מבחן המדפיים הגדול: רמקול KEF 3IQ

זהו רמקול ייחודי בתצורת הטוויטר/וופר שלו. האם הצליח להפעיל עליי את קסמיו ? קבלו את ה- KEF IQ3.


מי אנחנו ?

KEF היא יצרנית רמקולים אנגלית מכובדת ומוערכת מאוד בעולם, מוכרת כיצרנית וותיקה ומנוסה בתחום הביתי, דגם הקונצ'רטו הוותיק של KEF היה אחד מדגלי החברה וסימן את היצרנית האנגלית הזו בנקודה מאוד משמעותית על המפה.
עם הרזומה הזה ושנים של נסיון נחשבה יצרנית הרמקול ליקרה מאוד ולא "עממית" במיוחד.
בשנים האחרונות התחילה לייצר רמקולים במחירים "עממיים" יותר ולטענתם שמרו על איכות גבוהה למחירם…
האם נכונה הטענה? מיד נבחן זאת.

איכות בניה

ה- IQ3 הוא רמקול מדפי בינוני עשוי MDF בגימור איכותי, מבנה הרמקול טרפזי עגלגל ונראה כאילו גילפו אותו מגזע עץ, מורגש שהושקעה עבודה רבה בתיכנון התיבה ורמת הגימור מרשימה מאוד, הסיבה למבנה הטרפזי המתעגל מאחור היא בכדי למנוע גלים עומדים בתוך התיבה וכך, לטענת החברה, מתקבל בס הדוק ומדוייק יותר, מלפנים נמצאת יחידה אחת של 6.5 וטויטר במרכזה (אלמנט קוקסיאלי).
מתחת ליחידה הקוקסיאלית נמצא הפורט שמתמזג יחד עם הטבעת המקיפה את היחידה העליונה.
מאחורי הרמקול בחלקו התחתון נימצאים 4 הטרמינלים עעשויים מפלסטיק זול שקוף והכבל המגשר הוא בעצם שני כבלים קצרים שמחברים בין שני הטרמינלים העליונים לתחתונים (אפשרות ל- BI-WIRE). הרמקול ניראה מצויין בחלקו הקידמי אך מראה הטרמינלים הזולים והפשוטים בחלקו האחורי אכזב מעט.

נתונים טכנים

2 אלמנטים + בס רפלקס.
תדרים נמוכים: ("6.5)  עם UNI-Q.
תגובת תדרים: 45Hz-40Khz.
תדרי מפצל תדרים: 2.8Khz.
רגישות: 89db.
דרישות מגבר:15W- 120W.
תפוקה מקסימלית: db108.
עכבה: 8 אוהם.
מיסוך כנגד מגנוט

השיר FRAGILE של ISAAC HAYES נכנס למגש הקומפקט ואני תופס את מקומי בנקודת ההאזנה.
תוף הרגל נישמע הדוק מאוד אך רזה, אפילו רזה מידי, אני מקרב את הרמקול לכיוון הקיר, התוצאה: מעט יותר בס מקודם, קולו של ISAAC מצטרף ואני מגלה במה עמוקה עמוקה במיוחד ורחבה, קולו החם נישמע ברור ואוורירי במיוחד המיד נישמע קצת רזה אבל אינו מחסיר פרטים, הגיטרה החשמלית נישמעת היטב ורמת המיקרו דינמיקה שהרמקול הזה מייצר מרשימה במיוחד.
גיטרת הבס מצטרפת ואני מגלה חולשה דינמית קלילה בתחום המיד-בס, מכות התוף רגל הגיטרה, הסינטיסייזר והגיטרה בס מתחילות להלחיץ אותו קצת.
כאשר השירה נכנסת לתמונה הרמקול איבד נוכחות והפך להיות רמקול מדפי קטן וביישן: קולות הרקע התערבבו זה בזה ורמת הדינמיות חדלה מלספק.
אך אוסיף משהו חשוב.. כאשר הורדתי מעט מהעוצמה הרמקול חזר לעצמו וסיפק את הסחורה… כנראה שעוצמה מספקת /גבוהה בקטעים אנרגטים לא מהווה את "הקטע שלו".

קטע שני

אבישי כהן מתוך התקליט האחרון העונה לשם CONTINU רצועה מספר 4.

