו רק בנגן BDP-S1.
  • תקיעות של הנגן אשר מחייבות שליפה מהמחשמל.
  • TrickPlay איטי או לא קיים בכל הכיוונים.

ה Playstation3 חסר מעבד יחודי עבור פענוח הוידאו כמו נגני Blu-ray יעודיים, הוא מסתמך על מעבד ה Cell Broadband Engine שפותח על ידי Sony, IBM ו- Toshiba ויש לציין שהם עשו עבודה טובה למדי. לא משנה עד כמה ניסיתי להכשיל את ה Playstation3 ב TrickPlay, הוא ביצע כל פקודה באמינות ובמהירות. כל כותר Blu-ray שהוזן נטען בזריזות למכשיר והתמונה הופיעה על המסך במהירות הגבוהה ביותר לעומת שאר הנגנים. כל התקלות שפורטו למעלה, לא התקיימו כלל ב Playstation3.

כמצופה, ה Playstation3 זוכה אצלי להערכה מיוחדת לאור היציבות הגבוהה שהוא הפגין לעומת שאר נגני ה Blu-ray היעודיים שבחנתי.

Graphics: Yifat Menchik

לגבי איכות התמונה, כל הנגנים תומכים בסיגנל 1080p24. שימוש בכותר Blu-ray איכותי (ונתקלתי כבר בגרועים כמו Stealth או Crash) אשר הוקלט ב 24fps (רובם) באחד הנגנים ושילוב עם מסך FHD שתואם סיגנל שכזה, יהיה שילוב מנצח ויציג תמונה באיכות פנטסטית ללא שום פשרות.
יש לציין כי אני לא הבחנתי בהבדלים כלשהם באיכות הוידאו היוצאת מכל נגן.

קונסולת ה PlayStation3 גם זוכה בתור הנגן בעל זמני הטעינה המהירים ביותר. את מדידת הזמנים ביצעתי עם כותר זהה, Casino Royale, כאשר הכותר בתוך הכונן ואז הודלק הנגן. המדידות נערכו שלוש פעמים ובכולם נמצאו תוצאות זהות שחזרו על עצמן.

  Pioneer BDP-LX70  Sony BDP-S1 Sony Playstation3
 מרגע ההדלקה ועד להצגת הודעת טעינה  55  38 19
 מהצגת הודעת טעינה ועד להופעת התמונה  16  29 15
 סך הכל זמן בשניות  71  67 34

ניתן לראות כי ה Playstation3 מזהה כי יש לו כותר בכונן תוך 19 שניות מרגע הדלקתו, ה Pioneer BDP-LX70 מבצע את אותה פעולה רק לאחר 55 שניות, כמעט פי שלוש יותר זמן. את התמונה הראשונה מתוך הכותר אנחנו נוכל לראות לאחר 34 שניות לעומת 71 ב Pioneer BDP-LX70.

המהירות הגבוהה יותר של ה PlayStation3 באה לידי ביטוי גם בעת ניווט רגיל במהלך צפייה. הרצה קדימה/אחורה, Pause וחזרה ל Play, קפיצת פרקים, הרצה איטית בכל הכיוונים – מהירות התגובה משביעת רצון ובהחלט מהווה יתרון לעומת ה BDP-LX70 או ה BDP-S1. בנגנים אלו מצאתי את עצמי מספר פעמים חושב פעמיים לפני ביצוע פעולה כלשהי בשל איטיות הנגן לתגובה.
אין ספק, ה PlayStation3 מוביל בהרבה לעומת שני המתחרים ויש כאן עוד המון מקום לשיפור מצידם.

מחיר מומלץ לצרכן של ה Sony BDP-S1 הינו 8990 ש"ח. ה Pioneer BDP-LX70 משווק במחיר של 10900 ש"ח ואילו קונסולת ה PlayStation3 נמכרת במחיר של 4390 ש"ח (עבור השלט הייעודי לצפייה ב Blu-ray תאלצו להפרד מעוד 180 ש"ח).

מפתיע לגלות כי קונסולת ה PlayStation3, מכשיר אשר הייעוד העיקרי שלו הוא להיות בכלל קונסולת משחקים, מסוגל לנגן כותרי Blu-ray בצורה טובה הרבה יותר מנגנים יעודיים, במיוחד כאשר עלות הקונסולה הינה פחות מחצי לעומת נגנים שכאלה (בעיקר בגלל שסוני מסבסדת את המכשיר מתוך הנחה שתרכשו כמה וכמה כותרי משחקים עבורו).

אז יש לנו מחיר זול לעומת המתחרים, יציבות רבה יותר, תמיכה ב CD Audio (ה BDP-S1 חסר תמיכה כזאת)  והכי חשוב – אין כאן שום פשרה באיכות התמונה. אז למה שמישהו ירצה בכלל לרכוש נגן ייעודי מהדור הנוכחי?

המצב עלול להשתנות מקצה אל קצה בדור הממשמש ובא של נגני Blu-ray. הדור הבא של הנגנים הכחולים צפוי לצאת לאחר ה 31.10.07 (תאריך יעד שנקבע על ידי Blu-ray Disk Association ולאחריו כל הנגנים מחוייבים לתמוך ב BD-J). דור זה אמור להכיל שיפורים רבים ביציבות הנגנים וסט תכונות רחב יותר, כגון מחברי אתרנט עבור הפעלת אפשרויות אינטרקטיביות בכותרים מתאימים וזכרון פנימי רחב יותר עבור הורדת תוכן מהרשת.

נדמה כאילו דור נגני ה Blu-ray היעודיים הנוכחים סובלים ממחלות ילדות. תקלות ובעיות כגון: חוסר יציבות, הודעות שגיאה שונות ומהירות תגובה נמוכה אינן יכולות להתקבל בהבנה אצל ציבור הרוכשים. לאחר הוצאה של 9K ש"ח ומעלה על נגן שאמור להיות העילית של הנגנים בטכנולוגית ה Blu-ray בארץ (ל Pioneer BDP-LX70 ול Sony BDP-S1 כבר יצאו מחליפים בחו"ל), קיימת ציפייה לנגן בעל מהירות תגובה מהירה ולכל הפחות – יציב.

יש לזכור כי טכנולוגיה זו חדשה ומסובכת בהרבה מהפורמטי הוידאו הקודמים שהכרנו ולכן הקושי הרב שמגלות חברות הענק בפיתוח נגנים יציבים.

למי שמתכנן להתחיל להנות החל מהיום מכותרי Blu-ray ולא חושש להכניס קונסולת משחקים לסלון, קונסולת ה PlayStation3 הינה בחירה נבונה אשר לא תאכזב.

לשרשור התגובות בפורומים נא ללחוץ כאן


7:00
  /  
12.09.2007
  
כתב: זיו רוזנפלד

1