שיפור מהותי של צליל stereo ברסיבר קולנוע ביתי

ויטלי מתאר לנו את היתרונות של מצב PURE DIRECT ועל היתרונות של חיבור אנלוגי טהור.

7:00
  /  
22.05.2007
  
כתב: ויטלי אינדנבאום (vitalyi).

כמו כל אחד מחברי האתר, אני חולה כרוני במחלת ה"שדרגת". בגדול, סאונד של המערכת שלי הוא טוב, אבל תמיד הפריע לי שהוא "שטוח" וטיפה עמום. יכול להודות (בשקט, שאף אודיופיל לא ישמע) שלפעמים אפילו הפעלתי מצב "Classical" של DSP על מנת ליצור "דימוי חיים" לצליל של תזמורת פילהרמונית. על מנת לשפר את החוויה המוסיקלית, התחלתי לשקול קניית מגבר סטריאו יעודי. התחלתי לחפש את הדגם המתאים – ונתקלתי בדיון העוסק בנושא: האם צמד "נגן DVD – רסיבר ק"ב" יכול להישמע בסטריאו כמו צמד "CDP – מגבר סטריאו יעודי". התשובה היא – כן! במאמר זה אסביר כיצד ניתן לעשות זאת. אתחיל מתיאוריה "על קצה המזלג".

1. מגבר סטריאו יעודי

כידוע, הקלטה על CD הינה דיגיטאלית, לכן בדרך מעינית הנגן לרמקול האות חייב לעבור המרה לאות אנלוגי. ההמרה מתרחשת בממיר Digital-to-analog converter – DAC. הבעיה היא שהמרות "דיגיטאלי <-> אנלוגי" (ולהפך) לא מטיבות על צליל, ויש לזכור שבתהליך ההקלטה של CD אות גם עובר המרה "אנלוגי – דיגיטאלי" ADC (לכן יש אומרים ש-CD לעולם לא יישמע טוב כמו תקליט). אחרי המרת DAC האות מגיע למגבר סטריאו בו הוא מעובד אנלוגית.

2. רסיבר ק"ב

רוב הרסיברים מעבדים אות בצורה דיגיטאלית בלבד. זה אומר שאות המגיע לכניסה אנלוגית של רסיבר מומר לאות דיגיטאלי (ADC), אח"כ עובר עיבוד דיגיטאלי ב-Digital Signal Processing – DSP(TONE CONTROL ו- Room Correction-RC ), בסוף מומר בחזרה לאות אנלוגי (DAC) ורק אז מגיע למגבר הספק:

אות אנלוגי -> ADC -> DSP -> DAC -> מגבר הספק אנלוגי,

כאשר המודול DSP לא תמיד איכותי מספיק (גם בדגמי רסיברים היקרים). שתי ההמרות שנוספות ברסיבר ק"ב (בהשוואה למגבר סטריאו) ו-DSP בינוני- זה מה ש"הורג" את הסאונד ולא נותן לרסיבר ק"ב להישמע כמו מגבר סטריאו יעודי.

כעיקרון, מצב Direct אמור לדמות רסיבר למגבר סטריאו "רגיל"- במצב זה האות צריך לעבור את הדרך מכניסת מגבר לרמקולים בצורה אנלוגית בלבד. מסתבר שישנם מותגים בהם המצב Direct הוא לא "אמיתי" (גם במצב הזה מתרחשות המרות DAC -ADC).

כיצד ניתן לבדוק האם מצב ה-Direct הוא "אמיתי"? יש לחבר CDP (או נגן DVD) לכניסה דיגיטאלית של רסיבר. חיברתם? עדיין שומעים מוסיקה ב-Direct? זה אומר שברסיבר שלכם ה-Direct הוא לא ממש Direct… אבל גם במקרה הזה יש פתרון! צריך לחבר נגן CDP /DVD לכניסה אנלוגית 5.1channel (בדגמים אחדים – 7.1channel) של רסיבר. מגבר ההספק של רסיבר הוא אנלוגי – לכן הצליל לא יהיה שונה מזה שמתקבל במגבר סטריאו יעודי (כמובן בתנאי שמגבר סטריאו ורסיבר הינם באותה הרמה).

