מסך LCD טושיבה REGZA 47WL68 עם נגן HD DVD

עפר בודק את המודל FULL HD של טושיבה: ה- 47WL68E, מסך LCD מהדור האחרון.האם הוא עומד בקו התקן שנקבע על ...


בבדיקה הקודמת שלנו של מסך טושיבה, בדקנו את היצע ה-42" של החברה והתרשמנו סה"כ לטובה. פליאה אחת הבענו בכך שהמסך אינו ברזולוציית FULL HD, ולפיכך ובהתאם לזאת קיבלנו לבדיקה את גירסאת ה-47" של החברה לבדיקה – מסך FULL HD למהדרין.

המסך עצמו

מבחינת חיבורים ולחצנים פשוט זהה לחלוטין לגירסאת ה-42" שלו.

עיצובית קשה להבדיל בין המסכים – הקו העיצובי (הפשוט והענייני) של טושיבה נשמר גם כאן.

המעמד קל להתקנה ויפה מרוב ההיצע בשוק כעת (במיוחד כמה מהזוועות העיצוביות שיצאו לאחרונה מסדנאות הברזל הישראליות).

בדומה ל-42", גם מסך זה כולל רמקולים חבויים אשר דווקא עשו עבודה לא רעה בכמה מהסרטים שצפיתי בהם. במיוחד כאשר קרובים למסך, ניתן לשמוע אפקטים תלת מימדיים (בסגנון דולבי) אולם חשוב לציין שהרמקולים צריכים לשמש בעיקר לחדשות וצפיה בטלויזיה. חובב קולנוע ביתי אמיתי יהיה זקוק למגבר ורמקולים מקצועיים בשביל לחוות את החוויה המלאה של קולנוע ביתי.

תחום ה-NATIVE RATE אשר לא צלח בידי כלל עם גירסאת ה-42" צפוי היה להיות פשוט יותר עם מסך זה בגלל הרזולוציה התקנית. התחלתי עם 1080p ב-60HZ והתמונה התקבלה כראוי, אך עם OVERSCAN של כ-3%. תפריטי המסך פשוטים למדי ולא נותנים רמזים כיצד ניתן לנסות ולהפעיל DOT BY DOT, ולפיכך הייתי צריך לעשות ניחוש מושכל, ואכן – שימוש בכפתור יחס המסך מספר פעמים מביא את התוצאה המבוקשת: EXACT SCAN (או בשפת הקודש: NATIVE RATE ).

בשלב הזה הצלחתי להגיע להתאמה מלאה והתחלתי לבדוק ב-50 הרץ. שם התוצאות היו חלקיות. מדי פעם, מסיבה לא ברורה, המסך פשוט הפסיק לעבוד ב-50HZ והציג תמונה שחורה. החלפת כבל HDMI לא עזרה, אך הסיבה לא היתה ברורה.

כאמור, ב-60 הרץ לא היתה בעיה כלשהי, המסך עבד מצויין.

מעבר ל-1080i עבד מצויין גם ב-60 הרץ וגם ב-50 הרץ. 1080p24 ו- 1080p25 לא נתמכים על ידי המסך, כלומר, הוא הותאם מראש לשימוש עם HD DVD אך לא בהכרח עם BLURAY. רוכשי BLURAY "יאלצו" לעבוד ב-1080i או 1080p במידת הצורך, אם כי בדיקות העיבוד תמונה HDTV של המסך הניבו הבדל זניח בין הפורמטים במסך זה כאשר התוכן היה 1080p.

הצגתי מספר סרטים ממקור HDTV, כאשר שני הסרטים האהובים עלי בבדיקה עם LCD הם כרגיל STAR WARS : ATTACK OF THE CLONES ו-נרניה.

בסרט -STAR WARS ניתן להבחין בבעיות רבות בתנועה וגם בחדות התמונה כאשר בודקים עם מסכים בעייתיים. כהרגלה, טושיבה מסמנת את ה-SHARPNESS כאילו 50 הוא הערך האופטימלי (זה הרבה יותר מדי חזק). מעבר למינוס 50 נותן תוצאה מצויינת ולא מטושטשת כלל. הסרט נראה מדהים על גבי המסך הזה והוא סוף סוף מתחרה בכבוד בסדרת BRAVIA של סוני.

