מזרימדיה: DViCO TViX 4100

חברת DVICO כבשה את ליבנו עם ה-TVIX 5000 וה-4000.האם הצליחה לעמוד ברמה הגבוהה שקבעה לעצמה עם המודל החדש של מזרים מדיה?


ה-TVIX 5000 היה אחד המכשירים הראשונים שבדקנו שהיה בעצם שלם וכמעט מושלם בתכונותיו כמדיה רסיבר. בעיני רבים, עיצובו המיוחד היה נקודת התורפה היחידה שלו, אך דווקא עיצוב זה גרם לו לבלוט בין מוצרים דומים בעלי עיצוב שגרתי יותר.

 ה-TVIX4000 הביא לשולחן עיצוב חדש וקומפקטי יותר, ותמיכה ב-1080P, אך לא היה בשורה גדולה בתחום התפעול או תמיכה בפורמטים חדשים.

 

ה-4100 דווקא מחדש לא מעט דברים. תחילה, המכשיר הוא בעל חיבור HDMI (כלומר חיבור אשר מעביר גם אודיו) תומך ב-1080P ויותר תואם למכשירים רבים בשוק. בנוסף, ה-4100 משתמש בצ´יפ חדש מבית SIGMA DESIGNS (שבזכותם פועלים כל מזרמי המדיה כיום): ה-8623. צ´יפ זה מוסיף למשוואה גם יכולת פיענוח של קבצים שבעבר לא עבדו, כולל QUICKTIME (גם QUICKTIME עם H264 או AVC בשמו החדש). גם קבצים בעלי קצבי ביטים גבוהים יותר יפוענחו על המכשיר החדש. החידוש האחרון הוא החלפת חיבור ה-IDE (או PATA בשמו החדש) לחיבור חדש של SATA עבור דור חדש של דיסקים קשיחים שניתן לרכוש כיום.

בנוסף לפונקצית ה-DELETE שמאפשרת מחיקת קבצים בדיסק הפנימי של המכשיר, ה-4100 כולל גם פונקציה חדשה של העתקת תוכן מדיסקים מרוחקים.

נניח שאתם רואים תוכן מעניין בשרת שלכם או מדיסק שמחובר אליו דרך USB. לוחצים על כפתור FUNCTION והמכשיר שואל אתכם אם אתם רוצים להעתיק תכנים או לעשות EJECT (זה מה שהכפתור פעם היה עושה). בוחרים בהעתקה, ומסמנים את הקבצים שרוצים להעתיק (אחד או יותר). בסיום הבחירה, לוחצים שוב על FUNCTION והמכשיר מבקש מיקום יעד. זה יכול להיות בעצם רשת, USB או כל יעד אחר. בוחרים את היעד ולוחצים שוב FUNCTION, ולאחר אישור סופי המכשיר מציג PROGRESS BAR ומתחיל להעתיק. השילוב של היכולת להעתיק הלוך וחזור חוסר הרבה מאוד מאמץ ומבחינתי בעצם הופך את פונקצית ה-FTP להרבה פחות קריטית (כי זה פשוט מאוד נוח לביצוע).

ניסיתי את פעולת העתקה והיא הצליחה להעתיק לי מהרשת לדיסק הפנימי ומשם גם לדיסק חיצוני שחובר ב-USB. זה קם עבד עם קבצים גדולים וגם עם כמה קבצים ביחד. הפעולה לא מהירה מדי, אבל מכיוון שזה חוסך שימוש במחשב, יש כאן יתרון משמעותי.

גם פונקציות כגון מעבר זריז לרשת שופרו על ידי כפתור REPEAT אשר קופץ ישר לרשת ללא צורך בלחיצה על חץ שמאלי ואז שימוש בחיצים בכדי לבחור מקור (דבר שמקורו בכך שהתפריט המקורי של רשימת המקורות היה מצד שמאל של התפריט…)

 

עיצובו של המכשיר דומה, ואפילו כמעט זהה לזה של ה-TVIX 4000. ההבדלים הם בצבע. המכשיר הוא בשחור מבריק עם פאנל פיאנו בלק אשר משתלב יפה עם מסכי פלזמה מהדור האחרון. הכיתוב TVIX בחלק העליון של המכשיר הוא כסוף והמכשיר נראה מקצועי ויוקרתי יותר מהמכשירים הקודמים.

