סקירת מבחר תוכנות ´מדיה סנטר´ למחשבי HTPC

יום שישי, שנקין, בית הקפה הקבוע שאני יושב בו ושומע לרוב את אותן המילים שחוזרות על עצמם בנושאי השבוע. אבל ...


Microsoft Vista Media Center

תוכנת המדיה סנטר הינה תוסף למערכת ההפעלה ויסטה ואינה מגיעה בכל גרסה של מערכת ההפעלה, הגירסאות להן היא מצורפת הן Home Premuim ו Ultimate שנמכרות בקופסא להתקנה במחשב חדש במחירים של 1499 ו- 2499 ש"ח בהתאמה.
לבעלי רישיון למערכת ההפעלה windows xp המחיר לשידרוג לגירסאות הוא 999 ו 1599 ש"ח בהתאמה.
המדיה סנטר מתפארת בכך שהיא רצה על מערכת ההפעלה החדשה ויסטה הנחשבת למערכת ההפעלה היציבה ביותר שיצאה. ברור שקשה לשפוט לאחר תקופה כה קצרה בשוק אך בינתיים התוכנה אשר נכתבה בשפת הפיתוח .net מתפארת ביציבות ועמידות וכמו כן נותנת לאנשי הפיתוח שבינינו אפשרויות לפתוח אפליקציות צד שלישי ותוספים על מנת להרחיב את חווית השימוש.
מדייה סנטר כמערכת מלאה שתומכת במירב הפורמטים הקיימים בשוק (בדומה לתמיכה של מערכת ההפעלה ויסטה) מציגה ממשק ויזיאלי מדהים שמנצח כל תוכנה קיימת בשוק, ניכר כי הושקעה מחשבה רבה על הנדסת אנוש בתוכנה זו שבהחלט תורמת לתחושה הטובה ולנחיתה הרכה של המשתמשים החדשים שעבורם מדיה סנטר זה משתווה להוצאת מטבע חדש.
התוכנה שכבר הפכה בשבוע אחד להיות השם החם בשוק גוירה באופן מלא על ידי צוות מיקרוסופט ישראל שעשו עבודה מעולה ותומכת בצורה מלאה בעברית כולל תפריטים, שמות קבצים, וצפייה באתרים עבריים הכול דרך מקום אחד- המדיה סנטר.
אין ספק שחלק זה שהוא החשוב לצרכן ההישראלי המפוחד, נותן לצרכן הרגשה כאילו הוא נמצא בבית והוא לא צריך להתעסק עם חוברות הוראות, הכול בעברית, בצורה פשוטה ואצלך בסלון!

