לקראת ה-VOD של יס והעתיד

התקדמות בקבלת האישור הנכסף של יס עבור VOD מציב אתגר מעניין לתעשיה ופותח חלון חדש דרכו ניתן לראות את התקדמות ...


לרבים, ה-VOD אינו מחדש הרבה, הוט כבר הציגה אותו במהלך תקופה ארוכה. אחרי חבלי לידה לא קלים, ה-VOD התייצב והפך לאחד העוגנים (בנוסף ל-TRIPLE PLAY שזמין כיום רק להוט) של חברת הכבלים המאוחדת.

יס ובזק כבר עשו סימנים שהם ירדו מהסיפור לחלוטין, למרות שפיתוח ה-VOD ביס נעשה לפני כשנה וחצי, העצירה של הרגולטור ואי הרצון/יכולת לקדם את שינוי חוק בזק בכדי לאפשר קבלת רשיון ל-VOD עבור יס, עצר את ההתקדמות בתחום.

מבחינת חידוש טכנולוגי, ה-VOD ביס ממומש בדרך מענינת במיוחד ושונה מהותית מהדרך שבה הוא נעשה במקומות אחרים בעולם. כנראה שזה הפעם הראשונה בעולם שמשתמשים באפליקצית JAVA שבעצם יורדת לממיר מהלויין באופן אינטראקטיבי למטרת VOD. בעצם התוכנה של ה-VOD, אשר הופכת את הממיר למקלט IPTV, יורדת מהלויין ומהווה סימביוזה מסוג חדש בין השידור הלוייני לבין IPTV.

הלקוח צריך פשוט לחבר את אחד הממירים מהדור האחרון של יס (כלומר ADB3100 על שתי גירסאותיו, או היס מקס בגירסא 2.0) לחיבור הרשת הביתית (במידת הצורך ניתן לחבר זאת באופן אלחוטי או עם ACCESS POINT בכדי לאפשר גם למחשב הביתי להשתמש בתשתית הקיימת). וזהו, כל שאר העבודה נעשית מצד בזק ויס.


כל הזכויות שמורות ל-Hometheater.co.il

עקרונית בזק מקימים VC -VIRTUAL CIRCUIT, כלומר, חיבור מקביל לרשת ה-ADSL שקיימת בבית. משדרגים את המשתמש לחיבור מהיר יותר, כך שבעצם מוסיפים לו לפחות 3M מעל מה שיש לו כרגע (כלומר, מי שיש לו 2M מקבל בפועל 5M כאשר 2M הם לאינטרנט ו-3M הנותרים יכולים לשמש עבור ה-VOD). עבור לקוחות בעלי חיבור 5M כנראה שישדרגו את התשתית ל-8M!

החיבור מאפשר הורדת ערוצים שישודרו לממיר ב-IPTV, וזה בעצם הפעם הראשונה שישודר IPTV רשמי בישראל.

הממשק זהה כמעט לחלוטין ליס מקס (בכוונה). כלומר, השלט זהה לחלוטין (השלט הכסוף) וכל הפונקציות, פרט הקלטה, פועלות כמעט אחד לאחד כמו ביס מקס, כולל תפריטים וחיווי FFWD או REWIND…

איכות התמונה לדעתי פחות טוב מהשידורים הרגילים של יס, אבל לא בהרבה ורבים לא ירגישו בהבדל כלשהו. בעוד שבשידורים של יס האיכות משתנה מאוד לפי סוג התוכן ומה שקורה בערוצים מקבילים באותו TRANSPONDER בלויין, כאן האיכות בעצם נקבעת על ידי קצב הביטרייט שמאופשרת ללקוח על ידי בזק.

