יס החלה בניסוי PUSH VOD

יס החלו בימים האחרונים בניסויים של טכנולוגית X-PUSH של חברת NDS (מבית XTV).במהלך הניסוי, החברה תאפשר לבעלי יס מקס נבחרים ...


כידוע יס מנועה עדיין מלהשיק את טכנולוגית ה-VOD שלה בשל מגבלות הרגולטור. אחוזי הבעלות של בזק על יס מגבילים את יכולת השיתוף פעולה בין החברות ולכן מונע מהחברה מלהשיק את ה-VOD על גבי תשתית ADSL שכבר טכנית מוכנה כבר למעלה משנה. לאחרונה היו התקדמויות לגבי שינוי חקיקת חוק בזק אשר הוא המונע מיס מלהשיק את השירות, אך עדיין הדרך יכולה להיות ארוכה עד להיתר מלא של VOD עבור יס.

הדבר פוגע בתחרותיות החברה, ולכן החליטו בחברה לפעול במספר מישורים. במישור אחד, יס מרחיבה את סוגי התכנים אשר היא מציעה על גבי האינטרנט (שם אין מגבלות תשתית כלשהן ולכן הרגולטור אינו יכול להגביל פעילות כזו מצד החברה).

מישור חדש, אשר הושק בניסויים לפני מספר ימים, כולל את MAX PLANET, שירות NEAR VOD / NVOD אשר משתלב לתוך היס מקס שלכם. המיתוג לפי שם PLANET נבחר כהמשך ל- YES PLANET (בתי הקולנוע החדישים בקניון איילון אשר יס שותפים פעילים בה ומיתגו לפי מותג PLANET). המיתוג טיפה מפתיע כי ציפיתי דווקא לשם שיהיה קרוב יותר למיתוג ערוצי הסרטים בתשלום (DVD BOX).

טכנולוגיה

הרעיון מאחורי PUSH VOD פשוט. רוכשי יס מקס מקבלים את מרבית הדיסק לשימושיהם, אך יס מחזיקה ב-PARTITION בתוך היס מקס אשר כולל מקום ליישומים עתידיים (משחקים, תכנים שונים ו-NVOD). גודל האיזור הפנוי תלוי בסוג המקס שברשותכם ובד"כ כולל כרבע מסך גודל הדיסק (כלומר, 20G עבור בעלי דיסק 80G, וכ-40G לבעלי יס מקס עם דיסק בגודל 160G). גודל זה מעולם לא היה זמין למשתמש ופשוט נשאר לצרכים פנימיים של המכשיר (לכן, השירות לא גורם להפחתת גודל הדיסק הזמין מעתה להקלטות רגילות).

כאשר היס מקס אינו בשימוש (בד"כ בשעות הלילה המאוחרות או כאשר אין צורך להפעיל את שני הטיונרים), אחד משני הטיונרים שלו יכולים להתחבר לערוץ שידורים פנימי של יס אשר ישדר למקס תכנים מיוחדים אשר יגיעו לאיזור המיוחד הזה בדיסק.

השירות משתלב לתוך תפריטי היס מקס תחת המותג YES PLANET ומופיע כתפריט תחת "תוכניות מוקלטות"

לחיצה על תפריט זה מעלה תפריט חדש נוסף אשר מפרט את סוגי התכנים הזמינים.

בהמשך, כמובן ניתן יהיה לראות עוד קטגוריות (הניסויים רק החלו). בחירה של קטגוריה מציגה את התכנים הזמינים בשירות.

לחיצה על תוכנית ספציפית מאפשרת את ניגונה. שירות זה יכלול הן תכנים בתשלום (מסומנים על ידי כוכבית) וככל הנראה גם תכנים בחינם. לכל תוכנית או סרט יש עלות נלוות (במקרה הזה, העלות היא 0.00 ש"ח).

חשוב לציין: התוכן יורד למכשיר מעצמו ואינו דורש הזמנת תוכן מיוחדת! לכל תוכן יש זמן שאחריו הוא פג ולאחר זמן זה, התוכן נמחק מעצמו מהמכשיר!

מה היתרון של שיטת הפצה זו על פני שיטת ה-DVD BOX?

ובכן, התוכן אצלכם בבית. כלומר, אם יש הפרעות בקליטת הלויין, אין על כך השפעה. כמו כן, אין צורך להמתין, התוכן אצלכם בבית ולכן הצפיה מיידית. לבסוף, אם המידע משודר בלילה (בעת שאין צופים רבים מול המסך וחלק מהערוצים כלל אינו פעיל) יס יכולה להגדיל את רוחב הסרט של השידור של תכנים אלה ואפקטיבית להגביר משמעותית את איכות הצליל והוידאו!

תוך כדי משחק בתפריטי המכשיר הורד אליו סרט חדש באופן חרישי וללא כל התרעה (פשוט הצצתי בקטלוג וראיתי שפתאום יש עוד תכנים):

מבחינה אפקטיבית, מהרגע שמתחילים לצפות בסרט כזה ומזמינים אותו, ניתן לשלוט בו ככל סרט אחר, או להתחיל לצפות בו מחדש:

איכות התמונה של הסרטים שבדקתי עד כה היתה מצויינת – כמו של סרט באיכות הגבוהה ביותר שיס מציגים (במקרים מסויימים זה נראה קרוב לאיכות DVD).

ניתן לשים לב לסימון חדש (16:9 או 4:3 בצד השמאלי של המסך, סימון שמעדכן את המשתמש אם התוכן שהוא רואה הוא מסך רחב או מסך מלא). הסימון כבר מופיע אצל רבים בממירים שלהם.

במידה והסרט בתשלום, הזמנת סרט מתבצעת באופן כמעט זהה לסרט DVD BOX. עד להזמנה, ניתן לראות את התחלת הסרט המוצג עם סימון מיוחד (לרכישת תוכנית זו לחץ על YES)

ולאחר ההזמנה:

שירות נוסף שיס יכולה (אין כל מידע אם הם מתכננים זאת או לא) כבר לשקול הוא שירות NVOD = NEAR VOD. הרעיון הוא להזמין מתוך קטלוג גדול של סרטים ותכנים אשר ניתן להזמין אותם והמערכת מעבירה אותם למרכז השידורים דרך הקו החוזר הקיים (קו הטלפון, אותו קו שדרכו ניתן לעשות הזמנות DVD BOX). המערכת משתמשת במספר ערוצים בכדי להעביר את התכנים למכשירי היס מקס של הלקוחות לפי זמינות הערוצים החופשיים. כאשר תוכן מסויים משודר למספר לקוחות שונים שהזמינו את אותו תוכן (למשל סרט כלשהו) כל מכשירי היס מקס שהזמינו אותו יכולים להקליטו בו זמנית.

מבחינת המשתמש, הכוונה היא שצריך להזמין את הסרט מספר שעות (או אפילו יום) לפני שהתוכן הופך להיות זמין.


7:00
  /  
29.06.2007
  
כתב:עפר לאור

1