מסך 47' FULL HD של חברת PRIMEVIEW, קבלו את ה-PV47

חברת PRIMEVIEW הישראלית, אשר בשנים האחרונות התמקדה בתחום המסחרי והעסקי, נכנסה לתחום המסכים הדקים הביתיים.בפעם האחרונה בחן האתר את מסך LCD בגודל 42" ...


מודל ה- PV42 של PRIMEVIEW נבחן באתר והפתיע אותנו ביחס עלות תועלת גבוה במיוחד. העלות של המסכים היה זול במיוחד והאיכות היתה מצויינת ביחס לעלות.

כשקיבלתי את המודל 42", מיד פניתי למשווק של PRIMEVIEW בשאלה מדוע המסך אינו ברזולוצית FULL HD. הסבירו לי שהמודל ב-FULL HD הוא בעצם גירסאת ה-47" ולכן שמחתי מאוד לקבל לבדיקה את המודל הנ"ל.

לאחר שימים ספורים קודם לקבלת המסך בדקתי את המסך 47" FULL HD של טושיבה, היה מעניין להשוות בין השניים (תוך מגבלות הזיכרון האנושי ההפכפך…).

בניגוד למסך של טושיבה שהגיע לביתי עם טכנאי בודד שסחב אותו בידיים לבד, הלוגיסטיקה של ניוד מסך ה-PV47 היתה סבוכה בהרבה. לפי הנתונים, המסך שוקל כ-33 ק"ג, אולם הוא מרגיש כבד יותר. הארגז שלו ענק במיוחד ודרש משני אנשים מאמץ רב בכדי להעלות במדרגות של הבית שלנו, נטול המעלית.

 המסך מעט שונה מהתמונה שלו באתר, אך הוא מגיע בשחור מבריק ועם מעמד מובנה, שהוא כנראה אחת הסיבות שהמארז גם כבד וגם גדול מהמקובל.

מבחינה חזותית, המסך מרשים אך גם מפחיד בגודלו, הוא הרבה יותר מסיבי מאשר המסך המקביל של טושיבה.

מחברים

המסך שופע בחיבורים. יש לו חיבור SVIDEO, קומפוזיט, קומפוננט, מחבר HDMI, VGA שני מחברי SCART ומחבר RF.

דבר מפתיע אחד הוא היכולת של המסך לפענח אודיו מהמקורות השונים, כולל מ-HDMI ולהוציא אותם דרך חיבור קואקס או חיבור אופטי החוצה לרסיבר. לא עלה בידי לבחון אופציה זו, אך היא יכול לפשט מאוד את פעולת המיתוג במכשיר.

מגוון החיבורים הגדול לא מחפה על חוסר אחד בולט- למכשיר שכזה צריך להיות מספר רב יותר של מחברי HDMI. הרי המכשיר הוא מסך FULL HD, ולכן צפוי לקבל כניסות מחיבור של הלויין או הכבלים (לכשישיקו את שירות ה-HDTV בארץ) וכן נגן BLURAY ו/או HD-DVD או אפילו נגן DVD UPSCALER טוב.

בקיצור, המסך מראש מניח שתמתגו את כל החיבורים הללו דרך הרסיבר שלכם. יתכן שבאמת זו הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, אבל תמיד עדיף שיהיו עוד אופציות.

בדיקת ומדידות

היצרן מצהיר על בהירות גבוהה ביותר במסך זה ולכן היה מעניין לבחון זאת. המסך בהחלט עבר את מבחן הבהירות ומוציא 600cd/m2 בדיוק כפי שהיצרן מצהיר. זה אחד המסכים הבהירים ביותר שיצא לי למדוד.

מצד שני, השחורים של המסך בהירים בהרבה מהרצוי. מדדתי על המסך יחס ניגודיות של פחות מ-600:1. העוצמה הגבוהה של הצד הבהיר של המסך מחפה על בהירות יתר בגוונים הכהים. המסך פשוט מציג אפור בהיר כאשר הוא צריך להציג שחור.

במדידות הגאמה, ניתן לראות בבירור שהגאמה נמוכה (1.79), דבר שבד"כ מאפיין מסכים שרמת השחור שלהם בהירה מדי.

 

הגאמה הנמוכה מתבטאת בתמונה חלבית עבור תכנים בעלי גוונים כהים. אין דרך לשלוט בגאמה במסך וכן כנראה שזה גם לא רצוי בגלל יחס הניגודיות הנמוך מדי.

