סקירת מקלדות אלחוטיות ל-HTPC

בארץ קיימים כיום מספר דגמי מקלדות אלחוטיות או אינפרא-אדום הכוללות שליטה על הסמן בעזרת כדור עקיבה, Joy Stick, לחצני חיצים ...


התחדשתם במערכת HTPC, מזל טוב, אתם שולטים עליה עם השלט והכול עובד מצוין. אבל אז מגיע הרגע שאתם רוצים לעשות עוד, למשל לטפל במערכת או לגלוש באינטרנט תוך כדי ישיבה על הכורסא בסלון. כמובן שאין בעיה היות ויש לכם HTPC אבל…משהו חסר – המקלדת והעכבר. היות ואינכם רוצים להפוך את הסלון לחדר עבודה ולהשתמש בעכבר לא בא בחשבון כשיושבים על הכורסא, הפתרון הוא כמובן מקלדת אלחוטית הכוללת אפשרות לשליטה על הסמן.
קבלנו לבדיקה שלש מקלדות אלחוטיות של חברת IONE מסדרת Scorpius. שלוש המקלדות מיועדות להחליף הן את המקלדת והן את העכבר – והכול במכשיר אחד.

התרשמות ראשונה וסקירה כללית

שלשת המקלדות הגיעו במארזי מכירה (Retail Box). בכל מארז מצאנו את כל החלקים הרלוונטיים – מקלדת, מקלט אלחוטי בחיבור USB, סוללות (רגילות או נטענות לפי הדגם), כבל טעינה USB (לפי הדגם) וכן חוברת הדרכה המסבירה את אופן ההרכבה, החיבור וההתקנה של המקלדות.

הערה: שלשת המקלדות שסופקו לא כללו חריטת אותיות בעברית על גבי המקשים אולם נמסר מהיבואן כי המקלדות שימכרו יכללו חריטת אותיות בעברית במחיר המקלדת עצמה – ללא תוספת.

Scorpius-N2T
מקלדת הכוללת פד נומרי בנוסף לאזור המרכזי הרגיל ולכן הרחבה מבין השלוש. בנוסף כוללת המקלדת כדור עקיבה (Track Ball) מימין, שני כפתורי "עכבר" ימין ושמאל ושורת כפתורי מדיה לאורך המקלדת השולטים על עוצמת הקול, כפתורי שליטה על ניגון מדיה.

המקלדת כוללת מקשים בגודל מלא מלבד שורת מקשי ה-F בחצי הגובה ומקשי החיצים למעלה/למטה בחצי הרוחב. גודלה מינימאלי עם שוליים קטנים מסביב למקשים עצמם. עובייה קטן מאד במרכזה וגדל משמעותית בחלק האחורי שמהווה את בית הסוללות וגדל מעט בחזית. חתך המקלדת יוצר זווית נטייה נוחה להקלדה. למרות 4 רגליות גומי לייצוב/ומניעת החלקה המקלדת "רקדה" מעט על השולחן – בא לידי ביטוי בהקלדה על המקשים בחלקה התחתון/ימני של המקלדת. בנוסף, כאשר מחזיקים את המקלדת בידיים ישנה מידה מסוימת של גמישות, "קרקושים" וחריקות בעיקר כאשר לוחצים על החלק העליון של המקלדת. הדבר נובע – ככל הנראה – מחיבור החלק העליון לבסיס בלחיצה בלבד וללא ברגים.
התחושה הכללית היא של מקלדת פונקציונאלית, בעלת עיצוב פשוט אך אסטטי לעיין אך עם פלסטיקה באיכות בינונית בלבד. צרם במיוחד גימור פינות הפלסטיק שבמקומות מסוימים היה מעט חד/לא מעובד.

כדור העקיבה זז בקלילות ולא הפרעה. יש לציין כי מנגנון חישת התנועה הינו אופטי – בדומה לעכבר אופטי רגיל – ולא מכני מה שתורם לדיוק ואורח חיים ארוך יותר למנגנון. כדורי עקיבה המבוססים על מנגנון חישה מכאני נוטים ל"היסתם" מהר מאד מהשומן הנמצא על גבי האצבעות המפעילות את הכדור ולאבד דיוק.
כפתורי ה"עכבר" נוחים ללחיצה ומקבלים מהן משוב נעים ונכון. כך גם כפתורי השליטה בניגון מדיה (מעט קטנים יותר מכפתורי העכבר).

