נגן Blu-ray: Sony BDP-S1

ביוני השנה הושק באירופה נגן ה Blu-ray הייעודי הראשון מבית Sony -  ה BDP-S1E המדובר.לאחר מספר ימים, הוא מגיע למעבדות ...


הדגם שהתקבל לסקירה הינו ה BDP-S1, אשר הינו הדגם האמריקאי של הנגן. ממצאי הסקירה יהיו מעשית זהים לדגם האירופאי שימכר בארץ, ה BDP-S1E. ההבדלים בין שני הדגמים באים לידי ביטוי רק ב Region שלהם.

דגם ה BDP-S1 הוא הדגם הבכיר של Sony בנגני ה Blu-ray, מתחתיו נמצאים ה BDP-300 ו BDP-301, שניהם נמכרים במחירים יותר זולים ומהווים גרסה מצומצמת יותר מבחינת חומרה של אחיהם הגדול.

מראה חיצוני
ה BDP-S1 (ייקרא בקיצור S1 בסקירה זו עבור נוחות) הינו נגן איתן ומסיבי. משקל של 7.5 קילוגרמים וגובה של 106 מילימטרים עושים אותו הרבה יותר רציני למראה מאשר כל נגני ה DVD שהתרגלנו אליהם לאחרונה, אשר מגיעים בגובה של ארבעה סנטימטרים ומשקל של פחות מאחד קילוגרם.

Sony BDP-S1

הפאנל הקידמי מחולק לשניים, החלק התחתון מצופה פלקסיגלס (זכוכית פלסטיק) בצבע שחור-כחול כהה ומאחוריו תצוגת ה lcd ונוריות החיווי השונות. בחלק העליון של הפאנל נוכל למצוא 5 כפתורים סטנדרטים: Play, Pause, Stop, Track Forward/back. בשני הצדדים החיצוניים העליונים של הפאנל ניתן למצוא כפתור On/Off ו Eject עבור ה Tray אשר מוארים בצבע לבן רך. המראה החיצוני של ה S1 בהחלט אטרקטיבי ומהווה פיסת טכנולוגיה יפהפיה.

Sony BDP-S1

מחברים
מאחורי ה S1 נוכל למצוא יציאת HDMI ומספר יציאות וידאו אנלוגיות שונות כגון: קומפוזיט, S-video וקומפוננט. נגלה גם מחבר IR עבור שרשור ה S1 ליחידות נוספות מבית Sony.

Sony BDP-S1

לגבי מחברי האודיו, אנחנו נמצא שתי יציאות דיגיטליות: אופטית וקואקסיאלית, 5.1 מחברי rca אנלוגים וזוג סטריאו.

Sony BDP-S1

ה S1 חסר HDMI 1.3. משמעות הדבר הוא שנבצר יהיה מהרוכשים מלהנות מפורמטי ה Lossless כגון Dolby TrueHD או DTS-HD Master Audio דרך מחבר זה.

יהיה ניתן להעביר בעתיד את פורמטי האודיו כאותות PCM רב ערוצי על גבי מחבר ה HDMI ולחבר אותם לרסיבר מתאים, אך זה ידרוש עדכון קושחה. בשל חוסר המצאות מחבר רשת כלשהו, עדכון כזה יחייב הורדה שלו למחשב, צריבה על dvd וניגונו ב S1 (כנהוג במכשירי DVD כיום) – לא פשוט אך גם לא מסובך כל כך. עדכנתי בתחילת הסקירה את הקושחה והתהליך לקח כ 30 דקות לערך.

כמובן שתמיד אפשר לחבר אנלוגית על מנת להנות מפורמטי האודיו המתקדמים, אך ה S1 בעל 5.1 יציאות אנלוגיות בלבד ולא 7.1 כפי שהיה מצופה ממנו.