במדידות טווח הגוונים, המסך נמדד טוב מאוד ומכסה כמעט את כל טווח הגוונים הנדרשים על ידי מסך HDTV:

מצד שני, המסך מדגיש הרבה יותר מדי את הגוונים הכחולים. התמונה בעלת טמפרטורת צבע מאוד חמה (לא הצלחתי למדוד מתחת ל-10,000 מעלות קלווין ביחס ל-6500 הרצויים). זה מסך שבפירוש מתאפיין בצבעים האהובים במזרח הרחוק ושפחות מקובלים במחוזותינו.

ניתן לראות בבירור עד כמה המסך אינו מכוייל. הגוונים הכחולים שולטים והמסך אינו מאוזן. טמפ' הצבע אינה יציבה כל כך ואני מעריך שהחברה פשוט לא שמה דגש על הנושא כלל וחבל.

 

הגרף הספקטרלי אופייני למדי, הרוחב הגדול של טווח תדרי הכחול מסביר מדוע הכחול כל כך דומיננטי במסך זה.

 בהמשך ניסיתי להגיע ל-NATIVE RATE דרך חיבור ה-HDMI הדיגיטלי. למסך אין דרך לסמן שמדובר באות מחשב ולכן לא ניתן להגיע איתו למצב NATIVE RATE. בכל מצב נתון פעל הסקיילר הפנימי של המסך והתמונה הוצגה עם כ-5% OVERSCAN בכל עת. דבר זה הוא חכם למקורות שונים, אולם הוא מיותר לחלוטין ואף פוגם באיכות התמונה כאשר למסך משודך מקור BLURAY שעובד ב-1080P באופן טבעי.

ניתן לראות את האפקט של זה עם TEST PATTERN ברזולוציית FULL HD:

שימו לב לפסים (BANDS) בעמודות השונות ובמיוחד בעמודה הימנית. תדרים גבוהים ממקור כמו BLURAY יכולים בפירוש לגרום לתופעה הזו ובמקום לראות עניבה עם פירוט רב, הצופה עלול לראות PATTERNS שנוצרים בגלל המעבד הפנימי של המסך.

במצב 1080P ניתן היה רק לעבור בין מצב מסך WIDE ל-4:3, היה ראוי להציב אופציה של NATIVE RATE בנוסף.

מקורות SDTV

המשכתי בבדיקות עיבוד תמונה. למסך יש זמן תגובה של 8 מילישניות, אך בניגוד לאחיו הקטן (PV42), כאן בבירור ניתן לראות מריחה בעיקר בתכנים שצפיתי מיס. המריחה התבטאה בשובל אחרי דמויות שונות שנמרח אחוריהם תוך כדי תנועה. מסכים מהדור האחרון כבר כמעט הצליחו להיפתר מהתופעה לחלוטין.

 בתחום ה-SCALING ו-DEINTERLACING בדקתי עם כמה מקורות וידאו. בדיסק S&M בדקתי את איכות העיבוד וניתן לראות כי למסך אין תיקון זויתי. בזויות אופקיות ניתן להבחין במדרגות (ALIASING). ניתן לראות את התופעה בצילומים הבאים:

ניתן לשים לב לתופעה בחבלים השונים שנראים כאילו הם שזורים או כמו מדרגות, בעוד שהם צריכים להיות ישרים לחלוטין.

גם כאן ניתן היה להבחין בחלביות בתמונה, והדבר הטריד למדי גם בתכנים יותר בהירים.

עיבוד התמונה ותפיסה 2:2 (בדיקה עם דיסק מרנגי) עבד ללא רבב, וכך גם 3:2, כך ש-FILM MODE מזוהה היטב במסך.

גם פורמטי תמונה שונים, כגון 1080P בתדרים 50 ו-60 וכן 1080i ו-720 בתדרים אלה, עבדו ללא בעיה. גם PAL ו-NTSC (כולל PROGRESSIVE) עבדו חלק וללא בעיה.

למסך יש מגוון של יחסי המסך שונים (מצויים תחת כפתור ARC האניגמטי בשלט) עבור מצבים לא פרוגרסיביים, כך שבעלי המסך שישתמשו בו עבור יס או הוט יוכלו בקלות למצוא פיתרון שיאפשר שימוש ביחס 4:3 על גבי המסך.