אין ספק שבהשוואה למדיה סנטר 2005, התוכנה דורשת יותר משאבי מערכת.
כאשר ראיתי את המפרטים שעליהם נמכרת מערכת ההפעלה ויסטה קצת חששתי לדבר על ביצועים, המפרטים הינם של מחשבים חזקים, עם זיכרון רב, דיסק קשיח גדול, כרטיס מסך בעל זיכרון רב: מפרט שאין סיכוי שמערכת הפעלה לא תרוץ עליו חלק בצורה מלאה וללא קירטועים, אבל צריך לקחת בחשבון שמבין כל התוכנות שנסקרות בכתבה הזאת המדיה סנטר היא התוכנה שצורכת את מירב המשאבים.
כאשר מדברים על תמיכה של המדיה סנטר בסוגי הקבצים מדברים בעצם על סוגי הקבצים שנתמכים במערכת ההפעלה ויסטה, אפשר לראות את המדיה סנטר כתוסף ויזואלי מעל למערכת ההפעלה.
נכון להיום רוב סוגי הקבצים הפופלרים בשוק ניתנים לניגון בצורה מלאה ובעזרת תוספים שניתן להתקין על מערכת ההפעלה אפשר להגיע לתמיכה מלאה בכול סוגי הקבצים.
עד היום כחובב מדיה סנטר ותיק, מצאתי פתרונות עקיפים לקבלת לוח המשדרים, פתרונות אלו נתנו לי תמיכה באפשרויות מתקדמות כגון הקלטת סדרות, שינוים דינמים בלוח המשדרים ועדכון לוח המשדרים בצורה מהירה לקבלת שינוים אלו ומידע מלא ומפורט על הסרטסדרהתוכנית ללא צורך לפתוח את העיתון.
בהשקה קלטתי בצורה מהירה כי אמנם יש לוח משדרים אך מידע מורחב על כל תוכנית לא היה, וגם בגלל ומדובר בחברה חיצונית שמספקת את לוח המשדרים לא רק למיקרוסופט אלא גם לחברות הלויין והכבלים, אני בהחלט מקווה כי הלוח יורחב ויאפשר לקבל את מיגון האפשרויות הקיימות היום במכשירי ההקלטה של חברות הכבלים והלווין ואשר מדיה סנטר מהווה בצורה זו אחרת תחרות בהם.
אז עם השקט גם בא התאבון לתמיכה עתידית בטכנולוגיות העתידיות שמעבר לדלת שלנו כגון blue ray, Hd-dvd,Dvb-s,dvb-c ועוד, החדשות הטובות הם שהמדיה סנטר תומך ועובד עם חלק מהטכנולוגיות כבר מהגירסאות הותיקות יותר ובגירסה החדשה החבר´ה בריימונד שיפרו את התמיכה והביצועים ותומכים היום בצורה מאד טובה, זוהי בהחלט בשורה טובה לאנשים המעוניינים לקנות מערכת מחשב לכמה שנים הקרובות ולהשתמש בעתיד בשלל הטכנולוגיות הקיימות.

www.microsoft.com/israel/windowsmediacenter

SAGETV

תוכנת SAGETV שמבוססת על שפת JAVA היא בין התוכנות המובילות בשוק העולמי בזכות מספר אפשרויות יחודיות שקיימות לה שמקנות לה פתרון לצורך לסוג מסוים של אנשים.
חלק מהאפשרויות המיוחדות של התוכנה הם עבודה בתצורת שרת- לקוח בין התוכנות, תמיכה בלינוקס ומקינטוש באופן בלעדי! צפייה בתכני המדיה סנטר בבית מכל מחשב בעולם ועוד.
החברה הוציאה 3 גירסאות תוכנה: SageTV media center שהיא בעצם התוכנה המרכזית של החברה ועולה 79.95$ ,תוכנת SageTV Client שנועדה למחשבי קצה שמתחברים למרכז המדיה הראשי בבית ועולה 29.95$ , תוכנת SageTV PlaceShifter שמאפשרת התחברות למדיה סנטר הביתי מכול מקום בעולם ועולה 29.95$.
כמו כן לחברה יש מוצר חומרה בדומה ל XBOX שנקרא MVP שעולה 109.95$ ומסוגל לקבל דרך הרשת את כל סוגי המדיה (טלויזיה, וידיאו, מוזיקה, תמונות) ולהציגם על כל טלויזיה בצורה פשוטה ויעילה.
אחד ההיתרונות הגדולים של התוכנה לעומת המדיה סנטר הוא התמיכה במקינטוש ולינוקס, אין תוכנה ברמה כזאת שתומכת בצורה כזאת מובהקת במערכות ההפעלה המובילות היום בשוק העולמי.
נכון לגירסה האחרונה שיצאה לפני כמה ימים, התוכנה תומכת בצורה מלאה בעברית, היא מסוגלת לקרוא שמות קבצים בעברית, יש לה "סקין" שמאפשר לעברת את התפריטים של התוכנה.
התמיכה בקבצים בעברית מגיעה כחלק בסיסי של התוכנה אבל הצגת התפריטים דורשת הורדת סקין והגדרתו משהו שבהשוואה לויסטה מדיה סנטר אינו טרוויאלי.