הפאנל לא שונה כלל ועדיין בהיר מדי, ללא יכולת שליטה בתאורה האחורית. החברה לא שינתה אותו כלל – כולל כיתוב DVI במסך (במקום HDMI). לעומת זאת, התאורה מאחורי העיגול של כפתורים קדמיים, אשר ב-TVIX 4000 זהרה כל הזמן פרט לעת ניגון הסרט, כבוייה כעת ברגע שמנגנים סרט ואינה שבה לדלוק. זה יתרון משמעותי בעיני.

הפאנל האחורי של המכשיר דומה מאוד לזה של ה-TVIX 4000, וכולל יציאות וידאו קומפוזיט, SVIDEO וקומפוננט וכמובן HDMI. בתחום האודיו, יש יציאות סטיראו, ויציאות אופטית וקואקס.

התקנת הדיסק הקשיח קלה ביותר. לחיצה קלה על המכסה ונחשף המסלול. מבריגים לצד הדיסק הקשיח את המסגרת מברזל ומשחילים פנימה את הדיסק. חיבור הדיסק למכשיר פשוט דורש חיבור כפול – מחבר ארוך לחשמל ומחבר קצר יותר עבור חיבור ה-DATA.

מיד עם הפעלת המכשיר מספר פונקציות לא פעלו כשורה, ושדרוג (כבר שוחררו מספר עדכונים) מהאתר של TVIX הביא את המכשיר למצב כמעט זהה לזה של ה-TVIX 4000. כמעט כל דבר שעבד ב-TVIX 4000 כבר פועל גם כאן. משמעות הדבר, שהמכשיר יכול להיות תחליף כמעט אחד לאחד ל-TVIX 4000 או ה-5000 ללא חשש.

אבל לא כל הדברים שעבדו ב-TVIX הישנים פועלים גם כאן. באינטרנט היו דיווחים על בעיות באודיו דרך HDMI כך שיתכן ופונקציה זו עדיין לא מושלמת, ועובדת חלקית בלבד (לי לא היתה היכולת לבדוק זאת בגלל מגבלות במערכת הבדיקה שלי). בנוסף, קבצי MPEG2 עם ביטרייטים כבדים לא רצו לי חלק דרך USB2 (עבדו בסדר בדיסק הקשיח).

מידע על הקטע המנוגן לא תמיד היה מלא ושלם כמו במכשירים הותיקים יותר.

גם לחיצה על כפתור ה-REWIND לא עובדת עבור תכנים רבים (כולל H264 וגם אפילו MPEG2 TS). אני מעריך שזו בעיה בתוכנה שתטופל בגירסאות עתידיות.

פצחתי בבדיקות על סוגי קבצים שונים. הפורמטים הרגילים עובדים כמעט באופן זהה ל-TVIX 4000 וה-TVIX 5000, וזה כולל WMV, DIVX ו-DIVX HD. הפורמטים הללו גם מזוהים כ-50 או 60HZ ואחת היכולות של המכשיר שאני הכי אוהב – מעבר אוטומטי בין שני התדרים הללו, עדיין עובד.