למסך היו בעיות UNIFORMITY קלות, אשר נפוצות מאוד במסכי LCD כיום. התופעה היתה מורגשת רק בקטעים מועטים והיא זניחה בעיני.

הרמקולים של המסך היו פחות נעימים לאזני מרמקולים אופיניים למסך מסוג זה. הווליום מצליח להגיע לרמות גבוהות במיוחד. המסך קלט את כל סוגי האודיו שהעברתי לו דרך כבל ה-HDMI.

HDTV

פצחתי בסרט האהוב עלי מכל הזמנים, האלמנט החמישי. לחצו על זורג בשביל לראות אותו במלוא הדרו:

 

גם לילו נראית מצויין, אם כי מאוד חלבית… 

פרטי המדים של השוטרים שרדפו אחרי לילו היו דווקא בולטים, אך המדים עצמם היו בהירים מדי.

נארניה הפך לסרט הבדיקה שלי עבור מסכי LCD. הפירוט באריה היה מושלם.

סצינות הקרח והשלג מדגימות כיצד המסך מתמודד עם פרטים כהים על רקע בהיר. הפירוט היה נהדר, אך השחורים היו אפור בהיר. סצינות המערה לא היו מרוחות ולא היה יותר מדי רעש על התמונה.

שלט

השלט דומה מאוד לזה של ה-PV42, אך עם תוספת של כפתורים לשימוש עם מקלט DTV דיגיטלי (לא רלוונטי בארץ).

השלט נטול פונקציות DISCRETE ואינו מאפשר גישה לאף כניסת וידאו באופן יעודי, פרט לחיבור ה-PC (כלומר VGA אנלוגי). לעומת זאת, יש הרבה מאוד כפתורים שמיועדים לשימוש עם טלויזיה רגילה אנלוגית (מישהו עדיין משתמש בזה?). השלט כולל לחצנים רבים עבור PIP, לחצניים רבים עבור טלטקסט וכו'.

גם כפתור ההדלקה הוא TOGGLE ואינו מאפשר שימוש עם פרונטו אשר זקוק לכפתורים נפרדים להדלקה וכיבוי.

תפריטי המסך זהים כמעט לאלה של ה-PV42 בגרפיקה ובתפעול.

 ציונים:

עיצוב: 7
איכות תמונה: 7
סאונד: 6
כניסות ויציאות: 9 (חסר HDMI נוסף)
פונקציות: 8

סיכום:

המסך בסה"כ מאכזב לאחר ההתלהבות מאחיו הקטן יותר. אין ספק שהעלות של המסך הזה זולה במיוחד וזה מהווה אטרקציה גדולה עבור מי שמעוניין ב-FULL HD. מצד שני, איכות עיבוד התמונה והיחס הניגודיות הנמוך פשוט מתאימים לדור או שניים אחורה ולא תואמים לרמה שראינו בדור האחרון של מסכי ה-LCD FHD של חברות כמו סוני, לווה-אופטה, סמסונג או טושיבה.

המסך גם לא יתחבר טוב למחשבי HTPC, למרות שהיה יכול להיות פיתרון זול ואידאלי למי שזקוק לרזולוציה גבוהה עבור המחשב. חוסר של תמיכה ב-NATIVE RATE (כאמור, המסך תומך ב-1080P, אך מציב OVERSCAN של כמה אחוזים מה שמונע שימוש אמיתי ב-NATIVE RATE/DOT-BY-DOT).

טמפ' צבע גבוהה מדי נותנת תמונה בעל גוון כחלחל מדי, וגאמה נמוך גורם לתמונה להיות חלבית מדי.

היתרון הבולט ביותר של המסך הוא המחיר שהוא משמעותית זול מכל מסך 1080P אחר שראינו עד כה בגודל מסך שכזה. מי שזקוק ל-1080P אך לא יכול להגיע למחירים של המותגים הגדולים בהחלט יכול לשקול את המסך הזה. מי שפחות לחוץ לו הגודל, נמליץ לו ללכת על מסך ה-LCD הקטן יותר של חברה זו (42").

מחיר מחירון: 14,500 ש"ח דרך המשווקים המורשים

לינק למוצר

לינק לספציפיקציות המוצר

המוצר נבדק באדיבות חברת PRIMEVIEW


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
14.06.2007
  
כתב: עפר לאור

1