בסרט נרניה ניתן היה להבחין בגרעיניות קלה במהלך התמונה, אולם אנשים נראו תלת מימדיים, לא גרעיניים מדי ובעלי צבע אור אמין ומדוייק.

הקטעים הבהירים היו תענוג צרוף, כל פרט היה ברור וחד ללא רבב. בקטעי הסרט המשלבים איזורים כהים עם טיפה אור, המסך נטה לחתוך שחורים בכדי לשמר את איכות התמונה של האיזורים הבהירים (החלטה לא נבונה), אך במרבית קטעי הסרט השונים איכות התמונה היתה מצויינת.

איכות התמונה של SDTV היתה טובה, אם כי הייתי בהחלט מצפה ליותר. בדומה למסכי LCD רבים, יש דגש יתר על COMPRESSION ARTIFACTS ולכן תכנים שבדקתי ממיר YES דרשו מרחק צפיה של כ-3.5 מ´ בכדי להפסיק ולהטריד את מנוחתי. הורדת ה-SHARPNESS למינימום וכיול BRIGHTNESS טיפה גבוה מהמקובל עזר מעט לשפר את איכות התמונה.

המדידות

באופן מפתיע, מדידות טמפרטורת הצבע (גוון הלבן) הניבו תוצאות כמעט זהות לגירסאת ה-42". כלומר, מסך כחלחל מדי, שאינו יכול לרדת מתחת ל- 9700 מעלות קלווין (רצוי להגיע ל-6500). במצב COOL, המסך עבר את ה-13000 מעלות קלווין.

גרף טמפרטורת הצבע של REGZA 47WL68E

המסך הצליח להגיע ליחס ניגודיות דינמי של כ-3500:1, מספר מרשים לכל הדעות וגבוה מכפי שהיצרן עצמו מצהיר. יחס הניגודיות של הפאנל היה נמוך משל ה- 42WL68 והגיע לבערך 400:1. כפי הנראה, השינויים נובעים מעוצמת התאורה האחורית והפיכתה לדינמית יותר. עוצמת התאורה היא כ-350 ניטים (בד"כ מדברים על כ-500) בהחלט מספק למסך מסוג זה.

מהירות התגובה של תאורת הרקע המסך היה דומה לשל האח הקטן – בין 3 ל-4 שניות לעבור מלבן לשחור. בתחום זמן התגובה של הפאנל (6.5 מילישניות), המסך השתפר ביחס למסך ה-42" ולא היו סימנים למריחה כלשהי במסך הבדיקה בדיסק של SPEARS & MUNSIL.

גרף CIE של ה-REGZA 47WL68E

צבעי היסוד של המסך לוקים מעט בחסר, במיוחד לאור המדידות המדוייקות שהגיע מסך ה-42". החוסרים מתבטאים בירוק לא מדוייק, וכחולים שלוקים בחסר (פחות מדי עמוקים). גם יכולות הכיול של המסך בסיסיות למדי וברור שהמסך מיועד לקהל הרחב ולא למשתמשים "מומחים" שזקוקים ליכולות כיול ופרמטרים שונים.

בתחום ה-BLACK STRETCH, אני ממליץ לכבות אופציה זו. גם אפשרויות ה-MPEG NOISE REDUCTION חביבות אך לא מספקות את הסחורה לטעמי.

ניתן להבין את השילוב המעניין הזה של כחול חזק יותר בתמונה לעומת אי דיוק בכחולים כאשר מביטים בגרף הספקטרומטרי. הגרף מראה שבתחום הכחולים, המוקד של הכחולים אינו במקומו הרצוי ובמקום מוקד אחד, יש לכחולים במסך שני מוקדים (אחד סגלגל יותר והשני ירקרק יותר). עוצמת הכחולים בתאורה הזו נמוכה יותר ורחבה יותר בטווח התדר שלה. משמעות הדבר היא שיש כחולים פחות מדוייקים, אך שהתמונה בסופו של דבר תכלול יותר גוונים כחולים מכפי שרצוי.

