סקירת מדיה סנטר Golden Gate

HTPC הוא מזמן כבר שם חם בשוק ללא שום עוררין.לכן מנסים הספקים למצוא את היחודיות שיכבוש את ליבו של המשתמש ...


מחשב HTPC שהגיע לידנו על ידי חברת י.א.ד הוא מחשב HTPC מהקטנים שיצא לי לפגוש, הוא אפילו יותר קטן מ PS3 מה שגרם לי ישר לזלזל ביכולות שלו, דבר שהשתנה די מהר.

מה מגיע בקופסא:
1. מחשב HTPC
2. ספק כוח 220V מתאים לחיבור ישראלי.
3. חוברת הפעלה.
4. מחבר VGA DVI
5. מחבר RF
6. שלט מדיה סנטר OEM
7. דיסק עם דרייברים ותוכנות נוספות

המחשב הקטן הזה מתהדר בגובה של 4.2 ס"מ, עומק של 17.2 ס"מ , ורוחב של 22.6 ס"מ, מידות שלא יקשו על אף אחד למצוא היכן ישים את המכונה הקטנה הזו.המחשב מגיע במארז חיצוני בגימור שחור מבריק, מראה שנותן לו מראה איכותי ויוקרתי.

לצורך הפעלת המחשב יש צורך בספק כוח שמגיע בקופסא ומתאים לחיבור מקומי ללא צורך בהתאמות וחיבורים מיותרים, פשוט להכניס ולהפעיל.

החומרה של המחשב הקטן מרשימה בהחלט יחסית לגודלו וכוללת:
לוח אם : Intel 945GM + ICH7-DH, uFCPGA 478pin
מעבד : Intel Core2 Duo T2300 1.66 GHz
זכרון : 1 גיגה זכרון במהירות 667MHZ (אופציה ל 2 גיגה)
דיסק קשיח : 80 GB (אפשרות גם ל 160 GB לפי אתר החברה )
כרטיס מסך :כרטיס מסך מובנה של חברת אינטל 945GM
רשת: חיבור רשת 10100 של אינטל ,WLAN 802.11 a/b/g
כרטיס קול : כרטיס קול 2 ערוצים.
DVD : צורב DVD – RW
כרטיס לכידה : כרטיס של חברת AverMedia
מערכת הפעלה : Windows Vista Home Premuim (כולל VMC ).
שלט מדיה סנטר (MS OEM )

המחשב הגיע בצורה כזו שבשביל המשתמש הפשוט יש צורך רק לחבר את המחשב לחשמל ולהפעיל, נורה ההפעלה הדולקת בצבע ירוק נותנת לנו אינדיקציה אם המחשב פועל או לא, המחשב שקט בצורה מחשידה והייתי בטוח לרגע שהוא בכלל לא פועל אלמלא נורת ה POWER היתה דולקת ומסך העליה של ויסטה הופיע על הצג.

לצורך חיבור המחשב לצג הטלויזיה/המחשב ישנם 2 חיבורים: חיבור אנאלוגי SVIDEO נחות אשר קיים ברוב הטלויזיות הבסיסיות אך אינו מסוגל להעביר אות HDTV , או חיבור DVI שהוא חיבור דיגיטלי הקיים היום בכל פלזמה ו-LCD בשוק. במידה ויש לכם רק חיבור HDMI במסך, ניתן לרכוש במחיר נמוך מאוד מחבר מתאם או כבל DVI ל- HDMI.

מי שאין ברשותו צג/מסך תומך DVI או שהיציאה לא תומכת ב Native Rate (הסבר בעברית כאן) יכול עדיין להשתמש ביציאת ה DVI של המחשב ולחבר אליה מחבר DVI – > VGA שיכול להתחבר לכל יציאת VGA במסך שלרוב תומכת ב .Native Rate.

כאשר מערכת ההפעלה ויסטה עלתה בצורה מלאה, עלתה גם תוכנת ה Media Center במצב של מסך מלא, כאשר בעזרת השלט שמגיע עם המחשב ניתן לבצע כל פעולה ללא צורך בשימוש בעכבר או מקלדת.

הערה לגבי השלט: השלט אמנם נראה זהה לחלוטין לשלט מקורי של מיקרוסופט אך בעוד שבשלט המקורי קיים כפתור נוסף בצד שמאל למעלה (שניתן לתכנתו לשליטה על המסך, כגון הדלקה וכיבוי של המסך). בשלט זה הוא חסר וזו פונקציה שבהחלט יכולה לחסוך שלט נוסף לחלק מהאנשים.