חוסרו של מחבר הרשת ב-S1, מחבר אשר קיים כסטנדרט בכל נגן HD DVD במחנה המתחרה שבראשו עמודת טושיבה, מונע הורדת תכנים אינטרקטיביים אשר צפויים להיות משוחררים כחלק מ- BD JAVA – הורדת טריילרים, כתוביות וכל תוספת אחרת שקיימת On-Line באולפני הסרט.

לא כולם אוהבים למצות כל סרט ולצפות בכל טריילר ותוסף שמגיע איתו. מי שמוצא את עצמו רואה תוספים ומוריד תכנים מהאינטרנט על כל סרט שהוא רואה ב-DVD כיום, כנראה זקוק למכשיר עם חיבור רשת.

תצורת הבדיקה
וידאו: ה S1 חובר בכבל HDMI-HDMI למסך NEC 42XR4.
אודיו: נעשה שימוש במחברים האנלוגים 5.1 וביציאה האופטית הדיגיטלית.
גרסת הקושחה שנבדקה – 2.00

Tray וזמנים
מגש הדיסקים (ה Tray) הרגיש מעט קליל ולא מספיק חזק. ציפיתי למגש מעט יותר חסון. שילדת ה S1 הינה מסיבית ומוצקה כפי שהוזכר ובקושי ניתן להרגיש עם כף היד את הויברציות שיוצר הדיסק בזמן העבודה. העובדה שיש ל S1 מאוורר קצת הדאיגה בהתחלה. אני מאלה שבזמן האזנה או צפייה קריטית חייבים שישרור שקט מוחלט בבית. ה S1 עמד בהצלחה במשימה, גם ה Spin ההתחלתי של הדיסק היה ניתן לשמיעה רק ממרחק של סנטימטרים בודדים מהנגן, במרחק צפייה רגיל לא היה ניתן לשמוע שום רחש.

כנהוג בנגני Blu-ray אחרים, המכשירים לוקחים את הזמן שלהם בעת … בעצם בכל פעולה…

38 שניות ארוכות עוברות מרגע ההדלקה ועד לזיהוי הדיסק ב Tray והוצאת הודעת Loading.
לאחר 29 שניות נוספות התמונה הראשונה מתוך הדיסק תופיע על המסך.
סך הכל 67 שניות מרגע ההדלקה ועד לתמונה הראשונה מהדיסק.

מי שרגיל לזמני תגובה של DVD עלול להתאכזב מנתונים אלו, אך צריך לזכור כי נגן Blu-ray הינו מכשיר הרבה יותר משוכלל מנגן DVD קונבנציונאלי ודומה בהרבה למחשב desktop רגיל עם מעבד, זכרון וזכרון נוסף בתור כונן קשיח פנימי קטן, עיקר הזמן בהדלקת המכשיר נובע עקב טעינת מערכת ההפעלה הפנימית לזכרון הפנימי (מה שמאפשר מהירות תגובה טובה יותר לאחר שהמכשיר כבר דלוק).

ממצב Off עד להופעת התמונה הראשונה מתוך הדיסק עוברים סצינה משונה שנמשכת 29 שניות:

 1. מסך Blu-ray.
 2. כיתוב Loading.
 3. מסך בצבע שחור.
 4. הודעת שגיאה של המסך כי אין Video Signal.
 5. מסך בצבע שחור.
 6. מסך Blu-ray.
 7. כיתוב Loading.
 8. מסך בצבע שחור.
 9. Play.
 10. תמונה ראשונה מתוך הדיסק.

בהחלט התנהגות מוזרה שלא הייתי מצפה מנגן הדגל של סוני בתחום ה Blu-ray.
לעומת זאת, ממצב On ועד להופעת התמונה הראשונה מתוך הדיסק, עוברות 5 שניות מהירות, לא מהירות ראויה לשבח, אבל גם לא רע כל כך.

ה-Setup
משום מה ציפיתי כי בכל המכשירים החדישים מבית Sony יכללו ממשק (כלומר GUI) מסוג XMB, אכזבה קלה תפסה אותי כשלא הבחנתי בו כאן.