גם קבצי BLURAY רבים שבדקתי עבדו. רובם לא הצליחו לסחוב כראוי מעל הרשת והיה צורך להשתמש בדיסק מקומי בשביל לבדוק אותם. חלקם גם לא עבדו לחלוטין מהדיסק המקומי, אך חלקם רץ חלק וללא בעיות, ככל הנראה תלוי בסוג הסרט, הקידוד שלו וקצב הנתונים שלו. אני מעריך שעם הזמן נלמד את הנושא יותר וניתן יהיה לזהות מראש מה יעבוד ומה לא ויתכן שגם לשפר את המצב. מצד שני, חשוב לציין שהמכשיר לא יועד לנגן תכנים מסוג זה כך שקשה לדעת. בכל מקרה, כאשר הצליל נעלם לי, הצלחתי בד"כ להחזירו על ידי משחק ב-PAUSE וב-PLAY או הרצה קדימה טיפה בסרט.

להפתעתי נתקלתי דווקא בבעיות עם H264, הפורמט שבעצם הוא הבשורה הגדולה ביותר שהמכשיר מביא. בפורמט זה, לא זוהה 50HZ מתכנים אירופאים, וכן פעמים רבות נתקע או גמגם התוכן. קצב הנתונים שנעשה בו שימוש הוא בהחלט נמוך דיו בכדי לעבור ברשת ללא בעיה (שלא כמו סרטי BLURAY) ומכאן ההפתעה.

העברת התכנים לדיסק המקומי עזרה במקרים רבים ופתרה את הבעיה. מהדיסק המקומי, המכשיר ניגן H264 ללא בעיה או גמגומים. קצב הנתונים אינו הבעיה כאן (כי המכשיר הצליח למשוך קצבים דומים ב-TS). נראה לי שיש לחברה עוד מה לשפר בתחום זה.

קבצים נוספים שבדקתי היו קבצי VC1, אך המכשיר כלל לא תומך בהם. עיקר התכנים שקיימים בפורמט זה הם דיסקי BLURAY וכן המרות שמיועדות לניגון על גבי XBOX 360. לצערי, אלה לא מנגנים על המכשיר (לפי התיעוד של הצ´יפ זה דווקא כן היה צריך להיתמך כך שיתכן שחוסר זה הוא תוצאה של בעיית תוכנה שתתוקן בעתיד, אך קשה כעת לדעת). בכל אופן, תכני BLURAY מסויימים לא ניגנו, מה שיכול להצביע על מחסור בתמיכה בקודקים אלה עבור BLURAY. לפי תיעוד הצ´יפ כלל לא מובטח שהמכשיר יתמוך באלה (סיגמא תיכננה זאת עבור סדרת 8634), כך שבעצם די מפתיע שהמכשיר מצליח לנגן תכנים אלה כלל.

איכות התמונה של המכשיר זהה למכשירים קודמים ומקבילים, קרי: איכות טובה מאוד.

בדומה למכשירים אחרים של DVICO, גם מכשיר זה כולל יכולת להעביר אליו קבצים מרחוק. בבדיקה שערכתי הגעתי לקצב העברה של כ-22Mbps לתוך המכשיר, לא רע בכלל – אך יקח עדיין לא מעט זמן להעביר תכנים כבדים אליו. רצוי להשתמש ב-USB2, שהוא מהיר בהרבה.

בתחום האודיו, המכשיר מציג תפריטים חדשים אשר מאפשרים צפיה מה המצב של השיר.

התפריט הראשי של המכשיר שונה בגירסא הראשונה שניסיתי 1.0.13, ונעלמה לחלוטין בגירסא השניה (אלא אם כן לוחצים על כפתור MENU שגורם לו להופיע). ככל הנראה החברה שמה לב שבעצם אין בכלל צורך בתפריט ראשי שבעיקר מופיע כשמדליקים את המכשיר ושאפשר פשוט להיכנס למערכת התפרטים מיד. לא היה מזיק לעשות FACELIFT לתפריטים הפנימיים שעדיין נראים בסיסיים למדי. השינוי היחיד שהרגשתי בו היה שינוי קל בפונטים שהמכשיר משתמש בהם.

מבחינת יציבות, המכשיר פחות יציב מה-TVIX הקודמים. מספר משחקים במקביל (שימוש ב-FTP ובמקביל שינוי רזולוציות וכו´) עלול לגרום לו לכבות את עצמו. גם המודלים הקודמים סבלו מבעיות דומות שהחברה פתרה עם גירסאות תוכנה מתקדמות יותר.

