שלט מדיה סנטר של חברת GYRATION

השקענו את מיטב כספנו על הסאונד הוידיאו והאוירה אבל אנחנו רוצים שליטה, איננו מעוניינים במקלדות ועכברים בסלון שרק עכשיו השקענו ...


הפעם החלטתי לסקור השלט של חברת Gyration T אשר הינו מותאם למערכת ההפעלה XP.

החברה האמריקאית Gyration אשר ממוקמת בקליפורניה בארה"ב ונוסדה בשנת 1989מתחמה בפתרונות חומרה מתקדמים ובפתרונות תוכנה אשר נועדו לעזור ולפשט את הקשר בין פתרונות התצוגה במשרד, במחשב הבייתי ובמערכות הקולנוע הבייתי ומעכשיו גם מערכות HTPC לבין מכשירי קצה כגון עכבר, מקלדת, ומכשירי פרזנטציה מתקדמים.
החברה שמה לה למטרה לגרום לפשטות בתפעול של מכשירי תצוגה בכל המגזרים על ידי מוצרים פשוטים ונוחים להפעלה כגון עכבר תצוגה, מקלדות אלחוטיות מתקדמות ומעכשיו גם שלט מתקדם לקולנוע הביתי.
החברה הוציאה לאחרונה מוצר חדשני אשר מיועד לאנשים אשר מעוניינים בשליטה בסלון או בחדר השינה שלהם בכמה מכשירים במקביל כגון : טלויזיה, די.וי.די, רסיבר ועוד.

עד לכאן כל שלט אונברסלי יכול לעשות את העבודה בצורה טובה ולא זאת המטרה.
הערך המוסף של חברת Gyration מגיע מהטכנולוגיה שפיתחה בשנת 1991 ורשמה עליו פטנט בשנת 1992 שמאפשר שידור אלחוטי בטכנולוגיה ג'רוסקופית על ידי זיהוי וניתוח של תזוזת העכבר והזזת הסמן בהתאם במסך המחשב, במקרן ובטלויזיה.

על ידי הוספת טכנולוגיה זו לשלט אשר מסוגל לשלוט על 4 מכשירים במקביל וכמו כן לבצע מגוון פעולות במערכות הקולנוע הביתי, אנחנו מקבלים מוצר מעניין שיכול להיות אטרקטיבי לשלל חובבי תחום ה HTPC המתפתח במהירות בתקופה האחרונה ונותן פתרון לכול אלו אשר צריכים שליטה הן מבחינת פונקצינאליות של שלט מדיה סנטר והן שליטה על ידי עכבר ג'רוסקופי אשר נותן לבצע את שלל הפעולות במחשב הקולנוע הביתי.

ועכשיו נעבור לסקירה על השלט:

השלט שקיבלתי לבדיקה מגיע בצבע שחור כאשר לוח המקשים בצבע כסוף עם מקשים שחורים, חיסרון מרכזי מבחינתי ראשון שניתן לראות בשלט הוא חוסר בכפתורים זוהרים בחושך, פרט שהוא מבחינתי מאד חשוב לקהל אשר צופה בסרטים בחושך ורוצה שליטה בכל מצב.

מבחינת גודל המקשים ונוחות המקשים- המקשים מתאימים בדיוק לגודל יד ממוצעת ונוחים ללחיצה ולא קרה שנלחצו שני מקשים במקביל למרות המספר הרב של הלחצנים והצפיפות בינהם.
מבחינת גודל, השלט אינו הנוח ביותר שקיים בשוק, בהשוואה לשלט הסטנדרטי שמגיע עם כרטיס PVR 150 או שלט של MCE, השלט הזה פחות נוח מבין השלושה בגלל גודלו וחוסר מה שמגביל אותך לבצע את כל הפעולות דרך השלט באמצעות יד אחת ודורש יד נוספת על מנת ללחוץ על הכפתורים העליונים או התחתונים.