בכל אופן, Sony תכננו תפריט הגדרות מאוד קל ונוח לעבודה. החל מהגדרות הוידאו, האודיו וה Bass managment.

מסיבה כלשהיא, שינוי ה L/R משנה את ההגדרה לגבי הרמקולים הקדמיים והאחוריים יחדיו (למרות שבתמונה רק הקדמיים מסומנים). לא ניתן להגדיר כי הרמקולים הקדמיים הם גדולים והאחוריים קטנים, setup נפוץ מאוד אצל רוב האנשים. בנוסף, ביטול רמקול ה center חייב אותי להגדיר כי הרמקולים הקידמיים יהיו מוגדרים כגדולים בלבד, החלטה תמוהה למדי.

קיימים 3 מצבים מוגדרים מראש לצפייה: Standart, Brighter Room, Theater Room ומצבי 3 מצבי Custom. כל המצבים ניתנים לגישה בקלות במהלך הצפייה. במצבי ה Custom ניתן לכוון: Black, White, Color ו Hue.
מצבי ה Predefined היו לטעמי ומצאתי כי מצב Theater Room בלילה נותן תוצאות פנטסטיות והוא היה המצב ששימש אותי במשך רוב זמן הבדיקה.

Sony BDP-S1

קיימת אפשרות ל Dynamic Range Compression אשר שימושי לרוב בזמן צפייה בלילות כאשר לא רוצים להפריע לשאר בני המשפחה.

DRC

מספר מילים על חשיבות ה 1080p24, כל הסרטים היום מצולמים ב 24 פריימים לשנייה, ברגע שדואגים כי הסרט יועבר למדיה (במקרה שלנו: דיסק Blu-ray) עם שמירה על 24fps , זה יבטיח לנו כי כאשר נשתמש בנגן ומסך מתאימים עם תמיכה ב 24fps, אנחנו לא נחשף לבעיות כמו Deinterlacing או המרת קצב הפריימים בתמונה (מה שנקרא pulldown 3:2) רק מכיוון שהמסך מכוון על 60Hz או 50Hz (כמו שמתקיים באות של 1080i50/60). שינוי זה הינו משמעותי בתפיסה שהייתה קיימת עד היום (שבה כל התוכן היה תמיד יוצא ב-50Hz או 60Hz). כעת אנחנו מאפשרים למדיה עצמה להחליט על קצב ה fps המתאים.

בתמונה הבאה אנחנו נוכל לראות כי הכותר המנוגן הוא בפורמט 1080p24 וה S1 מוציא 1080p24.

1080p24

למרבה הפלא, אין תמיכה ב Super Audio CD, לא מאמין שזה יניע מישהו מרכישת הנגן, אך נתון זה בהחלט מפתיע עבורי מכיון ש Sony הינה המפתחת של טכנולוגית ה Super Audio CD.

חסרון נוסף בולט שבלט בהעדרו היה חוסר התמיכה בקריאת CD Audio, דבר זה נובע עקב אורך הגל הנדרש עבור פורמטים אלו אשר שונה לחלוטין מאורך הגל עבור כותרי BD. תמיכה בפורמטים כאלו ידרוש קיום של מספר ראשים שונים ודבר זה ייקר באופן משמעותי את הנגן. אני יודע שעובדה זו מפתיעה אותכם וגם אותי האמת, במיוחד כאשר רשום בבירור במפרט של ה S1 כי הוא תומך בדבר. רוכשי ה S1 עדיין יאלצו להשאר עם נגן CD נוסף בסלון.

יש להזכיר ולומר כי שאר הרוכשים של ה S1 גם התלוננו על חוסר התמיכה ב CD Audio ולאחר בירורים מול Sony USA מתברר כי הכיתוב במפרט נובע עקב טעות הקלדה שלהם.