התרגום העברי בשיטת SUB/IDX עבד כאן ללא בעיה. גם ה-GOTO עשה רושם יציב מהרגיל אפילו מה-TVIX הישנים.

גם סינכרון מחדש של הטקסט עובד כאן ללא בעיה.

תפריטי ה-SETUP במכשיר כמעט זהים למכשירים האחרים בסדרה הקודמת.

השלט של המכשיר זהה לחלוטין לשלט של ה-TVIX 4000. הוא חמוד ונוח והחיסרון הגדול ביותר שלו הוא מחסור בתאורה אחורית בלחצנים, דבר שהיה מקל עלי בעת כתיבת מאמר זה בחושך כמעט מוחלט, פרט לאור מסך הלפטופ והמסך שפועלים בעת הבדיקה…

סיכום

על פניו, המכשיר כעת אינו מציע הרבה יכולות מעבר למודלים הקודמים. עיקר השיפור הוא בחום ה H264 אשר מנגן היטב מהדיסק המקומי בלבד. פונקציות כגון COPY בהחלט משפרות את חווית המשתמש.

מצד שני, ההיכרות שלנו עם DVICO ועם התקדמות המודלים הקודמים בסדרה, מראים שהחברה אינה נחה וממשיכה לשפר את המכשיר. כך שחשוב להתייחס לבעיות הללו כאל "GROWING PAINS" בתקווה שהן יפתרו בגירסאות הבאות של תוכנת המכשיר. מאז יציאתו, כבר יצאו 3 גירסאות תוכנה מעודכנות וניתן לראות שהחברה בהחלט שוקדת קשה על שיפור המכשיר. הפוטנציאל של המכשיר מאוד גדול ותלוי בעיקר בכמות העבודה ש-DVICO ישקיעו בשיפורו בחודשים הקרובים.

לגבי נושא ה-BLURAY, כאמור, אף אחד כיום לא ממש מתחייב לכך או טוען שזה יעבוד בלי בעיות. זה נחמד מאוד שזה עבד, אך לא צריך להתלהב יותר מדי עדיין…

עדכון – אוקטובר

החל מגירסאות הקושחה (FIRMWARE) הנסיוניות – BETA, המכשיר החל בתמיכה רשמית בפורמט MKV. פורמט זה תופס פופולריות משמעותית באינטרנט ויש הצפה בכמויות החומר מסוג זה. מרבית החומר ב-720P (אשר עובד מעולה על גבי המכשיר, כולל H264 וכן DIVX). קבצי 1080P מסוג זה עדיין לא מושלמות, יש עדיין טיפה בעיות איתן, והחברה מתקדמת בכל פעם טיפה לקראת ניגון מושלם של התוכן מהסוג הזה. חשוב לציין שעדיין אין תמיכה בפורמטי אודיו מסוג OGG VORBIS המובנים בתוך קונטיינר MKV, אך יש צפי שהנושא יפתר בעתיד.

תוספת מעניינת חדשה אשר עדיין לא מושלמת היא תמיכה ב-1080P/24. לא עלה בידי לבחון אפשרות זו והיא עדיין לא מושלמת, אך יש להניח שבשבועות הקרובים הנושא יפתר והחברה תאפשר שידור 1080P ב-24FPS מושלמים לבעלי המסכים והמקרנים התומכים בזה.

 ציונים

עיצוב חיצוני: 9
ממשק משתמש: 9
מהירות ויעילות: 8
תאימות פורמטים: 8
קדימה/אחורה: 7
איכות תמונה: 9
איכות צליל: 9

מחיר מחירון : 2590 ש"ח

לדיון בפורום לחץ כאן

המכשיר נבדק באדיבות המפיץ: העולם הדיגיטלי


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

12:00
  /  
01.06.2007
  
מאת: עפר לאור

1