אין לכך השלכות רבות מדי. אנשים רבים אוהבים תמונה בעלת גוון כחול (תמונה יותר דידקטית או "ממוחשבת" ופחות חמה). רוב הסיכויים שטושיבה עשתה זאת בכוונה מתוך מטרה להתאים לטעם של אנשים שאוהבים תמונה עם גוון שכזה. זו גם הסיבה שהיא מקפידה לספק מסכים בעלי חדות גבוהה מהמקובל בד"כ.

גרף הגאמה של המסך הוא 2.05 (נהוג לכוון ל-2.2) וגרף ה-GRAYSCALE מראה על יציבות מרשימה, אך עדיין על טמפ´ צבע גבוה מדי מהיעד.

התאורה האחורית אחידה למדי, אולם מרגישים שתי בעיות. במרחק קצר מהמסך, מרגישים את השפעת הזוית על המסך, ולכן חשוב להביט במסך כזה ממרחק של כמה מטרים ולא לצפות בו מקרוב. בעיה שניה נראית לעיתים בעת תנועה, והיא סוג של בעיית אחידות, יש מעט כתמים עדינים על התמונה שרק בעלי עיניים חדות יתפסו אותם… בעת הצגת תמונה שחורה, לא ראיתי בעיית עננות כלשהי במודל שבדקתי.

למסך מגוון יחסי אורך גובה, כולל כאלה שמעוותים את התמונה או עושים ZOOM, כאמור היחס החדש EXACT SCAN שימושי במיוחד לבעלי מחשבים או מקורות FULL HD.

השלט אופייני לטושיבה, וזהה למעשה למסך ה-42", כלומר, חסר לו גישה ישירה לכיבוי והדלקת המסך וכן לכניסות הוידאו החשובות.

סיכום

ההתרשמות מהמסך היא חיובית. אין ספק שמדובר כאן בפנינה של הקו של REGZA, ההבדל במחיר בין מסך זה לבין הגירסא ה-42" בהחלט שווה כל אגורה.

דיוק הצבעים לוקה מעט בחסר ביחס למסכי LCD אחרים (בעיקר סוני BRAVIA) אך מרבית האנשים לא ירגישו בכך.

לא ברור מה מקור הבעיות עם 50HZ והיה קשה גם לשחזר את הבעיה (פעם היתה מתרחשת ולעיתים זה היה עובד זמן רב ללא כל בעיה).

המסך מוצלח מאוד עבור מרחק צפיה של 3.5 מ´ ומעלה, בסלון לא מואר באופן חזק במיוחד ועבור מישהו שמחפש דרך להציג תכני FULL HD בקולנוע הביתי שלו. השותף הטבעי של המסך הוא נגן HD DVD של טושיבה והשילוב בין השניים הוא מצויין.

המסך לא הצטיין בעיבוד 1080i ל-1080p מה שמגביל אותו בחיבור ל-HD DVD, אבל על כך בסקירה של ה-HD DVD…

לגבי חיבור מסך שכזה למקור לויין או כבלים ישראלי, הייתי נזהר מכך עבור סלון קטן מדי, או שוקל שימוש במעבד חיצוני או לפחות רסיבר בעל יכולות UPSCALING סבירות.

איכות התמונה תשתפר עם כיול זריז של CONTRAST/BRIGHTNESS והפחתת ה-SHARPNESS של המסך למינימום האפשרי.

ציונים

עיצוב: 9
אודיו: 8
כניסות: 8 (חסר SCART)
עיבוד תמונה: 7.5
איכות תמונה: 8.5

מחיר רשמי: 17,900 ש"ח
(זה גם המחיר הרשמי שקיבלנו עבור ה-42", כך שככל הנראה המחיר של המודל השני ירד מאז הבדיקה המקורית).

לדיון בפורום לחצו כאן

הבדיקה בוצעה באדיבות חברת ניופאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
05.06.2007
  
כתב: עפר לאור, וידאו: ליאור נאור

1