Sony BDP-S1

קיימות 4 אפשרויות דימר לתצוגה, 3 מצבי תצוגה עם פרטים ומצב אחרון בו התצוגה מכובת כמעט לגמרי, כפתור ה Power וה Open Trey נשארים דלוקים ומשום מה נורית חיווי חדשה בשם FL OFF נדלקת על מנת לציין עבורנו כי התצוגה כבוייה. הייתי מעדיף אפשרות לכבות את כל הנורות לחלוטין.

שלטRemote
לאורך 24 סנטימטרים ארוכים משתרך השלט, עשוי מפלסטיק קשיח סטנדרטי וללא מאפיינים מיוחדים בולטים.

בעל כפתורי שליטה גדולים בשליש התחתון שלו לתפעול כותרי Blu-ray וכפתורים ייעודים עבור מסכי ה BRAVIA מבית Sony, כגון שליטה בערוצים, ווליום וטלטקסט. למרבה הצער, לא ניתן לכוונם עבור שליטה במסכים מתוצרת אחרת.

השלט חסר תאורה אחורית לכפתורים וכפתורי Discrete עבור On/Off (דבר שיקשה לשלב אותו בבית חכם). מרבית הכיתוב נמצא בהדפסה על הכפתורים עצמם ונדמה כי עם הזמן הכיתוב עלול להמחק עקב שימוש רב, לא מאמין שקהל היעד של הנגן יתקל בבעיה הזאת, מכיוון שרובם יעדיפו להשתמש בשלט אוניברסלי כלשהו כגון הפרונטו או אחד מסדרת ה Harmony.

במהלך הצפייה בכותר Blu-ray ניתן להשתמש בשלט עבור הצגת פרטים שונים על המדיה המוצגת.

לחיצה אחת על Display תציג את פורמט הדיסק המנוגן, BD-ROM, מספר ה Chapter, Total Time ו Time מהתחלת הסרט. בשביל לחשב כמה זמן נשאר עד סוף הסרט, תצטרכו מחשב כיס…

לחיצה נוספת על Display תראה לנו גם את הזמן מתחילת ה Chapter וה Bitrate הנוכחי בצורה מספרית ועם בר קטן. חבל שאין איזכור לסוג הוידאו המנוגן (AVC, VC-1 או MPEG-2) ול Bitrate פס הקול כפי שקיים ב PlayStation 3.

על אף אורכו הארוך יחסית, מצאתי את השלט נח מאוד לתפעול, משקלו הקל היה לעזר וחזותו הצרה עזרה להגיע עם האגודל לכל כפתור.

 

Remote

מהירויות הרצה וניווט
ל S1 יכולת הרצה איטית קדימה בלבד במספר מהירויות שונות: 1/16, 1/8, 1/4, 1/2.
היה חסר לי האפשרות לריצה איטית במצב חלק, מהירויות ההרצה הללו רצו בקיטועים ולא היו נוחות לשימוש.
במידה ורציתם אפשרות לנוע Frames בודדים בסצנות פעולה מהירות – תוכלו לעשות זאת רק במהירות 1/16, לא ניתן לעשות זאת בצורה ידנית.

קיימות 4 מהירויות שונות לריצה קדימה ואחורה, Scan1 עד Scan4, לא ברור למה לא ניתנו שמות לפי המהירות כמו x2, x4…

מהירויות הריצה גם קטועות מבחינת התמונה שרצה על המסך, במידה ומעוניינים להפסיק את הריצה על ידי לחיצה על Play, התמונה דוממת למשך 2 שניות ורק אז חוזר הנגן למצב צפייה רגיל.

לחיצה על כל כפתור בשלט העלתה מסך גדול לרוחבו, לא משנה אם הכיתוב במסך היה מועט כגון: Subtitle:Off או סתם לחצנו Play, העובדה שהמסך כל פעם הסתיר (אומנם המסך שקוף אבל עדיין מפריע) רבע תמונה טיפה מרגיזה.

