ביקורת סרט DVD – כשתראי נמר בשלג

רוברטו בניני מגיע לביקור במזרח התיכון בחיפוש אחר אהבה שחדרה עמוק אל ליבו, האם יצליח לחדור גם אל לבבות הצופים ...


כשתראי נמר בשלג – The Tiger and the Snow
איטלקית, איטליה, 2005
דרמה קומית.

ב 1997 רוברטו בניני קנה את עולמו והפך משחקן / במאי איטלקי אזוטרי לאחד מאנשי הקולנוע המוכרים בעולם, כל זאת באמצעות סרטו המופלא "החיים יפים" שזיכה אותו באוסקר על תפקיד ראשי, באוסקר נוסף על הסרט הזר הטוב ביותר ובמועמדויות רבות אחרות.

הוליווד אימצה אותו לחיכה וקשה לשכוח את התמונה של בניני עומד מול הקהל הנרגש ואומר לו שהוא אוהב אותו בעוד כל המי ומי של הוליווד עומד על רגליו (כבוד שבעבר היה נחשב למחזה נדיר ובטקסי האוסקר האחרונים נהפך למשהו שיגרתי שכל שחקן מתבכיין מקבל באופן אוטומטי).

בין "החיים יפים" ל"כשתראי נמר בשלג" מפריד כמעט עשור ונדמה כי בניני ניסה לשחזר את ההצלחה על ידי שימוש בנוסחה הקבועה שלו. הוא משיב את אשתו "ניקולה בראשי" לשחק לצידו, מגייס את "ז'אן רנו" לתפקיד משנה ומצרף לקדרה גם את "טום וויטס", חבר ותיק של בניני – את אוסף השחקנים הוא מתבל בסיפור אהבה חוצה גבולות ועם ההומור הבניני המיוחד שלו ומה יוצא מכל זה? לצערי הרב לא הרבה…

ב"החיים יפים" את שיר הנושא שרה אחינועם ניני, השיר אף זכה בפרס אוסקר. את הסרט "כשתראי נמר השלג" פותח חלומו של בניני על חתונה, כאן יושב טום וויטס ליד פסנתר וביחד עם להקתו שר את נעימת הנושא. הסאונד שמקודד בDTS (וגם DD) עושה טוב לוויטס, המנגינה מתפזרת יפה בחדר וקולו הנמוך, צרוד עובר נפלא דרך הסנטר ומתמזג בהרמוניה עם שאר הכלים.
האם וויטס הוא שדרוג לעומת אחינועם ניני ? אתם תחליטו. אני חייב להודות שהופתעתי לטובה מאיכות הסאונד והתמונה בסרט, אך זאת רק בהשוואה לסרטי הז'אנר לא מעבר לכך. בסצנה שבה בניני מטפס על גמל, מעבר לצחוק ולגיחוך שהתמונה משדרת, התמונה נראית טוב, לא מספיק תלת מימדית לטעמי (לא חששתי שהגמל ירק עלי) אך בכל זאת ברמה גבוהה מאוד.

סצנת הפתיחה המעט הזויה, העלתה את רף הציפיות שלי לגבי הסרט, שגם כך היה גבוה מאוד. אך ככל שהעלילה המשיכה, כך גם חלפה התלהבותי. הסרט מספר את סיפורו של אטיליו דה ג'ובני (בניני), משורר איטלקי שמאוהב מעל הראש בויטורה, סופרת שלא מפסיקה להופיע בחלומותיו.

ויטורה נוסעת לבגדד בכדי לבקר את ידידם המשותף שלה ושל אטיליו – פואד (רנו) משורר מוסלמי שגדל בבגדד. עיתוי הביקור של ויטורה לא יכול היה להיות גרוע יותר, מלחמת המפרץ השניה פורצת והיא נפגעת מפגז טועה. מנקודה זאת ואילך, הסרט מתאר את מסעו המצחיק עצוב של אטיליו לבגדד ולהצלת חייה של אהובתו כנגד כל הסיכויים.
הפוטנציאל שטמון בסרט הוא עצום, אך כגודל הציפייה כך גם האכזבה. חביבותו של בניני הופכת לפטפטנות בלתי פוסקת על המסך שאפילו חסידיו של היוצר המוכשר יתקשו לעכל. פה ושם ישנם כמה הברקות, במיוחד במימד הקומי, אך כאמור רוב הסרט חולף בתחושה של החמצה.

הסרט עצמו מלא ברפרנסים ומחוות לקלאסיקות קולנועיות כמו הטוב הרע והמכוער וסרטים שונים של פליני, אך במיוחד מחוות ליוצר שאליו בניני ניסה תמיד להידמות – צ'ארלי צ'אפלין – סצנת הסיום של הסרט מהווה מחווה ישירה לסרטו של צ'אפלין "אורות הכרך" מ 1931. מחוות אלו משקפות את אהבתו של בניני לקולנוע ואולי גם חושפות ביתר שאת את חסרונותיו של הסרט לעומת הקלאסיקות אליהן הוא מתיימר להשתייך.

הבעיה העיקרית של הסרט היא שהוא מציג אוסף של אפיזודות, אשר אינן מהודקות מספיק האחת לשניה ולא מצליחות ליצור קוהרנטיות עלילתית הגיונית שסוחפת את הצופה. בניני אומנם משחק משורר אך נראה כי שכח את הקסם הקולנועי הייחודי שלו – בעוד "החיים יפים" מצליח לשלב בין האהבה ורומנטיקה לבין נושא קשה כמו השואה, בדרך כל כך מיוחדת, השימוש בעירק הכבושה נראה מאולץ.
הניסיון של בניני לשלב בין סיפור ההצלה בכל מחיר, הרומנטי כל כך, לבין סיפורו הטרגי של העם המסכן היושב בעירק תחת ההפצצות האמריקאיות, גורם לסרט כולו להיות מפוהק וחסר כל חן או כריזמה. לדעתי הסרט לא מצדיק להתאמץ למענו ולהגיע במיוחד לספריית הDVD, אבל אם מתחשק לכם ערב נוסף עם בניני ובמיוחד לשמוע קצת גם את טום וויטס, אז תראו את "כשתראי נמר בשלג" אבל תנמיכו ציפיות. ציון

סרט: 5.5/10
ציון תמונה וסאונד: 8/10
סאונד: אנגלית Dolby Digital 5.1, DTS
תמונה: 16×9

אבי מרקדו


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

0:00
  /  
04.04.2007
  
המאמר נכתב ע"י taotao7 ונערך ע"י LiorC

1