דונגל :

בנוסף לשלט מגיע רכיב החיבור שלו למחשב או בשמו – דונגל.
הרכיב הוא קטן מימדים ובגודל טיפוסי כמו שאר הדונגלים שמגיעים עם עכברים, מקלדות וכו.
חיבור חד פעמי מאחורי המחשב תגרום לכם לשכוח שבכלל הוא קיים, אין צורך להתעסק ממנו ואין צורך שהוא יהיה בחלק הקידמי של המחשב כי גם מאחורה הקליטה של השלט היא טובה (על קליטה אדבר בהמשך).

 

 


 

אופציית העכבר בשימוש בטכנולוגיה ג'רוסקופית
כפי שכבר ציינתי מגיע השלט עם הטכנולוגיה הידועה של החברה ואפשר למצוא באמצע השלט (מיקום חכם ונכון לכל הדעות) 3 מקשים שקשורים לאופצייה זו.

 

 

 

המקש השמאלי משמש בעצם כמו הלחצן השמאלי בעכבר כנ"ל גם לגבי הלחצן הימני שמדמה לחיצה על הלחצן הימני בעכבר.
הכפתור שהכי מעניין הוא האמצעי: לכפתור זה ישנם 2 מצבים.
מצב אחד הוא כאשר אתה לוחץ באופן רציף על הכפתור ואז העכבר נע על המסך בהתאם לתזוזת השלט והיד במרחב.
מצב שני הוא כאשר אתה לוחץ לחיצה כפולה ואז בעצם אופציית זיהוי התנועה פועלת גם ללא לחיצה על כפתור זה מה שמפנה את האגודל ללחצנים האחרים בשלט.

הסיבה שהמצב הראשון הוא העדיף היא בגלל שהעכבר די רגיש בתגובותו לתזוזה אז כל תנועה קטנה תזיז את העכבר ואם תזיזו את האגודל לאחד מהכפתורים בשלט, יתכן כי הסמן יזוז ממקומו (כאשר משתמשים במצב השני).
אני יכול להגיד מניסיון שהאופצייה הזאת טובה, נוחה ומתפקדת בצורה קלה.
לאנשים שמועניינים להגדיר את מהירות ורגישות העכבר, ניתן להגדיר את רגישות העכבר של השלט ממש כמו הגדרת רגישות של עכבר רגיל דרך הגדרות העכבר בלוח הבקרה של מערכת ההפעלה.

פונקציונאליות בתוכנות
התוכנה נבדקה על 2 תוכנות ידועות : SAGETV V6 , Media Center Edition 2005 על מערכת ההפעלה חלונות XP.
ב MCE כל הכפתורים בשלט עובדים בצורה מעולה, אין צורך לבצע הגדרה, הכול מוגדר אוטומטית מרגע הכנסת הדונגל לחריץ ה USB.

השלט כולל אפשרויות מלאות על שליטה של DVD,TV,VCR וכל פונקצייה קיימת שיש.
גם העכבר עובד בצורה מלאה עם התוכנה ואין בעיה לשוטט עם העכבר בתפריטים השונים.
נראה שהושקעה עבודה יסודית וטובה על מנת לתת את מירב הפונקציונאליות למשתמשי המדיה סנטר.
ב SAGE המצב הוא קצת שונה, השלט לצערי שולט בחלק קטן מאד בפונקציות הקיימות בתוכנה.
אמנם אופציית העכבר עובדת בצורה מלאה אך שאר שאר הכפתורים ובינהם הבסיסיים מאד כמו כניסה לתפריט של DVD, חזרה לעמוד הראשי, והורדת והעלאת עוצמת השמע פשוט לא מתפקדים.
נכון לעכשיו אין פתרון ידוע שניתן להתקין או לסדר, כנראה בגלל שמדובר בשלט יחסית חדש בשוק.