כמובן שקיימת גם אפשרות לגישה לנקודה מסויימת בזמן על ידי שימוש בכפתור Play Mode (שם לקוי לדעתי לכפתור עם כזה תפקיד). לחיצה עליו תעלה מסך מתאים ובעזרת כפתורי המספרים או החצים נוכל לשנות את הזמן.

לצערי לא ניתן להגיע עם החיצים לשדה של השניות או השעות. בתמונה הבאה ניתן להבחין כי הסרט נמצא בנקודת זמן של 2 שעות, 7 דקות ו 10 שניות. בכדי לחזור שעה בדיוק אחורה, יש ללחוץ רצוף עם החץ למטה עד להגעה לנקודה שבא מעוניינים. דרך אלטרנטיבית היא להקליד את הזמן המדוייק.

Play Mode

העובדה שאין כל שימוש לגלגל השליטה הכחול במהלך הצפייה בכותר Blu-ray ממש מטריד, קיים הרגל כי הכפתור האמצעי בגלגל אשר הכי קל לגישה, יהיה בעל תפקיד של Play/Pause, אך כאן הוא היה חסר תפקיד שכזה.

במידה ותרצו להריץ קדימה אחורה, בצורה טבעית תחשבו כי אתם צריכים ללחוץ על החיצים המתאימים בגלגל השליטה, אך עבור ביצוע פעולה זו תצטרכו להתשמש בכפתורים הייעודים אשר ממוקמים מתחתיו.

ניתן להעלות במהלך צפייה את ה Pop Up Menu, אשר יאפשר לנו לנווט בין פרקים, לשנות פס קול, כתוביות וגישה לתוספות אחרות בדיסק. בתפריט זה ניתן להשתמש בעיגול השליטה, אך התגובות מעט איטיות (כשניה על כל לחיצה).

במעבר קדימהאחורה (מה שנקרא Trickplay), ה S1 הראה חוסר יציבות ותמונה משובשת, התופעה מטרידה והסתדרה רק לאחר כיבוי והדלקה מחדש של הנגן. אני מאמין ש Sony יפתרו את הבעיה בעדכון קושחה עתידי.

המכשיר מרגיש איטי למדי, אך בעידכון הקושחה האחרון הורגש שיפור משמעותי במהירות התגובה. נקווה שסוני תמשיך בדרך זו ותשפר את מהירות התגובה גם בעתיד.

Upscale ל DVD
ל S1 יכולות Upscale לכותרי DVD, לאחר הכנסת כותר הבדיקה שלי Mission: Impossible 2, ניתן היה להבחין כי ה S1 הוסיף מעין טשטוש לכותר. כיום נגני DVD זולים כבר מסוגלים לעשות עבודת Upscaling טובה וקשה היה לראות שיפור לעומת ניגון בנגן DVD סטנדרטי.

חווית הצפייה
בפעם הראשונה שהכנסתי את הכותר Casino Royale ל S1, מספר שניות לאחר מכן ה S1 פתח את המגש והציג הודעה כי ה Region של הדיסק לא נתמך. הודעה זו הגיעה אלי בהפתעה מכיוון שהדיסק הוא Region Free. בפעם השנייה שניסיתי המקרה חזר על עצמו. משום מה, ה S1 זיהה שאני מתחיל לאבד סבלנות ובפעם השלישית סוף סוף התקיים זיהוי של הדיסק והותחל בניגונו. המכשיר שנבדק הוא מכשיר להדגמות, כך שיתכן שהעינית שלו היתה מעט מלוכלכת (או שמדובר בתקלת תוכנה).

Casino Royaleהסרט מוקלט ב 1080p MPEG4-AVC, על דיסק Blu-ray דו-שכבתי (50GB), ביחס מסך של 2:40:1, ממוצע ה Bitrate נע בין 28-33Mbps (יש לזכור שהנתון הזה הינו Bitrate מכווץ של AVC ומקביל ל Bitrate של MPEG-2 ברמות הרבה יותר גבוהות). נתונים מצויינים לפתיחה.