הפסנתר נישמע צלול ומפורט, קל להרגיש שמדובר בפסנתר אמיתי, הרמקול מרגיש בבית עם המוסיקה הזו.
מקל השערות על תוף הסנר נישמע הייטב ומפורט, הבמה גדולה מאוד והקונטרבס מגיע בול מהמרכז, הרמקול הזה מצטיין באיזון משגע, הבס והגבוהים מנגנים ביחד ויוצרים אווירה מקסימה.
בסולו הקונטרבס אני מגלה בס רזה אומנם אך הדוק, מדוייק ומפורט מאוד, תחום האמצע ברמקול הזה צלול וחד והמוסיקה הזו מוציאה ממנו את המיטב. התיבה ממש כאילו לא קיימת והרמקול נעלם בחלל ללא כל בעיה.
המשכתי להקשיב עד סוף היצירה בהנאה מרובה.

קטע שלישי

Cello Concerto – ELGAR + Jacqueline Du Pre – OP.85 זהו קטע קלאסי אחד המורכבים והתובעניים שאני מכיר, מתחילת הקטע מרגישים שהרמקול הזה מעביר כלים אקוסטים באופן מאוד משכנע, הצ'לו נישמע אומנם רזה אך מדוייק ומפורט להפליא, החלל מתמלא בצליל צ'לו ממכר, כאשר שאר הצ'לואים מצטרפים הרמקול מראה את כוחו ברמת הפירוט והפרדת הצלילים,
בקטע העליה הרמקול "התרסק" לגמרי ונכנע לחלוטין ליצירה, אוכל להגיד בביטחון רב שהרמקול הזה די "פחדן" כאשר הוא רואה שקופצת עליו כמות גדולה של נגנים.
כאשר נרגעה היצירה חזר הרמקול לקסמיו, אבל לי כבר היה יותר קשה לסלוח לו על ההתרסקות הטוטאלית בדינמיות ובפירוט והאיזון כאשר היצירה התפתחה… חבל.

קטע רביעי

miss sin- lady's light ניכנסת לתמונה ואני כבר מתאר לעצמי שלא הולך להיות לה כל כך KEF שהרי מוסיקת מועדונים דורשת הרבה מעבר למה שהרמקול הזה יודע לתת.
כבר בצליל הראשון הרמקול מסתכל עלי במבט של "למה אתה עושה לי את זה" אבל מה לעשות? מבחן הוא מבחן ואין רחמים.

הרמקול הצליח להעביר את הסינטיסייזר בהתחלה, כאשר נכנס הקצב היחידה אומנם רקדה אך לא הרקידה אף אחד בחדר מלבד את עצמה, הגעתי למסקנה כבר בקטע הראשון שהרמקול הזה אינו מסוגל להעביר קטעים תובעניים למאזין באופן משכנע וניכנע מיד מבלי אפילו להשתדל.

יתרונות

מדהים במוסיקת ג'אז קלילה, נראה טוב מלפנים, מפורט ומאוזן מאוד, נציל, יכול לנגן גם בחלל קטן מאוד.

חסרונות

חלש, נראה מצועצע מאחור, רזה בצליל.

סיכום

הרמקול הזה העביר לי תחושה של בזבוז , איך אומרים? הדרך הייתה נכונה אבל לא הגעתם לתוצאה, עוד קצת כח ודנמיות לא היו מזיקים לו, כמו גם השקעה שולית בטרמינלים איכותיים יותר היו עושים לרמקול הזה טוב הן מבחינת העיצוב והן מבחינת ההרגשה.
בסך הכל הוא רמקול שיודע לעשות קסמים כל עוד המוסיקה לא תתגרה בו יותר מדי, הבעיה היא שהגירוי כל כך לא צפוי והפער בין רמקול KEF נחנק למנגן דק מאוד, טיפה יותר ווליום והוא מאבד הכל ומתחיל רק להרעיש.

ציונים

במה – 8.5 (כל עוד לא מתגרים בו בעוצמות קצת מעבר לממוצע)
דינמיות – 5 (מאבד דינמיות מהר מידי כאשר הוא קצת נלחץ)
פירוט – 8.5 (כל עוד תשמור על עוצמה סבירה)
איזון – 9 (מאוזן להפליא אך שוב זהירות על הווליום)
גבוהים – 8.5 (מפורט ומהיר , רך ומעט סלחני)
מיד – 7 (רזה אך מפורט מאוד)
בס – 6 (קצת קשה לי לקרוא לזה בס אבל ה"בס" שהוא מצליח לייצר הדוק ומפורט אך אינו מחזיק את עצמו בעוצמה מספקת)
תמורה למחיר – 7.5

מחיר : 2,800 ש"ח

הבדיקה בוצעה באדיבות ניופאן

לדיון על הרמקולים בפורום לחץ כאן

למידע על תנאי הבדיקה לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
24.05.2007
  
כתב: נמר לוי, עריכה וצילום - LiorC

1