כרטיס הקול כולל יציאה לאוזניות, מיקרופון ויציאת SPDIF אופטית.

רוב מחשבי HTPC שנמכרים היום בארץ מגיעים עם כרטיסי לכידה (לרוב PVR 150 LOW PROFILE ) על מנת להוסיף למחשב נדבך נוסף של יכולת הקלטה (הרי בשביל מה עבדו במיקרוסופט קשה? על מנת לדאוג לנו ללוח משדרים עובד ותקני).

במחשב שבדקתי לא מדובר בכרטיס של hauppauge אלא בכרטיס של חברת AverMedia שדגם שלו M785 נסקר פה רק לפני זמן מה באתר וקיבל תגובות חיובות מאד.

/images/articles/droren/EPC/1.jpg

אתר החברה וחוברת ההוראות אינה מציינת באיזה צ'יפסט משתמש הכרטיס שבמחשב. לצערי, הכרטיס כולל רק כניסת RF אחת להקלטה. כניסה זו היא הכניסה בעלת האיכות הפחותה ביותר בהשוואה לכניסות קומפוזיט ו SVIDEO שקיימות בכרטיסים שציונו למעלה. הדבר גורם לירידה באיכות השידורים שגם ככה איכותם נפגמת מהמעבר של השידור הדיגיטלי לאנלוגי.

כמו כן , לא הגיע עם הכרטיס שום אפשרות לחיבור IR BLASTER לצורך שינוי הערוצים בממיר. הדבר דורש מבעליו הטריים של המחשב אשר מעוניין לשנות ערוצים בממיר בצורה אוטומטית לחבר חומרה צד שלישי כגון USB UIRT. בפועל, משמעות הדבר היא שהכרטיס מסוגל לקלוט שידורים אנאלוגים בלבד (מה שקשה להאמין שעדיין יש הרבה אנשים שמשתמשים בזה בעשור הנוכחי) בהעדר שליטה על הממיר ולכן זאת הסיבה שקיימת רק כניסת RF ולא כניסות מתקדמות אחרות.

בחלק הקדמי של המכשיר יש מקום לקורא כרטיסים לסוגי זיכרון שונים וחיבור USB מקדימה בנוסף לחיבורים מאחור.

HD
ניסיתי להריץ את סוגי הקבצים הבאים:
1. 720p MKV
1080p MKV .2
720p WMV-VC1 . 3
108op WMV-VC1 .4
720p TS mpeg2 .5
1080p TS mpeg2 .6

כל סוגי הקבצים נוגנו בצורה מושלמת ללא קפיצות וגימגומים בהרצה, הסאונד זוהה בצורה מושלמת במגבר ב 5.1 ולא היו בעיות סינכרון בין וידיאו וסאונד.

מכיוון שקבצים קשים אלה עבדו ללא רבב, לא היה צורך לבדוק קבצים פשוטים יותר (כגון DIVX/XVID או MPG) פשוט כי הם קלים הרבה יותר לפיענוח כיום ולכן ינוגנו ללא בעיה כאשר .

לסיכום:
מדובר במחשב HTPC מרשים בביצעו ובגודלו המזערי.
החיסרון מבחינתי הוא כרטיס הלכידה שמוגבל מאד בחיבוריו ולא מאפשר לקבל איכות גבוהה כפי שהיה רצוי.

הימצאות של כרטיס לכידה אשר מסוגל להקליט שידורים אנאלוגים ולא שידורים דיגיטלים מהווה מינוס גדול מאד למערכת כולה.

חיסרון נוסף שהיה עבורי קריטי היה חוסר של חוברת הוראות בעברית. הקופסא הגיעה עם חוברות של כמה דפים עם הסבר בסיסי על המחשב, אך ללא מדריך בסיסי לפתרון בעיות או אף טלפונים לתמיכה במקרה של בעיה.

תודה לחברת י.א.ד אלקטרוניקה על השאלת המחשב לבדיקה.

המחיר כפי שמפורסם באתר החברה הוא 7,227 ש"ח .
התקנה בבית הלקוח תתבצע לפי הזמנה.
אחריות שנה במעבדות חברת י.א.ד אלקטרוניקה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
21.06.2007
  
כתב וצילם : דרור אנגל

1