נגן אודיו נייד : MPIO FY800

 כל מי שמכיר אותי יודע שהאהבה שלי לגד'טים אינה יודעת שובע.אני הראשון שאני מכיר שרכש נגן MP3 (למי שזוכר, RIO ...


ה-FY800 הוא נגן שמזכיר מאוד בעיצוב שלו את ה-iPod NANO, אם כי הוא נראה פחות יוקרתי ממנו (והוא אכן הרבה יותר זול).

 

המכשיר שחור ומבריק בחלקו העליום, כאשר הלוגו של MPIO (קשה להראות זאת בתמונות) הוא סוג של הולוגרמה צבעונית. המסך שלו הוא מסך LCD עם תאורת LED BACKLIGHT לבנה. את התפעול של המכשיר עושים דרך עיגול שליטה שמזכיר את העיצוב של ה-iPod אך עובד על לחיצות ולא על סיבוב. לחיצה על מרכזו של העיגול בוחר אופציות שונות. בצידי העיגול שני כפתורים, האחד להדלקה/כיבוי/ניגון/עצירה והשני לפעולות מיוחדות. כפתור אחרון משמש להקלטת אודיו.

בצידו האחד של המכשיר מפסק HOLD קטן ובצידו השני חיבור mini-USB מהיר ומיקרופון. בראש המכשיר דלת קטנה ועם לחץ פיזי מתון ניתן להסיט אותה הצידה ולהכניס פנימה כרטיס SD.

המודל שקיבלתי כלל 1G זיכרון פנימי, ובתוספת של כרטיס SD 2G שהיה לי בנמצא, היה לי 3G של תוכן זמין.

אחוריו של המכשיר עשויים פלסטיק (כנראה כזה שכולל מתכת כלשהי) אך הוא מרגיש עמיד למדי אם כי פחות אטרקטיבי וללא הסקס אפיל המיוחד שיש לנגנים של אפל.

למכשיר רצועת גומי אפשרית שניתן לחבר לצידו, בדומה לטלפון סלולרי, ואשר מסופקת ומתאימה ללבישה סביב הצוואר.

לעומת זאת, המכשיר אטרקטיבי ונוח מנגן ה-MP3 הנוכחי שלי (נגן שנראה כמו DISK ON KEY מתוצרת סמסונג). חיסרון בולט אחד של הנגן של MPIO לעומת הנגן של סמסונג הוא בכך שיש צורך בכבל USB ל- miniUSB בכדי לחברו למחשב. המכשיר גדול יותר פיזית מהנגן השני שלי, אך עוביו כמחצית מהנגן של סמסנוג (כ-9.8 מ"מ).

היתרונות, לעומת זאת רבים… למכשיר יש תמיכה בשני פרוטוקולים -MSP ו-MTP. פרוטוקול MTP עובד מול מחשבי WINDOWS XP ומעלה בצורה כזו שהמחשב (או ליתר דיוק WINDOWS MEDIA PLAYER) מזהה אותם כנגנים ניידים. ניתן לתכנת את WINDOWS MEDIA PLAYER לסנכרן ספריות מסויימות עם הנגן ובכך להקל על המעבר בין המכשיר למחשב.

אופציה שניה, עדיפה מבחינתי, היא השימוש ב-MSP (כלומר MASS STORAGE PROTOCOL) אשר בעצם הופך את המכשיר ל-DISK ON KEY וכן לקורא וכותב SD. למעבר בין המצבים יש ללחוץ לחיצה קצרה על כפתור M שבצד ימין של המכשיר.

כאמור, המסך שלו הוא LCD עם WHITE LED BACKGROUND. בתאורה סביבתית חזקה יש קושי לעיתים לקרוא את תצוגת המכשיר, אך בסופו של דבר היא עדיין קריאה (מה שלא נכון לגבי מכשירים רבים אחרים שהם לחלוטין לא קריאים בתנאי אור חזקים). בהשוואה לנגן של סמסונג, יש יתרון קל לסמסונג, אך מצד שני כמות המידע שמציג נגן ה-MPIO גדולה בהרבה.

