היתכן? מסתמנת פשרה בתחום מלחמת הפורמטים: BLURAY / HD DVD

בהשתלשלות דברים מעניינת, מסתמן פיתרון אפשרי למחלוקת בין BLURAY ו-HD DVD בתור פורמט HIGH DEFINITION אופטי - פיזי אחד.


כידוע, שני הפורמטים נלחמים מזה זמן רב בכדי לכבוש את הפסגה, כאשר אולפנים רבים לקחו צד אחד מבין השניים ובודדים הפיצו סרטים על שני סוגי הדיסקים.

הדיסקים אינם תואמים טכנולוגית, כאשר סוני היתה הרוח במפרשי BLURAY וטושיבה היא החברה מאחורי HD DVD.

בעבר נעשו נסיונות פשרה בין החברות, בניסיון ליצור פורמט אחיד ומקובל על שני הגופים, אך ניסיונות אלה כשלו.

 על כל הדעות, העובדה שאין פורמט אחיד בסגנון DVD או CD, הוא אחד הגורמים אשר מאיטים מאוד את קידום הטכנולוגיה של HDTV בכלל, ואימוץ של הטכנולוגיה והנגנים על ידי הצרכנים. מרבית הצרכנים ממתינים להחלטה ברורה מי "המנצח" ובינתיים יושבים על הגדר ובעיקר צופים ב-DVD ובסרטים של הכבלים.

הוגנבה לנו, בדרך לא דרך, השמועה כי יתכן ומסתמן פיתרון למלחמת הפורמטים. ככל הנראה הכרזות רשמיות יצאו ביומיים הקרובים.

במסגרת ההסדר, תייצר סוני בשיתוף עם פיוניר או NEC, כוננים משולבים אשר טכנית יהיו מסוגלים לקרוא את שני הפורמטים גם יחד. פיתרון זה, אשר מזכיר במעט את הפיתרון של הנגן המשולב הראשון (של LG) ישולב בעצם בנגנים הן של סוני והן של טושיבה.

הדבר יגרום לכך שטכנית ניתן יהיה לעשות שימוש ב-BLURAY וב-HD DVD בנגנים של החברות השונות.

כידוע, הפורמטים של הסרטים עצמם זהים בין שני סוגי הדיסקים (MPEG2, AVC ו- VC-1) וכך גם בתחום האודיו (פתרונות HD זהים של DTS ו-DOLBY DIGITAL משולבים בשני סוגי המדיה). בסופו של יום, גם שיטת ההצפנה (AACS) היא זהה.

חברת SIGMA TECHNOLOGIES, אשר עומדת מאחורי הצ'יפים שמיועדים להכלל בנגנים משני הסוגים היא כנראה הגורם המגשר בין החברות.

מן הסתם, יעבור לא מעט זמן עד שהנושא יפתר לחלוטין, מכיוון שתוכנה אשר תשלב את יכולות שני הפורמטים תקח זמן רב לייצור. סיגמא החלה במסע שכנועים רחב בכדי לקבל אישור טכנולוגי להתקדם בתחום.

בעבר סוני היתה אחת הראשונות ליצור נגנים ומקליטים אשר תאמו לשני פורמטים במקביל (DVD+R ו- DVD-R) ובכך הצליחה להפיג במידת מה את משמעות ההבדלים בין שני סוגי המדיות הללו.

טושיבה, מבחינתה מצליחה להתאושש בדרך זו, לאחר שה-PS3 גרם לכך שבעצם יש הרבה יותר נגנים ותכנים מסוג BLURAY בחודשים האחרונים. לפני מספר ימים הכריזה טושיבה רשמית על הפחתה משמעותית במחירי נגני ה-HDDVD מתוצרתה, יתכן שהצעד נעשה בכדי לגמור מלאים לקראת האיחוד המתקרב.

הדבר יבוא כמכה לחברת LG אשר זה מכבר הכריזה על נגן משולב, ובכך גרמה לסערה לא קטנה וייחדה את עצמה כייצרן יחודי בזירה הזו.

ככל הנראה תצא גירסא מיוחדת של ה-PS3 בעלת הכונן המשולב החדש (כרגע ללא יכולות תוכנה לנגן תכני HD DVD, אך זה יגיע בהמשך). עדיין אין שם רשמי למוצר החדש, אך ככל הנראה הוא יקרא PS3a.

גם מיקרוסופט צפוייה להוציא גירסא מיוחדת של ה-XBOX המשלבת כונן שכזה. כרגע אין מידע אם מדובר בכונן פנימי או חיצוני. היה ידוע על XBOX 360 ELITE, אולם יתכן שתחת שם זה ישווק המוצר החדש והמאוחד.

שמועות נוספות מצביעות על כך שיתכן והחברות ישנו את הגישה ויחלו ביצור של פורמט מאוחד וחדש אשר נגני BD ו-HDDVD קיימים כבר לא יוכלו לתמוך בו. פורמט זה, אשר השמועות מצביעות על שם אפשרי "HD-BD", כלומר HIGH DEFINITION BLURAY, יכלול אפשרויות חדשות ואת מרבית היכולות הקיימות של הפורמטים הנוכחיים, אך יהיה עמיד יותר לפריצות עקב כך ששני הפורמטים הקיימים כבר נפרצו זה מכבר ועותקים של סרטים פרוצים מסתובבים זה זמן מה באינטרנט.

כחלק מהמאמץ, צפויים להגדיל את מספר ה-ZONES העולמיים ולייצר גירסאות רבות יותר של כל סרט, כאשר תרגום בצרפתית, לדוגמא, יהיה אך ורק בגירסא הצרפתית של הסרט. הדבר יקשה יותר על רשתות השיתוף שיאלצו לפרוץ עשרות גירסאות במקום גירסא אחת של כל סרט.

עוד חדשות בנושא צפויות להגיע בהמשך היום כאשר החברות יחלו לשחרר יותר מידע רשמי.


7:00
  /  
01.04.2007
  
המאמר נכתב על ידי עפר לאור

1