מבחן המדפיים הגדול: רמקול System Audio 510SA

הרמקול החמישי אותו בחרתי לבחון (מתוך המלאי הגדול) הוא ה- System Audio דגם 510SA. System Audio היא יצרנית רמקולים דנית וותיקה ...


איכות בניה

ה- SA510 הוא רמקול מדפי קטן מימדים במבנה ארוך וצר במיוחד ובנוי מעץ מסיבי ועבה, מישקלו הרב ביחס לגודלו הצנוע מעיד על כך.

מלפנים הרמקול נימצאות שתי יחידות בס בקוטר 4 אינטש וטויטר באמצע (תצורת D'Appolito).
מאחור מצאתי את הפורט (בחלקו האחורי העליון של הרמקול) מתחתיו שני ברגים במאונך והם מאפשרים תליה על קיר על ידי מתקן תואם או תליה על מעמד ריצפתי תואם.
מתחת לשני הברגים נמצא הטרמינל מצופה זהב (SINGLE WIRE), הרמקול בנוי טוב מאוד אך אינו מרשים בגודלו או בצורתו, ארוך צר, בנימה אישית אוסיף גם… חמוד מאוד.

נתונים

power handling: 125 Watts
impedance: 4 Ohms
frequency response (+/- 3 dB): 45-35.000 Hz
sensitivity (1W, 1m): 89 dB
crossover (24 dB/oct.): 3000 Hz
dimensions (W x H x D) cm: 13 x 37 x 25.2
woofers: 2 x SA W1108AV
tweeter: 1 x SA TWG2504AV

אחרי שהנחתי את שני המחמדים על המעמד ניגשתי לנקודת ההאזנה שלי בחשש קל כי לא יצליחו לספק את הסחורה מפאת גודל התיבה והיחידות הצנועות.
למרות זאת, לקחתי נשימה עמוקה והנחתי במכשיר הקומפקט את הדיסק הראשון במבחן. כרגיל, השיר FRAGILE של ISAAC HAYES עולה להופיע ראשון.
כאן כבר לא כל כך הבנתי את המתרחש: או שיש רמקול נוסף שמתחבא היכן שהוא או שהקטנצ'יק הזה נותן בס לא פחות ממפתיע: תוף הרגל נישמע אמיתי ומפורט, הדוק ובעל נוכחות, קולו של ISAAC ממלא את החדר וההפתעה היא המיד בס שהרמקול הקטן הזה יודע להוציא.
הבמה ענקית והרמקול נעלם בשניות, הגיטרות שמצטרפות ברקע נשמעות מפורטות וגיטרת הבס נשמעת כאילו היא מנוגנת מיחידות גדולות בהרבה. קולות הרקע מפורטים והרמקול מחזיק את כל הלהקה בביטחון מפתיע.
משהו אחד חסר לי קצת: אפקט הסנטר, למרות נסיונות מיקום היה קשה לי לשמוע את הזמר במיקום קדמי באופן משכנע.

קטע שני

אבישי כהן מתוך התקליט האחרון העונה לשם CONTINU רצועה מספר 4.
שוב הרמקול מצליח להוציא מיד-בס שמן ובריא ושיחזור הפסנתר פשוט מצויין, מקל השערות על הסנר בוקע מיחידת הטויטר במהירות ובפירוט רב, הבימה עמוקה להפליא והרמקול הקטן הזה ממלא את החלל ללא כל בעיה, באמצע הדקה השניה ניכנס סולו הקונטרבס וכאן הצלחתי לזהות חיסרון, יחידת המיד בס הקטנה אינה מצליחה להעביר את הנמוכים של הקונטרבס באופן משכנע מספיק.
אך מה שהיא כן מצליחה להעביר עובר באופן משכנע, מורגש שמדובר בקונטרבס אמיתי.