למי שאוהב לשלוט ב- TONE CONTROL – השליטה הזו תחסר בחיבור ישיר (מצב Direct או כניסה 5.1channel / 7.1channel). ניתן לפתור את הבעיה ע"י הוספת Sound processor – של Behringer DEQ2496, למשל, אשר ניתן לקרוא עליו במאמר זה.

על מנת לעקוף המרות ADC-DAC מיותרות, מומלץ לחבר נגן DVD/CDP לכניסה דיגיטאלית של מעבד הצליל. חיבור כזה גם יאפשר לנצל את ה-DAC האיכותי של המעבד. ספציפית ל-Behringer, יש גם מערכת RC מתקדמת אשר חיונית מאד לסלון בדירה ממוצעת.

3. נגן DVD או CDP?

הנושא נידון רבות באתר. נצא מנקודת הנחה שנגני DVD ו-CDP בינם משווים הינם באותה הרמה. במקרה זה לא יהיה שום הבדל בין הנגנים כאשר הם מחוברים ליחידת הגברה באופן דיגיטאלי. בחיבור האנלוגי, כפי שניתן להבין מההסבר הקודם , ההשוואה בין "CDP – מגבר סטריאו יעודי" ל"נגן DVD- רסיבר ק"ב" אינה הוגנת ופשוט חסרת משמעות. יש להשוות בין CDP ונגן DVD כאשר שניהם מחוברים לרסיבר או שניהם מחוברים למגבר סטריאו. בגדול, גם בחיבור אנלוגי נגני DVD ברמה גבוהה יודעים לנגן סטריאו לא פחות טוב מ-CDP שרמתם זהה.

בדיקה מעשית

אתחיל מה- set up שלי: נגן DVD Pioneer 757Ai מחובר דיגיטאלית למעבד צליל Behringer DEQ2496. מעבד הצליל היה (עד לא מזמן) מחובר לאחת הכניסות האנלוגיות של רסיבר Pioneer VSXAX3 במצב Direct. הסתבר שה-Direct של הרסיבר שלי הוא לא "אמיתי" . נא לא לחשוב שזו הבעיה האופיינית לרסיברים של Pioneer בלבד – יש לא מעט מותגים עם מצב דומה, כל אחד יכול לבדוק את מצב ה- Direct ברסיבר שלו.

במהלך הבדיקה העברתי את יציאת מעבד הצליל לכניסת front של 7.1channel (ראה תרשים 1):

 

הייתי המום מהתוצאה! הצליל נפתח ומילא את החדר, בהאזנה של דיסקים עם מוסיקה קלאסית פתאום הופיעו כלים שמאולם "לא היו" שם!

אני רוצה להדגיש את היתרון הנוסף של Behringer. בחיבור ישיר (מצב Direct או כניסת 7.1channel ) subwoofer לא פעיל, לכן אפילו במקרה של רמקולים טובים יכולה להיווצר תחושה של "חוסר באס". ל- Behringer יש שתי יציאות אנלוגיות, ואת היציאה השנייה חיברתי לכניסה Sub של 5.1channel – ואז קיבלתי גם באסים עמוקים ונקיים. טיפול אקוסטי אקטיבי (RC) היה חיוני בסלון שלי וגרם לסאונד להישמע צלול ונקי. אחרי RC (בחיבור ל-7.1channel) אני לא מרגיש צורך ב-Tone control -אין יותר תחושה של "משהו חסר".

לסיכום

אם מצב ה-Direct הוא לא אמיתי, יש פוטנציאל רב בחיבור הנגן DVD או CDP איכותיים לכניסת front של 5.1channel / 7.1channel של רסיבר. במקרה של רסיבר טוב אפשר להגיע לרמת האיכות של צליל שאינה נופלת מזו של צמד "CDP – מגבר סטריאו יעודי". יחד עם זאת, יש לזכור שבחיבור ישיר אין RC ו-TONE CONTROL (אם הוא חסר למישהו…), לכן כדאי לחבר נגן (דיגיטאלית!) דרך מעבד הצליל (שיכול לעשות גם (RC -יתרונותיו צוינו לעיל.


7:00
  /  
22.5.2007
  
כתב: ויטלי אינדנבאום (vitalyi).

1