חדות התמונה מצויינת לכל אורכו, עומק השחורים גבוה ומעניק עומק ריאליסטי לתמונה. המדיה מצליחה להעביר בצורה משכנעת את כל מגוון הצבעים שקיים על החופים באיי הבהאמה ואת הצבעים הסגנוניים שלובשים האנשים באחת הסצינות ההתחלתיות במדגסקר, גווני הפנים מדוייקים ומציאותיים, בכלל חווית הצפיה בסרט הינה עוצרת נשימה והתמונה בכללותה מפוארת ומרשימה.

קיימים 2 פסי קול לסרט, אחד מהם הוא Dolby Digital 5.1 ב Bitrate של 448Kbps והאופציה השנייה היא Linear PCM 48kHz/24-bit 5.1 ב Bitrate של 4.6Mbps.
האזנתי ל 2 פסי הקול. לא הצלחתי להבדיל מבינהם מי נשמע יותר טוב, הם נשמעו מאט שונה אחד מהשני אך בשניהם האודיו היה מרשים ומשובח, הדיאלוג היה ברור ונעשה שימוש סביר ולא מאולץ ברמקולי הסראונד.

אומנם מספר החסרונות בנגן זה הוא רב יותר ממה שציפיתי, אך ברגע שרואים את איכות התמונה ניתן כמעט לסלוח על הכל. התמונה פנטסטית, אחת הכי טובות שראיתי מעולם, הריאליסטיות והחדות מצליחה להפיל כל לסת. שילוב ה BDP-S1 עם מסך HD הינו שילוב מנצח. היציאות האנלוגיות יאפשרו לכם להנות מפורמטי האודיו החדישים ללא צורך בשדרוג הרסיבר, האיכות הגבוהה של כותרי ה Blu-ray בשילוב עם נגן ה BDP-S1 דרך מסך HD יבטיח לכם הנאה עמוקה מכל סרט שאי פעם תזינו בנגן.

Sony BDP-S1


יתרונות

 • איכות תמונה פנטסטית בניגון כותרי Blu-ray.
 • 1080p24

חסרונות

 • תגובה איטית.
 • חוסר תמיכה בכותרי CD Audio.
 • הרצת Frames בודדים.
 • הרצה קטועה.
 • HDMI 1.1 (ולא HDMI 1.3).

סיכום
נגן ה BDP-S1 הינו הסנונית הראשונה של נגני ה Blu-ray מבית Sony המקדמת את פורמט זה. יציאתו לשוק עוכבה מספר חודשים עקב בעיות פיתוח. לאחר שימוש בין מספר ימים בנגן מקבלים תחושה שיש מקום רב לשיפור מצד Sony. אין מקום להודעות שגיאה של Region במכשיר כזה. כמו כן, הייתי מצפה למהירות תגובה מהירה יותר. האיטיות הזו גורמת לחשוב פעמיים לפני כל לחיצה על השלט. לבסוף, הייתי מצפה שסוני תשחרר נגן בעל יכולת תמיכה בCD Audio מכיוון שאנשים אשר מתכוונים להוציא אלפי ש"ח על נגן שכזה, ירצו נגן שיוכל להחליף את נגן ה CD וה DVD בסלון.

כידוע, המכשיר הראשון בטכנולוגיה מסויימת הוא גם הקשה ביותר לכל חברה להוציא. Sony מכירה היטב את פורמט Blu-ray (שהרי היא המציאה אותו), ואין ספק שהמודלים הבאים יהיו משופרים ויתקנו את החוסרים של נגן זה.


ציונים

עיצוב חיצוני: 7
ממשק משתמש: 9
מהירות ויעילות: 5
תאימות פורמטים: 5
קדימה/אחורה: 5
איכות תמונה: 9

מחיר מומלץ לצרכן: 8990 ש"ח.

הבדיקה בוצעה באדיבות חברת ישפאר.

להמשך דיון בנושא הסקירה לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
18.07.2007
  
מאת: זיו רוזנפלד

1