מי שמתכנן להרכיב מספר מחשבים בבית ורוצה לעבוד בתצורה של שרת-לקוח יכול להשתמש במחשבים חלשים יחסית בזכות העובדה שהמדיה מוזרמת דרך הרשת ולכן דורשת מחשב חלש יחסית בזכות העובדה שלא דרוש כוח עיבוד רב.
להבדיל ממדיה סנטר שלא מאפשר להציג או להשמיע את הקבצים בנגנים שונים מאשר הנגן המדיה סנטר, SAGE כן מאפשרת זאת מה שפותח שלל של אפשרויות מתקדמות לשימוש עם התוכנה.
החל מהגירסה האחרונה גירסה 6, התוכנה תומכת ב DVB-C , DVB-S, DVB-T בצורה בסיסית אבל החברה מפתיחה לשחרר כבר בקרוב גירסה חדשה אשר תתמוך בצורה טובה יותר בטכנולוגיות הנ"ל.
בנוגע ללוח המשדרים, כאן בהשוואה למדיה סנטר אין תמיכה בלוח משדרים בישראל כחלק מהתוכנה אלא רק על ידי שימוש בתוכנות צד שלישי אשר מורידות את לוח המשדרים מאתרים שונים ברשת ומספקות קובץ לוח משדרים שהתוכנה מסוגלת לקבל ולהציגו בעברית מלאה.

http://www.sagetv.com/

GBPVR

התוכנה החינמית הפופלארית ביותר בקרב אנשים שמחפשים פתרון טוב, אמין ויציב בעלות אפסית.
התוכנה נקנתה בחודש דצמבר האחרון על ידי חברת מדיה שוודית שהודיעה על כך שהיא מעוניינת להפוך את התוכנה לתוכנה מהמובילות בשוק, צעד זה בהחלט מעלה בסימן שאלה את המשך קיומה כתוכנה חינמית.
נכון להיום, התוכנה ניתנת בחינם, באתר המוצר ניתן לתרום כסף עבור פיתוח המוצר על מנת שיתמוך בטכנולוגיות חדשות.
התוכנה שדורשת התקנה של סביבת .net על המחשב ,רצה רק על מחשבים עם מערכת הפעלה חלונות.
למרות שקיימת תמיכה של .net גם בלינוקס, התוכנה לא רצה בצורה תקינה וישנם בעיות רבות כבר בשלב הפעלתה. כאמור, לאחרונה עברה התוכנה לידי חברה חדשה שמבטיחה שינוים רבים בתוכנה, כרגע לא ידוע מה הולך להיות אבל נכון לעכשיו העידכונים בתוכנה הם מינורים אם בכלל.
הגדרת התוכנה קלה מאד ופשוטה והיא מגיעה עם תמיכה מובנית בעברית, התמיכה בתפריטים איננה מושלמת כלל וכלל, התוכנה לא מסתדרת בצורה טובה עם שמות קבצים בעברית וקיימות מספר בעיות שידועות ומטופלות.
בהשוואה לתוכנות האחרות שנסקרות כאן, ממשק המשתמש פשוט ואינו משדר יוקרתיות.

מכול ארבעת התוכנות שבסקירה, התוכנה מפגינה ביצועים מעולים ואולי אף הטובים ביותר, למרות שמדובר בתוכנה מורכבת ומיוחדת במינה.
הייתי שמח לראות את המדיה סנטר של מיקרוסופט מגיעה לביצועים כאלו למרות מורכבות התוכנה בגלל העובדה ששתיהן פותחו באותה שפת פיתוח.
לתוכנה תמיכה מאד בסיסית בסוגי הקבצים, היא למעשה תומכת בקבצי הוידיאו והאודיו הפופולאריים שקיימים בשוק, לאלו ממכם שמשתמשים בסוגי קבצים מתקדמים, יהיה צורך בהורדת מקודדים נוספים ובהגדרות מתקדמות על מנת לגרום למערכת לעבוד עם קבצים אלו.
התוכנה תומכת כבר בגירסה הנוכחית ב DVB-C,DVB-S ,DVB-T בצורה מלאה, לפי אתר החברה, התוכנה תומכת בכול סוגי הכרטיסים הקיימים בשוק, משהו שאף תוכנה אחרת לא הצהירה עליו.
כאן בהשוואה למדיה סנטר אין תמיכה בלוח משדרים בישראל כחלק מהתוכנה אלא רק על ידי שימוש בתוכנות צד שלישי אשר מורידות את לוח המשדרים מאתרים שונים ברשת ומספקות קובץ לוח משדרים שהתוכנה מסוגלת לקבל ולהציגו בעברית מלאה.

