ביקור בחברת NDS – חלק א´

אז למי שלא מכיר, חברת NDS היא חברה ישראלית שקיימת כבר מ-1975, ואשר בין היזמים שהקימו אותה הוא עדי שמיר ...


החברה אשר נרכשה על ידי רופרט מרדוק בזמנו, היא כיום חברה ציבורית המונפקת ב-NASDAQ תחת השם NNDS. עיקר העיסוק של החברה הוא ב-CONDITIONAL ACCESS, להבטיח לגורמים המשדרים שהם יוכלו בביטחון להעביר לנו סרטים ותכנים בלי שהם יועתקו באופן לא חוקי.

החברה מגלגלת מאות מליוני דולרים ומרכז הפיתוח שלה הוא בהר חוצבים בירושליים. בין הלקוחות הגדולים של החברה בעולם נמצאים SKY הבריטים ו-DIRECTV האמריקאיים.

החברה הרחיבה את עיסוקיה מהגנה אך ורק על תכנים המשודרים בלויין לכל סוג תוכן שניתן יהיה לחברות ה-TRIPLE PLAY לשדר לנו (וידאו, טלפון, אינטרנט ובהמשך הצלע הרביעית הלא היא סלולרי…).

הקטע הראשון שראינו היה שליטה מרחוק.

מה שאנחנו רואים במסך הגדול הוא המסך של הלקוח בעוד שהמסך הקטן הוא מסך של המרכז הטכני של החברה במקום אחר לחלוטין. דמיינו שיש לקוח עקשן שלא מבין את ההסברים של הטלפנית ורוצה טכנאי עכשיו ומיד (למרות שאפשר לפתור את הבעיה בכמה לחיצות של השלט). הטלפנית רואה מה קורה על המסך של הלקוח ויכולה ללחוץ עבורו ולהשתלט על הממיר מרחוק. זה נעשה דרך הטלפון או דרך חיבור רשת עבור ממירים שמחוברים לרשת (למשל עבור VOD וכו´)…

ניתן היה גם לראות באותה נקודה את הממיר של SKY HD+ (אשר הוא גם PVR וגם ממיר H264) כאשר הוא היה מחובר לצלחת גדולה בגג הבניין (הגשם מנע צילום סביר של הבניין…).

איכות התמונה היתה כמובן מדהימה…

בתחנה הבאה שלנו בביקור, ראינו ממיר מבוסס צ´יפסט של BROADCOM שמסוגל לעשות דברים מדהימים. הוא מסוגל לשלב קטעי וידאו שונים בכדי ליצור תחושה של משחק תלת מימדי על גבי ממירים שכבר קיימים היום. התחושה דומה למשחק QUAKE או דום. כנראה שבאמת נכנסנו להלם כי פשוט שכחנו לצלם מרוב לסתות שמוטות על הרצפה…

מה שכן זכרנו לצלם זה את אותו ממיר עושה OVERLAY שונים על גבי תוכניות. ההדגמות הציגו יכולות מעניינות כגון:

מידע ספורט אינטראקטיבי (כלומר, זה משתנה ומתעדכן עם המשחק ועולה רק כשרוצים ובאיזה פירוט שרוצים):

בנוסף, הטכנולוגיה יכולה גם לשמש אותנו למטרות כגון לוחות השידור ואפילו מזג האוויר:

הממיר המבוסס על הצ´יפ של חברת BROADCOM מסוגל להרבה דברים, כגון תצוגה של תפריטים חכמה, תצוגה של כמה ערוצי HDTV בו זמנית והקלטתם.

התפריטים ניתנים גם לפתיחה וסגירה באופן גרפי בסגנון קיפול עמוד (וידאו):

 

וזה אחד מהרעיונות ל-EPG גרפי עבור ממיר HDTV שהחברה הציעה (וידאו):

 

בתחנה הבאה ראינו את החזון הבא של NDS, תוצאה של רכישה לאחרונה של חברת JUNGO שעוסקת ב-RESIDENTIAL GATEWAYS. הרעיון "פשוט". במקום ממיר אחד בכל מקום בבית, שימו ממיר גאון וחזק במרכז הבית שירכז לכם את האינטרנט, טלפון, טלויזיה וכו´. הממיר יכול להזרים את המידע לכל התחנות ברשת (על ידי IPTV) ויכול לאפשר לכם לקלוט כמה ערוצים במקביל ולהקליט או להעביר אותם לפי הצורך.

והרי ממירי IPTV שקלטו את השידור. השידור היה SDTV ב-4Mbps ו-HDTV ב-8Mbps, כאשר יש כבר לקוחות שמשתמשים בטכנולוגיה, דרך חיבורי IP יעודיים (פייבר הישר הביתה…). אצלנו בארץ זה יכול לעבוד על בסיס הכבלים, WIMAX או דרך ADSL2.

ניתן לראות כיצד לוח השידורים עובד במצב כזה, רק שבטוויסט חביב, כאן נכנס בעצם כל הקטע של "שער ביתי". שימו לב לתמונה הבאה, ניתן לסמן איפה בדיוק לראות או להקליט את התוכנית שהזמנתם:

נמשיך בכיוון של IPTV, מה נותן לנו העובדה שיש לנו מקור אחד משולב לוידאו, רשת ואינטרנט? האינטגרציה נותנת המון דברים חדשים כגון זיהוי שיחה נכנסת (ב-טלפוניה VOIP) והצגת התמונה של מי שמתקשר (לפי ספר טלפונים ע"ג המערכת, עדיין לא מסתנכרן ל-OUTLOOK…):

כמובן שניתן לנתק לקבל את השיחה או לשלוח SMS לקלי פרסטון (שכולם התלהבו מאוד ממנה…)…

ההמשך בחלק ב´…

לשרשור התגובות למאמר זה לחץ כאן


7:00
  /  
17.04.2007
  
כתב: עפר לאור, צילום - עפר לאור, ליאור צ´רקסקי

1