קטע שלישי

 Cello Concerto – ELGAR + Jacqueline Du Pre – OP.85 זהו קטע קלאסי אחד המורכבים והתובעניים שאני מכיר, כיוון שכבר אמרנו שהמיד בס של הקטנצ'יק הזה מלא ומפתיע אז גם עתה הצ'לו נישמע פשוט טוב, מרגישים את האוויר בין הכלים ואפשר כמעט לספור בדמיון כמה צ'לואיסטים ניגנו שם.
הרמקול מרגיש טוב מאוד כשמדובר בכלים אקוסטים. מתקרב קטע העליה ואני ממתין לשמוע את הרמקול מתמודד עם התובעניות בקטע וכאן מתגלה עוד חולשה (אבל ממש קטנה): הוא מתקשה להחזיק את העליה ומאבד קצת פירוט לטובת כח אך הבמה נישארה ענקית ועמוקה מאוד.
מבחינתי הרמקול הזה מאוד ריגש אותי ביצירה הזו.

קטע רביעי

דאנס מועדונים טהור ולהיטי ניכנס לקומפקט ואני תופס את נקודת ההאזנה שלי, והפעם miss sin- lady's light.
האמת היא שלא ציפיתי למצוא כאן יתרון של הרמקול הזה במוסיקת מועדונים ודאנס, כיוון שהתיבה קטנה והיחידות צנועות, אבל אילו רק השערות.
אני מתחיל את הרצועה ומרגיש כאילו ישנה יחידת בס קטנה מתחת לרמקול שגרמה לעירעור ביטחון קל ואפילו קימה שלי ובדיקה האם לא קיימת יחידה אחורית או צדדית נוספת ברמקול… ולא, לא קיימת.
רק היחידות שנמצאות מולי מנגנות.., אומנם ה-SA510 לא הרעיד את הסלון ולא תקף אותי או גרם לי להרגיש במסיבה אך הקטנצ'יק הזה הצליח להיתקרב לחוויה באופן מפתיע ומעורר הערצה.

יתרונות

פרקטי במידותיו, במה ענקית, פירוט, בס הדוק ומפתיע, איכות בניה מעולה, טויטר מהיר.

חסרונות

מראה פשוט מידי לטעמי, מוגבל בתדרים נמוכים, חוסר באימאג' סנטר.

סיכום

ה- system-audio דגם 510SA  הוא רמקול קטן עם סאונד של גדול, אל תתנו ליחידות הקטנות ולתיבה הצנועה להטעות אתכם, הוא מספק צליל גדול הרבה יותר ממה שמרמז המראה שלו.
אין ספק שהוא אחד מהרמקולים שהכי הפתיעו אותי במבחן הזה ואוסיף שהעבודה כאן היא גם פסיכולוגית וגורם ההפתעה שהרמקול הזה מייצר מגדיל את ההתלהבות ממנו.
אומנם במוסיקת מועדונים הוא אינו "מציאה גדולה" אך עדיין הצליח להעלות לי חיוך אידיוטי, ממש כמו ילד קטן שרואה קוסם בפעם הראשונה.

ציונים

במה – 9.4 (במה עמוקה ורחבה, הרמקול ממלא את החלל)
דינמיות – 8 (מאוד דינמי אך בקטעים תובעניים הוא מנסה להיתגבר על הפחד)
פירוט – 7.5 (מפורט מאוד אך נילחץ מקטעים תובעניים ומאבד קצת מרמת הפירוט)
איזון – 9 (מאוזן להפליא ומנגן כמקשה אחת)
גבוהים – 8 (מפורט מהיר וחד)
מיד – 9 (אחד המידים המפתיעים ששמעתי)
בס – 7 (בס מפתיע לגודלו והדוק במיוחד, אך אינו נותן את התחושה שהוא שמן מספיק)
תמורה למחיר – 8.5

מחיר – 3900 ש"ח

הבדיקה בוצעה באדיבות אודיו פידליטי

לדיון על הרמקולים בפורום לחץ כאן

למידע על תנאי הבדיקה לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
22.03.2007
  
כתיבה - נמר, עריכה וצילום - LiorC

1