החיבור מול יס נעשה עם QOS, כלומר, יש דאגה שכשצופים בתוכן כלשהו, הרשת לא פתאום תחליט להמתין בגלל איזה קובץ או DATA PACKET שהחליטו לא לעבור דרך הרשת בדיוק ברגע שצופים בקטע הדרמטי בסרט…

מכיוון שמדובר ב-MPEG2 וב-3Mbps לכל היותר, מדובר על איכות סבירה, אך לא מהאיכותיות שנצפו בארץ.

לאחרונה יס מציגה סימנים שהיא לא מעוניינת להתפס "כסתם" חברת לויינים אלא כספק תוכן מדיה כללי. בתקופה האחרונה, חברות תקשורת רבות פתחו חזית אינטרנטית. ערוץ 10 רכש 50% מפורטל נענע והפך לגוף משמעותי בתחום האינטרנט, קשת+האמבטיה ורשת הקימה את VIDEO MACHINE. גם יס התחברה לפורטל WALLA ומשתפת איתם פעולה.

כחלק מהמאמץ, מעבירה יס תכנים רבים לאינטרנט ומתחברת לגופים כגון מיקרוסופט בכוונה להתחבר גם לקהילת ה-HTPC, קהילה צעירה שנתפסת בקהל הרחב כדרך העתיד בתחום הטלויזיה. שידורי ההפקות המקומיות שיס שמה באינטרנט מיועדים לא רק ללקוחותיה, אלא במסגרת המאמץ הזה הם גם זמינים ללקוחות הוט, ובמיוחד לקהל צעיר שלא מתקשה לצפות בתכני וידאו מתוך דפדפן אינטרנט. לאחרונה הוציאה יס תוכנת INSTALLER אשר מתקינה את התכנים שלה בתוך VISTA MEDIA CENTER, מה שמאפשר גישה לקטלוג גדל והולך של תכנים.

התכנים כיום הם רק ראשוניים, אך תוך שימוש ב-CODECS מתקדמים יותר (H264 ודומיו) יס יכולה להגיע לאיכות תמונה שעולה אף על איכות השידור שלה מהלויין כיום, ועל ידי התברגות לתוך ה-MEDIA CENTER, היא מסוגלת לשדר לקהל גדל והולך של מנויים, כולל של המתחרה הגדולה שלה.

האתגר הגדול הוא כיצד לעשות מהעסק הזה כסף. בעוד שה-VOD משמש בעיקר כפקק לעצירת דליפת המנויים לטובת הוט (ה-VOD בהוט שימש כמנוע צמיחה משמעותי עבור HOT ובידל אותה אל מול יס), המעבר לתשתית האינטרנט פותחת בפני יס אפשרות חדשה שלא היתה זמינה לחברה עד כה: פרסום. אין כל מניעה מיס להפיץ את תכניה בחינם על גבי רשת האינטרנט וכמו כל חברה בעלת אתר אינטרנט, אין מניעה ממנה גם מלפרסם באתר שלה.

כלומר, יס יכולה להרוויח מלקוחות הוט, על ידי כך שהיא מציגה להם את אותו תוכן שלקוחות יס מקבלים בחינם (או אולי תכנים מוגבלים יותר) אך בגירסא שכוללת גם פרסום.

עם המעבר של תכנים למערכות בסגנון JOOST ודומיהם, יס בעצם פותחת חזית חדשה בתחום המדיה, ובעצם הופכת לגוף שידור לכל דבר על גבי האינטרנט. התכנים יהיו דומים מאוד לתכני ה-VOD, והתשתית עלולה להיות אפילו זהה ברמה הטכנית.

גם החברות הסלולריות נכנסות לחגיגה (דיבורים על DMB/DVB-H) ויש לצפות שחלק מהגופים יאוחדו בדרך למטרה של שלושה או ארבעה גופי שידור והפקה גדולים שיכסו את האינטרנט, את הסלולרי ואת הקולנוע הביתי.

 

להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן


7:00
  /  
29.05.2007
  
כתב: עפר לאור, וידאו: ליאור נאור, ויטלי קריביץ´

1