חיים חדשים למקס 1 : מדריך לשדרוג יס מקס 1

אז יש לכם יס מקס מהדור הראשון, איך אפשר לשפר ולשדרג אותו?נמרוד חוקר את נבכי היס מקס 1 ומעביר לנו ...


אחרי הרבה זמן שרציתי לשדרג את נפח המקס שלי, החלטתי להחליף את הדיסק באחד המחשבים ולפנות את הדיסק הישן בנפח 160GB לטובת ה-Yes Max.

ברשותי Yes Max גרסה 1 מהדור שהגיע עם כונן קשיח של 80GB בלבד. כבר כשקניתי אותו, לפני למעלה משנתיים, זה נראה לי מעט, אבל איכשהו תמיד הסתדרנו. לאחרונה, עם הוספת הסדרות ללוח השידורים האלקטרוני ע"י yes מצאנו את עצמנו מקליטים ומקליטים וכמובן לא מספיקים לצפות.


החלפת הכונן הקשיח ב-yes max. לפני ואחרי. יש הבדל.

החלפת הדיסק הינה פשוטה ביותר ואורכת כחצי שעה בלבד. מלבד העובדה שזכינו לנפח כפול, גיליתי שהדיסק החדש הוא גם שקט יותר. להלן פירוט התהליך המורכב מעשרה צעדים פשוטים.

ראשית כמה אזהרות וכסת"ח:

 • החלפת הכונן הקשיח של ה-Yes Max על ידיכם מבטלת את האחריות על המכשיר, במידה והיא עדיין בתוקף.
 • המאמר הבא מתאר את השלבים הנדרשים לשם החלפת הכונן הקשיח של ה-Yes Max. אין בו משום המלצה של האתר ו/או הכותב לבצע החלפה לכונן הקשיח והשימוש במאמר הוא לצורך העשרת מידע בלבד. החלפת הכונן הקשיח דורשת מיומנות מקצועית והינה על אחריות המבצע בלבד.
 • בכדי לגעת במכשיר או לפתוח אותו הינכם חייבים להיות בעליו החוקיים. מי שמשכיר מכשיר שכזה מיס או שלא סיים את התשלום שלו לא רק יאבד את האחריות, אלא גם עובר על החוק!!!
 • בשום מקרה אין לחבר את המכשיר לחשמל, לנקודת התקשורת ו/או לרכיבים שונים במערכת הק"ב כאשר המכשיר פתוח. קיימת סכנת התחשמלות כאשר המכשיר פתוח!
 • אין האתר או הכותב אחראים לכל אי דיוק או תופעה שעלולים לגרום לנזק כלשהו או תפקוד לקוי של המכשיר לאחר פתיחתו. כל נזק שעלול להיגרם למכשיר, לבעליו, למשפחתו, לשכנים, לרשת החשמל בישראל, לרשת האינטרנט או לחור באוזון הוא באחריות הקורא והמבצע בלבד!
 • המכשיר כולל רכיבים רגישים ל-ESD (פריקת מטען אלקטרו-סטטי). מומלץ להשתמש בצמיד הארקה המחובר לארקה בעת פתיחת המכשיר ובזמן החלפת הכונן הקשיח.

החלקים הדרושים:

 • כונן קשיח בנפח הרצוי, מפורמט ב-FAT32.
 • אני התקנתי כונן קשיח בנפח 160GB. לא ברור אם ניתן לחבר כונן קשיח גדול יותר, ואם כן לא ברור כלל אם המקס ידע להשתמש בנפח נוסף זה.

כלי עבודה:

 • מברג פיליפס בינוני – 4 מ"מ.
 • שואב אבק – לצורך שאיבת האבק שהצטבר במכשיר
 • נוזל סיכה למאווררים חשמליים – לצורך שימון המאוורר של הכונן הקשיח

תהליך ההחלפה:

1. ראשית ניתקתי את המקס מכל החיבורים והנחתי אותו על שולחן. מגיע לו לנוח, שנתיים וחצי ברצף היה מחובר לחשמל…

2. פתחתי באמצעות מברג הפיליפס את שבעת הברגים הסוגרים את המכסה העליון. הרי הסימון למיקום הברגים :


פתיחת המכסה העליון. שבעה ברגים.

3. הוצאתי את המכסה העליון ע"י משיכתו אחורנית. כעת, כשהוא פתוח, ניקיתי בעדינות את האבק שהצטבר בעזרת שואב אבק. במאוורר טפלתי בהמשך.


המקס ללא המכסה העליון. בהזדמנות זו כדאי גם לנקות.

4. על מנת לפרק את הכונן הקשיח פירקתי תחילה את מארז הכונן. לשם כך יש להפוך את המכשיר ולפתוח את ארבעת הברגים של המארז (לפי הסימון):


ארבעה ברגים מחברים את מארז הכונן הקשיח למכשיר.

5. עכשיו, לאחר שפתחתי את ארבעת הברגים של מארז הכונן, הפכתי בחזרה את המכשיר תוך אחיזת מארז הכונן הקשיח. לאחר מכן, הוצאתי בעדינות את המארז מהמכשיר וניתקתי את כבלי המתח והנתונים המגיעים לכונן הקשיח.


המקס ללא מארז הכונן הקשיח.

6. בכדי לנתק את הכונן הקשיח ולהחליפו בכונן החדש, פרקתי ארבעה ברגים נוספים במארז הכונן הקשיח. זו גם הזדמנות טובה לנקות את המאוורר באופן יסודי ולסכך אותו.


מארז הכונן הקשיח. ארבעה ברגים אחרונים לפירוק.

7. התקנתי את הכונן החדש באופן דומה. חשוב לוודא שלכונן החדש יש Jumper במיקום CS – cable select – העמודה השנייה הקרובה למחבר הנתונים.


מארז הכונן הקשיח עם הכונן הגדול. הנה ההבדל.

8. חיברתי את מחברי הנתונים והמתח לכונן החדש, התקנתי את מארז הכונן הקשיח במקומו וחיברתי למכשיר באמצעות ארבעת הברגים.


רגע לפני הסגירה. אפילו סידרתי את הצמות יותר טוב.

9. עכשיו כל שנותר הוא לסגור את המכסה ואת שבעת הברגים האחרונים ולחבר את ה-Max למערכת הק"ב.

10. לאחר חיבור ה-Max לחשמל יש להמתין מספר דקות (שתיים שלוש) עד שהממיר מתחיל לפעול. על מנת לאתחל את הדיסק יש להיכנס לתפריט הגדרות | אתחול מתקדם | אתחול הדיסק ולאתחל את הדיסק.


מאתחלים את הדיסק. אפשר גם להמתין בחוסר סובלנות.

זהו. עכשיו יש הרבה יותר מקום ויותר שקט.

 

להמשך דיון בנושא לחץ כאן


7:00
  /  
10.06.2007
  
כתב: נמרוד קדים

1