למרות ההתרשמות החיובית מהמקלדת, תחושת ההקלדה עצמה קלקלה מעט: אורך הלחיצה – כ 3 מ"מ – מעט קצר ממקלדות שולחניות רגילות אך בהחלט מקביל למקלדות דקות ומקלדות של מחשבים ניידים, אך התחושה בלחיצה אינה נעימה – בסוף הלחיצה נעצרת האצבע בצורה חדה ולא ברכות אופיינית למקלדות אחרות.

בשונה מה-Scorpius-P20 שתי המקלדות הנוספות בסקירה לא כוללות את הפד הנומרי ולכן קטנות יותר ומתאימות יותר כמקלדת ניידת – לשימוש תוך כדי ישיבה על כורסא בסלון ו/או ע"י החזקתן ושימוש בהן בשתי הידיים בלבד ללא מצע להנחתן.

Scorpius-P20MT
בדומה למקלדת הקודמת שהוצגה, כוללת מקלדת זו כדור עקיבה אופטי (זהה לכדור העקיבה במקלדת הקודמת), שני כפתורי עכבר גדולים, שתי שורות כפתורי שליטה בניגון מדיה, שלשה לדים, שקע לכבל טעינת הסוללות (דרך שקע USB) וכפתור כיבוי/הדלקה.

סידור המקשים, מלבד הפד הנומרי החסר והצרת כפתורי הניווט וה-Home, PgUp, PgDn, End, זהה למקלדת הקודמת אולם מבנה המארז עצמו שונה. עובי המקלדת דק מאד בשני השלישים הקדמיים ועבה יותר בחלקה האחורי המכיל את בית הסוללות והחתך מלבני יותר ופחות מעוגל. מבנה זה יוצר זווית הקלדת נוחה כאשר המקלדת מונחת על גבי השולחן ועוזרת גם לאחיזתה בשתי הידיים. לעומת קודמתה למקלדת זו רק שתי רגליות גומי בחלקה הקדמי ובליטות פלסטיק בחלקה העליון – מה שגורם למעט החלקה על גבי משטח השולחן תוך כדי הקלדה, אך לעומת זאת תכנון טוב יותר בחיבור החלקים כולל שימוש בבורגי חיבור יוצרים מקלדת קשיחה שאינה חורקת כאשר אוחזים ומשתמשים בה. תכנון זה גם יוצר תחושת איכות טובה יותר ואינו חושף ויזואלית ותחושתית פגמים מועטים הקיימים בגימור.

 

כפתורי העכבר גדולים ונוחים ללחיצה אך קול ה"קליק" הנוצר עם הלחיצה ועזיבת הכפתור מעט חזק לטעמנו ויכול לפגום בחוויית השימוש ואף להפריע בסביבה שקטה. כפתורי המדיה לעומתם קטנים יותר, עשויים מחומר פלסטי רך יותר ולכן גם שקטים הרבה יותר.
מקלדת זו כוללת פד נומרי וירטואלי – על חלק מהמקשים רשומים בנוסף לאותיות/מספרים הרגילים, מספרים נוספים וכן סימנים האופייניים לפד הנומרי. הגישה אליהם על ידי לחיצה על מקש Fn המפעיל את הפד הנומרי הוירטואלית – תוך הדלקת נורת חיווי על גבי המקלדת. לסיום ולביטול הפד הנומרי הוירטואלי יש ללחוץ שוב על מקש Fn.
מקלדת זו, בשונה מהאחרות, מגיעה עם סוללות נטענות וכן כבל USB לטעינה ישירות מהמחשב ללא צורך לחבור למקור מתח חיצוני.


Scorpius-P20
מקלדת זו זהה בגודלה ל-Scorpius P20MT אולם חסרה את כפתורי המדיה המאפשרים גישה ישירה לניגון/הפסקה, עוצמת קול וכיו"ב. בנוסף, במקום כדור עקיבה כוללת מקלדת זו Joy Stick לשליטה על הסמן.

יתר המאפיינים זהים לאלו של ה- Scorpius P20MT- מבניה, גודל, סידור מקשים וכיו"ב.. אולם מקלדת זו אינה מגיעה עם סוללות נטענות ואינה כוללת חיבור להטענה בעזרת כבל USB. כמו כן מקלדת זו אינה מגיעה עם כפתור כיבוי/הדלקה.