קליטה

חלק זה חשוב ונבדק על ידי כמה פעמים בכמה צורות הן בגלל שסלון לרוב הוא מימד גדול וגם בגלל שלפעמים יש קירבה של הסלון למטבח או לחדרים אחרים שגם משם לפעמים רוצים שליטה.
לשמחתי הקליטה של השלט היא מעולה, השלט תפקד בצורה טובה מאד מאוחרי קירות וגם מאוחרי קירות ממ"ד, עד למרחק של בערך 100 מטר.
הבטריות שמגיעות עם המכשיר הינן סטנדרטיות אבל לא נטענות, ניתן להשתמש בבטריות נטענות אבל לשלט עצמו אין עמדת טעינה.

שליטה על מכשירים אחרים

השלט מאפשר בנוסף לשליטה על המחשב גם שליטה על עד 3 מכשירים נוספים כגון DVD, TV , ורסיבר.
השלט הוא שלט חכם לומד אשר ניתן ללמדו בצורה קלה ופשוטה כל מכשיר שאתם רוצים לשלוט עליו. אני לצורך הבדיקה לימדתי אותו לשלוט על הטלויזיה שלי (CRT ) , DVD , והרסיבר.
שלב הלימוד היה קל מאד ומהיר ממש כמו כל שלט אוניברסלי בסיסי שקיים בשוק.
אני חושב שהאפשרות לשלוט בכמה מכשירים (4 סה"כ) עם מגוון רחב של כפתורים ללימוד, נותן תוספות כוח משמעותית לשלט הזה והופכת אותו לשלט איכותי ובעל ערך מוסך.

 

 

סיכום

על פניו השלט נראה שלט מבטיח, הימצאות של אופציית העכבר תורמת רבות לפונקציונאליות של המכשיר וחוסכת עכבר נוסף אלחוטי או מקלדת אחלוטית במקרים רבים.
לצד תמיכה מלאה וטובה מאד של השלט בתוכנת Media Center של מיקרוסופט , בתוכנת SageTV השלט תיפקד בצורה לקויה.

גודלו המסיבי של השלט והכפתורים שאינם זוהרים בחושך מהווים חיסרון שלפעמים פוגם ביכולת ההנאה והנוחות של המכשיר אבל בסה"כ השלט מספק הנאה צרופה לכל חובב טלויזיה וקולנוע בייתי שמחפשים שלט חכם שמוסגל לשלוט על כמה מכשירים בסלון ונותן אפשרות שליטה לתוכנת המדיה סנטר הקיימת על המחשב HTPC שלהם.
דבר נוסף שחשוב לציין הוא שהשלט מגיע ללא IR Blaster בהשוואה לשלטים אחרים כמו של MCE מה שאומר שאם אתה מעוניין לשלוט על הממיר עם השלט הנ"ל יש צורך לרכוש IR Blaster בנוסף.

 מחיר השלט : 850-950 שקל, המחיר הסופי יקבע לאחר קבלת משלוח השלטים הראשון.

הבדיקה בוצעה באדיבות חברת Eject

לדיון בפורום לחץ כאן

השלט טרם נמכר בארץ וכמות ראשונה של שלטים תנחת בסוף החודש הנוכחי מקסימום סוף החודש הבא.
חשוב לציין שהשלט הוא חדש והסיבה לעיכוב מכירת השלטים הינה בחברה בחו"ל ולא במשווק בארץ.
חשוב לציין שהשלט נבדק על מערכת ההפעלה XP ולא נבדק על מערכת ההפעלה ויסטה.
כמו כן, לחברה יצא דגם נוסף של שלט קומבו שיתמוך בהגדרתו הבסיסית בויסטה (להבדיל מהנוכחי ב XP) אבל גם יתן תמיכה למערכת ההפעלה הקודמת, השלט טרם קיים לבדיקה ואם יתאפשר תערך עליו סקירה בעתיד.

השלט שמופיע באתר החברה הינו דגם ישן של השלט שאינו נמכר עוד, ברגע שיעודכן האתר יעלו השלטים החדשים במקומו.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
26.03.2007
  
כתיבה וצילום - דרור אנגל

1