התפריטים קלים לשימוש וניתן בקלות ללמוד את תפעול המכשיר. המכשיר טוען שהוא כולל תמיכה בעברית אך כאשר ניסיתי את קבצי המוזיקה בעברית שלי (פוגי בפיתה, כמובן…) הטקסט היה לא קריא ולא ניתן היה להבין את שמות הקבצים.

שני הנגנים לוקחים זמן זהה כמעט לטעינה – כחצי שעה למחצית הבטריה וכשעתיים לטעינה מלאה. הטעינה נעשית תוך כדי סינכרון או חיבור למחשב, כך שאין צורך במטען.

את בדיקת המוזיקה ערכתי עם אוזניות SHURE E210. אסתייג ואומר שאיני אודיופיל, אך אני בהחלט שומע את ההבדלים בין אודיו שהוא LOSSLESS למשל לקובץ MP3, כולל כזה של 224Kbps…

מרבית התכנים שבדקתי היו ב-VBR או ב-320Kbps (תלוי באיכות המקור ובסוג המוזיקה).

פצחתי בבדיקה עם OK COMPUTER. בשלב זה רציתי גם לבדוק אם יש הבדל בין שני הנגנים מבחינת איכות סאונד לשם כך שני הנגנים החלו בו זמנית לנגן את האלבום ועם שני מעריכי כבלי סטריאו זהים לא ידעתי מדי מחובר כל אחד מהנגנים. החיסרון של מבחן A-B מסוג זה הוא שלא ניתן לדעת אם הניחוש שלך נכון או לא… כאשר הגעתי לקטע שחשבתי שאני שומע הבדל חזרתי בשני הנגנים לאותו מקום וניסיתי שוב את ההשוואה. גם בנגן השני קיבלתי תוצאות זהות. כלומר, לא יכולתי בשום שלב של המבחן לזהות באיזה אחד משני הנגנים אני משתמש (בשני הנגנים השתמשתי ב-NORMAL EQ שטוח לחלוטין).

לפני תחילת הבדיקה התרוקן הבית מאנשים ויכולתי להאזין למוזיקה בשקט ובשלווה לא אופייניים לחופשת הקיץ הזו.

את AIRBAG צלחתי עם דפיקות לב. השילוב של באסים וקולו המהפנט של תום יורק יכול לשגע כל אחד, כולל אוהב רוק כבד שכמותי. כשהגעתי ל KARMA POLICE (מוקדש לקארמות של מרטין) היו לי כבר דמעות בעיניים וסכין גילוח ביד. אוקיי, צריך לעבור בדחיפות למשהו טיפה יותר מאושר.

עברתי ל-APOCALYPTICA (הלהקה והדיסק מ-2005). פצחתי בשיר FAREWELL. הלהקה שמשתמשת ב-4 צ'לו בכדי להפיק צלילים שנועדו לגרום למלאכים בשמיים לנענע את שערם הארוך קדימה ואחורה לפי קצב התופים (שרק בשנים האחרונות מבוצעים על ידי תופים קיימים, קודם לכן הם היו מבוצעים על ידי אחד מחברי הלהקה על גבי הצ'לו שלו). FAREWELL מעט שונה מהרפרטואר הרגיל של הלהקה והוא קטע של מוזיקה קלסית. אני משייך כאמור את הסאונד העמוק דווקא לאוזניות המוצלחות (אם כי טעמי באוזניות השתפר מאז רכישתם ואני כבר זומם על אוזניות טובות/יקרות יותר).

קינחתי עם הצעד ה-13 של A PERFECT CIRCLE. אחחח, החיים כל כך נפלאים כשכל מה שיש לך זה מוזיקה בראש.

ציונים:

איכות צליל: 8 (בכל זאת, זה עדיין מכשיר נייד)
עיצוב: 8
זמן בטריה: 9
תפריטים: 9
קלות שימוש: 8

המכשיר נבדק באדיבות MPIO

תודה מיוחדת לישי מ-MPIO

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
16.08.2007
  
כתב: עפר לאור

1