 

התקנה

התקנת המקלדות אינה מצריכה פעולות מיוחדות – רק לחבר את המקלט לחיבור USB פנוי, לחכות להתקנת המקלט על ידי מערכת ההפעלה, ללא צורך בדרייורים חיצוניים וליהנות (נבדק ב-Windows XP ו-Vista). המקלדות מגיעות מסונכרנות למקלט מהמפעל ולכן אין צורך בסנכרון בהפעלה הראשונית. במידה ויש הפרעה בקליטה או שהקשר משובש, ניתן על ידי לחיצה על כפתור ה-Connect הנמצא על המקלט ותוך 8 שניות לחיצה על כפתור ה-Connect שעל גבי המקלדת לסנכרן אותן מחדש לערוץ אחר.

שימוש

שלש המקלדות עובדות בתדר של 2.4GHz המאפשר עבודה ממרחק רב (עד כ-10 מטר עם קו ראיה) , דרך קירות (במרחק קטן יותר) וללא הפרעות ממכשירי חשמל אחרים וכוללות 8 ערוצים שונים כדי למנוע הפרעה ממכשירים אחרים ואף ממקלדות אחרות בבית או אצל השכנים. המקלדת מגיבה ללא עיקוב, השליטה בסמן העכבר עם כדור העקיבה מדויקת ומהירה.
ה-Scorpius MT הכוללת Joy Stick במקום כדור העקיבה מציעה חוויית שליטה שונה לחלוטין על הסמן. הזזת ה-Joy Stick מתאפשרת לכל כיוון 360 מעלות וגורמת לסמן לזוז לאותו הכיוון (ולא רק ל-4 או 8 כיוונים) במהירות קבועה. בנוסף ככל שמזיזים את ה-Joy Stick יותר רחוק מהמרכז כך זז הסמן במהירות גדולה יותר. ה-Joy Stick נעים מאד לשימוש, הוא קפיצי – מתמרכז – וחלקו העליון עשוי גומי רך ומאפשר שליטה טובה ונעימה.

סיכום

בארץ קיימים כיום מספר דגמי מקלדות אלחוטיות או אינפרא-אדום הכוללות שליטה על הסמן בעזרת כדור עקיבה, Joy Stick, לחצני חיצים או פד נגיעה – כגון מקלדת המדיה של מיקרוסופט או של לוג'יטק – אולם הן מחירם הגבוהה והן גודלם מרתיע את רוב משתמשי ה-HTPC מלרכוש אותם. המקלדות של חברת IONE עונות על דרישות השליטה על מערכת HTPC, קטנות מספיק כדי להסתירן במגירה קטנה בשולחן הסלון כאשר לא בשימוש ונוחות מספיק כדי לשלוט בעזרתן על הסמן, לכתוב איתן טקסטים לא ארוכים ולגלוש בעזרתן באינטרנט.מחירם הנוח כ-350 ₪ (המחיר שנמסר ע"י היבואן) מאפשר רכישתן ללא התלבטויות מיותרות.

אז איזו מקלדת מהשלוש מתאימה למערכת HTPC? שלש המקלדות יעשו את העבודה בצורה טובה כאשר כל אחד צריך להחליט מה חשוב לו יותר. אם גודל המקלדת הוא המאפיין החשוב אזי שתי המקלדות הקטנות יותר הן המתאימות יותר. אם כדור העקיבה הוא הדרך הנוחה יותר לשליטה על הסמן, אזי המקלדת עם ה-Joy Stick אינה באה בחשבון ואם ה-Joy Stick הוא האביזר החסר לנו כדי לשחק משחקים בסלון – הבחירה די ברורה.

לדעתנו, ה-Scorpius -P20MT היא המקלדת המתאימה ביותר משלושתן לשליטה על מערכת ה-HTPC – היא הקטנה ביותר, כוללת כפתורי מדיה המאפשרים שליטה מוחלטת במערכת ללא צורך בשלט נוסף והיא כוללת כדור עקיבה שהוא הנוח ביותר לדעתנו לשליטה על הסמן.

המקלדות נבדקו באדיבות חברת Xionite.

להמשך דיון בנושא הסקירה לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
02.09.2007
  
כתב: אורן שפיר (oshapir), ערך: דרור אנגל (droren)

1