http://www.gbpvr.com/

Media Portal

התוכנה שנבנתה מראש כתוכנת מדיה סנטר שתרוץ על מכשירי XBOX , הפכה בשנת 2004 לתוכנת מדיה סנטר בפני עצמה כאשר שוכתבה מחדש ונהפכה לתוכנת הקוד הפתוח השניה בגודלה.
התוכנה נתמכת על ידי קהילה גדולה מאד של משתמשים שמשפרים את התוכנה ללא הרף החל משיפורי ביצועים ועד מגוון תוספים רב.
התוכנה היא תחת רישיון קוד פתוח, ניתן להוריד את קוד המקור של התוכנה והתוכנה היא חינמית לחלוטין.
עצם זה שהתוכנה מפותחת על ידי הקהילה מהווה יתרון עצום בכך שמפתחים רבים מפתחים לתוכנה שלל תוספים שהופכים את התוכנה לעתירה בתוספים ובתמיכה מלאה בכול סוגי הקבצים הקיימים בשוק. גרסאות חדשות מיוצרות לעיתים על בסיס יומי.

התוכנה, בדומה לתוכנת GBPVR, רצה רק על מערכת חלונות ועובדת על מערכת ההפעלה ויסטה בצורה מושלמת.
חיסרון אחד גדול ועיקרי של התכונה הזאת הוא שלב ההגדרות, לשם כך יש לצאת מתוך התוכנה ולהפעיל אפליקציית הגדרות נפרדת.
היתרון הענק של התוכנה נעוץ בממשק הויזואלי, אין ספק שהתוכנה מנצחת גם את ויסטה בקטגורייה הזאת ומעניקה ממשק מדהים ביופיו שניתן להתאמה עם שלל תוספות החל מעידכוני מזג אויר, הורדת מילים לשירים, משחקי טטריס וסודוקו וגם עריכת וידיאו בתוך התוכנה.
הגדרת המערכת מסורבלת ולא ידידותית למשתמש, יש לי הרגשה שהמפתחים רצו להוציא מוצר ברמה הגבוהה ביותר ושכחו להתייחס לנוחות השימוש.
התוכנה תומכת בצורה מלאה במירב הקבצים הקיימים בשוק וגם לסוגי הקבצים החדשים קיימת כבר תמיכה בצורת תוסף למערכת שנותנת למערכת תמיכה מלאה בכול סוגי הקבצים הקיימים.
כמו כן, התוכנה תומכת, בגירסתה הנוכחית ב- DVB-C,DVB-S ,DVB-T בצורה מלאה, בהחלט נקודת ציון לתוכנה שכמו שכבר ציינתי מקבלת תמיכה רבה מקהילת המפתחים שמשפרים אותה ללא הרף.
גם כאן, לתוכנה אין קישורית להורדת לוח המשדרים כמו במדיה סנטר, אבל ניתן להשתמש בתוכנות צד שלישי על מנת לקבל את לוח המשדרים ולייבא אותו לתוכנה במגוון אפשרויות.

http://www.team-mediaportal.com/

 

לדיון בפורום לחץ כאן

*הסבר קיצורים לכרטיסי ממיר:

DVB: Digital Video Broadcast

כרטיס ממיר כבלים DVB-C

כרטיס ממיר לווין DVB-S

כרטיס ממיר אנטנה חיצונית DVB-T


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

22:30
  /  
20.03.2007
  
כתב: דרור אנגל, ערך: ליאור צ´רקסקי

1